Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Луцків Олена Миколаївна. Інноваційний розвиток виробничого потенціалу регіону : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2007.



Анотація до роботи:

Луцків О.М. Інноваційний розвиток виробничого потенціалу регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2007.

В дисертації досліджуються теоретико-методологічні основи підвищення рівня інноваційності виробничого потенціалу регіону. На основі структурного підходу до аналізу виробничого потенціалу регіону виділено: територіальну, функціонально-територіальну, ресурсно-територіальну та компонентно-територіальну його структури. Розглядаються питання удосконалення регулювання розвитком виробничого потенціалу регіону та обґрунтовано систему заходів забезпечення його інноваційності.

Проаналізовано тенденції та закономірності розвитку виробничого потенціалу Львівської області, досліджено стан і динаміку використання його основних складових та особливості інноваційної діяльності в регіоні. На підставі розроблених симуляторів визначено індекс інноваційності виробничого потенціалу регіонів України та побудовано їх рейтинг за цим показником.

В результаті проведеного аналізу запропоновано організаційно-економічний механізм підвищення рівня інноваційності виробничого потенціалу на основі ресурсного підходу за рахунок фінансово-економічних і нормативно-правових важелів впливу. Обґрунтовано вибір джерел фінансування для підвищення рівня інноваційності виробничого потенціалу регіону.

Дисертаційна робота є системним теоретико-методологічним дослідженням основ забезпечення інноваційності виробничого потенціалу регіону.

Проведене дослідження дає підстави зробити такі висновки:

1. Аналіз інноваційних теорій економічного зростання дозволив актуалізувати роль інноваційного чинника в оновленні виробничого потенціалу та підвищенні темпів економічного розвитку регіону та держави в цілому. Економічне зростання відбувається, з одного боку, лише за умов систематичного та неперервного впровадження інноваційних розробок у виробництво, а не через їх поодинокий вияв, а з іншого, – всі економічні підсистеми, в тому числі і виробничий потенціал мають бути задіяні у інноваційному процесі. Таким чином виявляється принцип системного ефекту до забезпечення інноваційного розвитку регіону.

2. В ринкових умовах господарювання, для забезпечення конкурентоспроможності виробництва, потрібно дбати про підвищення рівня інноваційності виробничого потенціалу. Під дією інновацій виробничий потенціал переходить на якісно новий рівень, що забезпечить в подальшому випуск конкурентоспроможної продукції. Саме інновації створюють конкурентні переваги за рахунок зниження матеріало- та енергомісткості виробничих процесів і забезпечують підвищення технічного і технологічного рівня виробництва, розширення та оновлення асортименту продукції, підвищення її якості та конкурентоспроможності.

Підвищення рівня інноваційності виробничого потенціалу можливе за умов стимулювання до створення нових технологій і, головне, за розширення взаємозв’язків між науковими організаціями і виробництвом. Поширення технологічних знань і зв’язків полегшує комбінування факторів виробництва та є передумовою впровадження інновацій.

3. В роботі здійснено оцінку рівня інноваційності виробничого потенціалу регіонів України. Для цього відібрано сукупність показників за такими блоками: інноваційна діяльність підприємств, техніко-технологічні показники їх розвитку, фінансові ресурси впровадження інновацій та показники оцінки професійно-кваліфікаційного рівня працівників. На основі вказаних груп показників визначено нормовані середньоарифметичні інтегральні оцінки виробничого потенціалу та індекс його інноваційності. Рейтинг регіонів за рівнем інноваційності виробничого потенціалу засвідчує відсутність стабільної залежності між рівнем економічного розвитку регіону та індексом інноваційності. Так, традиційні регіони-лідери промислового виробництва, окрім Дніпропетровської області, не увійшли у групу лідерів за індексом інноваційності виробничого потенціалу, що свідчить про його низький рівень в цих регіонах.

4. Обґрунтовуючи гостроту проблеми фінансового забезпечення інноваційної діяльності на підприємствах регіону, запропоновані напрями та заходи активізації цієї діяльності в розрізі державного та регіонального стимулювання, які передбачають: вдосконалення і реформування діючої амортизаційної системи; удосконалення нормативно-правової, законодавчої і податкової бази для забезпечення відповідних прав, як виробників, так і інвесторів; стимулювання інвестиційної діяльності на основі покращення інвестиційного клімату, що буде сприяти залученню прямих іноземних інвестицій в регіоні; утвердження і розширення ролі фондового ринку для активного залучення інвестиційних коштів, а також раціонального їх розподілу і перерозподілу; створення ефективної системи пільгового та безпроцентного кредитування інноваційних виробничих проектів.

5. Запропонований організаційно-економічний механізм спрямований, насамперед, на підвищення конкурентоспроможності виробничого потенціалу на основі оновлення виробничої і технологічної бази виробництва, впровадження інновацій; забезпечення внутрішніх потреб регіону і задоволення попиту споживачів; освоєння нових як внутрішніх, так і зовнішніх ринків збуту вітчизняної продукції.

Важливими аспектами впровадження інновацій у виробництво є інформаційне забезпечення, що потребує системи інформаційного обміну між суб’єктами господарювання. Доцільним є створення регіонального інформаційного ринку, який стане механізмом, що забезпечить розподіл та ефективне застосування інноваційних розробок – це дасть можливість раціонального розподілу інформації між виробниками і споживачами інноваційних ресурсів.

6. Запропонований методичний підхід до оцінки фінансово-кредитного забезпечення ведення інноваційної діяльності передбачає врахування результативності дії окремих складових цієї системи, а саме: залучення поряд з власними, державних, недержавних і іноземних джерел формування фінансових ресурсів, акумуляцію коштів і цільовий розподіл фінансових ресурсів, що спрямовані на оновлення виробничого потенціалу.

7. Інноваційну активність в регіоні можна стимулювати шляхом формування регіональних виробничо-інноваційних структур (РВІС), таких, як кластери, технологічні парки, технополюси, бізнес інкубатори, регіональні інноваційні мережі тощо. Діяльність РВІС орієнтована на забезпечення безперервного процесу створення, закупівлі і впровадження інновацій для підвищення технічного рівня основних фондів. Вони також повинні проводити маркетингові дослідження для визначення доцільності створення інновацій. Основною метою створення РВІС є підвищення конкурентоспроможності економіки регіону на основі відновлення і модернізації виробництва, впровадження нових технологій, устаткування і продукції, а їх діяльність має бути скерована на активізацію інноваційної діяльності за рахунок удосконалення форм і методів управління інноваціями, адекватним вимогам сучасних ринкових відносин.

8. Аналіз стану виробничого потенціалу Львівської області свідчить про його нераціональне використання, застарілість виробничо-технічної бази та невідповідність її сучасним вимогам, високий ступінь зносу основних фондів, недостатній рівень кваліфікації промислово-виробничого персоналу, слабку інноваційну активність підприємств, малі обсяги інноваційної продукції та її експортна орієнтація.

Публікації автора:

Публікації в фахових виданнях:

  1. Луцків О.М. Використання виробничого потенціалу в умовах конкурентного середовища // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечение иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, Часть 1. - 2003. – С.315-317.

  2. Луцків О.М. Формування та використання виробничого потенціалу регіону // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізми реалізації регіональної політики (Збірник наукових праць). Випуск 2 (ХL) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відповідальний редактор академік НАН України М.І. Долішній. Частина 1. – Львів, 2003. – С.198-203.

  3. Луцків О.М. Інноваційна діяльність і ефективність використання виробничого потенціалу регіону // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інноваційний розвиток економіки (Збірник наукових праць). Вип.6 (XLIV). В 4-х ч. / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. академік НАН України М.І. Долішній. – Частина 1. – Львів, 2003. – С.254-263.

  4. Луцків О.М. Регіональна соціально-економічна політика і ефективність використання виробничого потенціалу регіону // Соціально-економічні дослідження в перехідний період: досвід Європейського Союзу та його адаптація до умов України (Збірник наукових праць). Вип. 5 (ХLIII). В 3-х ч. / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. академік НАН України М.І. Долішній. – Частина 1. – Львів, 2003. – С.438-446.

  5. Луцків О.М. Напрямки підвищення конкурентоспроможності виробничого потенціалу // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Вип. ІІІ Економічні науки. – Чернівці: АНТ Лтд., 2004. – С.372-379.

  6. Луцків О.М. Формування та розвиток виробничих систем в умовах трансформаційних перетворень // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональні суспільні системи (Збірник наукових праць). Вип. 3 (ХLVII) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. академік НАН України М.І. Долішній. – Частина 1. – Львів, 2004. – С.207-216.

  7. Луцків О.М. Інноваційна діяльність як передумова підвищення конкурентоспроможності економіки регіону // Регіональна економіка. – №1. – 2005. – С.203-210.

  8. Писаренко С.М., Луцків О.М. Особливості інноваційного розвитку регіонів України // Вісник Львівської комерційної академії. – Серія економічна, вип. 18. Частина 1. – Львів: Видавництво Львівської комерційної академії, 2005. – С.70-74. Особистий внесок: проведено аналіз інноваційної активності регіонів України та визначено чинники, що обумовлюють її низький рівень.

  9. Луцків О.М. Напрями удосконалення механізму регулювання інноваційного розвитку регіону // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональні суспільні системи: ресурси і механізми ефективного управління (Збірник наукових праць). Вип. 2 (58) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. академік НАН України М.І. Долішній. – Частина 1. – Львів, 2006. – С.548-560.

  10. Луцків О.М. Інноваційний розвиток економіки регіону: реалії та перспективи // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Соціально-економічний розвиток регіону: діагностика, стратегія, управління. Вип. 4 (60) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. академік НАН України М.І. Долішній. – Львів, 2006. – С. 430-440.

В інших виданнях:

11. Луцків О.М. Сутність і структура виробничого потенціалу регіону // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Зб.наук.пр. за матеріалами ХІІІ міжнар. наук-прак. конференції (9-10 квітня 2002 року, Чернівці). Вип. ІІ Економічні науки. У 2-х ч. – Чернівці: АНТ Лтд., 2002. – Частина 1. – С.236-241.

12. Луцків О.М. Інноваційний розвиток виробничого потенціалу регіону // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, 15-16 квітня 2003 року. – Чернівці: АНТ Лтд., 2003. – Вип. І. – С. 274-278.

13. Луцків О.М. Вплив інновацій на ефективність використання виробничого потенціалу // Стратегія регіонального розвитку: методологія формування, муніципальна специфіка, механізм реалізації. Матеріали XV міжнародної науково-практичної конференції, 27 січня 2004 року. В 2-х частинах. – Чернівці: Рута, 2004. – С.86-94.

14. Луцків О.М. Фінансове забезпечення оновлення основних фондів харчової промисловості // Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання: Матеріали між нар.наук.-практ. конф. Тези доповідей (3-5 червня 2005 р.) / Відп. ред. Р.А. Славюк. – Луцьк: РВВ «Вежа» Волин. держ. ун-т ім. Лесі Українки, 2005. – С.414-416.

15. Луцків О.М. Інноваційні аспекти розвитку економіки регіону в умовах трансформаційних перетворень // Стратегічний розвиток регіону – економічне зростання та інтеграція: Матеріали XV міжнародної науково-практичної конференції, 11-12 травня 2006 року. Частина 1. – Чернівці, 2006. – С.365-368.