Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Оториноларингологія


Мироненко Наталія Григорівна. "Хірургічне відновлення голосу після ларингектомії" : Дис... канд. наук: 14.01.19 - 2009.



Анотація до роботи:

Мироненко Н. Г. Хірургічне відновлення голосу після ларингектомії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.19 – оториноларингологія. Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка АМН України, Київ, 2009.

Дисертація присвячена вирішенню актуальної задачі – покращенню якості життя хворих на рак гортані після ларингектомії шляхом відновлення голосу з одномоментним формуванням розділової функції шунта. Основу роботи складає досвід хірургічного лікування 123 хворих на рак гортані в ІІІ й ІV стадіях захворювання, що знаходилися в ЛОР-клініці Інституту невідкладної і відновної хірургії ім. В.К.Гусака АМН України. Вивчено і порівняно результати хірургічного лікування й обстеження двох груп хворих: основної (62 пацієнти після ларингектомії з трахеостравохідним шунтуванням за власною методикою) і контрольної (61 хворий після ларингектомії з трахеостравохідним шунтуванням за M. Amatsu).

Проведене трирічне динамічне спостереження за хворими на рак гортані ІІІ та ІV стадій захворювання після комбінованого лікування, що включає ларингектомію з голосовідновлювальною операцією, свідчить не тільки про високу онкологічну ефективність і радикальність операції, але й про правильно обрані показання до хірургічного лікування зі створенням механізму захисту нижніх дихальних шляхів від аспірації.

У роботі проаналізовано розроблений спосіб голосовідновлювальної операції після ларингектомії, при якому зменшується травматизація м’язового шару стравоходу під час виконання операції, що приводить до покращення захисної функції шунтувального отвору. На підставі порівняльного аналізу фонаційної та захисної функцій шунта в обстежених групах хворих доведено ефективність запропонованої методики.

У роботі вперше вивчено біоелектричну активність м’язів шийного відділу стравоходу у хворих після ларингектомії з різними видами трахеостравохідного шунтування і встановлено залежність між захисною функціею голосовідновлювального шунта і біоелектричною активністю м’язів шийного відділу стравоходу. Уперше доведено, що ряд параметрів електронейроміографії м’язів шийного відділу стравоходу (амплітуда і тривалість потенціалу рухової одиниці) можуть служити критеріями у виборі оптимального способу відновлення голосу у хворих після ларингектомії.

Створений пристрій для вимірювання фонаційного тиску дозволяє виконувати дослідження неінвазивним способом, безболісно і швидко.

Зона фонаційного тиску (37,27±0,08) см вод. ст. є оптимальною для голосоутворення і може служити критерієм ефективності трахеостравохідного шунтування. Більш низький фонаційний тиск може супроводжувати явища аспірації, а більш високий – стенозування співустя.

За допомогою комп’ютерного акустичного аналізу досліджено голос, відновлений різними способами трахеостравохідного шунтування, і встановлено, що він за основними параметрами наближається до нормального.

Комплекс дихальних вправ для хворих, що перенесли ларингектомію з трахеостравохідним шунтуванням, дозволяє покращити параметри відновленого голосу, що сприяє побудові більш довгих фраз і плавності мови.

У дисертації подано теоретичне узагальнення і нове рішення наукової задачі - поліпшення якості життя хворих на рак гортані після ларингектомії за рахунок застосування оригінального способу відновлення голосу - трахеостравохідного шунтування з одномоментним формуванням розділової функції шунта, та надано електрофізіологічне обгрунтування запропонованої методики, а також подальшій реабілітації відновленої голосової функції.

1. Хірургічна реабілітація голосової функції за допомогою трахеостравохідного шунтування можлива в 85,5% випадків раку гортані ІІІ, ІV стадії, кількість яких за даними ЛОР-клініки Інституту невідкладної і відновної хірургії ім. В.К.Гусака АМН України складає 63,1% від усіх хворих цим захворюванням.

2. Ларингектомія з запропонованим оригінальним методом трахеостравохідного шунтування є радикальним втручанням, що не суперечить принципам абластики. Трирічна онкологічна виживаність при таких операціях досягає 65,9%.

3. Показаннями до ларингектомії з запропонованим оригінальним методом трахеостравохідного шунтування необхідно вважати ІІІ, ІV стадії раку гортані при поширенні процесу на бічні відділи гортаноглотки і корінь язика. Операції на шляхах метастазування не є протипоказаннями до втручання. Абсолютним протипоказанням до такої операції є перехід пухлини на передній відрізок шийного відділу стравоходу, відносним – низька біоелектрична активність м’язового шару шийного відділу стравоходу.

4. Розроблений спосіб трахеостравохідного шунтування забезпечує формування стійкого співустя з високим ступенем захисту нижніх дихальних шляхів від аспірації. Висока біоелектрична активність м’язового шару початкового відділу стравоходу (4,72±0,61 мкВ; 6,24±0,42 мс) свідчить про гарну захисну функцію трахеостравохідного шунта. Запропанована пластика стінок шунтувального отвору за допомогою слизового шару передньої стінки стравоходу дозволяє запобігти процесам гранулювання в області співустя, що попереджає його стенозу і облітерації, стабілізуючи результати в 90,3% хворих, що достовірно (p<0,05) відрізняється від результатів в контрольній групі.

5. Запропоноване зменшення товщини задньої стінки трахеї в місці накладення співустя шляхом висічення ділянки її фіброзного шару знижує опір повітряному струменю, який проходить через шунт під час фонації, що приводить до зниження фонаційного тиску до (37,27±0,08) см вод. ст, що достовірно (p<0,01) відрізняється від результатів в контрольній групі.

6. Комп’ютерний акустичний аналіз голосу, відновленого після ларингектомії з запропонованим методом трахеостравохідного шунтування, свідчить про наближення основних фонаційних показників до параметрів нормального голосу: частота основного тону складала (109,25±0,13) Гц, гучність – (66,66±0,27) дБ, максимальний час фонації – (17,21±0,82) с, основні формантні області голосних також практично збігаються з нормальною мовою у 85,5% пацієнтів, що достовірно (p<0,01) відрізняється від результатів в контрольній групі і дозволяє хворим мати швидку, розбірливу, легко сприйману іншими людьми мову.

7. Своєчасне застосування комплексу дихальних вправ для хворих, що перенесли ларингектомію з трахеостравохідним шунтуванням, сприяє покращенню фонаційної функції і наближенню умов фонації до нормальних: максимальний час фонації зростає до (19,11±0,32) с, а коефіцієнт фонації зменшується до (189,81±4,62) см/с, що не має достовірної різниці від нормальних показників голосу.

Публікації автора:

  1. Боенко С. К. Восстановление голоса после ларингэктомии : [обзор] / С. К. Боенко, В. В. Толчинский, Н. Г. Мироненко // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2006. - №3. – С. 69-79. (Дисертант проаналізувала літературу, провела дослідження, написала статтю.)

  2. Штутин А.А. Одномоментное восстановление голосовой функции и пластика обширных дефектов гортаноглотки при распространенном раке гортани / Штутин А.А., Толчинский В.В., Мироненко Н.Г. // Вест. неотлож. и восстановит. медицины. – 2003. – Т.4, .№2. – С. 249 – 251. (Дисертант обґрунтувала можливість виконання голосовідновлювальних операцій при поширеному раку гортані.)

  3. Толчинский В.В. Трахеоглоточное и трахеопищеводное шунтирование в функциональной хирургии рака гортани III-IV стадии / Толчинский В.В., Кизим В.В., Мироненко Н.Г. // Вест. неотлож. и восстановит. медицины. – 2004. – Т.5, .№1. – С. 72 – 75. (Дисертант визначила показання до виконання того чи іншого виду голосовідновлювального шунтування.)

  4. Многоэтапное хирургическое лечение больных со злокачественными опухолями гортанной части глотки, включающее голосовую реабилитацию / Толчинский В.В., Штутин А.А., Попандопуло А.Г., Мироненко Н.Г. // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2003. – №6. – С. 61 – 65. (Дисертант самостійно зібрала та проаналізувала матеріал про багатоетапне хірургічне лікування хворих на рак гортані й гортаноглотки IV стадії. Вивчено ефективність відновлення голосової функції хворих цієї групи.)

  5. Толчинский В.В. Постановка нового фонационного дыхания у больных, перенесших ларингэктомию с голосообразующей операцией, для улучшения качества голоса / Толчинский В.В., Мироненко Н.Г. // Журн. вушних, носових і горлових хвороб.– 2004. – №1. – С. 19 – 23. (Дисертант запропонувала методику виконання дихальної гімнастики для хворих, що перенесли голосовідновлювальну операцію після ларингектомії. Самостійно оцінено ефективність методики на основі зміни показників фонаційної функції.)

  6. Мироненко Н.Г. Реабилитация голосовой функции после удаления гортани по поводу рака III-IV стадии заболевания / Мироненко Н.Г. // Питання експериментальної та клінічної медицини. – 2004. – Т. 1, №8. – С. 140 – 145. (Дисертант виконала збір матеріалу, проаналізувала результати відновлення голосової функції після ларингектомії. Статтю написано самостійно.)

  7. Мироненко Н.Г. Влияние миотомии глотки на функциональные результаты голосовосстанавливающих операций после ларингэктомии / Мироненко Н.Г. // Вестн. неотлож. и восстановит. медицины. – 2006. – Т.7, №2. – С. 214 – 217. (Дисертант самостійно запропонувала методику виконання міотомії глоткового стискача. Проведено аналіз результатів оперативного втручання та вплив його на фонаторну функцію.)

  8. Толчинский В.В. Осложнения при голосовосстанавливающих операциях после ларингэктомии / Толчинский В.В., Мироненко Н.Г. // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2003. – №5-с. – С. 66 – 67. (Дисертант самостійно виконала оперативні втручання й здійснила аналіз можливих ускладнень при голосовідновлювальних операціях після ларингектомії. Статтю написано самостійно.)

  9. Толчинский В.В. Пластические и реконструктивные операции при травмах и онкологических заболеваниях гортани / Толчинский В.В., Кизим В.В., Мироненко Н.Г. // Пластична та реконструктивна хірургія. – 2004. – №2-с. – С. 56 – 60. (Дисертант проаналізувала літературу з виконання реконструктивних втручань при травмах та онкологічних захворюваннях гортані.)

  10. Толчинский В.В. Первый опыт применения голосовых протезов после ларингэктомии / Толчинский В.В. Мироненко Н.Г., Мухина И.В. // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2004. – №5-с. – С. 200 – 201. (Дисертант самостійно провела аналіз результатів використання голосових протезів після ларингектомії. Зроблено висновки.)

  11. Толчинский В.В. Сочетание трахеопищеводного шунтирования и голосового протезирования после ларингэктомии / Толчинский В.В., Мироненко Н.Г., Кизим В.В. // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2005. – С. 209 – 210. (Дисертант виконала збір матеріалу, зробила оцінку ефективності різних методів відновлення голосової функції після ларингектомії.)

  12. Толчинский В.В. Роль миотомии в голосовосстанавливающей хирургии рака гортани / Толчинский В.В., Мироненко Н.Г. // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2005. – №5-с. – С. 157 – 158. (Дисертант самостійно запропонувала й виконала методику міотомії глоткового стискача. Доведено ефективність втручання та вплив його на фонаціону функцію.)

  13. Толчинский В.В. Фонационная функция после ларингэктомии с голосообразующей операцией / Толчинский В.В., Мироненко Н.Г. // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2004. – №3-с. – С. 145 – 146. (Здобувач самостійно виконала аналіз показників фонаційної функції у хворих після ларингектомії з голосовідновлювальною операцією. Проведено статистичну оброботку отриманих результатів, зроблено висновки.)

  14. Варианты хирургического восстановления голоса после ларингэктомии / Толчинский В.В., Боенко С.К., Мироненко Н.Г., Кизим В.В., [та ін.] // Вест. оторинолар. – 2006. – №5 – С. 177 – 178. (Дисертант самостійно проаналізувала результати виконання різних способів хірургічного відновлення голосової функції після ларингектомії. Проведено порівняння отриманих даних та їх статистичний аналіз.)

  15. Боенко С.К. Хирургическая реабилитация голосовой функции после ларингэктомии / Боенко С.К., Толчинский В.В., Мироненко Н.Г. // Материали XVII съезда оториноларингологов России. – Н. Новгород: – Б.в., 2006. – С. 367 – 368. (Дисертант обґрунтувала пріоритетність виконання трахеостравохідного шунтування після ларингектомії.)

  16. Мироненко Н.Г. Биоэлектрическая активность мышечного слоя шейного отдела пищевода и защитная функция голосовосстанавливающего шунта у больных после ларингэктомии / Мироненко Н.Г. // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2007. – №3-с. – С. 177 – 178. (Здобувач самостійно виконала дослідження біоелектричної активності м’язів шийного відділу стравоходу в різних групах хворих, провела порівняння отриманих даних та їх статистичний аналіз.)

  17. Пластика орофарингостом с одномоментным восстановлением голосовой функции / Толчинский В.В., Штутин А.А., Мироненко Н.Г., Трофимова Е.Н. // Вест. оторинолар. – 2007. – №5. – С.246 – 247. (Здобувач самостійно виконала оперативні втручання при раку гортані. Проведено аналіз результатів дослідження, обґрунтовано показання для подібного виду операцій.)

  18. Пат. 62695 Україна, МПК А 61 В 5/00. Пристрій для вимірювання фонаційного тиску / Мироненко Н.Г.; заявник і власник патенту ІНВХ ім. В.К. Гусака АМН України – № 2003054066; заявл. 06.05.2003; опубл. 15.12.2003, Бюл.№ 12. (Дисертант є автором основної ідеї розробки пристрою, ним проведено патентний пошук, листування та доведення патентоспроможності.)

  19. Пат. 61666 Україна, МПК А 61 В 17/00. Спосіб відновлення голосової функції після ларингектомії / Толчинський В.В., Мироненко Н.Г.; заявник і власник патенту ІНВХ ім. В.К. Гусака АМН України – № 2003021106; заявл. 25.03.2003; опубл. 11.11.2003, Бюл. № 11. (Дисертант є автором основної ідеї розробки способу, ним проведено патентний пошук, листування та доведення патентоспроможності.)