Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Епідеміологія


Чумаченко Тетяна Олександрівна. Імуноепідеміологічний моніторинг населення в системі епідеміологічного нагляду за інфекціями, контрольованими засобами імунопрофілактики : Дис... д-ра наук: 14.02.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Чумаченко Т.О. Імуноепідеміологічний моніторинг населення в системі епідеміологічного нагляду за інфекціями, контрольованими засобами імунопрофілактики. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.02.02 – епідеміологія. – ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України». – Київ, 2009.

Дисертація присвячена розробці нового методичного прийому оцінки захищеності населення від інфекцій, що контролюються засобами імунопрофілактики, обґрунтуванню нової технології проведення імунологічного моніторингу і вдосконаленню на цій підставі епідеміологічного нагляду. Встановлені закономірності сучасного етапу епідемічного процесу та особливості імуноструктури населення щодо кору, дифтерії, кашлюку, виявлена невідповідність між показниками щепленості, імунності і захищеності. На підставі результатів епідеміологічних і експериментальних досліджень створено новий методичний прийом визначення захищеності організму, який полягає в оцінці досліджених після введення вакцини (ревакцинація) в терміни, що відповідають інкубаційному періоду інфекції, рівнів специфічних антитіл, і якщо їх вміст у сироватці крові досягає протективного рівня, то організм вважається захищеним від інфекції. Розроблені програмно-алгоритмічне забезпечення проведення епідеміологічного аналізу, імітаційні моделі епідемічного процесу корової і дифтерійної інфекцій. Результати проведеної роботи дозволили удосконалити систему епідеміологічного нагляду за інфекціями, що контролюються засобами імунопрофілактики.

В дисертації наведено теоретичне узагальнення, епідеміологічне, імунобіологічне обґрунтування і нове вирішення наукової проблеми, що полягає в удосконаленні епідеміологічного нагляду за інфекціями, які контролюються засобами імунопрофілактики, на основі створеної системи імунологічного моніторингу, яка включає розроблену нову методику визначення захищеності від інфекцій з урахуванням груп, територій, факторів ризику та прогнозування розвитку епідемічного процесу на основі імітаційного математичного моделювання епідемічного процесу та нових інформаційних технологій.

1. Визначено, що благополучна епідемічна ситуація щодо кору, дифтерії, кашлюку пов’язана з проведенням масової імунопрофілактики, але, незважаючи на проведення щеплень, виявлена циклічність виникнення спалахів і маніфестних форм захворювань з періодами повної відсутності захворюваності, які перевищують максимальний інкубаційний період, і неоднорідність епідемічного процесу по території. У сучасних умовах розвитку епідемічного процесу діюча система імунологічного моніторингу не дозволяє адекватно і достовірно прогнозувати динаміку епідемічного процесу та його кількісні і якісні особливості. Показники щепленості і імунності дозволяють тільки орієнтовно судити про особливості епідемічного процесу і сприйнятливість населення. Для більш об’єктивного і точного уявлення про епідемічну ситуацію і прогнозування розвитку епідемічного процесу необхідно дослідити захищеність населення проти бактеріальних і вірусних інфекцій, які контролюються засобами імунопрофілактики.

2. Встановлені закономірності сучасного етапу розвитку епідемічного процесу та особливості імуноструктури населення щодо кору в умовах масової імунопрофілактики живою коровою вакциною у період 1987–2007 рр., які полягають у зниженні захворюваності внаслідок високої щепленості (90–99 %) та значної імунності (80 %) населення. В досліджуваних областях показники інтенсивності епідемічного процесу в один і той же рік розрізнялись у 4,0–14,5 раза і коливались від 4,43 до 18,0 на 100 тис. населення у міжепідемічний період (1989 р.) і від 8,05 до 116,54 на 100 тис. населення в епідемічний період (2006 р.). Захворюваність дитячого населення перевищувала захворюваність дорослих, найбільша кількість неімунних виявлялась серед дітей до одного року (44,9 %).

3. Виявлені особливості епідемічного процесу та імуноструктури населення щодо дифтерії в умовах масової імунопрофілактики дифтерійним анатоксином у складі комбінованих вакцин у різні за інтенсивністю періоди епідемічного процесу (1987–2007 рр.), котрі характеризуються широкою циркуляцією збудника дифтерії і проявляються в післяепідемічний період спорадичною захворюваністю переважно дорослого населення і носійством дитячого. Встановлена невідповідність між високими показниками щепленості (90 %) і низькими показниками імунності (65–70 %) населення.

4. Охарактеризовані основні закономірності проявів епідемічного процесу та особливості імуноструктури населення Харківського промислового регіону щодо кашлюку в період масової імунопрофілактики вбитою корпускулярною вакциною у період 1987–2007 рр., які полягають у зниженні показників захворюваності за рахунок високих показників щепленості (90 %) дитячого населення. Питома вага імунних до кашлюку дітей з віком знижується, досягає мінімального рівня у 6–9 років і складає (18,0±3,5) %.

5. Доведено, що показники щепленості та імунності в сучасних умовах розвитку епідемічного процесу не дозволяють цілеспрямовано (раціонально) планувати заходи щодо підвищення епідеміологічної ефективності профілактики інфекцій та прогнозувати розвиток епідемічного процесу. Необхідним елементом подальшого моніторування імуноструктури населення є визначення якісних і кількісних показників захищеності, які, на відміну від щепленості, встановлюють відсоток осіб, які не відповідають на потрапляння збудника маніфестацією клінічних ознак при розвитку інфекційного процесу.

6. На підставі даних експериментальних досліджень на лабораторних тваринах створено новий методичний прийом визначення захищеності організму, патогенетичною основою якого є нейтралізація патогенної дії антигенів збудника в строки інкубаційного періоду і який полягає в оцінці визначених в терміни інкубаційного періоду після введення вакцини (ревакцинація) рівнів специфічних антитіл проти кору, дифтерії, кашлюку, і, якщо вміст у сироватці крові специфічних антитіл перевищує захисний рівень (титр антитіл 1:40 – при дифтерії, 1:20 – при правці, 1:10 – при кору, 1:160 – при кашлюку), організм вважається захищеним від інфекції.

7. В обмеженому епідеміологічному спостереженні в групах і на територіях ризику визначені критерії захищеності та імунності населення від інфекцій, що контролюються засобами імунопрофілактики. Імунність організму оцінюється за рівнями титрів специфічних антитіл. Захищеність організму від маніфестних форм інфекції визначається порівнянням титрів антитіл до ревакцинації та після неї чи в терміни інкубаційного періоду відповідної інфекції (кір 10–14 днів, дифтерія 5–7 днів, кашлюк 14–20 днів) після ревакцинації. В проведених епідеміологічних спостереженнях показники захищеності перевищували показники імунності і складали 92,0–96,0 % проти 73,8–80,0 %.

8. Обґрунтована нова технологія проведення імунологічного моніторингу в системі епідеміологічного нагляду за інфекціями, що контролюються засобами імунопрофілактики. Узагальнено теоретичні, методичні і організаційні основи імунологічного моніторингу. Створено структурно-логічну схему організації і проведення імунологічного моніторингу при контрольованих інфекціях, на підставі чого здійснюється прогнозування розвитку епідемічного процесу, приймається адекватне управлінське рішення і контролюється епідемічна ситуація.

9. Створено програмно-алгоритмічне забезпечення, що дозволило удосконалити методику проведення ретроспективного та оперативного епідеміологічного аналізу за інфекціями, що контролюються імунопрофілактикою, своєчасно виявляти виникнення неблагополучних тенденцій у динаміці епідемічного процесу, що є науковою підставою для прийняття управлінських рішень, спрямованих на попередження виникнення і (або) підйому захворюваності.

10. Розроблені імітаційні моделі епідемічного процесу дифтерійної і корової інфекції з використанням нового методу імунологічного моніторингу дозволяють отримувати більш об’єктивну достовірну інформацію щодо існуючої епідемічної ситуації і факторів, що впливають на неї, а також прогнозувати розвиток епідемічного процесу.

11. Удосконалена система епідеміологічного нагляду за інфекціями, що контролюються імунопрофілактикою, на основі нової технології імунологічного моніторингу, нових інформаційних технологій епідеміологічного аналізу та прогнозування різних параметрів епідемічного процесу. Розроблені способи та програмні продукти пройшли перевірку та реєстрацію в Державному департаменті інтелектуальної власності України.

Публікації автора:

Монографії, брошури

  1. Карабан О. М. Імунопрофілактика заразних хвороб : [навч. посіб.] / Карабан О. М., Чумаченко Т. О., Багмут І. Ю. – Харків : Золоті сторінки, 2003. – 97 с. (Особистий внесок – аналіз даних, аналіз наукової літератури, підготовка до друку).

  2. Karaban O. M. Measles. Epidemiology and Prophylaxis : manual for medical students and interns / Karaban O. M., Chumachenko T. A., Siritsa A. V. – Kharkov : Kontur, 2006. – 84 p. (Особистий внесок – аналіз даних, аналіз наукової літератури, підготовка до друку).

  3. Імунопрофілактика в практиці сімейного лікаря : [навч. посіб.] / А. П. Подаваленко, Т. О. Чумаченко, В. І. Задорожна, І. С. Кратенко. – Харків : Фоліо, 2008. – 224 с. (Особистий внесок – аналіз даних, аналіз наукової літератури, підготовка до друку).

  4. Організація і проведення імунологічного моніторингу за інфекціями, які контролюються засобами специфічної профілактики (дифтерія, правець, кашлюк та кір) : [метод. вказівки МВ 9.9.5-128-2006, затв. Наказом МОЗ України № 441 від 04.07.06] / Т. О. Чумаченко, Л. Г. Верезуб, О. Б. Колоколова, М. М. Колесніков. – К., 2006. – 32 с. (Особистий внесок – проведена організаційно-методична робота, випробування методів імунологічного моніторингу, аналіз одержаних даних, підготовка до друку).

  5. Імунопрофілактика інфекційних хвороб у дітей з порушеннями у стані здоров’я та запобігання поствакцинальних ускладнень (методичні рекомендації) : метод. рекомендації / Л. І. Чернишова, Ф. І. Лапій, А. П. Подаваленко, Т. О. Чумаченко, Л. П. Пушкаренко. – К., 2005. – 26 с. (Особистий внесок – аналіз літератури, дослідження щеплень і вакцинальної імунної відповіді у дітей з патологією ЦНС і ВІЛ-інфікованих, підготовка рекомендацій до друку).

  6. Эпидемиологический надзор за корью в условиях плановой иммунизации живой коревой вакциной : метод. указания для студентов, субординаторов, врачей-интернов медико-профилактического и лечебного факультетов / О. М. Карабан, Т. А. Чумаченко, Э. И. Федоров, В. Н. Козько. – Харьков : ХМИ, 1992. – 24 с. (Особистий внесок – аналіз даних, аналіз наукової літератури, підготовка до друку).

  1. Эпидемиологический надзор за дифтерией : метод. указания для студентов, субординаторов, врачей-интернов медико-профилактического и лечебного факультетов / [О. М. Карабан, В. Д. Черненко, Т. А. Чумаченко, Н. В. Павленко, В. Н. Козько. – Харьков : ХМИ, 1992. – 23 с. (Особистий внесок – аналіз даних, аналіз наукової літератури, підготовка до друку).

  2. Карабан О. М. Види імунобіологічних препаратів для активної імунізації : метод. вказівки [для лікарів-інтернів та для самостійної роботи студентів медичних факультетів] / О. М. Карабан, Т. О. Чумаченко. – Харків, 2007. – 20 с. (Особистий внесок – аналіз даних, аналіз літератури, підготовка до друку).

  3. Karaban O. M. Current epidemiology and prevention of measles : manual for students / Karaban O. M., Chumachenko T. A., Siritsa A. V. – Kharkov : KSMU, 2007. – 20 p. (Особистий внесок – аналіз даних, аналіз літератури, підготовка до друку).

  4. Karaban O. M. Measles. Epidemiology and prophylaxis : учебное пособие [на англ. яз.]. / Karaban O. M., Chumachenko T. A., Siritsa A. V. – Харьков: ХГМУ, 2006. – 84 с. (Особистий внесок – аналіз даних, аналіз літератури, підготовка до друку).

Статті у фахових виданнях, які входять до переліку,
затвердженому ВАКом України

  1. Состояние активного искусственного противокоревого иммунитета у детей 6-летнего возраста в одном из районов г. Харькова / О. М. Карабан, С. Н. Рундина, И. П. Колесникова, Т. А. Чумаченко // Вестник проблем современной медицины. – 1993. – Вып. 1. – С. 79–82. (Особистий внесок – організація і проведення серологічних досліджень, аналіз одержаних даних, підготовка статті до публікації).

  2. Антитоксический противодифтерийный иммунитет в коллективе с высокой циркуляцией коринебактерий дифтерии / Л. Г. Мироненко, Т. А. Чумаченко, Л. А. Ждамарова, Л. В. Малая // Вестник проблем современной медицины. – 1994. – Вып. 2. – С. 24–27. (Особистий внесок – планування епідеміологічного експерименту, організація і проведення серологічних досліджень, аналіз одержаних даних, підготовка статті до публікації).

  3. Карабан О. М. Состояние активного искусственного иммунитета к дифтерии у детей 6-летнего возраста в одном из районов г. Харькова / О. М. Карабан, Т. А. Чумаченко, Л. В. Малая // Вестник проблем современной медицины. – 1994. – Вып. 2. – С. 105–107. (Особистий внесок – організація і проведення серологічних досліджень, аналіз одержаних даних, підготовка статті до публікації).

  4. Мироненко Л. Г. К проблеме иммунологического мониторинга придифтерийной инфекции / Л. Г. Мироненко, Т. А. Чумаченко // Експериментальна і клінічна медицина. – 1999. – № 2. – С. 69–71. (Особистий внесок – організація і проведення серологічних досліджень, аналіз одержаних даних, підготовка до публікації).

  5. Чумаченко И. В. Применение автоматизированной системы при организации эпидемиологического надзора за инфекционной заболеваемостью / И. В. Чумаченко, Т. А. Чумаченко, Р. В. Бочаров // Укранський журнал медичної техніки і технології. – 2000. – № 1, 2. – С. 90–92. (Особистий внесок – розробка алгоритмів створення комп’ютерної програми, підготовка статті до друку).

  6. Мироненко Л. Г. Шляхи вдосконалення мікробіологічного моніторингу в системі епідеміологічного спостереження за дифтерійною інфекцією / Л. Г. Мироненко, Т. О. Чумаченко // Ліки України. – 2000. – № 11. – С. 58–59. (Особистий внесок – аналіз одержаних даних, підготовка статті до друку).

  7. Мироненко Л. Г. Информативность гематологических индексов при различных формах дифтерийной инфекции / Л. Г. Мироненко, Т. А. Чумаченко, Ю. В. Мироненко // Лабораторная диагностика. – 2000. – № 4. – С. 33–35. (Особистий внесок – аналіз і інтерпретація даних з карт стаціонарних хворих, підготовка статті до друку).

  8. Мироненко Л. Г. К вопросу о диагностической ценности реакции пассивной гемагглютинации при дифтерийной инфекции / Л. Г. Мироненко, Т. А. Чумаченко // Медицина сьогодні і завтра. – 2001. – № 1. – С. 54–55. (Особистий внесок – організація і проведення серологічних досліджень, аналіз одержаних даних, підготовка статті до публікації).

  9. Чумаченко Т. А. Иммунопрофилактика дифтерии в период эпидемического распространения инфекции / Т. А. Чумаченко // Експериментальна і клінічна медицина. – 2001. – № 2. – С. 21–24.

  10. Чумаченко Т. О. Характеристика гуморальної імунної відповіді у дітей з ураженнями нервової системи при ревакцинації проти дифтерії та правця / Т. О. Чумаченко // Медицина сьогодні і завтра. – 2001. – № 2. – С. 123–125.

  11. Мироненко Л. Г. Лейкоцитарный индекс интоксикации при дифтерийной инфекции / Л. Г. Мироненко, Т. А. Чумаченко // Вісник Сумського державного університету. – 2001. – № 11 (32). – С. 96–98. (Особистий внесок – аналіз і інтерпретація даних з карт стаціонарних хворих, підготовка статті до друку).

  12. Чумаченко Т. А. Системный подход к организации иммунологического мониторинга за инфекциями, контролируемыми средствами иммунопрофилактики / Т. А. Чумаченко // Експериментальна і клінічна медицина. – 2002. – № 1. – С. 97–100.

  13. Чумаченко Т. А. Методологические особенности иммунологического мониторинга в системе эпидемиологического надзора за инфекциями, контролируемыми иммунопрофилактикой / Т. А. Чумаченко // Експериментальна і клінічна медицина. – 2002. – № 2. – С. 84–87.

  14. Мироненко Л. Г. Дифтерийное бактерионосительство в закрытом коллективе / Л. Г. Мироненко, Т. А. Чумаченко // Эпидемиология и инфекционные болезни. – 2002. – № 3. – С. 20–22. (Особистий внесок – планування епідеміологічного спостереження, організація і проведення серологічних досліджень, аналіз одержаних даних, підготовка статті до публікації).

  15. Чумаченко Т. А. Динамика иммунного ответа при иммунизации против кори детей с патологией нервной системы / Т. А. Чумаченко // Експериментальна
    і клінічна медицина. – 2002. – № 3. – С. 112–115.

  16. Чумаченко Т. А. Оценка гуморального иммунитета к дифтерии и столбняку у родильниц и новорожденных детей / Т. А. Чумаченко, Л. Г. Мироненко // Проблеми медичної науки та освіти. – 2002. – № 4. – С. 35 –37. (Особистий внесок – планування епідеміологічного спостереження, організація і проведення серологічних досліджень, аналіз одержаних даних, підготовка статті до публікації).

  17. Иммуноструктура населения Левобережной Украины к дифтерии и столбняку / Т. А. Чумаченко, Л. Г. Мироненко, О. Б. Колоколова, Л. Г. Верезуб, // Сучасні інфекції. – 2003. – № 1. – С. 47–51. (Особистий внесок – аналіз даних серологічних досліджень, підготовка статті до публікації).

  18. Чумаченко Т. А. Прогнозирование исходов дифтерийной инфекции с использованием гематологических индексов / Т. А. Чумаченко, Л. Г. Мироненко, Ю. В. Мироненко // Лабораторна діагностика. – 2003. – № 3. – С. 24–27. (Особистий внесок – аналіз і інтерпретація даних з карт стаціонарних хворих, підготовка статті до друку).

  19. Чумаченко Т. О. Зміни напруженості імунітету проти кору у дітей з вірусним гепатитом А / Т. О. Чумаченко, О. М. Карабан, В. І. Макарова // Експериментальна і клінічна медицина. – 2004. – № 2. – С. 91–93. (Особистий внесок – аналіз даних досліджень, підготовка статті до публікації)

  20. Заболеваемость коклюшем и циркуляция бордетелл в Харьковской области / Т. А. Чумаченко, Л. Г. Верезуб, О. Б. Колоколова Л. Г., Федорова, Т. И. Тонкошкур, Т. А. Карлова // Медицина сьогодні і завтра. – 2004. – № 2. – С. 113–117. (Особистий внесок – ретроспективний епідеміологічний аналіз і підготовка статті до публікації).

  21. Чумаченко Т. А. Принципы организации иммунологического мониторинга в системе эпидемиологического надзора за инфекциями, контролируемыми иммунопрофилактикой / Т. А. Чумаченко // Експериментальна і клінічна медицина. – 2005. – № 1. – С. 114–119.

  22. Корь: популяционный иммунитет и заболеваемость / Т. А. Чумаченко, О. Б. Колоколова, Н. Н. Герасюта, Л. Г. Верезуб, Т. А. Карлова // Медицина сьогодні і завтра. – 2005. – № 2. – С. 117–121. (Особистий внесок – ретроспективний епідеміологічний аналіз, планування і проведення серологічних досліджень, підготовка статті до публікації).

  23. Стан специфічного імунітету у дітей після Чорнобильської катастрофи / А. П. Подаваленко, Т. О. Чумаченко, А. П. Рєзников, О. В. Бялковский, В. О. Мороз, Л. В. Шерема // Довкілля та здоров’я. – 2005. – № 4 (35). – С. 6–8. (Особистий внесок – дослідження протикорового імунітету, аналіз одержаних даних, підготовка статті до друку).

  24. Сирица А. В. Состояние искусственного активного иммунитета к кори у детей, получающих превентивное лечение туберкулеза / А. В. Сирица, Т. А. Чумаченко // Експериментальна і клінічна медицина. – 2006. – № 3. – С. 104–107. (Особистий внесок – аналіз одержаних даних, підготовка статті до друку).

  25. Чумаченко Т. О. Комп’ютерне моделювання епідемічного процесу дифтерійної інфекції / Т. О. Чумаченко // Експериментальна і клінічна медицина. – 2007. – № 1. – С. 121–125.

  26. Проблемы реализации стратегического плана борьбы с корью и врожденной краснухой в г. Харькове / Т. А. Чумаченко, А. В. Советникова, О. П. Лешко, О. С. Монакова, В. Ю. Румянцева, С. С. Козлова, Т. Е. Максуль, И. И. Сархадова, Л. П. Шутько, Т. И. Бояревич // Медицина сьогодні і завтра. – 2007. – № 1. – С. 96–101. (Особистий внесок – ретроспективний епідеміологічний аналіз і аналіз наукової літератури, підготовка статті до публікації).

  27. Чумаченко Т. А. Проблема элиминации кори в Украине / Т. А. Чумаченко, О. Б. Колоколова, Л. Г. Верезуб // Детские инфекции. – 2007. – Т. 6, № 3. – С. 35–38. (Особистий внесок – ретроспективний епідеміологічний аналіз і аналіз наукової літератури, підготовка статті до публікації).

  28. Мироненко Л. Г. Деякі аспекти ретроспективного аналізу придифтерійній інфекції / Л. Г. Мироненко, Т. О. Чумаченко // Дитячі інфекції : Укр. міжвідомча збірка. – 1999. – Вип. 26. – С. 23–28. (Особистий внесок – ретроспективний епідеміологічний аналіз, підготовка статті до публікації).

  29. Чумаченко Т. О. Імунологічні критерії маніфестації дифтерійної інфекції / Т. О. Чумаченко, Л. Г. Мироненко, Ю. В. Мироненко // Дитячі інфекції : Укр. міжвідомча збірка. – 2000. – Вип. 27. – С. 42–46. (Особистий внесок – організація і проведення імунологічних досліджень, аналіз одержаних даних, підготовка статті до публікації).

  1. Чумаченко Т. А. Особенности организации иммунопрофилактики в закрытых учреждениях для детей с патологией / Т. А. Чумаченко // Гигиена населенных мест. – 2001. – Вып. 38. – С. 389–392.

  2. Чумаченко Т. А. Целесообразность вакцинации детей с хронической патологией / Т. А. Чумаченко // Актуальные проблемы медицины и биологии. – 2002. – № 1. – С. 340–344.

  3. Колоколова О. Б. Оцінка показників гуморального імунітету у дітей з кашлюковою інфекцією / О. Б. Колоколова, Т. О. Чумаченко, Л. Г. Верезуб // Дитячі інфекції. – 2002. – Вип. 29. – С. 53–63. (Особистий внесок – планування дослідження та його організація, аналіз одержаних даних, підготовка статті до публікації).

  4. Чумаченко Т. А. Оценка коллективного противодифтерийного и противостолбнячного иммунитета у детей в различных экологических условиях / Т. А. Чумаченко, А. П. Подаваленко // Гігієна населених місць. – 2003. – Вип. 41. – С. 314–318. (Особистий внесок – планування дослідження, його організація та проведення, аналіз одержаних даних, підготовка статті до публікації).

  5. Чумаченко Т. А. Иммунопрофилактика – залог эпидемического благополучия / Т. А. Чумаченко, И. С. Кратенко, Т. И. Тонкошкур // Международный медицинский журнал. – 2008. – № 3. – С. 119–122. (Особистий внесок – ретроспективний епідеміологічний аналіз і узагальнення даних наукової літератури, підготовка статті до публікації).

  6. Чумаченко Т. А. Дифтерийная инфекция в Харьковской области и ее эпидемическая оценка / Т. А. Чумаченко, Т. И. Тонкошкур, Т. А. Карлова // Международный медицинский журнал. – 2008. – № 4. – С. 106–109. (Особистий внесок – ретроспективний епідеміологічний аналіз, вивчення карт стаціонарного хворого, аналіз одержаних даних, підготовка статті до публікації).

  7. Чумаченко Т. О. Імунологічний моніторинг у системі епідеміологічного нагляду за кором / Т. О. Чумаченко // Медицина сьогодні і завтра. – 2008. – № 3 – С. 91–95.

Авторські свідоцтва, патенти

  1. Свідоцтво Державної реєстрації виключної правомочності особи на твір Україна. Комп’ютерна автоматизована інформаційна система епідеміологічного нагляду за інфекційною захворюваністю (АІСЕН) / Р. В. Бочаров, І. В. Чумаченко, Т. О. Чумаченко, Є. Л. Шевцов. – ВП № 691 ; зареєстр. 10.01.01 ; вид. 30.01.01.

  2. Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір Україна. Комп’ютерна програма «Система аналізу гематологічних показників для оцінки імунологічної реактивності організму людини “Gemindex”» / Т. О. Чумаченко, Р. В. Бочаров, Є. Л. Шевцов. – №6028 ; заявл. 14.06.02 ; зареєстр. 30.07.02.

  3. Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір Україна. Спосіб оцінки стану післящеплювального корового імунітету / Т. О. Чумаченко, Г. В. Сіріца. – № 18151 ; заявл. 08.08.06 ; зареєстр. 03.10.06.

  4. Пат. 51426 А Україна, МКІ А 61 В 10/00. Спосіб діагностики несприятливості до інфекцій / Чумаченко Т. О., Колесніков М. М., Карабан О. М. ; заявник і патентовласник Харківський держ. мед. ун-т. – № 2002032184 ; заявл. 19.03.02 ; опубл. 15.11.02, Бюл. № 11.

  5. Пат. 65183 А Україна, МКІ А61 В10/00. Спосіб лабораторної діагностики субхворобливих станів організму / Колесніков М. М., Чумаченко Т. О. ; заявник і патентовласник Харківський держ. мед. ун-т. – № 2003065446 ; заявл. 12.06.03 ; опубл. 15.03. 04, Бюл. № 3.

  6. Пат. 20819 Україна, МПК G 01 N 33/531. Спосіб оцінки стану після щеплювального протикорового імунітету / Чумаченко Т. О., Сіріца Г. В. ; заявники і патентовласники Чумаченко Т. О., Сіріца Г. В. – № u 200608862 ; заявл. 08.08.06 ; опубл. 15.02.07, Бюл. № 2.

  7. Пат. 20837 Україна, МПК G 06 F 15/00. Діагностична система / Чумачен-
    ко Т. О., Сіріца Г. В.; заявники і патентовласники Чумаченко Т. О., Сіріца Г. В. –
    № u 200609064 ; заявл. 15.08.06 ; опубл. 15.02.07, Бюл. № 2.

Вибрані праці в інших виданнях

  1. Изучение некоторых иммунологических показателей при дифтерийной инфекции / Т. А. Чумаченко, Л. Г. Мироненко, Л. А. Ждамарова Л. Г. Верезуб, О. М. Карабан, С. И. Скиба, А. Т. Кадзаев, Л. В. Малая, В. А. Кизка, Ю. Л. Волянский // Микробиология, эпидемиология и клиника инфекционных болезней. – Харьков, 1993. – С. 8–13.

  2. Чумаченко Т. А. Формирование популяционного иммунитета к дифтерии в условиях крупного промышленного региона / Т. А. Чумаченко // Здоровье и окружающая среда : сб. научн. трудов конф., посвящ. 75-летию НИИ санитарии и гигиены МЗ Респ. Беларусь, 30–31 октября 2002 г. – Минск, 2002. – Т. 2. – С. 500–502.

  3. Колесников М. М. Оценка защищенности детей от инфекций, контролируемых иммунопрофилактикой / М. М. Колесников, Т. А. Чумаченко // Ребенок, врач, лекарство : ІІ Междисциплинарный конгресс : сб. материалов. – Санкт-Петербург, 2007. – С. 165–167.

  4. Чумаченко Т. О. Математичне моделювання вакцинальної імунної відповіді / Т. О. Чумаченко // Моделювання та оптимізація складних систем : міжнар. конф. : праці конф. – К., 2001. – Т. 3. – С. 172–173.

  5. Чумаченко Т. А. Специфическая профилактика инфекций у детей с нарушениями здоровья / Т. А. Чумаченко // Сучасні проблеми науки та освіти : II міжнар. міждисциплінарної наук.-практ. конф., 27 червня – 4 липня 2001 р., Керч : матеріали конф. – Харків, 2001. – Ч. 1. – С. 121–122.

  6. Чумаченко Т. А. Эпидемиологические особенности кори в современных условиях / Т.А. Чумаченко // Сучасні проблеми науки та освіти : III міжнар. міждисциплінарної наук.-практ. конф. 1–9 травня 2002, м. Ужгород : матеріали конф. – Харків, 2002. – С. 101.

  7. Чумаченко Т. О. Вплив специфічної профілактики на вікову структуру хворих на кір / Т. О. Чумаченко // Клінічні проблеми боротьби з інфекційними хворобами : VI з’їзд інфекціоністів України, 25–27 вересня 2002 р. – Одеса, 2002. – С. 216–217.

  8. Чумаченко Т. А. Изменения иммунологических показателей у детей с патологией нервной системы при иммунизации живой коревой вакциной / Т. А. Чумаченко // Імунологія та алергологія. – 2002. – № 2. – С. 67.

  9. Колесников М. М. Методологические аспекты управления эпидемическим процессом / М. М. Колесников, Т. А. Чумаченко // Современные проблемы гуманизации и гармонизации управления : III междунар. междисципл. конф. : матеріали конф. – Харьков, 2002. – С. 212–213.

  10. Чумаченко Т. О. Виявлення серед щеплених дітей сприйнятливих до інфекцій, які контролюються імунопрофілактикою / Т. О. Чумаченко // Перинатологія та педіатрія. – 2002. – № 3. – С. 93–94.

  11. Колесников М. М. Оптимизация организации и проведения иммунопрофилактики / М. М. Колесников, Т. А. Чумаченко // Наука і освіта, 2003 : VI міжнар. міждисциплінарної наук.-практ. конф., 20–24 січня 2003 р. : Дніпропетровськ–Одеса–Харків. – 2003. – Т. 6. Медицина. – С. 28–29.

  12. Чумаченко Т. О. Імуноструктура дитячого населення Харківської області до корової інфекції / Т. О. Чумаченко // Перинатологія та педіатрія. – 2003. – № 3. – С. 88.

  13. Чумаченко Т. А. Значение иммунологического мониторинга для системы управления эпидемическим процессом / Т. А. Чумаченко // Анали Мечниківського інституту. – 2003. – № 4–5. – С. 120.

  14. Чумаченко Т. А. Оптимизация иммунологического мониторинга в системе эпидемиологического надзора за инфекциями, контролируемыми иммунопрофилактикой / Т. А. Чумаченко // Ликвидация и элиминация инфекционных болезней – прогресс и проблемы : междунар. конгресс, 4–5 сентября 2003 г., Институт им. Пастера, Санкт-Петербург : материалы конгресса. – Санкт-Петербург, 2003. – С. 36.

  15. Чумаченко Т. А. Современные особенности управления эпидемическим процессом инфекций, контролируемых иммунопрофилактикой / Т. А. Чумаченко // Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління : IV міжнар. міждисциплінарної наук.-практ. конф. : матеріали конф. – Харків, 2003. – С. 278–279.

  16. Чумаченко Т. А. Особенности вакцинопрофилактики детей с хронической патологией нервной системы / Т. А. Чумаченко // Імунологія та алергологія. – 2004. – № 1. – С. 62–63.

  17. Chumachenko T. A. Diphtheria, tetanus, measles immunity state of Eastern Ukrainian population / T. A. Chumachenko, O. B. Kolokolova, L. G. Verezub // Abstracts of the 4th World Congress of the World Society for Pediatric Infectious Diseases – WSPID (1–4 September 2005 y., Warsaw, Poland). – Warsaw, 2005. – P. 187.

  18. Чумаченко Т. O. Моделювання епідемічного процесу дифтерійної інфекції на основі комп’ютерних технологій / Т. О. Чумаченко // Сучасні проблеми епідеміології, мікробіології та гігієни : матеріали конф., травень, 2006 р. – Львів, 2006. – С. 24–25.

  19. Колесников М. М. Новый методический подход к повышению безопасности и эффективности профилактических прививок детям / М. М. Колесников, Т. А. Чумаченко // Ребенок и лекарство : І Междисциплинарный конгресс : сб. материалов. – Санкт-Петербург, 2006. – С. 107–109.