Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Тищенко Світлана Іванівна. Інтегрування змісту математичних і спеціальних дисциплін у професійній підготовці молодших спеціалістів з програмування. : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Тищенко С.І. Інтегрування змісту математичних і спеціальних дисциплін у професійній підготовці молодших спеціалістів з програмування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – “Теорія і методика професійної освіти”. – Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих АПН України, Київ, 2009.

Дисертація присвячена дослідженню проблеми інтегративного підходу до вивчення математики і спеціальних дисциплін молодшими спеціалістами з програмування. На основі виявлення компонентів змісту математичної та професійної підготовки й обґрунтування їх взаємодії визначено педагогічні умови інтегрування змісту математичних і спеціальних дисциплін у професійній підготовці молодших спеціалістів з програмування.

Теоретично обґрунтовано і розроблено методику інтегрування змісту математичних і спеціальних дисциплін у професійній підготовці майбутніх техніків-програмістів. Доведено, що процес інтеграції математичних і спеціальних дисциплін у професійній підготовці молодших спеціалістів з програмування виявиться ефективним за умов: коригування професійно спрямованих знань з математики; інтеграції знань, умінь і навичок математичного компонента у вивченні спеціальних дисциплін; інтеграційного підходу до організації самостійної роботи у вивченні математики і спеціальних дисциплін. Доведено позитивний вплив нової методики інтегрування змісту математичних і спеціальних дисциплін у професійній підготовці молодших спеціалістів з програмування на успішність і творчий розвиток майбутніх техніків-програмістів.

1. Дослідження стану професійної підготовки майбутніх молодших спеціалістів з програмування засвідчило переважно про їхню неспроможність на достатньому рівні використовувати знання і вміння в нових ситуаціях, в той час як якість підготовки фахівців, вміння самостійно поповнювати свої знання, застосовувати одержані знання для розв'язування практичних завдань, які мають комплексний характер, розвиток творчого потенціалу особистості залежить не тільки від рівня засвоєння окремих дисциплін, але і від взаємодії між галузями знань, які становлять теоретичну основу діяльності фахівців. Зміст професійної підготовки майбутніх техніків-програмістів повинен забезпечувати синтез, всебічне вивчення закономірностей явищ і процесів у їх загальному зв'язку, у взаємодії й динаміці. Одним із ефективних шляхів подолання розмежування знань та відокремлення їх вивчення в навчальному процесі, забезпечення цілісності сприймання навколишнього світу, повноти наукового пізнання кожного конкретного явища сучасними науковцями і практиками визнана інтеграція змісту освіти. Забезпечення професійної спрямованості викладання математичних дисциплін в контексті інтегративного підходу сприяє розвитку математичного мислення фахівця, підвищує мотивацію навчальної та пізнавальної діяльності, формує уміле застосування набутих математичних знань і вмінь у професійній діяльності.

2. Доведено, що інтегративний підхід сприяє більш об'єктивному відбору змісту навчального матеріалу для курсів математики та спеціальних дисциплін майбутніх техніків-програмістів, що дає можливість зберігати специфіку кожної із застосованих методик. Виділено основні критерії відбору змісту навчального матеріалу для інтеграції математичних і спеціальних дисциплін, а саме: оптимальне співвідношення обсягів інтегрованих дисциплін з метою уникнення їх невідповідності; предметно-професійна доцільність; відповідність сучасному стану галузі освоюваних знань і її прогностичності; відповідність навчального матеріалу рівню підготовки студентів, розвитку їхніх умінь і навичок; відповідність застосовуваних методів і дидактичних умов матеріально-технічній базі навчального закладу.

3. Всебічно проаналізовано педагогічні умови, що сприяють успішному впровадженню інтегративного підходу у професійній підготовці майбутніх техніків-програмістів, теоретично обгрунтувано зміст, способи та форми інтегративного підходу до професійної підготовки майбутніх молодших спеціалістів з програмування. Доведено важливе значення впровадження інтегративного підходу у професійну підготовку майбутніх техніків-програмістів у вищій школі за умов конкретизації способів розгортання інтеграції у процесі професійної підготовки майбутніх молодших спеціалістів з програмування, оптимального співвідношення предметного та інтегративного навчання.

4. Визначено роль коригування професійно спрямованих знань у професійній підготовці молодших спеціалістів з програмування. Встановлено, що найбільш ефективними прийомами коригуючої діяльності викладача є створення проблемних ситуацій з метою виявлення та усунення самими студентами прогалин у своїх знаннях і вміннях, пропонування їм завдань, в яких знання і вміння з розділів математики та вищої математики, які вивчалися раніше, включаються до нової діяльності, що забезпечує їх міцне запам'ятовування та полегшує вивчення спеціальних дисциплін.

5. З урахуванням критеріїв відбору змісту навчального матеріалу для інтеграції математичних і спеціальних дисциплін було розроблено систему прикладного математичного забезпечення майбутніх техніків-програмістів. Для реалізації цієї системи відпрацьовано методики використання практичних завдань для інтегрованого вивчення математики та спеціальних дисциплін, орієнтованих на майбутню професійну діяльність, при виборі способів ознайомлення студентів з числовими методами, розв'язування задач з математики шляхом складання алгоритмів, формування математичних умінь і навичок, необхідних для розв'язування практичних професійних завдань на заняттях з математики. Визначено роль і місце самостійної роботи при застосуванні інтегративного підходу до вивчення математичних і спеціальних дисциплін майбутніми молодшими спеціалістами з програмування.

6. Ефективність запропонованої методики підвищення ефективності
професійної підготовки майбутніх техніків-програмістів шляхом
інтегрування змісту математичних і спеціальних дисциплін перевірено в ході
експерименту. Результати експериментального дослідження продемонстрували позитивну динаміку рівнів готовності майбутніх техніків-програмістів до засвоєння інтегрованих знань у студентів експериментальних груп та підвищення показників мотиваційно-ціннісного, навчально-пізнавального, операційно-діяльнісного критеріїв сформованості інтегрованих науково-предметних знань.

7. Аналіз результатів дослідження показав, що реалізація методики інтегрування змісту математичних і спеціальних дисциплін у процесі підготовки майбутніх техніків-програмістів забезпечує підвищення рівня їхніх професійних умінь і навичок. Одержані результати засвідчують доцільність упровадження методики коригування професійно спрямованих знань у процесі інтегрованого вивчення математики та спеціальних дисциплін під час підготовки майбутніх молодших спеціалістів з програмування. Поширення пропонованої методики у роботі з ширшим колом студентів, її реалізація у навчальному процесі вищих навчальних закладів I – П рівнів акредитації підтвердили вірогідність висунутої гіпотези, достовірність даних експериментального навчання, що підтверджує розв'язання основних завдань дослідження.

Результати дослідження можуть бути використані: науково-методичними підрозділами Міністерства освіти і науки України, вищими навчальними закладами І – ІІ рівнів акредитації, що здійснюють професійну підготовку молодших спеціалістів з програмування на основі створення й реалізації інтегрованих лекцій та практичних занять, викладачами математичних дисциплін з метою кваліфікованої професійної спрямованості навчальних дисциплін.

Здійснене дослідження, однак, не вичерпує всіх аспектів означеної проблеми. Потребують подальшого дослідження концептуальне обґрунтування системи прикладного математичного забезпечення у підготовці майбутніх техніків-програмістів, системи коригуючих навчальних завдань у професійній підготовці молодших спеціалістів з програмування, інші проблеми, які актуалізує практика підготовки техніків-програмістів.

Основні результати дослідження відображено в таких публікаціях:

Статті у наукових фахових журналах та збірниках наукових праць

  1. Тищенко С.І. Інтеграція знань з математики і спеціальних дисциплін як чинник підвищення якості професійної підготовки майбутніх техніків – програмістів / Світлана Тищенко // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – 2008. – Вип. I/II. – С. 120–131.

  2. Тищенко С.І.Інтеграційний підхід до вивчення математики і спеціальних дисциплін при підготовці техніків-програмістів у вищих навчальних закладах I-II рівнів акредитації / С.І. Тищенко // Педагогічний процес: теорія і практика: зб. наук. пр./ Благод. фонд ім. А.С. Макаренка;[голов. ред. С.О.Сисоєва] – К., 2008. – Вип. II. – С. 213–225.

  3. Тищенко С.І. Педагогічна технологія корекції знань з математики студентів першого курсу вищих навчальних закладів II рівня акредитації (спеціальність: “Програмування електронно-обчислювальної техніки і автоматизованих систем”) / Світлана Тищенко // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – 2005.– Вип. III /IV. – С. 108–114.

  4. Тищенко С.І. Формування у майбутніх техніків-програмістів професійних умінь у процесі самостійної роботи / Світлана Тищенко, Оксана Суворова // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – 2006. – Вип. III/IV. – С. 79–84.

  5. Тищенко С.І. Формування знань, умінь і навичок математичного компонента у змісті професійної підготовки майбутніх молодших спеціалістів з програмування для електронно-обчислювальної техніки і автоматизованих систем / Світлана Тищенко // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – 2007. – Вип. I/II. – С. 125–134.

Матеріали конференцій та тези

  1. Тищенко С.І. Процеси вирівнювання – технологія підвищення якості знань з математики студентів вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації / С.І.Тищенко // Тези Всеукр. наук.-практ. конф. [“Актуальні проблеми теорії і методики навчання математики”], (Київ, 6 жовт. 2004 р.) / НПУ імені М.П.Драгоманова. – К., 2004. – С.177–178.

  2. Тищенко С.І. До проблем наступності математичної освіти в системі “загальноосвітня школа – вищий навчальний заклад” // Матеріали I Міжнар. наук.-практ. конф. [“Науковий потенціал світу 2004”]: Т.42: Стратегічні напрями реформування системи освіти. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 43–45.

  3. Тищенко С.І. Корекція знань з математики студентів першого року навчання вищих навчальних закладів II рівня акредитації спеціальності “Програмування для електронно-обчислювальної техніки і автоматизованих систем” / С.І.Тищенко // Матеріали Всеукр. наук.-метод. конф.[“Проблеми математичної освіти (ПМО-2005)”], ( Черкаси, 20–22 квіт., 2005 р.). – Черкаси, Вид. від. ЧНУ ім. Б.Хмельницького, 2005. – С. 364–365.

  4. Тищенко С.І. Організація самостійної роботи в процесі вивчення математики майбутніми техніками-програмістами /С.І.Тищенко// Матеріали Всеукр. наук.-метод. конф. [“Проблеми математичної освіти» (ПМО-2007)”], ( Черкаси, 16–18 квіт. 2007 р.). – Черкаси: Вид. від. ЧНУ ім. Б.Хмельницького, 2007. – С. 203–204.

  1. Тищенко С.І. Професійне спрямування математичних знань фахівців технічного профілю / С.І.Тищенко// Матеріали II Міжвуз. наук.-практ. конф. [“Науковий потенціал вищої школи” (теорія, методологія, методика)], ( Миколаїв, 28–29 квіт. 2005 р.). – Миколаїв, 2006. – С. 96-99.

  2. Тищенко С.І. Інтеграційний підхід до вивчення математики при підготовці техніків-програмістів / С.І.Тищенко// Матеріали III Міжвуз. наук.-практ. конф. [“Науковий потенціал вищої школи: політехнічна освіта в контексті Болонського процесу ”], (Миколаїв, 26–27 квіт. 2007 р). – Миколаїв, 2007. – С. 239–242.

  3. Тищенко С.І. Інтеграція знань у математичній підготовці майбутніх техніків-програмістів / С.І.Тищенко// Матеріали IV Міжвузівської науково-практичної конференції [“Науковий потенціал вищої школи”], (Миколаїв, 24–25 квіт.2008р.). – Миколаїв, 2008. – С. 199–202.