Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія продуктів харчування


165. Гирич Сергій Володимирович. Якість і безпека м'ясопродуктів, отриманих в несприятливих еколого- епізоотичних умовах: дис... канд. техн. наук: 05.18.15 / Київський національний торговельно-економічний ун-т. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Гирич С.В. Якість і безпека м’ясопродуктів, отриманих в несприятливих еколого-епізоотичних умовах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.18.15 – Товарознавство харчових продуктів. Київський національний торговельно-економічний університет Міністерства освіти і науки України, Київ, 2003.

Дисертація присвячується товарознавчій оцінці м’яса та субпродуктів, отриманих в несприятливих еколого-епізоотичних умовах. Проведено екологічну оцінку аграрного комплексу Вінниччини в аспекті отримання товарного м’яса, складено карти-схеми зон техногенного забруднення Вінницької області, показано ймовірність отримання небезпечних в харчовому відношенні м’ясопродуктів в несприятливих умовах. Вивчено вплив малих доз радіації на споживні властивості м’яса курей та можливість його тривалого зберігання.

Оцінено харчову цінність та безпеку яловичого м’яса, отриманого від великої рогатої худоби, ураженої туберкульозом. Розроблено експрес-метод мікроскопічного виявлення збудника туберкульозу в м’ясопродуктах, який дає можливість скоротити тривалість досліджень до 1-2 годин (за загальноприйнятою методикою потрібно 30-90 діб).

1. Вивчено якість та безпеку м’ясопродуктів, отриманих в несприятливих еколого-епізоотичних умовах аграрного комплексу Вінницької області.

2. Розроблено карти-схеми техногенних забруднень, показана ймовірність отримання небезпечних в харчовому відношенні м’ясопродуктів на несприятливих територіях.

3. Встановлено, що м’ясо курей, яке надійшло із забруднених радіонуклідами територій, за органолептичними та фізико-хімічними показниками практично не відрізняється від м’яса з екологічно чистих територій, але має більший вміст води, а тому меншу енергетичну цінність. Тушки курей, уражені радіонуклідами, мають нижчі показники збереженості за рахунок більш високого рівня рН, інтенсивнішого накопичення летких жирних кислот.

4. Досліджено, що м’ясо великої рогатої худоби, інфіковане збудником туберкульозу, за органолептичними, фізико-хімічними та біохімічними показниками в незначній мірі відрізняється від м’яса здорових тварин, але має нижчий вміст жирів і відповідно меншу енергетичну цінність.

5. Встановлено, що існуючі методи визначення безпеки м’яса та субпродуктів довготривалі і не дають можливості виявити проміжні форми збудника туберкульозу в м’ясопродуктах. Отже, не виключається небезпека споживання шкідливих для здоров’я та життя людини м’ясопродуктів.

6. Розроблено нові підходи до мікроскопічних досліджень збудника туберкульозу в м’ясі та субпродуктах, отриманих на несприятливих еколого-епізоотичних територіях, з урахуванням циклу біологічного розвитку збудника туберкульозу в системі крові тварин. Вперше ідентифіковані стадії розвитку збудника туберкульозу та встановлено закономірності їх впливу на безпеку м’ясопродуктів.

7. Розроблено новий, простий, доступний та безпечний в застосуванні експрес-метод мікроскопічного виявлення збудника туберкульозу в м’ясопродуктах, який на 100% співпадає з результатами бактеріологічних досліджень. Запропонований метод значно прискорює оцінювання безпеки м’яса та субпродуктів: з 30-90 діб за існуючим методом до 1-2 годин – за розробленим.

8. Досліджено біологічну цінність та харчову придатність яловичого м’яса, отриманого від туш великої рогатої худоби, в мазку крові яких були виявлені стадії розвитку збудника туберкульозу. Доведено на лабораторних тваринах, що показники біологічної цінності такого м’яса практично не відрізняються від яловичого м’яса, отриманого від здорових тварин. Проте бактеріологічні дослідження та запропонований експрес-метод мікроскопічного виявлення збудника туберкульозу дали однаково позитивний результат, що підтверджує небезпеку використання такого м’яса в харчуванні.

9. Розроблено, опубліковано та впроваджено для практичного застосування харчовими лабораторіями м’ясопереробних підприємств методичні рекомендації "Комп’ютерно-мікробіологічна експрес-оцінка безпечності м’яса".

Публікації автора:

1. Гирич С.В. Вивчення харчової цінності та безпечності яловичого м’яса, отриманого в епізотологічно несприятливих умовах // Вісник КНТЕУ. – К.: КНТЕУ. – 2002. - №6. – С. 18-25.

2. Власенко В.В., Гирич С.В.Нові аспекти товарознавчої оцінки якості м’яса та м’ясопродуктів, отриманих в екологічно несприятливих умовах // Сучасні проблеми товарознавства: Зб. наук. праць КНТЕУ. – К.: КНТЕУ, 2002. - С. 225-228.

Особистий внесок здобувача полягає в проведенні органолептичних та фізико-хімічних досліджень якості м’яса та м’ясопродуктів.

3. Власенко В.В., Білинський Й.Й., Конопко І.Г., Гирич С.В. Експрес-методи оцінки якості й безпечності м’яса та субпродуктів // Харчова та переробна промисловість. – 2002. – №1. – С. 18-19.

Особистий внесок здобувача полягає в розробці та апробації комп’ютерної системи мікроскопічних досліджень.

4. Власенко В.В., Гирич С.В. Удосконалення мікробіологічних методів дослідження якості м’яса та субпродуктів // Наукові праці Українського державного університету харчових технологій. – К.: УДУХТ, 2001. – №10. – Ч. 1. – С. 154-155.

Особистий внесок здобувача полягає в проведенні мікроскопічних досліджень м’яса та субпродуктів.

5. Деклараційний патент на винахід “Пристрій для прискореної діагностики туберкульозу” 46679 А, А61В10/00, Заявлено 28.01.2002; опубл. 15.05.2002, Бюл. №5.

6. Власенко В.В., Гирич С.В., Конопко І.Г. Комп’ютерно-мікробіологічна експрес-оцінка безпечності м’яса (методичні рекомендації для харчових лабораторій м’ясопереробних підприємств). – Вінниця: Гіпаніс, 2003. – 42 с.

Особистий внесок здобувача полягає в розроблені методики проведення комп’ютерно-мікробіологічної експрес-оцінки безпечності м’яса.

7. Гирич С.В. Товарознавча оцінка якості м’яса птиці, вирощеної на територіях, забруднених радіонуклідами // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Товарознавство – наука, практика та перспективи розвитку в умовах ринку” 24-25 листопада 1999, Київ. – К.: КДТЕУ, 1999. – Ч. 2. – С. 33-37.

8. Власенко В.В., Крамаренко В.В., Гирич С.В. Радіологічне, мікроморфологічне та гістологічне дослідження якості м’яса птиці, вирощеної на територіях, забруднених радіонуклідами // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Товарознавство – наука, практика та перспективи розвитку в умовах ринку” 24-25 листопада 1999, Київ. – К.: КДТЕУ, 1999. – Ч. 2. – С. 24-28.

Особистий внесок здобувача полягає в проведенні технологічного розроблення тушок курей.

9. Гирич С.В. Біологічна цінність та харчова придатність м’яса великої рогатої худоби ураженого збудником туберкульозу // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини. – Львів: ЛДАВМ, 2002. – Т. 4. – С. 13-16.

10. Власенко В.В., Лысенко А.П., Дзюмак М.А., Конопко И.Г., Березовский И.В., Гирич С.В. Экологический мониторинг при туберкулинодиагностике крупного рогатого скота // Агроекологічний журнал. – 2003. - №1. – С. 76-79.

Особистий внесок здобувача полягає в отриманні, фарбуванні та мікроскопуванні дослідного матеріалу.

11. Власенко В.В., Крамаренко В.В., Гирич С.В., Шмирко Є.О. Товарознавча оцінка якості м’яса та субпродуктів, отриманих в екологічно несприятливих умовах // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Україна на порозі XXI століття: економіка, державність” 30-31 березня 2000, Вінниця. - Вінниця: Арбат, 2000. – Т. 2 – С. 143-145.

Особистий внесок здобувача полягає в проведенні мікроскопічних досліджень зразків печінки великої рогатої худоби та свиней.