Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Кияк Тарас Богданович. Інвестиційні та інноваційні чинники природоохоронної діяльності : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2008.



Анотація до роботи:

Кияк Т.Б. Інвестиційні та інноваційні чинники природоохоронної діяльності. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06 - економіка природокористування і охорони навколишнього середовища.- Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2007.

Дисертаційна робота присвячена питанням регулювання інвестиційних і інноваційних чинників в природоохоронній діяльності.

В роботі проведено дослідження ролі екологічних інновацій в економіці країни в цілому. Визначено основні методи в сфері регулювання природоохоронної діяльності, розроблено пропозиції щодо вдосконалення функціонування цих методів в Україні. Досліджено питання розробки регіональних інвестиційних програм і проектів, а також визначено процедуру екологічного аудиту і менеджменту при оцінці інвестиційних проектів і програм приватизації.

Основні результати дисертаційної роботи впроваджено в економічну практику.

Внаслідок проведеного дослідження були сформульовані висновки і пропозиції, основний зміст яких полягає в наступному.

1. Теоретично обґрунтована необхідність проведення еколого-збалансованої макроекономічної політики, орієнтованої на економічне зростання, оскільки через провали ринку, неефективності державного втручання в економіку і недоліків інституційного регулювання економічне зростання призводить до забруднення навколишнього середовища. Зроблено висновок про те, що в ідеалі макроекономічна політика повинна проводитися з урахуванням екологічного чинника і давати подвійний ефект: економічний і екологічний (або бути, принаймні, екологічно нейтральною). Показано, що для зменшення несприятливого впливу економічного зростання на екологію, власне, макроекономічні заходи повинні доповнюватися допоміжними заходами, що мають екологічну спрямованість.

2. Було продемонстровано, що необхідною умовою для досягнення зростання економіки є макроекономічна політика держави, направлена на стимулювання приватних інвестицій, підвищення освітнього рівня населення, підтримку макроекономічної і політичної стабільності, у зв'язку з недоліками обліку вартості природних ресурсів при розрахунку ВВП.

3. Досліджено вплив макроекономічної політики на екологічну ситуацію, показано, що макроекономічна політика впливає на стан навколишнього середовища головним чином через інвестиції. Позитивно впливають на навколишнє середовище вкладені інвестиції у високотехнологічні, трудомісткі і, отже, екологічно чисті виробництва, а також інвестиції в очисне обладнання, ресурсозберігаючі технології. Інвестиції в капіталомісткий первинний сектор економіки призводять до виснаження природних ресурсів, спричиняють забруднення навколишнього середовища.

4. Досліджено науково-виробничий досвід макроекономічного регулювання і системи природокористування розвинених країн для його подальшого застосування до розробки стратегії розвитку України. Показано, що економічне зростання цих країн привело до забруднення навколишнього середовища. Зазначено, що економіка розвинених країн функціонує досить ефективно порівняно з іншими країнами. Встановлено, що розвинені країни спеціалізуються в міжнародному розподілі праці на високотехнологічних виробництвах, які відносно нешкідливі для навколишнього середовища. Таким чином в найбільш розвинених країнах враховується екологічна спрямованість макроекономічних заходів і здійснюється власне регулювання природокористування. Відмічено зростання ролі в цих країнах економічних методів регулювання природокористування в порівнянні з адміністративними заходами, а також популярність в розвинених країнах схем розкриття екологічної інформації, екологічного аудиту, планування, експертизи, надання екологічно чистій продукції спеціального знаку якості. Зроблено висновок про те, що в довгостроковому плані сукупний ефект впливу посилення екологічної політики і введення екологічних податків на економічне зростання буде позитивним, оскільки підвищиться загальна ефективність виробництва.

5. Визначено вплив макроекономічних заходів на екологічну ситуацію в Україні в перехідний період на підставі побудови матриці вказаних заходів. Зроблено висновок про те, що спад виробництва, викликаний структурною перебудовою і несприятливою макроекономічною політикою, з одного боку, призвів до зниження забруднення в зв'язку з падінням виробництва, а з іншого - посилив небезпеку виникнення техногенних катастроф, підвищив експлуатацію природних ресурсів. Макроекономічна і політична нестабільність в країні, неефективна податкова система, нераціональне використання обмежених коштів на державні витрати також перешкоджали раціональному природокористуванню.

6. Запропоновано рекомендації по проведенню еколого-нейтральної макроекономічної політики в Україні, яка забезпечуватиме підвищення економічної і екологічної ефективності. Пропозиції по удосконаленню макроекономічної політики України засновуються на основі макроекономічного регулювання розвинених країн. На думку автора, основою стратегії розвитку України повинно стати стимулювання державою інвестицій у високотехнологічні галузі. Для залучення інвестицій в промисловість уряд повинен, передусім, забезпечити низькі процентні ставки, стабілізувавши бюджетний дефіцит за рахунок проведення бюджетно-податкової реформи. Стабілізація бюджетних витрат і їх реструктуризація, та, що передбачає посилення інвестиційної спрямованості бюджету (за рахунок пріоритетного фінансування освіти, науки, інфраструктури, природоохорони) повинна підвищити продуктивність приватного сектора. Зниження процентних ставок, внаслідок скорочення державних позик завдяки стабілізації бюджетного дефіциту, буде сприяти зростанню інвестицій. Стабілізувати бюджетний дефіцит пропонується за рахунок збільшення податкових надходжень, завдяки проведенню реформи по "екологізації" податкової системи, яка, з одного боку, включає посилення непрямого оподаткування продукції екологічно брудних галузей, підвищення плати за природні ресурси, а з іншого - зниження прямого оподаткування інвестицій за рахунок прискореної амортизації, податкових пільг. Розвиток інститутів ринкової економіки, визначення прав власності на природні ресурси зменшить політичну нестабільність в суспільстві, що, в свою чергу, знизить ставку процента, а значить, викличе зростання інвестицій, зменшення експлуатації природних ресурсів.

7. Еколого-збалансована макроекономічна політика держави повинна бути доповнена заходами, направленими на підвищення ефективності роботи системи державного регулювання природокористування. У зв'язку з цим пропонується підвищити ефективність роботи виконавчих і судових органів, що здійснюють регулювання природокористування, за допомогою їх реорганізації і чіткого розділення повноважень між ними. Потрібно удосконалити законодавчу базу і ухвалити нові закони в області природокористування. Раціональному використанню природних ресурсів буде сприяти перегляд існуючої системи стандартів, нормативів, виходячи з науково-обгрунтованих критеріїв, встановити плату за забруднення у відповідності з реальним збитком, нанесеним навколишньому середовищу. Необхідно впровадити відносно нові методи державного регулювання природокористування, поширені в розвинених країнах, але поки що мало популярні в Україні: екологічний аудит, добровільні угоди, механізми застави, екологічне страхування.

Публікації автора:

Розділи в колективних наукових виданнях:

  1. Охорона навколишнього середовища / Б.М. Данилишин, В.М. Колмакова, В.В. Пилипів, Л.І. Митрошина, Л.С. Єфімова, Т.Б. Кияк // Прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Івано-Франківської області на період до 2015 року. - К.: РВПС України НАН України, 2005.- С. 107–113. Особистий внесок: Наведена оцінка інвестицій в у природоохоронну сферу та в основний капітал на введення в дію об’єктів охорони навколишнього середовища.

  2. Охорона навколишнього середовища / Б.М. Данилишин, В.М. Колмакова, Т.Б. Кияк // Прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Львівської області на період до 2015 року. - К.: РВПС України НАН України, 2005.- С. 132–136. Особистий внесок: Наведена оцінка інвестицій в у природоохоронну сферу та в основний капітал на введення в дію об’єктів охорони навколишнього середовища.

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Кияк Т.Б. Роль і місце екологічних інновацій в сфері природоохоронної діяльності // Економіка природокористування і охорони довкілля: Зб. наук. пр. - К.: РВПС України НАН України, 2004. - С. 184–190.

  2. Кияк Т.Б. Екологічні інтереси учасників інвестиційних проектів як фактор ефективності екологічної експертизи // Вісник Сумського національного аграрного університету: Зб. наук. пр. - Суми: СНАУ, 2005. - №3-4. – С. 179-185.

  3. Лицур І.М., Кияк Т.Б. Теоретико-методологічні засади дослідження економічного простору лісоресурсного комплексу України. // Економіка природокористування і охорони довкілля: Зб. наук. пр. - К.: РВПС України НАН України, 2006. - С. 53–59. Особистий внесок: Обґрунтовано фінансові чинники економічного простору.

  4. Кияк Т.Б. Екологічні ресурси і послуги як категорія ринку // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр.: У 2 ч. - К.: РВПС України НАН України. - 2006. - Ч. 2. - С. 216-220.

Матеріали конференцій:

  1. Лицур І.М., Кияк Т.Б. Основні напрямки переходу лісового господарства на засади сталого розвитку // Матер. доповідей Міжнар. наук.–практ. конф. “Наукові основи ведення сталого лісового господарства”. – Івано-Франківськ: Екор. – 2005. – С. 170–173. Особистий внесок: Викладено основні принципи сталого розвитку.

  2. Кияк Т.Б., Ступень Н.М. Інноваційна складова природокористування // Матер. доповідей наук.–практ. конф. «Проблеми модернізації лісоресурсної сфери в контексті просторового розвитку». - К.: РВПС України НАН України. - 2007. - С. 49-53.