Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Марущак Оксана Василівна. Інтеграція знань з матеріалознавства у професійній підготовці майбутніх фахівців швейного виробництва : дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Вінницький держ. педагогічний ун-т ім. Михайла Коцюбинського. - Вінниця, 2005.



Анотація до роботи:

Марущак О.В. Інтеграція знань з матеріалознавства у професійній підготовці майбутніх фахівців швейного виробництва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, Вінниця, 2005.

Дисертацію присвячено теоретичному обґрунтуванню концептуальних засад інтеграції знань з матеріалознавства швейного виробництва та експериментальній перевірці її впливу на рівень професійної підготовки фахівців у галузі виготовлення швейних виробів. Здійснено аналіз психолого-педагогічної, методичної літератури, а також дисертаційних робіт з проблеми впровадження дидактичної інтеграції в навчально-виховний процес ПТНЗ, з’ясовано його об’єктивні передумови, розглянуто різноманітні підходи до визначення поняття “інтеграція”.

Теоретично обґрунтовано та розроблено дидактичну модель навчального предмета “Матеріалознавство швейного виробництва”, що набуває важливого значення в умовах сучасної тенденції до інтеграції знань; модель інтеграції знань з матеріалознавства у професійній підготовці майбутніх фахівців швейного виробництва, що відображає педагогічні умови, необхідні для її впровадження і реалізації в навчальному процесі. Розроблено методику формування в учнів цілісної системи знань про властивості швейних тканин і матеріалів на інтеграційній основі, що передбачає єдність та взаємозумовленість інтеграції змістового (зміст природничо-наукових дисциплін і матеріалознавства швейного виробництва) та процесуального (форми, методи та засоби) компонентів навчання.

  1. На основі аналізу психолого-педагогічної та філософської літератури визначено об’єктивні передумови впровадження інтеграції в навчально-виховний процес (методологічні, дидактичні, психологічні, історичні); розкрито різноманітні підходи до визначення поняття “інтеграція”, зважаючи на багатоаспектність якого, ми дійшли висновку, що для кожного конкретного випадку варто використовувати не саме визначення, а описувати сукупність істотних ознак інтеграції, її властивостей та характеристик; зазначено основні функції інтеграції в навчально-виховному процесі (освітня, виховна, розвиваюча, психологічна, методологічна, організаційна).

  2. У процесі дослідження виявлено причини низького рівня знань учнів ПТНЗ швейного профілю з матеріалознавства на інтеграційній основі: низька мотивація вивчення природничо-наукових дисциплін, що є основою матеріалознавства; низький рівень реалізації принципу професійної спрямованості природничо-наукових дисциплін; відсутність єдиної системи природничо-наукових знань і знань з матеріалознавства та єдиного підходу до цих знань; відсутність у викладачів чіткого уявлення про дидактичну інтеграцію; прогалини в знаннях учнів з природничо-наукових дисциплін; відсутність науково-методичних рекомендацій щодо реалізації інтеграції знань з МШВ, посібників з відповідно підібраним навчальним матеріалом.

  3. Підтверджено ідею про необхідність вдосконалення професійної підготовки майбутнього фахівця швейного виробництва. Це пов’язано з невпинним розвитком новітніх технологій у галузі виробництва сировини для виготовлення тканин. Один з ефективних шляхів ми вбачаємо у формуванні в учнів знань про основний предмет праці в системі швейного виробництва на основі природничо-наукових знань.

  4. Теоретично обґрунтовано концептуальні засади інтеграції знань з матеріалознавства в ПТНЗ швейного профілю. Зокрема, інтеграція природничо-наукових знань і знань з матеріалознавства швейного виробництва:

забезпечує відповідність рівня професійної підготовки майбутніх фахівців швейного виробництва потребам і вимогам ринку праці;

задовольняє вимогу розширення професійних функцій фахівців швейного виробництва в умовах дрібносерійного та індивідуального виготовлення одягу;

базується на методологічних засадах розвитку матеріалознавства;

зумовлена розвитком хімічної та текстильної промисловості, вдосконаленням техніки, технології виробництва та засобів праці;

випливає зі структури та інтеграційної природи власне матеріалознавства;

зумовлена компонентним складом знань про об’єкт технології, зокрема, про текстильні матеріали;

забезпечує фундаменталізацію професійних знань, створення універсальної, стабільної та компактної форми знання;

становить основу для формування професійних складних (комплексних) умінь;

забезпечує необхідний рівень якісних і кількісних характеристик професійних знань майбутніх фахівців.

  1. Обґрунтовано модель інтеграції знань з матеріалознавства у професійній підготовці майбутніх фахівців, яка включає такі компоненти: знання про предмет праці в процесі виготовлення швейних виробів як вихідний компонент, теоретична та практична готовність викладачів і майстрів виробничого навчання до впровадження інтеграції в навчально-виховний процес (розуміння сутності, знання рівнів здійснення, усвідомлення поліфункціонального характеру, урахування специфіки реалізації інтеграції знань у ПТНЗ, дотримання дидактичних принципів, що сприяють реалізації інтеграції знань з матеріалознавства і природничо-наукових знань, визначення умов її ефективного впровадження), розробка навчально-програмної документації на засадах інтеграції знань, розробка методики реалізації інтеграції знань з МШВ і природничо-наукових знань у навчально-виховному процесі (шляхи здійснення, розробка дидактичного забезпечення інтеграції знань з МШВ). Урахування педагогічних умов, що впливають на реалізацію інтеграції знань з матеріалознавства в навчально-виховному процесі ПТНЗ, призводить до результату, передбаченого моделлю: формування якісно нових характеристик знань з навчального предмета, реалізації його цілей, свідомого засвоєння професійних знань і формування вмінь, навичок, тобто до підвищення якості професійної підготовки майбутнього фахівця.

  2. Обґрунтовано дидактичну модель навчального спеціального предмета “Матеріалознавство швейного виробництва”, яка містить такі компоненти: провідна функція та провідні структурні компоненти навчального предмета, основний блок (опис науково-технічних знань про основний предмет праці (тканини та матеріали), технологічні процеси, техніку галузі швейного виробництва: основні знання – теоретична основа, теоретичний наслідок; основні способи діяльності – емпіричний базис), допоміжний блок (комплекс знань і вмінь, що забезпечують оптимальне засвоєння учнями змісту основного блоку навчального предмета, формування різноманітних умінь і навичок, розвиток і виховання: допоміжні знання та способи діяльності).

  3. Уточнено рівні реалізації дидактичної інтеграції матеріалознавства та навчальних предметів природничо-наукового циклу, що характеризують ступінь зміни інтеграційного змісту та обумовлюються інтеграцією змістового й процесуального компонентів навчання. У результаті дослідження проблеми впровадження дидактичної інтеграції в навчально-виховний процес ПТНЗ швейного профілю ми дійшли висновку, що реалізація інтеграції знань з природничо-наукових дисциплін і матеріалознавства швейного виробництва найбільш ефективною є на рівні дидактичного синтезу, для якого характерна не лише змістова, а й процесуальна інтеграція (перш за все, інтеграція організаційних форм навчання), специфічність вирішуваних дидактичних завдань (вивчення нового матеріалу). Однак, синтез навчальних предметів частіше здійснюватиметься лише під час вивчення окремих тем програми з матеріалознавства, тому не слід забувати про паралельну інтеграцію на рівні міжпредметних зв’язків.

  4. Розроблено методику реалізації інтеграції знань з матеріалознавства у ПТНЗ швейного профілю, що передбачає єдність та взаємозумовленість інтеграції змістового (зміст природничо-наукових дисциплін і МШВ) та процесуального (форми, методи та засоби) компонентів навчання. Одночасне комплексне застосування різноманітних методів і форм організації навчання, об’єктивно поєднаних з ідеєю інтеграції знань, із традиційними методами й формами дало можливість досягти сукупного навчального ефекту у формуванні в учнів ПТНЗ знань з матеріалознавства на основі природничо-наукових знань.

  5. Перевірено ефективність упровадження організаційно-педагогічних умов формування в учнів ПТНЗ швейного профілю знань про основний предмет праці в системі швейного виробництва на інтеграційній основі. Основними з них є: створення можливостей для реалізації інтеграції знань з матеріалознавства та природничо-наукових знань у навчально-виховному процесі; застосування інтеграційних методів, форм і засобів навчання; розробка дидактичного забезпечення інтеграції знань з МШВ.

  6. Формуючий експеримент підтвердив ефективність методики формування в учнів ПТНЗ швейного профілю знань з матеріалознавства на інтеграційній основі, розробленої відповідно до обґрунтованої моделі та педагогічних умов.

Проведене дослідження дає змогу на якісно новому рівні розв’язати питання професійної підготовки майбутнього фахівця в галузі виготовлення швейних виробів. Водночас поставлені в дослідженні завдання, певна річ, не вичерпують усіх проблем, пов’язаних з пошуком засобів навчання, удосконаленням процесу підготовки майбутніх фахівців для швейної промисловості. Перспективними напрямами подальших досліджень є такі: психологічні проблеми інтеграції знань у процесі професійної підготовки фахівця; розробка методик реалізації інтеграції знань навчальних предметів у межах професійно-технічного циклу, між предметами природничо-наукового та професійно-технічного циклів; розроблення навчально-методичних комплексів на інтеграційних засадах; розроблення засобів навчання з використанням нових педагогічних та інформаційних технологій з метою вдосконалення професійної підготовки майбутніх фахівців швейного виробництва.

Публікації автора:

Методичні рекомендації:

  1. Марущак О.В. Підготовка сучасного фахівця швейного виробництва в професійно-технічних навчальних закладах: Методичні рекомендації. – Вінниця, 2004. – 55 с.

  2. Марущак О.В. Інтегративні аспекти матеріалознавства в професійно-технічних навчальних закладах швейного профілю: Методичні рекомендації. – Вінниця, 2004. – 47 с.

Статті в провідних наукових виданнях:

  1. Бойчук О.В. Інтеграція загальноосвітніх і спеціальних знань у підготовці фахівців швейного виробництва // Педагог професійної школи: Зб. наук. пр. – Вип. VІ. – К.: Науковий світ, 2002. – С. 214-221.

  2. Марущак О.В. Інтеграція знань у професійно-технічному навчальному закладі: проблеми і перспективи // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія: Педагогіка. 2002. № 3. С. 9-14.

  1. Марущак О.В. Інтеграція навчальних предметів в професійно-технічній школі // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. у 2-х частинах. Ч-1. Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2002. С. 460-466.

  2. Марущак О.В. Формування в учнів знань про властивості швейних матеріалів на інтеграційній основі // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського. Серія: Педагогіка і психологія. – Вип. 7. – Вінниця: РВВ ДП “Державна картографічна фабрика”, 2002. – С. 66-68.

  3. Марущак О.В. Проблеми інтеграції та диференціації знань учнів у професійних навчально-виховних закладах // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія: Педагогіка. – 2002. – № 7. – С. 41-45.

  4. Бойчук О.В. Методологічні засади інтеграції знань // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія: Педагогіка. 2002. № 11. С. 18-22.

  5. Бойчук О.В. Інтеграція знань учнів у професійних навчально-виховних закладах швейного профілю // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2003. С. 197-203.

  6. Бойчук О.В. Особливості формування в учнів ПТНЗ швейного профілю знань з матеріалознавства на інтеграційній основі // Науковий вісник Чернівецького університету: Зб. наук. пр. Вип. 181: Педагогіка та психологія. – Чернівці: Рута, 2003. – С.15-22.

  7. Бойчук О.В. Інтеграція знань з матеріалознавства під час підготовки фахівців швейного профілю в ПТНЗ // Педагогіка і психологія професійної освіти: результати досліджень і перспективи: Зб. наук. пр. – Київ: НТУ “ХПІ”, 2003. – С. 368-374.

  8. Бойчук О.В. Особливості реалізації взаємозв’язку знань учнів під час вивчення матеріалознавства в ПТНЗ швейного профілю // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія: Педагогіка. 2004. № 3. С. 108-114.

  9. Бойчук О.В. Рівні інтеграції знань учнів у професійно-технічних навчальних закладах швейного профілю // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія: Педагогіка. – 2004. – № 1. – С. 18-23.

  10. Бойчук О.В. Інтегративні аспекти матеріалознавства в професійно-технічних навчальних закладах швейного профілю // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського. – 2004. – № 10. – С. 111-114.

  11. Марущак О.В. Концептуальні засади інтеграції знань учнів ПТНЗ швейного профілю // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2004. – С. 241-251.

  12. Марущак О.В. Вплив структури та компонентного складу навчального матеріалу на здійснення інтеграції знань з матеріалознавства в училищах швейного профілю // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2004. – № 3. – С. 33-41.

  13. Марущак О.В. Модель інтеграції знань з матеріалознавства у професійній підготовці майбутніх фахівців швейного виробництва // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Вип. 7. – Київ-Вінниця: ТОВ фірма “Планер”, 2005. – С. 161-167.

Інші матеріали:

  1. Марущак О.В. Інтегративні тенденції у формуванні духовної культури майбутніх фахівців професійної школи // Соціально-педагогічні проблеми сучасної середньої та вищої освіти в Україні: Зб. наук. пр. – Житомир: Житомирський державний педагогічний університет, 2002. – С. 55-59.

  2. Марущак О.В. Формування в учнів знань про властивості швейних матеріалів на інтеграційній основі // Актуальні проблеми трудової і професійної підготовки молоді: Зб. наук. пр. – Вип. VІІІ. – Вінниця: ВДПУ ім. М. Коцюбинського. – 2002. – С. 69-70.

  3. Бойчук О.В. Інтеграція знань з матеріалознавства у професійно-технічних навчальних закладах швейного профілю // Актуальні проблеми трудової і професійної підготовки молоді: Зб. наук. пр. – Вип. ІХ. – Вінниця: ВДПУ ім. М. Коцюбинського. – 2003. – С. 25-26.

  4. Бойчук О.В. Інтеграція знань у професійно-технічному навчальному закладі: проблеми і перспективи // Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість: Зб. наук. пр. – К.: Вид-во Європейського університету, 2003. – Т.1. – С. 44-47.

  5. Бойчук О.В. Комп’ютерні технології як засіб реалізації інтеграції знань учнів з матеріалознавства в ПТНЗ швейного профілю // Інформаційні технології в освіті, науці і техніці: Зб. наук. пр. – Черкаси: ЧНУ, 2004. – Ч.2. – С. 75-77.

  6. Бойчук О.В. Рівні інтеграції знань учнів з матеріалознавства в ПТНЗ швейного профілю // Актуальні проблеми трудової і професійної підготовки молоді: Зб. наук. пр. – Вип. Х. – Вінниця: ДОВ Вінниця, 2004. – С. 31-33.