Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


37. Бобко Лариса Олександрівна. Гуманістичне виховання студентів вищих навчальних закладів фінансово- економічного профілю у позанавчальній діяльності: дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Бобко Л.О. Гуманістичне виховання студентів вищих навчальних закладів фінансово-економічного профілю у позанавчальній діяльності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти Академії педагогічних наук України, Київ, 2004.

У дисертації обґрунтовано теоретико-методологічні засади (сутність, зміст, форми, методи, засоби, особливості ) гуманістичного виховання студентів вищих навчальних закладів фінансово-економічного профілю у позанавчальній діяльності. Проведено системний аналіз християнсько-педагогічних, соціально-педагогічних, наукових антропологічних концепцій гуманістичного виховання на різних етапах суспільно-економічного й політичного розвитку, уточнено й обґрунтовано поняття “гуманізм”, “гуманність”, запропонована авторська дефініція “гуманістичне виховання”. Розроблено теоретичну модель системи гуманістичного виховання студентів вищих навчальних закладів фінансово-економічного профілю, структурними елементами якої є: соціальний, особистісний, змістовий, функціонально-процесуальний, управлінський. Розглядаються особливості діяльності фахівця фінансово-економічного профілю, аналізується стан організації гуманістичного виховання й педагогічні умови його поліпшення. Характеризуються основні напрями, форми, методи, засоби гуманістичного виховання студентів, досліджується роль і місце самовиховання у процесі становлення й розвитку особистості. Аналізуються складові гуманістичної свідомості, діяльності, а також гуманістичних відносин у системі “студент-студент”, “студент-викладач”, “викладач-студент”.

1. Теоретико-методологічний аналіз наукової літератури свідчить про те, що проблема гуманістичного виховання особистості активізувалася у другій половині ХХ століття під впливом загальносвітових тенденцій соціально-економічного, політичного, науково-технологічного та освітнього характеру, хоча перші потужні кроки у цьому напрямі були зроблені ще в епоху Відродження і Нового часу. Саме в цей час поняття “гуманізм” , “гуманність”, “гуманістичне виховання” набувають соціально-політичного, громадянського, педагогічного значення. Здійснений теоретичний аналіз, означених вище понять, засвідчив наявність у науково-педагогічній літературі різних підходів до визначення їх сутності. Ми характеризуємо гуманістичне виховання як процес особистісно орієнтованого виховання, що ґрунтується на діалектичній єдності загальнолюдських і національних цінностей і своєю метою ставить формування людини як неповторної особистості, готової до самоактуалізації та самореалізації. Такий підхід дав можливість розглядати цей соціально-педагогічний феномен як процес і як результат. Процесуальний аспект відображає динамічну спрямованість виховання на утвердження “суб’єкт-суб’єктних” відносин у системі “педагог-студент”, “студент-студент”, “студент-педагог”. Результативний аспект відображає досягнення очікуваних наслідків, які виявляються в готовності до активної діяльності і самодіяльності особистості. На основі результатів дослідження доведено, що розвиток і впровадження ідей гуманістичного виховання особистості студента здійснювалося на теоретичних засадах релігійно-педагогічної, соціально-педагогічної та науково-педагогічної антропології.

Виконане дослідження виявило, що реальний стан організації гуманістичного виховання студентів вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації фінансово-економічного профілю у позанавчальній діяльності не повною мірою відповідає вимогам розвитку як особистості, так і суспільства. В організації цієї роботи зі студентами недостатньо враховуються соціально-економічні й духовно-культурні перетворення у суспільстві, зміщення пріоритетів у моральних цінностях, зміни у світосприйманні, суспільній орієнтації молоді, у її професійному самовизначенні, а також інтереси, потреби студентства як соціальної групи і особливості сучасного розвитку студентської академічної групи. Серед причин незадоволення студентів організацією гуманістичного виховання виступають такі: стереотипи авторитарного мислення і дії його організаторів; недостатній рівень компетентності викладачів, кураторів, інших суб’єктів управління; слабо розвинене студентське самоврядування; відсутність системного підходу у позанавчальній виховній діяльності. Негативно позначається на стані реалізації гуманістичного виховання низький рівень готовності викладачів, кураторів груп до проведення виховної роботи, відсутність знань психології студентської молоді. Отже, від слабкої організації і низького наукового забезпечення виховання втрачає, передусім, особистість студента, а відтак і суспільство, оскільки гальмується процес не лише професійного, а й особистісного становлення індивіда, його соціалізація, самостійність, творча активність.

2. Розроблена і теоретично обґрунтована модель системи гуманістичного виховання студентів вищих навчальних закладів фінансово-економічного профілю, основними компонентами якої є: соціальний, особистісний, змістовий, функціонально-процесуальний, управлінський. Останні відображають зміст реалізації основних операційних функцій суб’єктами управління гуманістичним вихованням у позанавчальній діяльності: ректором, проректором з виховної роботи, деканами, викладачами, кураторами, вихователями, керівниками гуртків та секцій, студентським самоврядуванням, активом студентських академічних груп, студентами.

Поняття “система гуманістичного виховання”, яке становить основу теоретичної моделі, віддзеркалює взаємозв’язок її основних компонентів, взаємодія яких утворює нову інтегративну якість, що спрямована на формування в особистості гуманістичної свідомості, гуманістичної діяльності, гуманістичних відносин. Система гуманістичного виховання набуває продуктивної реалізації за умов особистісно орієнтованого спрямування суб’єкт-суб’єктної взаємодії викладача та студента; глибинного засвоєння й усвідомлення загальнолюдських і національних цінностей; урахування і оптимального співвідношення особистісних цілей студентів та інших суб’єктів виховної системи; дотриманням гуманістичних принципів виховання, адекватних до поставлених завдань, мети, досягнутих гуманними формами, методами, засобами.

3.Визначено й охарактеризовано провідні напрями, форми і методи гуманістичного виховання майбутнього фахівця фінансово-економічного профілю у позанавчальній діяльності. До основних напрямів гуманістичного виховання відносимо: моральне, громадянсько-правове, художньо-естетичне, трудове, екологічне. фізкультурно-оздоровче. Доведено, що гуманістичне виховання за означеними вище напрямами у навчальних закладах фінансово-економічного профілю здійснюється на рівні загального й особливого. Загальне – ґрунтується на загальнолюдських гуманістичних цінностях, ідеалах, нормах. Особливе – безпосередньо пов’язане із орієнтацією на характер майбутньої діяльності, на ті норми-зразки відносин, які склалися і функціонують у фінансово-економічній сфері.

Виявлено, що найбільш популярними формами роботи серед студентів є: інтелектуально-ігрові конкурси і розважальні програми, диспути, концерти та творчі звіти колективів художньої самодіяльності (особливо для тих студентів, які безпосередньо беруть участь у їх підготовці та проведенні), відвідування вистав професійних акторів, спортивні змагання між навчальними групами, екскурсії та ін. Проте не всі реально можливі форми гуманістичного виховання реалізуються в дійсності, і не лише через некомпетентність суб’єктів виховного процесу, але й через відсутність достатніх засобів. Здійснена характеристика методів гуманістичного виховання (лекція, бесіда, переконання, диспут, приклад, вправа, доручення, педагогічна вимога, виховуюча ситуація, змагання, заохочення, покарання).

4. Теоретично та методично обґрунтовані положення щодо змісту основних компонентів гуманістичного самовиховання студентів у позанавчальній діяльності (самопізнання, самоспостереження, самокритика, самоаналіз, самооцінка, саморегуляція, самоосвіта), які охоплюють інтелектуальну, емоційну і вольову сферу діяльності людини. В основу було покладено розроблену і впроваджену у Львівському державному фінансово-економічному інституті програму “Пізнай себе”, а також цільову програму “ Я-Людина” та методичні рекомендації щодо основних форм і методів розвитку морально-духовних якостей та гуманістичних цінностей студентів у вищих навчальних закладах освіти фінансово-економічного профілю.

5. Експериментально перевірено і доведено ефективність моделі системи гуманістичного виховання студентів вищих закладів фінансово-економічного профілю у позанавчальній діяльності. Результати констатуючого експерименту засвідчили: більшість опитаних студентів знаходилась на низькому рівні сформованості гуманістичних цінностей, із яскраво вираженою прагматичною орієнтацією, недостатньою зацікавленістю проблемами морального вибору та відсутністю гуманістичних засобів їх розв’язання, домінуванням бажання будь-що досягти поставленої мети довільними засобами. На етапі формуючого експерименту виявлено помітні зміни в рівнях осмислення студентами гуманістичних понять, виникнення ціннісних орієнтацій, ідеалів, зростання мотивацій гуманістичної діяльності, утвердження гуманних відносин у системі: “студент-студент”, “викладач-студент”, “студент-викладач”. Узагальнені результати дослідно-експериментальної роботи свідчать про те, що рівень гуманістичного виховання у студентів експериментальних груп зріс.

Результати дослідження дають підстави вважати, що вихідна методологія є правильною, визначені завдання реалізовані, мету досягнуто, сукупність одержаних наукових висновків і практичних рекомендацій має важливе значення для теорії виховання і методики організації гуманістичного виховання у позанавчальній діяльності студентів вищих навчальних закладів.

Проведене дослідження дозволяє висловити такі рекомендації Науково-методичному центру Міністерства науки і освіти України:

сприяти діяльності інституту кураторів у вищих навчальних закладах, впровадити систему відповідного матеріального й морального стимулювання праці кураторів академічних груп;

під час роботи над підручниками, навчальними, методичними, навчально-наочними посібниками передбачити впровадження розробленої системи гуманістичного виховання у позанавчальній діяльності вищих навчальних закладів фінансово-економічного профілю;

вивчати, узагальнювати досвід викладачів, кураторів, вихователів, керівників гуртків та секцій, органів студентського самоврядування щодо організації гуманістичного виховання у позанавчальній діяльності та сприяти його поширенню в педагогічних колективах вищих закладів освіти всіх рівнів акредитації.

Перспективними напрямами подальшого дослідження, на нашу думку, цієї тематики мають стати: управління системою гуманістичного виховання студентів; порівняльний аналіз функціонування системи гуманістичного виховання у позанавчальній діяльності студентів гуманітарних та технічних закладів освіти; дослідження умов якісної перебудови у сфері перепідготовки педагогічних кадрів до організації гуманістичного виховання у позанавчальній діяльності студентів у вищих навчальних закладах фінансово-економічного профілю.

Основні положення дисертації знайшли своє відображення у таких

наукових публікаціях:

Монографії

1. Бобко Л. О. Антропологічні засади гуманістичного виховання особистості (педагогічний контекст) // Теоретико-методичні засади викладання предметів гуманітарного циклу в професійно-технічних навчальних закладах: Монографія / За ред. Г. П. Васяновича. – Львів: Українські технології, 2003. – С.62-85.

Методичні рекомендації

2. Бобко Л. О. Гуманістичне виховання студентської молоді у позанавчальній діяльності: Методичні рекомендації: – Львів: ЛДФЕІ, 2003.– 96с.

3. Бобко Л. О. Особистісно орієнтована програма “Я –Людина” та методичні рекомендації до її виконання. – Львів: ЛДФЕІ, 2000.– 76с.

4. Бобко Л. О. Творчо-пізнавальна програма “ Пізнай себе” та методичні рекомендації до її виконання. – Львів: ЛДФЕІ, 2001.– 34с.

Статті у провідних наукових фахових виданнях, затверджених ВАК України

5. Бобко Л. О. Гуманізм педагогічних ідей Бориса Грінченка // Вісник Львівського університету. – Серія педагогічна. – Львів. – 2002. – Вип. 16. – Ч. 2. – С .180-186.

6. Бобко Л. О. Гуманістичне виховання: проблеми системного дослідження // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2002. – №3. – С. 215-223.

7. Бобко Л. О. Гуманістичні ідеї в працях американських учених // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2000. – №2. – С. 273-279.

8. Бобко Л. О. Гуманістичне виховання студентів вищих навчальних закладів фінансово-економічного профілю в аспекті експериментального дослідження // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2003. – №3. – С. 133-144.

9. Бобко Л. О. До питання про сутність гуманістичного виховання студентів // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 1999. – №3. – С. 218-223.

10. Бобко Л. О. Ідеї гуманістичного виховання епохи Відродження // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2001. – №2. – С. 160-167.

11. Бобко Л. О. Педагог як суб’єкт гуманістичного виховання студентів // Проблеми сучасної педагогічної освіти. – Серія: Педагогіка і психологія. – К.: Пед. преса. – 2001. – Ч.2.– С.14-20.

12. Бобко Л. О. Сутність поняття “гуманістичне виховання особистості” // Наука і сучасність: Збірник наукових праць Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова. – К.: Логос. – 2003. – Т. ХХХУІ. – С.31-44.

13. Бобко Л. О. Ціннісні орієнтації в гуманістичному вихованні студентської молоді // Вісник Львівського університету. – Серія педагогічна. – Львів. – 2001. – Вип. 15. – Ч. 1. – С .192-199.

Статті у журналах, збірниках наукових праць

та збірниках матеріалів конференцій

14. Бобко Л. О. Гуманізація навчального процесу та виховання студентської молоді // Вісник Львівського державного фінансово-економічного інституту: Збірник наукових статей. Економічні науки /Гол. ред. Буряк П.Ю. – Львів: Львівський державний фінансово-економічний інститут. – 2001. – С.112-117.

15. Бобко Л. О. Гуманістичне виховання молоді в контексті вітчизняної педагогічної думки // Гуманітарний вісник: Збірник наукових праць кафедри соціальних і гуманітарних дисциплін / Гол. ред. Васянович Г.П. – Львів: Львівський державний фінансово-економічний інститут. – 2002. – С.24-30.

16. Бобко Л. О. Комплекс професійних здібностей викладача вищого навчального закладу як суб’єкта гуманістичного виховання // Гуманітарний вісник: Збірник наукових праць кафедри соціальних і гуманітарних дисциплін / Гол. ред. Валянович Г.П. – Львів: Львівський державний фінансово-економічний інститут. – 2003. – С.70-77.

17. Бобко Л. О. Фізкультурно-оздоровча діяльність студентської молоді в системі гуманістичного виховання // Актуальні проблеми організації фізичного виховання студентської та учнівської молоді Львівщини: Збірник наукових праць. – Львів: ЛДФЕІ. – 2003. – С. 19-23.

18. Бобко Л. О. Гуманістичне виховання особистості студента (антропологічний аспект) // Актуалізація ідей антропоцентризму в умовах реформування загальноосвітньої і вищої школи : Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Полтава: Полтав. держ. пед. ун-т ім. В. Г. Короленка – 2001. – Секція ІІІ, ІV. – С.128-132.