Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Плодівництво


Заморська Ірина Леонідівна. Господарсько-біологічні особливості, формування врожаю і продуктивність суниці ананасної в умовах Правобережного Лісостепу України : Дис... канд. с.-г. наук: 06.01.07 / Уманська держ. аграрна академія. — Умань, 2003. — 162арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 119-134.



Анотація до роботи:

Заморська І.Л. Господарсько-біологічні особливості, формування врожаю і продуктивність суниці ананасної в умовах Правобережного Лісостепу України– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.07 – плодівництво. – Уманська державна аграрна академія, Умань, 2003.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення питання господарсько-біологічної оцінки сортів суниці, що виявляється у виділенні перспективних сортів цієї культури. Для створення високопродуктивних насаджень суниці в умовах Правобережного Лісостепу України поряд з районованими рекомендується використовувати перспективні сорти Теніра, Холідей, Зеніт. Для визначення оптимального строку збирання ягід можливо користуватися такими

критеріями, як число днів від цвітіння до початку достигання ягід, цукрово-кислотний показник, щільність м’якуша, вміст оцтового альдегіду, дегустаційну оцінку зовнішнього вигляду та смаку. Найбільш придатними для короткочасного зберігання рекомендуються сорти суниці Холідей, Зеніт і Теніра.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення питання господарсько-біологічної оцінки сортів суниці, що виявляється у виділенні перспективних сортів цієї культури і рекомендації їх для сортовипробування в умовах Правобережного Лісостепу України та визначенні сортів, придатних для короткочасного зберігання.

  1. За господарсько-цінними ознаками, такими як висока продуктивність, стійкість проти хвороб і до шкідників, адаптивність до грунтово-кліматичних умов Лісостепу України, виділено сорти суниці Холідей, Зеніт, Теніра.

  2. Найбільший приріст листкової поверхні мали на початок фази достигання ягід

сорти Холідей, Зеніт, Теніра та Амулет.

3. Вивчення строків проходження основних фенофаз суниці за роки досліджень показало, що настання фенофаз практично не залежить від скоростиглості сорту, тому поділ сортів за термінами достигання в зоні Правобережного Лісостепу є досить умовним.

4. Початок утворення генеративних органів суниці залежить від погодних умов серпня-вересня місяців. У результаті досліджень не встановлено чіткої залежності проходження органогенезу генеративних органів суниці від градації вивчених сортів за строкам достигання.

5. Кількість генеративних органів та дружність достигання ягід суниці є сортовою особливістю. Найбільш дружним достиганням характеризувалися ягоди сортів Холідей та Теніра.

6. Більша частина структури фітомаси суниці (69,7-77,3%) закріплена в надземній частині і в цілому залежала від сорту.

7. На забарвлення листків суниці восени суттєво впливає кількість хлорофілу (56%), дещо в меншій мірі період вегетації (25%), несуттєвий вплив сортових особливостей (5%). Також вагомий вплив має кількість каротиноїдів (44%), а незначний – сорт (1%).

8. До критеріїв оцінки оптимального строку збирання ягід слід віднести: число днів від цвітіння до початку достигання ягід, цукрово-кислотний показник, щільність м’якуша, вміст оцтового альдегіду, дегустаційну оцінку зовнішнього вигляду та смаку.

9. При достиганні в період вирощування і послідуючого зберігання ягід встановлено закономірності перетворень взаємопов’язаних основних компонентів хімічного складу. Це дає можливість прогнозувати якість плодів, строки збирання та придатність для короткочасного зберігання.

10. Ягоди суниці в умовах холодильника можуть зберігатися до 29 діб. Кращі результати отримані при зберіганні за температури 00С та парціального тиску 80 кПа. Найбільш придатними для короткочасного зберігання виявилися ягоди сортів Холідей, Зеніт і Теніра.

11. Високими показниками економічної ефективності виробництва ягід відзначаються сорти Зеніт, Теніра, які в середньому забезпечують рівень рентабельності 112,4-126 %.

Результати проведених досліджень дозволяють рекомендувати виробництву наступне:

для створення високопродуктивних насаджень суниці в умовах Правобережного Лісостепу України поряд з районованими використовувати перспективні сорти Теніра, Холідей, Зеніт. Рекомендувати для визначення оптимального строку збирання ягід користуватися такими критеріями, як число днів від цвітіння до початку достигання ягід, цукрово-кислотний показник, щільність м’якуша, вміст оцтового альдегіду, дегустаційну оцінку зовнішнього вигляду та смаку.

Публікації автора:

1. Заморська І.Л. Фізико-хімічні властивості сортів суниці ананасної при короткотривалому зберіганні / Зб. наук. праць Уманської державної аграрної академії. - Умань, 2001.– Вип.53.– С. 172-174.

2. Заморська І.Л. Динаміка накопичення компонентів біохімічного складу суниці ананасної в умовах Правобережного Лісостепу України / Зб. наук. праць Уманської державної аграрної академії. - Умань, 2002.– Вип.55.– С. 129-133.

3. Заморська І.Л. Економічна ефективність вирощування суниці // Вісник аграрної науки. 2003.– №1.– С. 81.

4. Заморська І.Л. Дегустаційна оцінка та особливості хімічного складу ягід суниці // Вісник Уманської державної аграрної академії. - Умань, 2001.– №1-2.– С. 56-57.

5. Заморська І.Л. Біологічні та технологічні особливості нових сортів суниці ананасної в умовах Правобережного Лісостепу України / Матер. міжвузівської науково-практичної конференції „Десять років незалежності України: шляхами державотворення” - Київ, 2001.– С. 122-124.

6. Заморська І.Л. Біологічні особливості суниці ананасної в умовах Правобережного Лісостепу України // Матер. ІІ Між нар. наук. конф. молодих дослідників „Теоретичні та прикладні аспекти інтродукції рослин і зеленого будівництва”. -К.: Фітосоціоцентр, 2002. - С. 163-164.