Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія навчання


Павленко Олена Петрівна. Формування творчої особистості гімназиста у пошуково-дослідницькій діяльності : Дис... канд. пед. наук: 13.00.09 / Інститут педагогіки АПН України. — Луцьк, 2005. — 235арк. — Бібліогр.: арк. 168-186.



Анотація до роботи:

Павленко О.П. Формування творчої особистості гімназиста у пошуково-дослідницькій діяльності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.09 – теорія навчання. – Волинський державний університет імені Лесі Українки, Луцьк, 2005.

Дисертаційне дослідження присвячено розкриттю проблеми формування творчої особистості гімназиста у пошуково-дослідницькій діяльності. Здійснено ретроспективний аналіз понять “творчість”, “творча особистість”; систематизовано сучасні наукові позиції щодо категорії “формування творчої особистості учня”. Виявлено зміст, форми та методи пошуково-дослідницької діяльності гімназистів залежно від закономірностей їх вікового розвитку; теоретично обґрунтовано науково-методичні та організаційно-технологічні умови формування творчої особистості гімназиста у пошуково-дослідницькій діяльності. Доведено, що підвищенню ефективності формування творчої особистості гімназиста у пошуково-дослідницькій діяльності сприяє впровадження експериментальної моделі, в якій враховано концептуальні ідеї організації навчально-виховного процесу гімназії на засадах творчої діяльності.

  1. У процесі системного аналізу науково-педагогічних джерел та фахової літератури з’ясовано, що проблема формування творчої особистості гімназиста у пошуково-дослідницькій діяльності висвітлена фрагментарно. В історичному аспекті вона розглядалася здебільшого зі спрямуванням на загальноосвітню діяльність студентів вищих навчальних закладів та учнів старших класів. Теоретичне об’єднання окремих положень формування творчої особистості гімназиста у пошуково-дослідницькій діяльності, що висвітлено в окремих першоджерелах, відбувалося розрізнено, безсистемно. Це утруднювало об’єктивне концептуальне обґрунтування ролі пошуково-дослідницької діяльності як цілісної педагогічної системи в сучасній гімназії. Виявлені нами теоретичні прогалини були наслідком недооцінки ролі формування творчої особистості учня в процесі навчання, що привело до нових позитивних пошуків у розв’язанні обраної проблеми.

  2. У процесі наукового дослідження виявлено, що формування творчої особистості гімназиста передбачає використання таких аспектів як: цілісність, неперервність, послідовність, рівень педагогічного впливу на розвиток особистості учня, відповідність змісту, форм та методів педагогічної діяльності психолого-фізіологічним закономірностям вікового розвитку старшокласників. Дане обґрунтування базується на педагогічних принципах єдності навчання, виховання та розвитку; синтезі урочної та позаурочної діяльності; ефективності комплексного впливу педагогів, соціуму, родини на формування особистості гімназиста. Об’єднуючою ланкою дослідження стала ідея формування творчої особистості гімназиста як цілісної детермінанти, що дозволила реалізувати дидактичну мету у пошуково-дослідницькій діяльності, підвищити ефективність засвоєння загальнонаукових знань учнями.

  3. Доведено, що формування творчої особистості учнів у пошуково-дослідницькій діяльності є цілісним, неперервним процесом, що забезпечується реалізацією моделі педагогічної технології, яка відображає сукупність трьох аспектів: теоретичного (дидактичної мети) - моделі творчої особистості гімназиста; організаційно-технологічного (дидактичного завдання) - моделі пошуково-дослідницької діяльності; науково-педагогічного (дидактичних умов) - моделі педагогічної діяльності та матеріально-технічного забезпечення.

  4. Обґрунтовано, що в сучасній педагогічній науці та практиці творчою особистістю вважають такого учня, який внаслідок впливу зовнішніх факторів (зокрема, педагогічних) набув необхідних для актуалізації власного творчого потенціалу додаткових мотивів, особистісних утворень, здібностей, що сприяють досягненню високих результатів в одному чи кількох видах творчої діяльності і забезпечують самореалізацію у суспільстві. Запропонована нами модель творчої особистості гімназиста відображає сукупність якостей, знань, умінь і навичок, сформованих у пошуково-дослідницькій діяльності, які мають забезпечити старшокласнику реалізацію особистісних потреб, здібностей і нахилів, професійне самовизначення та самореалізацію в майбутньому. Серед якостей творчої особистості гімназиста було виділено ключові компоненти: ціннісно-мотиваційний, індивідуально-характерологічний, когнітивно-діяльнісний, результативно-рефлексійний. Рівень сформованості кожного з них визначає загальні аспекти формування творчої особистості гімназиста у пошуково-дослідницькій діяльності.

  5. У ході проведеного дослідження обґрунтовано зміст, форми та методи пошуково-дослідницької діяльності у відповідності до сучасних вимог загальної освіти гімназистів. Вони стали основою моделі: дидактичне завдання – пошуково-дослідницька діяльність. Визначено, що для учнів середнього шкільного віку оптимальною є колективно-індивідуальна дослідницька робота. Вона передбачає виконання класним колективом спільного творчого завдання під керівництвом педагога, забезпечує поступове оволодіння навичками дослідницької діяльності та індивідуальне самовизначення кожного гімназиста на кожному з етапів дослідження. Для старшокласників оптимальною є індивідуальна пошуково-дослідницька діяльність, яка передбачає самостійне проведення дослідження в обраній галузі.

  6. Обґрунтовано науково-педагогічні умови, які стали основою моделі педагогічної діяльності, визначено структурні підрозділи педагогічного колективу, їх функції та взаємозв’язки, розкрито зміст чотирьох напрямів діяльності – науково-методичного, навчально-виховного, діагностично-корекційного, організаційно-управлінського. Вони в сукупності забезпечують ефективність пошуково-дослідницької діяльності та творчий розвиток гімназистів у ній.

  7. У процесі дослідження доведено залежність між результативністю процесу формування творчої особистості гімназистів і раннім (з 5 класу) залученням їх до пошуково-дослідницької діяльності. Вона виявляється у відстеженні двох якісно різних етапів. Перший – етап становлення процесу (1996-1999 рр.) – характеризується пропедевтичним ознайомленням учнів 5-8 класів з дослідницькою діяльністю, поступовим накопиченням досвіду, навичок та вмінь її проведення. У цей період спостерігалося стрімке зростання загального рівня сформованості творчої особистості гімназистів: високого – з 1% до 14%, достатнього – з 3% до 35% (у % від загальної кількості старшокласників у гімназії). Така пропедевтична підготовка забезпечила високу якість індивідуальних досліджень старшокласників та відносно сталі високі результати на другому етапі – стабільного функціонування моделі (1999-2003 рр.). Упродовж п’яти років амплітуда коливання кількості учнів з достатнім рівнем сформованості творчої особистості була в межах від 35% до 42%, а з високим – від 14% до 17%.

Результати дисертаційного дослідження дають підстави вважати, що гіпотеза та вихідна методологія є правильними, визначені завдання реалізовано, мети досягнуто. Сукупність отриманих наукових результатів має важливе значення для теорії та практики формування творчої особистості гімназиста у пошуково-дослідницькій діяльності. Реалізація основних положень дослідження спрямовується на якісне перетворення існуючої педагогічної практики формування творчої особистості школяра в пошуково-дослідницькій діяльності та на подальший розвиток цілісних неперервних педагогічних технологій формування творчої особистості учнів у процесі навчання.

Разом з тим наше дослідження не розкриває усіх аспектів формування творчої особистості учнів. Потребують подальшого вивчення проблеми формування творчої особистості гімназистів в інших видах творчої діяльності та проблема підготовки майбутніх педагогів до управління пошуково-дослідницькою діяльністю старшокласників.

Публікації автора:

  1. Павленко О.П. Організаційно-методичні умови ефективності позакласної пошуково-дослідницької діяльності учнів // Освіта і управління: Науково-практичний журнал. – 2003. – Том 6. – Число 3. – С. 110-113.

  2. Павленко О.П. Пошуково-дослідницька діяльності учнів у навчальному закладі // Рідна школа. – 2003. – № 9. – С. 21-23.

  3. Павленко О.П. Використання комп’ютерних технологій у пошуково-дослідницькій діяльності учнів // Рідна школа. – 2004. - № 1. – С. 42-44.

  4. Павленко О.П. Організація пошуково-дослідницької діяльності учнів середнього шкільного віку // Педагогічні новації столичної освіти: теорія і практика: Науково-методичний щорічник – 2. – К: КМПУ ім.Б.Д.Грінченка. – 2002. – С. 180-189.

  5. Дроздович Н.Г., Павленко О.П. Проектна форма організації освітнього середовища в гімназії // Педагогічні новації столичної освіти: теорія і практика: Науково-методичний щорічник – 1. – К: КМПУ ім.Б.Д.Грінченка. – 2001. – С. 65-75.

  6. Павленко О.П. Толерантний підхід до організації навчально-виховного процесу – вимога сьогодення // Педагогіка толерантності. – 2000. - № 1. – С. 13-16.