Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Тертя та зношування в машинах


Костюнік Руслан Євгенович. Інформаційно-випробувальна трибологічна система з стабілізованими контактними напруженнями : дис... канд. техн. наук: 05.02.04 / Національний авіаційний ун-т. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Костюнік Р.Є. Інформаційно – випробувальна трибологічна система з стабілізованими контактними напруженнями. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.02.04 – Тертя та зношування в машинах. – Національний авіаційний університет, Київ, 2006.

Розглянуто науково–практичну проблему, яка полягає у підвищенні достовірності оцінки протизносних та антифрикційних властивостей товарних та новітніх ММ і особливо надефективних присадок до них. Експериментально виявлено, що нестабільність миттєвих контактних напружень у зоні контакту визначає трибологічні характеристики вторинних структур (ВС) і таким чином ММ. Показано, що ступінь нестабільності фактичної ширини лінійного контакту визначає його теплонапруженість і відповідно інтенсивність зношування трибосистеми. Наведено теоретичне підтвердження залежності теплонапруженості від фактичної площі контакту. Експериментально показано зсув контакту і перерозподіл осьового навантаження на існуючих машинах тертя. Розроблена і створена інформаційно–випробувальна триботехнічна система з принципово новою схемою навантаження і сталою миттєвою контактною взаємодією робочих поверхонь. Створена система дозволяє в лабораторних умовах визначати оптимальну концентрацію присадок у товарних маслах по критерію мінімальної інтенсивності зношування з урахуванням трибологічних характеристик ВС. Експериментально доведено можливість практичного використання ефекту зменшення інтенсивності зношування зі збільшенням контактних напружень.

У дисертації викладено теоретичні узагальнення і запропоновано нові вирішення наукових і практичних завдань, що є базовими для експериментального дослідження ефективності розчинів РОБТ до ММ за експлуатаційними властивостями з урахуванням триботехнічних характеристик ВС. Це дозволило вирішити важливе науково – практичне завдання підвищення достовірності оцінки протизносних та антифрикційних властивостей ММ і особливо надефективних присадок до них;

1. Проведений експериментальний аналіз існуючих засобів і методів лабораторних триботехнічних випробувань надефективних присадок до ММ показав, що вони не забезпечують достатньо високого ступеня відтворюваності, інформативності і коректності результатів, оскільки під час випробувань миттєві геометричні параметри фактичного трибоконтакту не стабільні.

2. Розроблено макет машини тертя з новими конструкторськими, технологічними та вимірювальними рішеннями, який забезпечує під час тертя ковзання стабілізацію миттєвих геометричних параметрів лінійного контакту, що сприяє стабілізації контактних напружень і умов теплообміну на контакті.

3. Уперше експериментально визначено, що вимірювальна система сили тертя та сили навантаження випробувального вузла в існуючих машинах і установках тертя з лінійним контактом під час трибовипробувань ММ і особливо надефективних присадок за умов граничного змащування спричиняють зсув початкового контакту і відповідно перерозподіл фактичних миттєвих контактних напружень, що, в свою чергу, призводить до некоректного визначення величини зносу випробувальних зразків.

4. Вперше теоретично обґрунтовано і експериментально доведено фактичну рухомість лінійного контакту трибосистеми і випадковість траєкторії доріжки тертя ковзання на твірній циліндричного контрзразка в процесі випробувань надефективних присадок, таких як розчину РОБТ. Установлено, що ступінь нестабільності ширини лінійного контакту визначає його теплонапруженість, а відтак і інтенсивність зношування трибосистеми в цілому.

5. Створено й апробовано інформаційно-випробувальну трибологічну систему з принципово новою схемою навантаження і контактної взаємодії, що дозволяє з високою точністю і відтворюваністю результатів випробувань визначати протизносні й антифрикційні властивості новітніх ММ і особливо надефективних присадок до них. Запропоновано способи та галузі практичного промислового і наукового використання розробленої системи, а також розроблено рекомендації щодо підвищення зносостійкості машин і механізмів шляхом створення рухомих контактів у реальних вузлах тертя машин та механізмів.

6. Проведено порівняльні випробування спільно з МНВП «Присадки» і показано кореляцію результатів лабораторних випробувань товарних масел з результатами стендових моторних 600 – годинних випробувань.

Публікації автора:

  1. Стельмах О.У., Сидоренко О.Ю., Костюнік Р.Є. Обємна конфігурація мікрогеометрії поверхонь тертя – один з основних факторів ефективності трибосистем // Вісн. НАУ. – 2002. – №1. – С. 174 – 177.

  2. Стельмах О.У., Сидоренко О.Ю., Костюник Р.Є. Методика идентификации ГСМ по противоизносным и антифрикционным свойствам с учетом реальных условий их работы // Технологические системы. – 2002. – №3. – С.96 – 101.

  3. Стельмах О.У., Сидоренко О.Ю., Костюник Р.Є. Триботехнічна система «ДЕДАЛ» випробувань паливно – мастильних матеріалів за протиспрацьовувальними та антифрикційними властивостями // Вісн. НАУ. – 2002. – №4. – С. 52 – 55.

  4. Костюнік Р.Є. Вплив сталості лінійного контакту трибосистеми ковзання на її характеристики // Вісн. НАУ. – 2004. – №3. – С. 23 – 25.

  5. Костюнік Р.Є. Підвищення зносостійкості трибосистем ковзання при збільшенні контактних тисків шляхом створення рухомого контакту. – Луцьк: Вид – во ЛДТУ, 2004. – Вип. 15. – С. 146 –153.