Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Мазур Валентина Михайлівна. Формування у студентів психологічної готовності до використання комп'ютерних технологій у професійній діяльності психолога : дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Миколаївський держ. ун-т ім. В.О.Сухомлинського. — Миколаїв, 2007. — 198арк. — Бібліогр.: арк. 165-183.



Анотація до роботи:

Мазур В.М. Формування у студентів психологічної готовності до використання комп’ютерних технологій у професійній діяльності психолога. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – “Педагогічна та вікова психологія”. – Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького. – Хмельницький, 2007.

У дисертації проведено науковий аналіз проблеми психологічної готовності студентів до використання у майбутній професійній діяльності психолога сучасних комп’ютерних технологій (КТ). Запропоновані модель і структурні компоненти зазначеної готовності (мотиваційна, когнітивна, операційно-діяльнісна, емоційно-вольова) та експериментально і методами математичної статистики доведена їх правомірність.

У констатувальному експерименті досліджено динаміку розвитку всіх компонентів готовності у студентів-психологів та практичних психологів протягом 1–5-х курсів. Робиться висновок про недостатній рівень їх сформованості у студентів.

Пропонується модель та програма формування психологічної готовності студентів до успішного використання КТ у професійній діяльності. За результатами формувального експерименту підтверджено ефективність їх впливу на розвиток зазначеної психологічної готовності студентів.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та експериментальне дослідження психологічної готовності студентів до використання КТ у професійній діяльності психолога та перевірено програму її формування у навчальному процесі ВНЗ.

За результатами проведеного дослідження можна констатувати наступне:

1. Проаналізовано теоретичні підходи до проблеми формування психологічної готовності майбутніх фахівців-психологів до використання КТ у професійній діяльності. Встановлена значущість інформаційної культури, комп’ютерної грамотності студентів у професійній діяльності, виокремлені основні функції зазначеної діяльності, які психолог може здійснювати за допомогою КТ: діагностична, просвітницька, корекційна, профілактична, психотерапевтична. Проаналізовані психологічні особливості взаємодії студентів з КТ, чинники, що зумовлюють низький рівень готовності молоді до її засвоєння та використання у професійній діяльності: матеріально-технічне забезпечення, рівень комп’ютерної грамотності викладачів, мотивації студентів, їх довузівської підготовленості з інформатики, уточнені вимоги до комп’ютерної підготовки студентів-психологів.

2. Експериментально, на реальній вибірці студентів, уточнена та перевірена методами математичної статистики структура психологічної готовності фахівця-психолога до використання КТ у професійній діяльності. Вона являє собою єдність та взаємозв’язок таких компонентів готовності як мотиваційного, когнітивного, операційно-діяльнісного та емоційно-вольового. Відібрано та перевірено комплекс психологічних методик з метою вивчення всіх складових зазначеної психологічної готовності. Розкривається психологічна сутність кожного з компонентів готовності та показники і критерії їх розвитку у студентів.

3. Досліджено динаміку та особливості розвитку зазначених компонентів готовності у студентів спеціальності “Психологія” і “Практична психологія” 1-5-го курсів ряду ВНЗ. У констатувальному експерименті виявлені об’єктивні (рівень викладання ОІОТ, технічне та навчально-методичне забезпечення навчального процесу ВНЗ та ін.) та суб’єктивні (рівень довузівської підготовленості молоді з ОІОТ, ступінь адекватності їх уявлень про роль КТ у майбутній професійній діяльності, їх ставлень до них та ін.) чинники, що обумовлюють психологічну готовність особистості до використання зазначених технологій у роботі психолога.

Виявлено, що із завершенням вивчення курсу ОІОТ психологічна готовність до використання КТ поступово знижується, що зумовлене незнанням студентами прикладних можливостей КТ, відсутністю їх система-тичної роботи з комп’ютерною технікою, неготовністю викладачів кафедр психології до використання КТ на заняттях з фахових дисциплін. Вищий рівень психологічної готовності до використання КТ у студентів практичних психологів, ніж у студентів-психологів, зумовлений різними їх установками та уявленнями щодо виконуваних у майбутньому професійних функцій.

Досліджено структуру та динаміку мотиваційної готовності майбутніх психологів до використання КТ, виокремлено такі групи мотивів: провідні (мотиви спілкування та розвитку особистості, мотиви інструментально-операційного характеру), проміжні (професійно-значущі, пізнавальні мотиви) та другорядні (матеріального характеру та мотиви-вимоги). Слабко сформованими у майбутніх фахівців-психологів є такі групи мотивів, як професійно значущі та пізнавальні, що суттєво впливають на розвиток когнітивної, операційно-діяльнісної та емоційно-вольової готовності особистості. Встановлено, що від першого до другого-третього курсу зростає вагомість групи провідних мотивів. Проте, із закінченням вивчення ОІОТ мотивація використання КТ знижується.

Виявлені проблеми з розвитком когнітивного та операційно-діяльнісного компонентів готовності до роботи на комп’ютерній техніці. Вони мають як суб’єктивний характер (неадекватна мотивація, низький рівень знань та навичок з шкільної програми ОІОТ, недостатній рівень усвідомлення професійної значущості КТ засобів та ін.), так і об’єктивний (рівень підготовки викладачів, зміст навчальних програм, технічні можливості комп’ютерів та ін.).

Недостатній рівень розвитку емоційно-вольової готовності студентів до використання КТ зумовлений низьким рівнем розвитку навичок з психічної саморегуляції негативних психічних станів (хвилювань, тривожності, страхів), що виникають у студентів при роботі на комп’ютерній техніці, та недостатнім розвитком у них вольових якостей особистості.

4. Розроблена та перевірена модель і програма формування психологічної готовності майбутніх фахівців-психологів до використання КТ у професійній діяльності. До її структури входять психолого-педагогічні засоби, спрямовані на покращання всіх компонентів зазначеної готовності: мотиваційного, когнітивного, операційно-діяльністного та емоційно-вольового.

Проведений формувальний експеримент засвідчив ефективність їх використання шляхом порівняння результатів розвитку всіх компонентів психологічної готовності у студентів-практичних психологів контрольної та експериментальної груп.

Таким чином, результати дослідження підтвердили правильність висунутої гіпотези щодо можливості цілеспрямованого формування психологічної готовності майбутніх психологів до використання КТ у професійній діяльності.

Предметом подальших досліджень може стати вивчення можливостей використання КТ майбутніми психологами з метою психологічного консультування, профілактики, корекції клієнтів та ін.

Публікації автора:

  1. Мазур В. М. Теоретичний аналіз проблеми психологічної готовності студентів-психологів до використання комп’ютерних технологій у професійній діяльності // Наукові записки Інституту психології імені Г.С. Костюка АПН України. – К.: Главник, 2005. – Вип. 26, в 4-х томах, том 3. – С. 40–43.

  2. Мазур В. М. Структура психологічної готовності майбутніх психологів до використання комп’ютерних технологій // Психологія і суспільство. – № 4. –Тернопіль, 2006. – С. 105–110.

  3. Мазур В.М. Мотиваційна готовність студентів-психологів до засвоєння та використання комп’ютерних технологій // Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова. Серія № 12. Психологічні науки: Зб. наукових праць. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2006. – № 15 (39). – С. 172–178.

  4. Мазур В.М. Вплив мотивації на психологічну готовність студентів-психологів до використання комп’ютерних технологій // Наукові записки Інституту психології імені Г.С. Костюка АПН України. – К.: Міленіум, 2006. –Вип. 29. – С. 363–372.

  5. Мазур В. М. Формування у студентів психологічної готовності до використання комп’ютерних технологій у професійній діяльності психолога // Збірник наукових праць № 37, частина ІІ – Хмельницький: Видавництво Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького, 2006. – С. 198–201.

  6. Мазур В. М. Проблеми комп’ютерної підготовки фахівців психологів у вищій школі // Вісник Харківського національного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди. Психологія. – Харків: ХНУ, 2006. – Вип. 19. – С. 85–91.

  7. Мазур В.М. Формування психологічної готовності у студентів до використання комп’ютерних технологій в професійній діяльності психолога. // Навчально-методичний посібник. – Миколаїв: МДУ, 2007. – 75с.

  8. Мазур В.М. Формування інформаційної культури – необхідна складова професійної підготовки майбутніх психологів // Науковий вісник Миколаївського державного університету. Випуск 13. Біологічні та психологічні науки. Збірник наукових праць. – Миколаїв: МДУ, 2006. – С. 3–6.

  9. Мазур В.М. Інформатизація психологічної освіти як засіб підготовки майбутнього спеціаліста // Проблеми освіти. Другий спец. випуск / Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Формування духовно-моральних цінностей та професійного становлення молоді в сучасних соціокультурних умовах”. – К.: Науково-методичний центр вищої освіти МОН України, Вінницький соціально-економічний інститут Відкритого міжнародного розвитку людини „Україна”, 2005. – С. 179–184.

  10. Мазур В.М. Формування у майбутніх психологів готовності до використання комп’ютера у психодіагностичній роботі // Наука і навчальний процес. Науково-методичний збірник / Матеріали VІ звітної науково-практичної конференції. – Вінниця: Вінницький соціально-економічний інститут Університету „Україна”, 2006. – С. 151–155.

  11. Мазур В.М. Психологічна готовність майбутніх психологів до виконання професійних функцій за допомогою комп’ютера // Актуальні проблеми навчання та виховання людей з особливими потребами / Тези доповідей сьомої міжнародної науково-практичної конференції. – К.: Університет „Україна”, 2006. – С. 262–264.