Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Островська Наталія Степанівна. Грошово-кредитна політика в умовах ринкових трансформацій в Україні : Дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Національна академія держ. податкової служби України. — Ірпінь, 2005. — 171арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 155-162.



Анотація до роботи:

Островська Н.С. Грошово- кредитна політика в умовах ринкових

трансформацій в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовоий обіг і кредит. – Національна академія державної податкової служби України, Ірпінь, 2005.

Дисертацію присвячено пошуку шляхів підвищення ефективності грошово-кредитної політики України в умовах трансформаційних перетворень. Розглянуто основні теорії грошей, серед яких особливе місце приділено аналізу кейнсіанської та монетаристської теорій. Уточнено сутність грошово-кредитної політики на основі притаманних їй функцій та класифіковано цілі грошово-кредитної політики. Розглянуто та узагальнено світовий досвід з реалізації існуючих режимів грошово-кредитної політики в іноземних країнах на основі імперичного матеріалу і показано їх вплив на цінову стабільність. Виявлено позитивні і негативні сторони цих режимів та вибрано найбільш раціональний з режимів, які розглядалися. Доведена необхідність переходу України до режиму таргетування інфляції як найбільш ефективного на сучасному етапі економічного розвитку. Запропоновано метологічні підходи до формування механізму реалізації таргетування інфляції. Розроблено стратегію практичної реалізації режиму таргетування в Україні.

Дослідження концептуальних підходів до проблем формування та реалізації грошово-кредитної політики в умовах трансформаційних перетворень в Україні дозволило зробити такі висновки:

1. Доведено, що доцільним для України є перехід до таргетування інфляції як найбільш ефективного режиму грошово-кредитної політики, який дозволяє створити умови для середньострокової підтримки макроекономічної та цінової стабільності економіки. Автор вважає, що в якості умови успіху реалізації даного режиму в Україні виступає визначення пріоритетності інфляційної мети, а не її абсолютності по відношенню до інших цілей, які можуть ставитись і досягатися при розумінні їх другорядності по відношенню до планових показників інфляції. За такого підходу НБУ може також встановлювати контроль за обмінним курсом та грошовими показниками.

2. Запропоновано методологічні підходи до формування механізму практичної реалізації режиму таргетування інфляції в Україні, що враховує особливості сучасного стану грошово-кредитної політики та сприяє забезпеченню сталого економічного зростання. В основу розробленої методології покладено принцип поетапності переходу до режиму таргетування інфляції. Поетапність переходу дозволить уникнути радикальності і негативних наслідків в змінах існуючої системи грошово-кредитного регулювання. В якості однієї з головних умов успіху режиму інфляційного таргетування пропонується повна незалежність Національного банку України, яка на сьогодні відсутня.

3. Уточнено сутність грошово-кредитної політики через структуризацію притаманних їй функцій. Це дало можливість визначити грошово-кредитну політику як комплекс взаємопов’язаних, скоординованих, чітко визначених економічних та адміністративних заходів щодо регулювання грошового ринку, які реалізує держава через свій центральний банк і які спрямовані на забезпечення стабільності національної грошової системи та економіки в цілому. Таке визначення грошово-кредитної політики всебічно розкриває її складну сутність.

4. Узагальнення світового досвіду реалізації проміжних цілей грошово-кредитної політики та проведення критичного аналізу застосування існуючих режимів грошово-кредитної політики дозволило виявити їх негативні та позитивні сторони, а також вплив на цінову стабільність в державах. Проведений аналіз також дозволив оцінити можливості використання найбільш раціонального режиму в Україні.

5. Виявлено позитивні риси грошово-кредитної політики, заснованої на утримуванні темпів інфляції в запланованих межах на основі аналізу режиму таргетування інфляції в країнах з перехідною економікою, до яких відносяться: встановлення номінального якоря грошово-кредитної політики, найбільш адекватного ціновій політиці, якщо досягнення останньої є пріоритетним завданням; поява чіткого критерію діяльності органів державного регулювання, підвищення прозорості політичних процедур і стабілізація інфляційних очікувань; гнучкість у виборі інструментів грошово-кредитної політики. Це дало можливість довести ефективність режиму таргетування інфляції і його перспективну реалізацію в Україні.

6. В результаті аналізу практики використання інструментів грошово-кредитної політики в Україні розкрито їх недоліки та виявлені протиріччя між ними, які призводять до деформації трансмісійних грошових каналів та провокують інфляцію. Виявлені недоліки та протиріччя дозволили автору аргументовано довести, що при реалізації режиму інфляційного таргетування в якості основного інструменту грошово-кредитної політики центральному банку доцільно використовувати операції на відкритому ринку. В Україні це можуть бути операції з прямим або зворотнім викупом (РЕПО).

7. В роботі обгрунтуванно необхідність використання показника інфляції в якості “номінального якоря” при реалізації грошово-кредитної політики в Україні, що дозволить в перспективі досягти відповідної цінової стабільності в державі і утримувати показник інфляції у запланованих межах.

8. В якості показника інфляції, за яким встановлюватиметься контроль Національним банком України, в роботі запропоновано використовувати індекс споживчих цін (ІСЦ), який характеризує темпи зростання цін в економіці держави. Водночас необхідно здійснювати контроль за базовим показником інфляції, що дозволить краще прогнозувати ІСЦ майбутніх періодів.

Публікації автора:

у фахових виданнях:

  1. Островська Н.С. Грошово-кредитна політика в Україні у контексті світового досвіду // Фінанси України. - 2000 - № 5. – С. 107-110.

  2. Островська Н.С. Фінансова стабілізація в Україні як метод економічних перетворень // Науковий вісник Буковинського державного фінансово-економічного інституту: Зб. наук. пр. - Чернівці, 2002. - Вип. 3: Економічні науки. – С. 86-90.

  3. Островська Н.С. Вплив банківської системи на розвиток малого та середнього бізнесу в Україні // Науковий вісник Буковинського державного фінансово-економічного інституту: Зб. наук. пр. – Чернівці, 2003. - Вип. 4: Економічні науки. – С. 176-177.

  4. Островська Н.С., Тарангул Л.Л. Теоретико-методологічні засади формування грошово кредитної політики // Науковий вісник Буковинського державного фінансово-економічного інституту: Зб. наук. пр. -- Чернівці, 2004. - Вип. 5: Економічні науки. – С. 3-8 (особистий внесок здобувача – систематизація формування основних засад грошово-кредитної політики України).

  5. Островська Н.С. Таргетування, як один із методів боротьби з інфляцією в Україні // Науковий вісник Буковинської державної фінансової академії: Зб. наук. пр. – Чернівці, 2005. - Вип. 6: Економічні науки – С 54-59.

  6. Островська Н.С. Теоретичні аспекти регулювання інфляції в Україні // Науковий вісник Чернівецького торгово – економічний інституту КНТЕУ: Зб. наук. пр. – Чернівці, 2005. - Вип. 4: Економічні науки. – С 48 – 54.

в інших виданнях:

  1. Островська Н.С. До питань про монетарну політику // Матеріали міжнародної наукової конференції. “ва лютно-фінансові проблеми ринкової трансформації” – Київ 1998 – С 206 – 208.

  2. Островська Н.С. Дослідження фінансової політики в Україні на сучасному етапі. // Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України: Зб. пр. вч. – Вип. 19, 1998.- С.12-16.

  3. Островська Н.С. Наслідки монетарної політики в Україні. // Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України. Зб. пр. вч.-.Вип. 20, 1998. – С. 3 – 5.

  4. Островська Н.С. Аналіз впливу фінансових процесів на економіку України. // Вісник Академії праці і соціальних відносин. Науково практичний збірник. Вип. 2(4), 1999.- С.155-158.

  5. Островська Н.С. Питання теоретичного аналізу грошової політики в контексті її реалізації в Україні.// Вісник академії праці і соціальних відносин. Науково практичний збірник. Вип. 2(4), 1999.- С. 165-172.

  6. Степаненко В.О.,Островська Н.С. Бути чи не бути новій кредитній політиці? // “Віче”. № 1. – 2000.- С.78-84.(особистий внесок здобувача – формування принципів грошово-кредитної політики на сучасному етапі).

  7. Островська Н.С. Аналіз впливу фінансових процесів на економіку України // Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції. “Проблеми і перспективи розвитку фінансової політики в Україні в умовах ринкової економіки.-Чернівці.1999.- С. 145-149..

  8. Островська Н.С. Грошово-кредитні відносини в Україні на новому етапі розвитку. // Науковий вісник Буковинського державного фінансово економічного інституту. Зб. наук. пр. - Чернівці, 2001. - Вип.2. Економічні науки. – С.314-321.