Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Дудар Григорій Тарасович. Формування системи реалізації молока та молокопродуктів в умовах ринку. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Дудар Г.Т. Формування системи реалізації молока та молокопродуктів в умовах ринку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Тернопільський національний економічний університет. – Тернопіль, 2008.

В дисертації досліджено теоретико-методологічні засади формування системи реалізації молока та молокопродуктів, уточнено суть понять “система” та “система реалізації агропромислової продукції” в умовах ринку, розвинуто методику дослідження і оцінки системи реалізації молока та молокопродуктів, узагальнено світові тенденції, функціонування та розвитку кооперативного молочарського бізнесу.

Обґрунтовано основні напрями формування і розвитку системи реалізації молока та молокопродуктів в умовах ринку; сформовано систему аграрного маркетингу в молокопродуктовому підкомплексі; розвинуто оптимізаційну модель реалізації молока та молокопродуктів в умовах ринку в залежності від кон’юнктурних станів ринку; запропоновано шляхи розвитку молочарського бізнесу в контексті вступу України до СОТ та інтеграції з ЄС.

У дисертації здійснено теоретичні узагальнення і запропоновано нові підходи до розв’язання важливого науково-практичного завдання щодо формування системи реалізації молока та молокопродукції в умовах ринку. Отримані результати свідчать про досягнення поставленої мети, розв’язання завдань дослідження і дають підстави зробити такі висновки:

  1. Побудова і функціонування ринкової системи реалізації продукції молокопродуктового підкомплексу АПК по вигідних маркетингових каналах збуту, специфічні властивості якої пов’язані з малотранспортабельністю і непридатністю до тривалого зберігання, є важливим чинником підвищення її конкурентоспроможності у відповідності з вимогами СОТ, ефективного функціонування і розвитку ринку молока та молочних продуктів.

  2. Світовий досвід переконує, що формування і розвиток ринку молока і молокопродуктів у економічно розвинутих країнах ґрунтується на економічному механізмі, важливими складовими якого є попит, пропозиція та ціна, заходи фінансової підтримки товаровиробників, протекціонізм і державне регулювання, розвиток кооперативного молочарського бізнесу.

  3. Позиції на ринку і ефективність ринкових каналів збуту молока-сировини сільгоспвиробниками визначається ціновою політикою, яка формується під впливом попиту і пропозиції. Найбільш вигідно сільгоспвиробникам реалізовувати молоко-сировину молокопереробним підприємствам порівняно з іншими маркетинговим каналами реалізації, де є найвищі закупівельні ціни, на 15-26% середні ціни реалізації молока є нижчими при збуті його на ринку, через власні магазини, палатки, населенню в рахунок оплати праці, при реалізації за видане пайовикам в рахунок орендної плати за землю та майнові паї. Для сільгосптоваровиробників перспективними каналами реалізації молока будуть такі: господарства населення приймальний пункт спецавтотранспорт молокозаводу переробне підприємство; господарства населення приватна автоцистерна переробне підприємство.

Запропонована інфраструктура оптового ринку молока та молокопродукції дозволить максимізувати можливості по виявленню інтересів виробників і споживачів, сприяти ліквідації осередків стихійної оптової торгівлі молоком, сиром, сметаною, створити передумови стабілізації цін і товарних потоків, концентрації продовольчих ресурсів.

  1. За аналізований період скорочення обсягів реалізації молока та молокопродукції відбувалося швидшими темпами, ніж її виробництво, що свідчить про щорічне звуження ємності цього ринку. Причиною такої ситуації є зменшення поголів’я корів, їх низька продуктивність, а також значне зниження купівельної спроможності населення. Виявлені в процесі дослідження тенденції на ринку молока та молокопродукції значною мірою обумовлені чинниками макросередовища. Сучасна протекціоністська політика стосовно вітчизняного товаровиробника не знівелювала його негативного впливу. Навпаки, простежується тенденція до зниження державної підтримки товаровиробників галузі, як і загалом аграрного сектора. В таких умовах особливої уваги набуває державне регулювання молокопродуктового підкомплексу.

  2. Формування нових організаційних підходів товаровиробниками щодо удосконалення ринкових каналів збуту молока та молокопродукції потребує впровадження системи аграрного маркетингу в молокопродуктовому підкомплексі, яка поєднає інтереси господарюючих суб’єктів підкомплексу, а її основою буде орієнтація кінцевих результатів діяльності на задоволення потреб і запитів споживачів. Структурна модель системи аграрного маркетингу в молокопродуктовому підкомплексі повинна включати п’ять взаємодоповнюючих підсистем: систему маркетингових досліджень; систему інформаційного забезпечення; систему управління маркетингом; інфраструктуру агромаркетингу; систему стратегічного та оперативного управління.

  3. Узагальнення вітчизняного і зарубіжного досвіду роботи маркетингових служб агроформувань, переробних підприємств показало, що на рівні підприємства маркетинг розглядається двояко – з одного боку здійснюється аналіз і контроль за виконанням програм щодо виробництва молока та продуктів його переробки, створення необхідної системи сервісу, постійне вивчення ринку запитів, смаків і потреб споживачів, щоб забезпечити адресність продукції, а з іншого – спостерігається активний вплив на ринок, формування потреб і пропозицій, тобто у процесі виробництва і реалізації продукції підприємство зорієнтовує свою діяльність на певного покупця і одночасно на формування попиту. В дисертації розроблено структурно-функціональну модель маркетингової діяльності в молокопродуктовому підкомплексі.

  4. З метою поєднання інтересів всіх суб’єктів ринку молока та молокопродукції, ефективного функціонування системи реалізації цієї продукції в молокопродуктовому підкомплексі необхідно сформувати інтегровані формування (кооперативи, асоціації та ін.), які б охоплювали виробництво молока, збут продукції, переробку сировини, матеріально-технічне постачання й обслуговування, кредитування, інформаційно-консультаційну діяльність і були замкнені на власні кооперативні організації (союзи) із функціями господарського управління на всіх територіальних рівнях. Становлення і розвиток подібних формувань дозволить створити додаткові стимули до перерозподілу чистого доходу молокопереробних підприємств на користь постачальників сировини, а також внесе суттєвий елемент конкуренції у взаємовідносини переробних підприємств.

  5. Основою покращення конкурентоспроможності молока і молокопродукції та становища її виробників є адаптація товаровиробників до міжнародних стандартів щодо якості продукції, формування ефективної ринкової інфраструктури, державна підтримка і регулювання ринку молока та молокопродукції.

  6. Входження України до СОТ і наміри інтегруватись з ЄС потребує чіткого впровадження законів ринкової економіки в агропромисловому виробництві і, зокрема, в системі реалізації молока та молокопродукції за рахунок адаптації товаровиробників до міжнародних вимог та вимог ЄС щодо її якості (масова частка жиру, води, молочного білка; титрована кислотність; індекс розчинності; дозволений вміст сторонніх домішок; вимоги до маркування), усунення вітчизняної практики, яка спрямована на роз’єднання сформованих заготівельно-збутових структур, типів підприємств, парцеляцію власності, тоді як світова практика орієнтується на об’єднання для захисту взаємних інтересів і підвищення ефективності виробництва.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях:

  1. Дудар Т.Г., Дудар Г.Т. Трансформація системи реалізації сільськогосподарської продукції в Україні до ринкових умов // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. / Серія: Економіка. – 2003. – Вип. 15. – С. 207-212. Особистий внесок здобувача: проаналізовано характер та наслідки трансформації системи реалізації сільгосппродукції в Україні за умов ринкового реформування.

  2. Дудар Г.Т. Організаційно-економічні аспекти удосконалення системи реалізації молока та молокопродуктів // Вісник ТАНГ. – 2004. – Вип. 2. – С. 104-112.

  3. Дудар Г.Т. Формування ринкових каналів збуту молока // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія: Економіка. – 2004. – Вип. 17. – С. 177-182.

  4. Дудар Г.Т. Маркетинг в системі виробництва і реалізації молока та молокопродуктів // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. Петра Василенка: / Економічні науки. – 2004. – Вип. 31. – С. 102-105.

  5. Дудар Г.Т. Кооперація в системі молочарського бізнесу // Вісник ТАНГ. – 2005. – Вип. 2. – С. 181-189.

  6. Дудар Г.Т. Формування і розвиток системи агромаркетингу в молокопродуктовому підкомплексі // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія: Економіка. – 2005. – Вип. 19. – С. 195-200.

  7. Дудар Г.Т. Розвиток економічного механізму взаємовідносин на ринку молока та молочної продукції // Вісник наукових праць Харківського національного аграрного університету. Серія Економіка АПК і природокористування. Зб. наук. праць. – 2006. – № 1. – С. 113-117.

Публікації в інших наукових виданнях:

  1. Дудар Г.Т. Ефективність сільськогосподарського виробництва і резерви її підвищення в умовах переходу до ринку // Інститут аграрного бізнесу ТАНГ. Зб. наук. праць. – 2001. – Вип. 2. – С. 29-32.

  2. Дудар Г.Т. Організаційно-правові основи функціонування реформованих аграрних формувань // Інститут аграрного бізнесу ТАНГ. Зб. наук. праць. – 2002. – Вип. 3. – С. 41-45.

  3. Дудар Г.Т. Мотивація як складова ефективного управління персоналом аграрних формувань // Матеріали ІІ міжвуз. наук. студ. конференції “Теорія і практика управління розвитком персоналу вітчизняних підприємств і організацій”. Ч.1 – Львів, 2003. – С. 19-22.

  4. Дудар Г.Т. Особливості формування ринку сільськогосподарської продукції // Інститут аграрного бізнесу ТАНГ. Зб. наук. праць. – 2003. – Вип. 4. – С. 76-80.

  5. Дудар Г.Т., Дудар В.Т. Інтенсифікація агропромислового виробництва в нових умовах господарювання // Матеріали ІІІ Міжнар. студ. наук. конференції “Студентська молодь і науковий прогрес в АПК”. – Львів: ЛДАУ, 2003. – С. 163-165. Особистий внесок здобувача: обґрунтовано шляхи здійснення агровиробництва на інноваційній основі.

  6. Дудар Г.Т. Економічні аспекти підвищення якості і конкурентоспроможності молочної продукції. // Тези доп. Всеукр. наук.-практ. конференції. “Розвиток дорадництва в аграрній сфері економіки”. – Тернопіль: ТАНГ, 2004. – С. 86-88.

  7. Дудар Г.Т. Маркетингова орієнтація виробництва і реалізації молока та молочних продуктів // Наука молода. Рада молодих вчених ТАНГ. Зб. наук. праць. – 2004. – Вип. 2. – С. 51-54.

  8. Дудар Г.Т. Особливості функціонування маркетингових груп в агробізнесі Польщі // Матер. Міжнар. форуму молодих вчених. У двох томах. Т.2. – Харків: ХНТУСГ, 2005. – С. 42-43.

  9. Дудар Г.Т. Проблеми регулювання ринку молока та молочних продуктів // Зб. тез доп. ІІІ Міжнар. наук.-практ. конференції молодих вчених “Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації”. – Ч.2. – Тернопіль, 2006. – С. 347-349.

  10. Дудар Г.Т. Удосконалення економічних взаємовідносин між суб’єктами ринку молока та молочних продуктів // Матер. Міжнар. наук.-практ. конференції “Організаційно-економічні інструменти розвитку інтеграційних процесів в агропромисловому виробництві” Ч.1. – Тернопіль: ТІ АПВ УААН, ТДЕУ, 2006. – С. 81-86.

  11. Дудар Г.Т. Маркетингова діяльність товаровиробників на ринку молока та молочних виробів // Інноваційна економіка. – 2006. – №1. – С. 174-179.

  12. Дудар Г.Т. Розвиток маркетингової діяльності в молокопродуктовому підкомплексі // Зб. тез доп. Міжнар. наук.-практ. конференції “Стратегія ресурсозберігаючого використання аграрно-економічного потенціалу на основі активізації інноваційно-інвестиційної діяльності – об’єктивна передумова інтеграції країн в Світове співтовариство”. Ч.2. – Тернопіль: ТІ АПВ УААН, ТНЕУ, 2007. – С. 65-67.