Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Міщенко Сергій Петрович. Інноваційне відтворення основних фондів залізничного транспорту : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Міщенко С. П. Інноваційне відтворення основних фондів залізничного транспорту. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). Українська державна академія залізничного транспорту, Харків, 2009.

Дисертаційну роботу присвячено поглибленню теоретичних основ організації відтворювального процесу підприємств залізничного транспорту та наданню науково-практичних пропозицій з реалізації їх ефективної інноваційної діяльності.

У дисертаційній роботі побудовано піраміду орієнтирів подальшого розвитку залізничної транспортної системи України та визначено перешкоди на шляху їх досягнення; встановлено складники конкурентоспроможності залізничного транспорту та фактори, які на них впливають; визначено фактори, що впливають на виробничий потенціал ПЗТ; викладено підхід до відтворення рухомого складу, виходячи з особливостей залізничного транспорту; означено складові процесу відтворення рухомого складу ПЗТ; досліджено існуючі моделі інноваційних процесів, удосконалено модель інноваційного процесу залізничного транспорту; розроблено методологічні засади оцінки розвиненості інноваційної складової процесу відтворення рухомого складу ПЗТ; обґрунтовано необхідність створення інноваційної системи залізничного транспорту та розкрито заходи, які уможливлюють це; обґрунтовано необхідність та означено цілі реструктуризації ПЗТ з метою інноваційного розвитку; удосконалено організаційну структуру управління інноваційною діяльністю ПЗТ та розроблено заходи комплексного розвитку інноваційної системи залізничного транспорту на галузевому та державному рівнях.

У дисертаційній роботі вирішено актуальне науково-прикладне завдання щодо організації ефективної інноваційної діяльності залізничного транспорту з метою здійснення відтворення основних фондів (рухомого складу) та підвищення конкурентоспроможності. Основні висновки та результати, одержані в ході дослідження, зводяться до такого:

1. Орієнтирами подальшого розвитку транспортної системи України встановлено: підвищення конкурентоспроможності, транзитного потенціалу; впровадження прогресивних технологій перевезень; розвиток міжнародних транспортних коридорів. Перешкодами на шляху їх досягнення є: старіння основних фондів; низький рівень організації перевізного процесу, транспортного сервісу та інформатизації; наявність технічних та технологічних бар’єрів переміщення вантажів через державний та митний кордони України; недостатні можливості транспортних комунікацій для обслуговування міжнародного транзиту вантажів та темпи інтеграції транспорту України з європейською та світовою транспортними системами; недосконалість галузевого законодавства.

2. Аналіз таких складових конкурентоспроможності залізничного транспорту, як якість та ціна послуги (тариф), дозволив встановити, що вони залежать від: системи управління перевізним процесом, стану транспортної інфраструктури, інформаційних технологій перевізного процесу, розвитку та кваліфікації персоналу, матеріально-технічної бази залізниць. Остання визначається як сукупність матеріальних ресурсів та засобів виробництва (основних фондів), стан яких позначається на виробничому потенціалі.

3. Процес відтворення основних фондів підприємств залізничного транспорту розглядається як поєднання процесів оновлення, модернізації та технічної підтримки. В зв’язку з відсутністю достатнього фінансового забезпечення процесу оновлення рухомого складу принципово важливого значення набуває створення сучасної ремонтної бази галузі для здійснення його модернізації та технологічної підтримки на інноваційній основі. Це зокрема потребує активізації інноваційної діяльності підприємств залізничного транспорту, в особливості локомотивних депо.

4. Проведене зіставлення необхідного ступеня розвиненості інноваційної діяльності підприємств залізничного транспорту та процесу відтворення рухомого складу дозволило визначити його складові: інноваційну, інвестиційну, інституціональну, ресурсну та розкрити елементи цих складових. Обґрунтовано необхідність і можливість удосконалення інноваційної діяльності ПЗТ.

5. Узагальнення теоретичних поглядів вчених на моделі інноваційного процесу, у тому числі в умовах залізничного транспорту, врахування недоліків сучасної інноваційної діяльності дозволило запропонувати модель інноваційного процесу, що передбачає як спільну діяльність, так і конкуренцію між ПЗТ за найкращі інноваційні розробки. Вона дозволяє розглядати залізниці як інноваційні підприємства, що мають такі риси: чуттєвість, спроможність до навчання, експериментування, внутрішню комунікабельність, готовність до ризику.

6. Враховуючи потребу у встановленні черговості заходів інноваційного розвитку та необхідність аналізу розвиненості елементів інноваційної складової процесу відтворення основних фондів ПЗТ, обґрунтовано методичний підхід до визначення показників розвитку інноваційної інфраструктури, організації інноваційного процесу та ступеня розвитку інтелектуальних ресурсів з використанням методу експертних оцінок

Розрахунок комплексного показника розвиненості інноваційної складової процесу відтворення основних фондів виходить з системного підходу і передбачає попередній розрахунок одиничних показників, які характеризують кожний з елементів цієї інноваційної складової.

7. З’ясовано, що можливість запровадження інноваційної системи залізничного транспорту залежить від: створення бази наукових досліджень; організації співробітництва ПЗТ з об’єктами зовнішньої інфраструктури; підтримки зв’язків з іншими підприємствами, які не належать до залізничної галузі; пошуку можливостей фінансування інноваційних розробок в повному обсязі за рахунок власних ресурсів і зовнішніх джерел; розбудови об’єктів інноваційної інфраструктури на галузевому рівні; налагодження взаємодії між структурними підрозділами ПЗТ та їх службами з питань інноваційного характеру; створення системи управління інноваційним розвитком ПЗТ; стимулювання інноваційної активності персоналу; впровадження механізму конкуренції між залізницями за найкращі інноваційні розробки, які реалізовані та дали позитивний результат на рівні окремих господарств, залізниць і залізничної галузі в цілому.

8. Встановлено, що внутрішніми резервами інноваційного розвитку ПЗТ є: створення системи управління, яка б стимулювала до інноваційної діяльності; підвищення зацікавленості працівників у інноваційному розвитку підприємств; створення системи взаємодії між внутрішніми та зовнішніми учасниками інноваційного процесу; обмін інноваційним досвідом з зарубіжними підприємствами залізничного транспорту. Доведено, що вони можуть бути реалізовані в діяльності залізничного транспорту тільки після проведення відповідної реструктуризації управління. Зокрема запропоновано до галузевої організаційної структури управління включити підрозділи, що займаються інноваційним розвитком ПЗТ та здійснюють комплексне управління ним.

9. Враховуючи значення залізничного транспорту для розвитку економіки України, доведена доцільність прийняття на галузевому та державному рівнях Програми комплексного розвитку інноваційної системи залізничного транспорту, що дозволить підвищити його конкурентоспроможність та конкурентоспроможність економіки країни в цілому.

Публікації автора:

- у наукових фахових виданнях:

1. Мищенко С. П. Государственное регулирование в реструктуризации предприятий / С. П. Мищенко // Бизнес-Информ. - 2000. - № 11-12. – С. 39 – 41.

2. Мищенко С. П. Реструктуризация предприятия в условиях социально-ориентированной рыночной экономики / С. П. Мищенко // Вестник международного славянского университета, т. 4: экономика. –2001. - № 3. – С. 27 – 30.

3. Мищенко С. П. Реструктуризация предприятий в условиях становления рыночной среды и стратегия развития / С. П. Мищенко // Вісник Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна. –2001. - № 534. – С. 140 – 144.

4. Міщенко С. П. Реструктуризація промислових підприємств залізничного транспорту з метою підвищення їх конкурентоспроможності / С. П. Міщенко // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2008. - № 21. – С. 106 – 109.

5. Міщенко С. П. Вибір форми перетворення промислових підприємств по випуску продукції для залізничної галузі / С. П. Міщенко // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2008. - № 23. – С. 18 – 22.

6. Міщенко С. П. Проблеми підвищення виробничого потенціалу підприємств залізничного транспорту / В. Л. Дикань, С. П. Міщенко // Вісник економіки транспорту і промисловості. - 2008. - № 24. – С. 14 - 19.

7. Міщенко С. П. Роль інновацій у процесі відтворення рухомого складу залізничного транспорту / С. П. Міщенко // Економіка: проблеми теорії та практики: збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2009. - Випуск 245. Т. 5. - С. 1124-1130.

8. Міщенко С. П. Програмно-цільовий підхід до організації інноваційної системи / С. П. Міщенко // Вісник економіки транспорту і промисловості. - 2009. - № 25. – С. 106 - 110.

- в тезах доповідей на міжнародних конференціях:

9. Мищенко С. П. Управление инвестиционно-инновационной деятельностью /С. П. Мищенко // Наука і освіта - 2002: V міжнар. наук.-практ. конф., 5-7 березня 2002 р. : тези доп., т. 13: економіка.— Дніпропетровськ, 2002. — С. 21.

10. Міщенко С. П. Про конкурентоспроможність малого бізнесу на залізничному транспорті /С. П. Міщенко // Бар’єри і можливості розвитку малого та середнього бізнесу в Україні: ІІ всеукраїнська міждисциплінарна наук.-практ. конф., 7-8 грудня 2006 р. : тези доп. — Київ, 2006. — С. 97 - 98.

11. Міщенко С. П. Реструктуризація підприємств в сучасних умовах розвитку / С. П. Міщенко // Проблеми міжнародних транспортних коридорів та єдиної транспортної системи : ІV міжнар. наук.-практ. конф., 2-7 червня 2008 р. : тези доп. — Коктебель, 2008. — С. 67 – 68.

12. Міщенко С. П. Основи відтворювального процесу основних фондів залізничного транспорту/ С. П. Міщенко // Перспективные разработки науки и техники -2008: ІV міжнар. наук.-практ. конф.,7-15 листопада 2008 р. : тези доп., т. 5: економічні науки. — Пшемисль, 2008. — С. 27 - 29.

13. Міщенко С. П. Оцінка розвиненості інноваційної складової процесу відтворення основних фондів залізничного транспорту/ С. П. Міщенко // Ключевые аспекты научной деятельности: V міжнар. наук.-практ. конф., 7-15 січня 2009 р. : тези доп., т. 3: економічні науки.— Пшемисль, 2009. - С.13-16.