Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


137. Іванов Сергій Володимирович. Інвестиційна привабливість регіонів та видів економічної діяльності регіональної економіки: дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / Національна академія природоохоронного та курортного будівництва. - Сімф., 2005. , табл. - На обкл. назва: Інвестійна....



Анотація до роботи:

Іванов С.В. Інвестиційна привабливість регіонів та видів економічної діяльності регіональної економіки. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – розміщення продуктивних сил та регіональна економіка. Придніпровська державна академія будівництва та архітектури, Дніпропетровськ, 2004.

У дисертаційній роботі дослідженні теоретичні та практичні питання визначення інвестиційної привабливості регіонів та видів економічної діяльності регіональної економіки. На основі комплексного підходу визначено основні поняття і категорії інвестиційного аналізу, теоретичні підходи до визначення сутності і структури інвестиційного потенціалу регіону, сформульовані методологічні підходи до оцінки інвестиційного потенціалу регіону.

Розроблено методичні підходи до оцінки інвестиційної привабливості регіонів України, що базуються на визначенні інвестиційно-значимих показників, які характеризують інвестиційний потенціал регіону та його складових елементів, а саме: виробничо-фінансового, соціального, природно-ресурсного потенціалів і факторів, що негативно впливають на інвестиційну привабливість регіону.

На основі спрощеного варіанту запропонованого методичного підходу у дисертаційній роботі кількісно визначено рейтинг інвестиційної привабливості регіонів України та проаналізовано інвестиційний потенціал за регіонами України, який показав суттєві розходження між інвестиційно-значимими показниками: валового регіонального продукту, прибутку підприємств і організацій, середньодушових доходів, основних фондів, інвестицій в основний капітал тощо.

На основі сукупності результатів, факторів і умов виділено чотири групи регіонів України: найбільш інвестиційно-привабливі, інвестиційно-привабливі, мало інвестиційно-привабливі та інвестиційно-непривабливі регіони України.

В дисертації кількісно визначені індивідуальні й інтегральні показники інвестиційної привабливості, які дозволили в динаміці за 2000-2003 рр. виявити тенденції й закономірності інвестиційної привабливості Дніпропетровської області, а також складових, що впливають на її рівень. Результати розрахунків показали, що інтегральний індекс інвестиційної привабливості змінився з 0,83 у 2000 р. до 0,91 у 2003 р.

Також уточнено методичні підходи до аналізу, суть якого полягає в тому, що інвестиційну привабливість конкретного виду економічної діяльності обумовлює сукупність двох показників: інвестиційного потенціалу виду діяльності та його інвестиційна активність. На основі кількісної оцінки цих показників визначений рейтинг привабливості підприємств у розрізі видів економічної діяльності в межах регіону.

Під впливом різноманітних природних, демографічних, соціальних, економічних та інших місцевих факторів масштаби, структура й тенденції розвитку господарських комплексів регіонів України відзначаються значною диференціацією. Дослідження інвестиційної привабливості регіонів та галузей регіональної економіки, а також трансформаційних процесів у структурі господарств регіонів дозволяє управляти інвестиційними процесами з метою досягнення сталого економічного зростання оптимально використовуючи наявні інвестиційні ресурси.

Проведене дисертаційне дослідження дало змогу більш обґрунтовано визначити шляхи розв’язання проблем управління інвестиційною діяльністю на основі формування й оцінки інвестиційної привабливості регіону та видів діяльності промисловості регіональної економіки та сформулювати наступні висновки.

Головним результатом дослідження є обґрунтування та розробка методичних підходів до оцінки інвестиційної привабливості регіонів та видів економічної діяльності регіону на основі комплексної оцінки потенціалу регіону на відміну від раніше запропонованих підходів, які базувалися на пріоритетності одного або кількох інвестиційно-значимих показників.

Головний результат дослідження базується на наукових положеннях та прикладних результатах:

1. В рамках наукових положень:

1.1. Вперше розроблені теоретичні і методичні положення оцінки інвестиційного потенціалу регіону на основі системного підходу, який обумовив визначення його як сукупності виробничо-фінансового, соціально-економічного, природно-ресурсного потенціалів та факторів, що негативно впливають на інвестиції в регіоні.

Такий підхід обумовлений тим, що інвестиційні можливості регіону визначаються різними джерелами: кінцевими результатами відтворювального процесу у вигляді валового регіонального продукту і прибутку суб'єктів господарювання, які є джерелами накопичення коштів; накопиченнями, доходами і витратами населення, частина яких спрямовується на інвестування (при цьому, збільшення витрат на споживання безпосередньо активізує споживчий ринок і через це, опосередковано, відтворювальний процес); основними фондами, тому що амортизаційні відрахування є важливим джерелом інвестицій; безпосередніми інвестиціями, у тому числі в основний капітал; соціально-економічним станом у регіоні тощо.

Тому підхід до оцінки інвестиційної привабливості регіону є комплексним.

1.2. Вперше розроблені методичні підходи оцінки інвестиційної привабливості видів економічної діяльності промисловості регіону на основі визначення сукупного впливу різноманітних індивідуальних факторів інвестиційної привабливості, інвестиційної активності та структурних відмінностей в економіці регіону.

1.3. Уточнено поняття “інвестиційний потенціал регіону”, його структуру і місце в економічному потенціалі регіону, що розширює можливості управлінського впливу на процеси економічного розвитку.

Уточнено поняття “інвестиційна привабливість видів економічної діяльності”, що дозволяє в умовах обмеженості ресурсів раціонально їх використовувати з метою підвищення ефективності регіональної економіки взагалі й конкретного виробництва зокрема, згладжування регіональних і галузевих диспропорцій, забезпечення розширеного відтворення.

1.4. Отримали подальший розвиток підходи до управління інвестиційною діяльністю, як на загальнодержавному, так і регіональних рівнях, що вимагає пошуку фінансових ресурсів та удосконалення інструментів економічного регулювання для здійснення пріоритетних інвестиційних проектів з урахуванням інвестиційного потенціалу на основі оцінки інвестиційної привабливості.

1.5. З урахуванням інвестиційного потенціалу отримали подальший розвиток методичні підходи до аналізу інвестиційної привабливості, до складу яких відносяться характеристики інвестиційної ситуації (інвестиційної активності, тобто інтенсивності процесу інвестування, і інвестиційної ефективності, тобто віддачі одиниці вкладених коштів), інвестиційної ємності (можливості розширеного відтворення, обумовлені, насамперед, основними фондами, прибутком і попередніми інвестиціями). Зазначені показники характеризують специфічні умови й мають суттєве значення для прийняття рішень інвесторами.

З урахуванням вищесказаного, сутність інвестиційної привабливості полягає в сукупності факторів, що характеризують рівні інвестиційної ємності, активності й ефективності, потенціалу, систему порівняльних переваг підприємств (видів економічної діяльності, регіонів, національних економік) у конкурентному середовищі. Значна частина цих факторів може мати кількісну оцінку, тоді як інвестиційні переваги частіше є якісними характеристиками.

2. В рамках прикладних положень:

2.1. Вперше розроблено методичні підходи до оцінки інвестиційної привабливості регіонів України, що базуються на визначенні інвестиційно-значимих показників, які характеризують інвестиційний потенціал регіону та його складових елементів, а саме: виробничо-фінансового, соціального, природно-ресурсного потенціалів і факторів, що негативно впливають на інвестиційну привабливість регіону.

2.2. На основі спрощеного варіанту запропонованого методичного підходу у дисертаційній роботі кількісно визначено рейтинг інвестиційної привабливості регіонів України та проаналізовано інвестиційний потенціал за регіонами України, який показав суттєві розходження між інвестиційно-значимими показниками: валового регіонального продукту, прибутку підприємств і організацій, середньодушових доходів, основних фондів, інвестицій в основний капітал тощо.

На основі сукупності результатів, факторів і умов виділено чотири групи регіонів України: найбільш інвестиційно-привабливі, інвестиційно-привабливі, мало інвестиційно-привабливі та інвестиційно-непривабливі регіони України.

Інтегральні індекси інвестиційної привабливості регіонів України коливаються від 0,72 до 1,94. Результати розрахунків показали, що частка регіонів найбільш інвестиційно-привабливих й інвестиційно-привабливих складає близько 50%.

Найвищий рейтинг інвестиційної привабливості має Київська область, найнижчий – Житомирська область; Дніпропетровська область займає друге місце за рівнем інвестиційної привабливості.

2.3. Вперше кількісно визначені індивідуальні й інтегральні показники інвестиційної привабливості, які дозволили в динаміці за 2000-2003 рр. виявити тенденції й закономірності інвестиційної привабливості Дніпропетровської області, а також складових, що впливають на її рівень. Результати розрахунків показали, що інтегральний індекс інвестиційної привабливості змінився з 0,83 у 2000 р. до 0,91 у 2003 р.

2.4. Уточнено методичні підходи до аналізу, суть якого полягає в тому, що інвестиційну привабливість конкретного виду економічної діяльності обумовлює сукупність двох показників: інвестиційного потенціалу виду діяльності та його інвестиційна активність. На основі кількісної оцінки цих показників визначений рейтинг привабливості підприємств у розрізі видів економічної діяльності в межах регіону.

Аналіз інвестиційної привабливості Дніпропетровської області дозволив виявити види економічної діяльності з найбільшою інвестиційною привабливістю. Розрахунки показали, що до них відносяться, насамперед, целюлозно-паперова промисловість, виробництво деревини та виробів з деревини, промисловість будівельних матеріалів та харчосмакова промисловість.

2.5. Отримала подальший розвиток методика аналізу структурних відмінностей на основі лінійного й середньоквадратичного коефіцієнту абсолютних і відносних відмінностей. Відповідні розрахунки на основі запропонованої методики аналізу показали відмінності структури інвестицій за галузями промисловості Дніпропетровської області у 2002 та 2003 роках, що обумовлює необхідність структурної перебудови за видами діяльності промисловості.

Публікації автора:

За результатами проведеного дослідження опубліковано 6 статей і 2 тези доповідей загальним обсягом 2,2 друк. арк.

1. Иванов С.В. Реорганизация рыночных отношений в аграрном секторе экономики// Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – 2001. – Т.1, №84. – С.84-89.

2. Іванов С.В. Оцінка інвестиційного потенціалу регіону // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – 2004.– Т.21 , № 191. – С. 100-103.

3. Іванов С.В. Методологічні підходи до оцінки інвестиційної привабливості регіону // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – 2004. – Т.2, № 192. – С. 626-632.

4. Тян Р.Б., Каламбет С.В., Іванов С.В. Рейтинг інвестиційної привабливості регіонів // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – 2004. – Т.3, № 193. – С. 861-865.

5. Іванов С.В. Визначення інтегрального показника інвестиційної привабливості регіонів України // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – 2004. – Т.3, № 194. – С. 705-710.

6. Іванов С.В. Методологічні підходи до визначення сутності інвестиційного потенціалу // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – 2004. – Т.1, № 195. – С. 98-104.

7. Іванов С.В. Основні підходи оцінки інвестиційної привабливості галузей економіки // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Сучасні проблеми економіки підприємства”.– Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – Т.1. – С. 15.

8. Іванов С.В. Регіональні аспекти інвестиційної політики України // Матеріали IV Всеукраїнської науково-практичної конференції “Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – Т.2. – С.123-124.