Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Іванова Олександра Борисівна. Формування та регулювання цін підприємств - природних монополістів : дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Національний ун-т "Львівська політехніка". — Л., 2006. — 202арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 173-186.



Анотація до роботи:

Іванова О.Б. Формування та регулювання цін підприємств – природних монополістів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03. – Організація управління, планування і регулювання економікою. – Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2006.

У дисертаційній роботі вирішуються проблеми розроблення теоретичних та прикладних засад формування і регулювання цін на підприємствах – природних монополістах. З урахуванням структури капіталу і умовно-постійних витрат розроблено методику визначення показника “нормативна рентабельність продукції” для окремого підприємства, встановлено аналітичну залежність для визначення зв’язку між обсягом виготовлення продукції та її ціною за сталого значення річного прибутку. На підставі економічного аналізу здійснено теоретичне обґрунтування розподілу умовно-постійних витрат за номенклатурою виготовленої продукції (наданих послуг). Удосконалено методику визначення умовно-постійних витрат з урахуванням особливостей житлово-комунального господарства та методику вибору цінової політики (стратегії розвитку) для окремого підприємства, які спрямовані на мінімізацію ціни продукції або максимізацію отриманого прибутку. На засадах формалізації та економіко-математичного моделювання удосконалено метод визначення і застосування ”агрегованої ціни продукції” для окремого підприємства, яка зводить ціни всієї номенклатури продукції. Дістала подальшого розвитку методика визначення зв’язку, який існує між “прямими витратами” і “умовно-змінними витратами”, застосування показника “норма умовно-постійних витрат” для визначення ціни окремої продукції (дезагрегування) і розрахунку складових елементів ціни. Розроблено методичні рекомендації щодо тлумачення категорії “операційний важіль”.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі розроблення методичних та прикладних засад формування цін для підприємств – природних монополістів, що сприятиме захисту інтересів споживачів, забезпеченню надійної роботи природних монополій та заохочуватиме до ощадливого використання ресурсів. Результати дисертаційного дослідження дають змогу зробити висновки теоретико-методологічного змісту та науково-практичного спрямування, а саме:

  1. Цінова політика, яка використовується на підприємствах житлово-комунального господарства, потребує докорінних змін, оскільки методи, які тепер в цій галузі застосовують, більшою мірою належать до командно-адміністративних, ніж до ринкових. Для подолання цих недоліків треба не на словах, а на ділі переходити до ринкових механізмів формування цінової політики.

  2. Основною причиною недостатнього застосування сучасних методів ціноутворення є те, що традиційна система показників, яка використовується для визначення ціни (прямі і непрямі витрати, загальновиробничі витрати, адміністративні тощо), не узгоджується із системою показників, які є визначальними в сучасних методах ціноутворення; це, насамперед, групування витрат на постійні і змінні, оскільки тільки таке групування дає змогу застосовувати систему механізмів формування цінової політики. Запропонований підхід до переходу від прямих і непрямих витрат до постійних і змінних значною мірою вирішує розглянуту проблему, але необхідні додаткові дослідження, які б враховували специфіку окремих галузей.

  3. Найскладнішим, і водночас найнеобхіднішим показником, без якого неможливо теоретично обґрунтувати ціну виготовленої продукції, є “рентабельність продукції”. Традиційно його визначають статистичними і експертними методами. Тому запропонована методика розрахунку показника “рентабельність продукції” має теоретичне і практичне значення, оскільки дає змогу визначати його теоретичне значення для окремого підприємства і галузі, з урахуванням складу їхніх основних засобів і умовно-постійних витрат. Проте існують об’єктивні причини, які не дають змоги повною мірою реалізувати запропоновану методику – це застосування податкових (бухгалтерських) методів нарахування амортизаційних відрахувань. На основі проведених досліджень можна стверджувати, що для точного економічного аналізу Державній інспекції з контролю за цінами та органам місцевого самоврядування необхідно застосовувати “економічні норми амортизаційних відрахувань”, які ґрунтуються на реальних значеннях нормативного терміну експлуатації основних засобів.

  4. Впровадженню сучасних методів моделювання ціни продукції перешкоджає і те, що не існує теоретично обґрунтованої методики із зведення цінових показників різних видів продукції, яка виготовляється на цьому підприємстві, в одну узагальнювальну модель. Тому застосування Державною інспекцією з контролю за цінами, органами місцевого самоврядування та Антимонопольним комітетом України запропонованого показника “агрегована ціна продукції” і складових її елементів дає змогу визначати точку беззбитковості не тільки для підприємства загалом, але й для окремих видів продукції, виконувати агрегування і дезагрегування різних цінових показників.

  5. Запропонований підхід до розподілу умовно-постійних витрат, за допомогою використання показника “норма умовно-постійних витрат”, доповнює відомі методи ціноутворення, оскільки спрощує виконання розрахунків і дає змогу органам місцевого самоврядування, Державній інспекції з контролю за цінами та Антимонопольному комітету України обґрунтовано визначати координати точки беззбитковості як для окремого виду продукції, так і для усього підприємства загалом, а також виконувати агрегування і дезагрегування окремих цінових показників.

  6. Використання запропонованих механізмів формування ціни продукції дає змогу органам місцевого самоврядування та Антимонопольному комітету України теоретично розрахувати параметри двох стратегій розвитку цінової політики: перша – мінімізація ціни продукції за сталого річного прибутку; друга – максимізація прибутку за сталої ціни продукції. Першу стратегію вибирають для подолання конкурентів і державного регулювання підприємств – природних монополістів, а другу – для акумуляції коштів, які необхідні для реалізації інвестиційних проектів на підприємстві.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

        1. Іванова О.Б. Формування комплексного механізму демонополізації житлово-комунальної галузі // Збірник наукових праць Східноукраїнського національного університету. Маркетинг: теорія і практика. – Луганськ: Східноукраїнський національний університет ім. В..Даля. – 2003. – №.9. – С..98 – 104.

        2. Ємельянов О.Ю., Іванова О.Б. Підходи до обґрунтування тарифів на послуги водопостачання та водовідведення // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: Економічна. – Донецьк: Донецький національний технічний університет. – 2004. – №.75. – С..154 – 159. (Особистий внесок автора: виокремлено та проаналізовано підходи щодо формування та встановлення тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення).

        3. Скворцов І.Б., Іванова О.Б. Аналіз порядку формування тарифів на послуги водопостачання та водовідведення (на прикладі ЛМКП “Львівводоканал”) // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Логістика. – Львів: Національний університет ”Львівська політехніка”. – 2005. – №.526. – С..436 – 440. (Особистий внесок автора: обґрунтовано порядок формування витрат у складі собівартості послуг з водопостачання та водовідведення).

        4. Іванова О.Б., Лакіза В.В. Регулювання в системі управління водопровідно-каналізаційними підприємствами // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Логістика. – Львів: Національний університет ”Львівська політехніка”. – 2005. – №.526. – С..358 – 364. (Особистий внесок автора: обґрунтовано етапи регулювання ціноутворення на послуги водопровідно-каналізаційних підприємств з урахуванням того, що вони є природними монополістами, розроблено методичні рекомендації щодо вибору стратегії розвитку цінової політики підприємств природних монополій).

        5. Іванова О.Б., Лакіза В.В. Аналіз обґрунтованості тарифів на послуги підприємств водопровідно-каналізаційної галузі із врахуванням особливостей їх виробничо-господарської діяльності // Вісник Львівського університету. Серія економічна. – Львів: Львівський національний університет ім. І.Франка. – 2005. – №.34. – С..784 – 791. (Особистий внесок автора: конкретизовано застосування показника "норма умовно-постійних витрат" для визначення ціни окремої продукції (дезагрегування) і розрахунку складових елементів ціни, визначено підходи до формування умовно-постійних витрат з урахуванням особливостей господарської діяльності підприємств – природних монополістів).

        Інші публікації, що додатково відображають результати дисертації

              1. Іванова О.Б. Деякі аспекти розвитку підприємницької діяльності в Україні // Проблеми сучасної економіки. Збірник науково-прикладних праць. – Львів: Державний університет “Львівська політехніка”. – 1998. – С..93 – 96.

              2. Іванова О.Б. Особливості розвитку підприємництва на Закарпатті // Проблеми сучасної економіки. Збірник науково-прикладних праць. – Львів: Державний університет “Львівська політехніка”. – 1998. – С..102 – 104.

              3. Фещур Р.В., Іванова О.Б., Порівняльний аналіз корпоративних відносин України та Японії // 52-га науково-технічна студентська конференція. Збірник доповідей. – Львів: Український державний лісотехнічний університет. – 2000. – С..26 – 29. (Особистий внесок автора: здійснено порівняльний аналіз, на основі якого визначено основні підходи до обґрунтування окремих аспектів виробничо-господарської діяльності підприємств, зокрема природних монополістів в Україні та Японії).

              4. Іванова О.Б. Україна та Японія: порівняльний аналіз корпоративних відносин // Японський досвід: вивчення, узагальнення та застосування в Україні. Збірник науково-прикладних статей. – Львів: Державний університет “Львівська політехніка”. – 2000. – С..29 – 35.

              5. Іванова О.Б., Коркуна І. Досвід реструктуризації автобудівних підприємств // SAKON ’01. Metody obliczeniowe i badawcze w rozwoju pojazdуw samochodowych i maszyn roboczych samojezdnych. Zarzadїanie i marketing w motoryzacji. Materialy XII konferencji miedzynarodowej. – Rzeszw: Politechnika Pzeszowska im. Ignacego Lukasiewicza. – 2001. – С..165 – 171. (Особистий внесок автора: проаналізовано досвід виробничо-господарської діяльності промислових підприємств з урахуванням їхнього монопольного впливу на функціонування національної економіки).

              6. Іванова О.Б. Сучасний організаційно-економічний механізм функціонування житлово-комунальної галузі: підходи до реформування // Економіка посткомуністичних країн в умовах глобалізації. Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції. – Львів: Львівський національний університет ім. І.Франка. – 2004. – С..132 – 133.

                    1. Ivanova O.B. Influence of rates’ changing on the water and sewerage services for carrying-out the means of environmental protection // 10th International Student Conference. Economics for Ecology. – Sumy: Sumy State University. – 2004. – PG..38 – 39.

                    2. Іванова О.Б. Підходи до вдосконалення організаційно-економічного механізму функціонування водопровідно-каналізаційної галузі // Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу. Тези доповідей і виступів Всеукраїнської наукової конференції студентів, аспірантів і молодих учених. – Донецьк: Донецький національний технічний університет. – 2004. – С..53 – 54.

                    3. Скворцов І.Б., Іванова О.Б. Підходи до демонополізації житлово-комунальної галузі // Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі. Матеріали 5-ї міжнародної наукової конференції студентів і молодих учених. – Донецьк: Донецький національний технічний університет. – 2004. – С..35 – 36. (Особистий внесок автора: виокремлено місце і роль природних монополій в національній економіці, обґрунтовано основні підходи щодо демонополізаціїї підприємств – природних монополістів).

                    4. Іванова О.Б., Лакіза В.В. Регулювання виробничо-господарської діяльності підприємств комунального господарства – основний фактор економічної обґрунтованості тарифів // Праці 5-ї міжнародної наукової конференції студентів і молодих учених. Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання. – Донецьк: Донецький національний технічний університет. – 2004. –Ч..1. – С..51 – 54. (Особистий внесок автора: охарактеризовано підходи щодо регулювання тарифів на послуги підприємств комунального господарства).

                    5. Лакіза В.В., Іванова О.Б. Вплив зовнішнього та внутрішнього середовища на формування функції регулювання // Праці 5-ї міжнародної наукової конференції студентів і молодих учених. Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання. – Донецьк: Донецький національний технічний університет. – 2004. – Ч..3. – С..87 – 89. (Особистий внесок автора: виокремлено місце та роль регулювання в процесі управління ціноутворенням на підприємствах – природних монополістах).

                    6. Іванова О.Б. Вдосконалення механізму формування тарифів на послуги водопровідно-каналізаційних господарств // Маркетинг та логістика в системі менеджменту. Тези доповідей V міжнародної науково-практичної конференції. – Львів: Національний університет “Львівська політехніка”. – 2004. – С..114 – 116.

                    7. Іванова О.Б. Особливості обґрунтування тарифів на послуги водопостачання та водовідведення // Проблеми управління міжнародною економічною діяльністю. Збірник матеріалів. – Львів: Національний університет “Львівська політехніка”. – 2004. – С..39 – 41.

                    8. Ємельянов О.Ю., Іванова О.Б. Обґрунтування тарифів на послуги водопостачання та водовідведення: проблеми та підходи // Актуальні проблеми економічного та соціального розвитку виробничої сфери. Матеріали міжнародної науково-теоретичної конференції молодих вчених і студентів. – Донецьк: Донецький національний технічний університет. – 2004. – №.75. – С.139 – 142. (Особистий внесок автора: розроблено методичні підходи до формування собівартості послуг підприємств – природних монополістів з урахуванням особливостей їхньої господарської діяльності).

                    9. Іванова О.Б. Особливості порядку формування тарифів на послуги водопостачання та водовідведення (на прикладі ЛМКП “Львівводоканал”) // Фінансовий і банківський менеджмент: досвід та проблеми. Тези доповідей і виступів VІ міжнародної наукової конференції студентів і молодих вчених. – Донецьк: Донецький національний університет. – 2004. – С..43 – 44.

                    10. Іванова О.Б. Нормативно-правове забезпечення водопровідно-каналізаційних підприємств: проблеми та підходи // Збірник тез доповідей І Всеукраїнської міжвузівської студентської науково-практичної конференції. Соціально-економічні проблеми та перспективи розвитку правового поля в Україні. – Хмельницький: Хмельницький державний університет. – 2004. – С..6 – 8.

                    11. Іванова О.Б. Аналіз порядку формування витрат в тарифах для підприємств-природних монополістів (на прикладі ЛМКП “Львівводоканал”) // Збірник статей ІІ Всеукраїнської міжвузівської студентської науково-практичної конференції. Стратегічні напрямки фінансового та соціально-економічного розвитку сучасної економіки. – Хмельницький: Хмельницький державний університет. – 2005. – С..35 – 38.