Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління науково-технічним прогресом


87. Головко Ганна Геннадіївна. Формування тарифної політики на нові види послуг в галузі телекомунікацій на сучасному етапі технологічної конвергенції: дис... канд. екон. наук: 08.02.02 / НАН України ; Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва. - К, 2005. - 23 с.



Анотація до роботи:

Головко Г. Г. Формування тарифної політики на нові види послуг в галузі телекомунікацій на сучасному етапі технологічної конвергенції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.02 – економіка та управління науково-технічним прогресом. Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г. М. Доброва НАН України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена оптимізації залучення інвестицій у галузь телекомунікацій шляхом впровадження тарифної структури та моделі обліку витрат, яка надасть можливість адекватно оцінити економічний ефект при побудові конвергованої мережі. У роботі проаналізовано сучасну тарифну політику щодо нових та традиційних послуг, а також проведено дослідження технічного рівня розвитку телекомунікаційних мереж. Визначено недоліки тарифної системи послуг традиційної телефонії та запропоновано шляхи удосконалення, а також методику її регулювання. Спрогнозовано основні напрями конвергенції телекомунікаційної мережі України. Запропоновано нову модель тарифів для мультисервісних послуг, які будуть надаватися на базі нової конвергованої мережі. Крім того, для оцінки економічної ефективності побудови нової конвергованої мережі та визначення необхідного рівня тарифів розроблено модель обліку витрат. Підготовлено рекомендації щодо забезпечення загальнодоступними послугами малозабезпечених верств населення, а також розроблено механізм їх фінансування.

У дисертаційному дослідженні представлене теоретичне узагальнення та нове розв’язання актуального завдання оптимізації залучення інвестицій у галузь телекомунікацій шляхом впровадження тарифної структури та моделі обліку витрат, яка надасть можливість адекватно оцінити економічний ефект при побудові конвергованої мережі. Найважливіші наукові результати дослідження полягають у такому:

  1. Застосування змішаного методу обліку витрат, коли витрати визначаються за методом граничного приросту витрат, а їх розподіл здійснюється відповідно до методу повністю розподілених витрат, дало можливість запропонувати нову модель обліку витрат для високотехнологічної телекомунікаційної мережі NGN. Модель базується лише на витратах, які понесені при впровадженні нової мережі, та виключає ризик урахування “неефективних витрат”. Розподіл витрат за цією моделлю здійснюється на підставі причинно-наслідкового зв’язку витрат елементів мережі та послуг, що зменшує відхилення при розподілі загальних витрат.

  1. Дослідження щодо регулювання послуг мультисервісної мережі виявило ефективність “горизонтального” принципу, який надає можливість регламентувати діяльність кожного із суб’єктів господарювання при наданні послуги. В зв’язку з цим запропоновано механізм регулювання послуг телекомунікаційних мереж наступного покоління та послуг традиційної телефонії. При цьому регулювання послуг традиційної телефонії рекомендовано здійснювати за варіантом “цінової стелі”, за яким оператор зможе самостійно здійснювати встановлення ціни відповідно до темпу інфляції.

  2. Маючи на увазі необхідність збільшення рівня тарифів на послуги місцевого телефонного зв‘язку одночасно зі зменшенням тарифів на послуги міжміського та міжнародного зв’язку, запропоновано шляхи удосконалення тарифної політики на послуги традиційної телефонії, які забезпечать доведення тарифів до рівня їх собівартості. Таке реформування тарифів дасть можливість операторам покрити витрати на експлуатацію та обслуговування і отримати інвестиції для модернізації місцевої мережі. Зменшення тарифів на послуги міжміського та міжнародного зв’язку дасть змогу ліквідувати перехресне субсидіювання послуг місцевого зв’язку. Для пом‘якшення впливу на малозабезпечені верстви населення цю проблему потрібно вирішувати поступово. Крім того, забезпечення таких верств населення послугами телекомунікацій пропонується здійснювати за допомогою формування тарифних кошиків універсальних послуг, які будуть виступати компенсатором негативних наслідків збільшення тарифів.

  3. Виходячи з необхідності компенсувати операторам збитки від надання послуг малозабезпеченим верствам населення, запропоновано застосування для ринку телекомунікацій України такого механізму фінансування послуг, як створення фонду універсальних послуг, а також розроблено план його впровадження. Цей метод передбачає залучення на умовах тендеру різних операторів до надання загальнодоступних послуг, що посилюватиме конкуренцію.

  4. Розроблена модульна модель тарифів, яка надає можливість динамічного доступу не лише до ресурсів мультисервісної мережі, але і до ресурсів традиційної телекомунікаційної мережі та забезпечує споживачам можливості самостійно керувати послугою.

Публікації автора:

Публікації в наукових фахових виданнях:

  1. Головко Г. Г. Ребалансування тарифів між сегментами ринку міського, міжміського та міжнародного зв’язку// Науково-технічна інформація. – 2002.- № 1.- С. 38-41.

  2. Головко Г. Г. Оптимізація тарифних пакетів для користувачів Інтернет, як фактор інноваційного розвитку телекомунікаційної галузі//Проблеми науки. – 2002.- № 8. – С. 49-52

  3. Головко Г. Г. Стимулювання інвестицій у технологічне оновлення галузі телекомунікацій// Науково-технічна інформація. – 2004.- № 2.- С. 20-24.

  4. Головко Г. Г. Економічні та технологічні фактори організації конкурентної взаємодії телекомунікаційних операторів//Проблеми науки. – 2004.- № 8.- С. 20-24.

Публікації в інших наукових виданнях:

  1. Головко Г. Г. Экономическая эффективность современных телекоммуникационных сетей//Материалы VII международной научно-практической конференции «Актуальные вопросы развития инновационной деятельности».- Симферополь. – 2002. – С. 174-178.

  2. Головко Г. Г. Тарифная политика как фактор конкурентноспособности телекоммуникационной отрасли//Материалы ІХ международной научно-практической конференции «Актуальные вопросы развития инновационной деятельности».- Симферополь. – 2004.