Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Гримак Алла Володимирівна. Функціонування та перспективи розвитку ринку продукції м’ясного скотарства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Гримак А.В. Функціонування та перспективи розвитку ринку продукції м’ясного скотарства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – ДВНЗ “Державний агроекологічний університет” Міністерства аграрної політики України, м. Житомир, 2008.

Дисертація присвячена розробці теоретичних, методологічних та практичних аспектів функціонування та розвитку ринку продукції м’ясного скотарства. Узагальнено теоретичні положення щодо сутності даного ринку та принципів його функціонування. Визначено критерій ефективності функціонування підприємств на досліджуваному ринку та обґрунтовано систему показників для оцінки її рівня. Проведено комплексний аналіз сучасного стану ринку продукції м’ясного скотарства Львівської області на основі дослідження попиту і пропозиції з метою виявлення чинників, які впливають на його функціонування і розвиток. Досліджено фактороутворювальний вплив кормової бази на величину пропозиції яловичини.

Обґрунтовано напрями удосконалення виробничо-економічних відносин і розвитку інтеграційних процесів у м’ясопродуктовому підкомплексі. Сформульовано пропозиції щодо удосконалення каналів збуту яловичини та створення дрібногуртового ринку з продажу продукції м’ясного скотарства, реалізації механізмів державної підтримки розвитку ринку. Визначено перспективні параметри розвитку регіонального ринку продукції м’ясного скотарства. Розроблено рекомендації з оптимізації виробничих програм окремих сільськогосподарських підприємств.

На підставі проведеного дослідження функціонування та розвитку ринку м’ясного скотарства виконано ряд завдань та запропоновано вирішення наукових і виробничих проблем на перспективу.

1. На основі інтерпретації існуючих в науковій літературі трактувань запропоновано визначати ринок продукції м’ясного скотарства як складову частину продовольчого ринку, що являє собою сукупність соціально-економічних відносин, які виникають у процесі виробництва, переробки, збуту і споживання яловичини та телятини. Критерієм ефективності його функціонування може бути забезпечення максимально можливих обсягів виробництва високоякісної і, за можливості, якнайдешевшої яловичини для наповнення нею ринку відповідно до попиту споживачів.

2. Оцінка стану галузі м’ясного скотарства свідчить про скорочення поголів’я великої рогатої худоби на відгодівлі у всіх категоріях господарств. Основною причиною такої негативної тенденції є збитковість м’ясного скотарства. Дослідження її причин показало найвагоміший вплив чинника продуктивності тварин, а також собівартості продукції. У свою чергу вони залежать від породного складу тварин, рівня годівлі, якості кормів, затрат праці, рівня механізації трудомістких процесів на фермах. Пропозиція всіх видів м’яса на ринку за останні п’ять років має стійку тенденцію до її зростання – на 14-15 %. В цей же час, обсяги пропозиції яловичини залишаються майже незмінними. Останнє пов’язане з тим, що сільськогосподарські підприємства зменшили на 44-45 % виробництво яловичини, компенсуючи обсяги виробництва м’ясом птиці. Тому основне її виробництво зосередилось в господарствах населення. Попит на м’ясо обмежений, насамперед, фінансовими можливостями споживачів. Він зріс за досліджуваний період лише на 8,1 %. Рівень споживання на душу населення поки що не досяг навіть мінімальної фізіологічної норми.

3. Проведені дослідження свідчать, що кормова база є одним із вагомих чинників, формуючих розвиток м’ясного скотарства. Львівська область має реальні потенційні можливості для її стабільного розвитку у вигляді наявних 447,7 тис. га природних кормових угідь, які незмінно протягом останніх шести років займають 35-36 % від площі сільськогосподарських. Посіви кормових культур зменшились на 42,9 % за порівняно адекватного скорочення поголів’я тварин. Недоліками тут є зменшення витрат кормів на одну умовну голову тварин з одночасною розбалансованістю в їх структурі. Проблемним також залишається питання низької урожайності кормових культур і продуктивності пасовищ.

4. Доведено, що невід’ємною умовою ефективного господарювання в м’ясному скотарстві є активне використання переваг ринкових відносин і результатів маркетингових досліджень. Використання в практиці м’ясного скотарства маркетингової інформації дозволяє створити реальну основу для розробки пропозицій щодо подолання економічного і технологічного відставання галузі, опрацювати стратегічний план розвитку її підприємств. Цьому сприятиме створення маркетингової служби на кооперативних засадах у межах адміністративного району.

5. Встановлено, що виробничо-економічні зв’язки у м’ясному підкомплексі АПК виступають як результат взаємопогодженої співпраці на стадіях виробництва сировини, переробки та споживання готової м’ясної продукції. Проте мають місце деякі суперечності у відносинах товаровиробників і переробників, спричинені недосконалістю законодавства про приватизацію, диспаритетом цін на сировину і продукти її переробки. Як спосіб виходу з цієї господарської ситуації пропонуємо створення інтегрованих систем у рамках м’ясопродуктового підкомплексу на основі договірних засад. Економічні та виробничі зв’язки між їх учасниками доцільно формувати у напрямах створення асоціацій, концернів та інших структур. Такі інтеграційні формування виступатимуть чинником стримування цін кінцевого продажу, сприяючи підвищенню купівельної спроможності завдяки оптимізації розмірів сировинних зон переробних підприємств, транспортних потоків сировини і технологічних відходів переробки, поліпшенню використання побічної продукції, поглибленню спеціалізації й посиленню кооперації, підвищенню продуктивності праці.

7. Доведено, що у практиці функціонування ринкових відносин обґрунтованим є зменшення прямого продажу сировини переробним підприємствам до 60,5 % на користь міських споживчих ринків і спеціалізованих магазинів, які мали б забезпечити до 24,0 % обсягів продажу. Недостатньо використовуються можливості біржових торгів щодо продажу продукції м’ясного скотарства на наявних 11 біржах області.

8. У найближчій перспективі – до 2010 р. – переважаючу роль у постачанні сировини продовжуватимуть відігравати господарства населення. Для активізації їх діяльності розроблено схему дрібногуртового ринку з продажу продукції м’ясного скотарства, що сприятиме оптимізації взаємовідносин між партнерами і забезпечить економічно обгрунтовані ціни.

9. Вимоги національної безпеки, необхідність гарантування належного рівня життя народу за умов ризиків нестачі продовольства спонукають до державної підтримки ринкового розвитку м’ясного скотарства. Серед рекомендованих заходів на першому місці є пропозиції щодо стимулювання вітчизняного товаровиробника, в т.ч. й дотування пряме та у вигляді доплат до цін. Окремий напрям державної підтримки – підвищення платоспроможного попиту населення за рахунок регулювання структури доходів, що дозволило б підвищити річний сукупний споживчий попит на яловичину у Львівській області на 70,9 млн. грн.

10. Обґрунтовано і запропоновано раціональні параметри розвитку ринку яловичини на перспективу до 2010 р. і 2015 р. з урахуванням виявлених у процесі дослідження негативних чинників, причин занепаду скотарства, а також позитивних тенденцій, підтверджених даними соціологічних опитувань. На їх основі і за результатами проведених розрахунків встановлені раціональні параметри структури стада, де 55-60 % займає поголів’я корів, що дозволить збільшити обсяги виробництва м’яса. Для перетворення галузі на прибуткову найприйнятнішим шляхом є зростання продуктивності тварин. Лише за умови досягнення середньодобового приросту у межах 600-650 г м’ясне скотарство зможе перетворитись у рентабельну галузь. Більш повне і раціональне використання наявних у регіоні ресурсів дозволяє досягнути 12-13 %-го рівня рентабельності виробництва продукції скотарства.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Величко А.В. Інтеграція сільськогосподарських товаровиробників і м’ясопереробних підприємств – один із чинників підвищення ефективності їх виробничого потенціалу // Економіка: проблеми теорії і практики: Зб. наук. пр. – Вип. 184: в 3-х т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – Т. І. – С. 95-100.

  2. Величко А., Сафін О. Проблема оподаткування господарств в умовах приватної власності на землю // Економіка України. – 2004. – № 1 (506). – С. 82-85. (Особистий внесок автора: обґрунтовано проблеми, пов’язані з формуванням ринку землі).

  3. Гримак А.В. Проблеми функціонування ринку м’яса в контексті ключових засад вдосконалення економічного механізму розвитку продовольчого ринку // Економіка: проблеми теорії і практики: Зб. наук. пр. – Вип. 189: в 5-ти т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Т. І. – С. 94-105.

  4. Гримак А.В. Проблеми налагодження інтеграційних відносин між учасниками ринку м’яса (маркетинговий аспект) // Формування ринкової економіки: Зб. наук. пр. Спец. вип.: Сучасні проблеми теорії та практики – К.: КНЕУ, 2004. – С. 321-330.

  5. Гримак А.В. До питання удосконалення економічних відносин у м’ясопродуктовому підкомплексі // Економіка: проблеми теорії і практики: Зб. наук. пр. – Вип. 204: в 5-ти т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Т. ІV.– С. 983-987.

  6. Гримак А.В. Маркетингові дослідження конкурентоспроможності на ринку м’яса і м’ясопродуктів // Формування ринкової економіки: Зб. наук. пр. Спец. вип.: Сучасні проблеми теорії та практики – К.: КНЕУ, 2005. – С. 377-383.

  7. Гримак А.В. Підприємництво в м’ясопродуктовому підкомплексі, економічні аспекти його становлення // Вісн. аграрн. науки Причорномор’я. – Миколаїв: МДАУ, 2006. – Вип. 1 (33). – С. 75-81.

  8. Гримак А.В. Оцінка ефективності виробництва продукції м’ясного скотарства сільськогосподарськими підприємствами різної форми власності у Львівській області // Економіка: проблеми теорії і практики: Зб. наук. пр. – Вип. 225: в 3-х т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – Т. І.– С. 130-140.

  1. Гримак А.В., Янків М.Д. Економічний стан і тенденції розвитку м’ясопродуктового підкомплексу Львівської області // Регіональна економіка. – 2007. – № 1. – С. 313-320. (Особистий внесок автора: проаналізовано особливості розвитку м’ясопродуктового підкомплексу Львівської області).

  2. Гримак А.В. Формування виробничо-економічних відносин у м’ясопродуктовому підкомплексі Львівської області // Вісн. Львівського держ. аграрн. ун-ту: Економіка АПК. – Львів: ЛДАУ, 2007. – №14 (1). – С. 262-270.

В інших виданнях:

  1. Величко А.В. Маркетинг як складова економічних рішень в регулюванні ринку м’ясних ресурсів // Актуальні проблеми медицини, біології, ветеринарії і сільського господарства. – Львів, 1998. – С. 293-294.

  2. Янків М.Д., Величко А.В. До питання стабілізації виробництва і розширення асортименту м’ясних консервів у перехідний період до ринкових відносин // Науково-технічний бюлетень Інституту тваринництва. – Харків: 2000. – № 76. – С. 88-90. (Особистий внесок автора: визначено і проаналізовано причини, які впливають на рівень виробництва та асортимент м’ясних консервів).

  3. Величко А.В., Гримак О.Я. Проблеми і особливості розвитку АПК на сучасному етапі // Науковий вісник ЛДАВМ ім.С.З. Ґжицького. – Львів, 2003. – Т. 5 (№2), Ч. 2. – С. 148-150. (Особистий внесок автора: досліджено особливості механізму державної підтримки агропромислового комплексу, зокрема виробників тваринницької продукції).

  4. Гримак А.В. Маркетингова орієнтація діяльності підприємств м’ясопродуктового підкомплексу і ветмедицини // Вісн. Сумського нац. аграрн. ун-ту. Сер. “Ветеринарна медицина”. – Суми: СНАУ, 2005. – Вип. 1-2 (13-14). – С. 272-274.

  5. Величко А.В., Гримак О.Я., Сафін О.Р. Проблеми формування ринку землі в Україні // Проблеми впливу фінансової системи на інноваційний розвиток економіки: Зб. тез доп. – Львів: НУ “Львівська політехніка”, 2003. – С. 48-50. (Особистий внесок автора: визначено проблеми, пов’язані з перетворенням землі на товар).

  6. Величко А.В. Підвищення ефективності використання виробничого потенціалу м’ясопереробних підприємств на основі дослідження кон’юнктури ринку // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. молодих вчених: Економіка: проблеми теорії і практики. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 92-93.

  7. Гримак А.В. Особливості формування системи збуту продукції м’ясного скотарства // Тези доповідей VІ Міжнар. наук.-практ. конф.: Маркетинг та логістика в системі менеджменту. – Львів: Вид-во Національного університету “Львівська політехніка”, 2006. – С. 71-73.