Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Шишкіна Олена Олександрівна. Формування системи понять про будову речовини в процесі фахової підготовки вчителя хімії : дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Шишкіна О.О. Формування системи понять про будову речовини в процесі фахової підготовки вчителя хімії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання хімії. – Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ, 2006.

У дисертації здійснено аналіз стану розробки проблеми дослідження в педагогічній теорії і практиці навчання, на основі чого відібрано зміст і вдосконалена послідовність вивчення основних понять про будову речовини.

Розроблено, теоретично обґрунтовано і експериментально перевірено методику формування понять про будову речовини в комплексі з формуванням у студентів готовності до педагогічної діяльності. Визначено педагогічні умови успішного формування понять, рівні сформованості знань про будову речовини та критерії готовності студентів до професійної діяльності з даної проблеми. Створено навчально-методичний комплекс для забезпечення ефективності процесу формування знань про будову речовини у майбутнього вчителя хімії.

У ході дослідження доведено, що процес формування системи понять з будови речовини буде ефективним, якщо забезпечити послідовність і наступність у формуванні поняттєвого апарату, удосконалити зміст, форми і методичні прийоми навчання через впровадження сучасних педагогічних технологій, поєднати процес хімічної підготовки вчителів хімії з розвитком їх професійно-педагогічних умінь.

У дисертації запропоновано розв’язання методичної проблеми формування системи понять про будову речовини в процесі фахової підготовки вчителя хімії, яке підтвердило гіпотезу і дозволило зробити такі висновки.

Аналіз науково-методичної літератури довів, що методика формування системи понять про будову речовини в майбутніх учителів хімії недостатньо теоретично обґрунтована і розроблена. Вивчення стану проблеми в практиці навчання показало, що викладання фахових хімічних дисциплін сьогодні зорієнтовано на засвоєння певної суми знань і оволодіння рядом практичних умінь, які не завжди співвідносяться із майбутньою професійною діяльністю студентів. Тому проблема формування системи понять про будову речовини у майбутнього вчителя хімії залишається актуальною.

Виявлено основні недоліки діючих навчальних програм, підручників і посібників: розрізненість теоретичних положень, відсутність чіткості у формулюванні визначень понять, відсутність системності та професійної спрямованості навчального матеріалу, недостатнє відображення внутрішньо-і міжпредметних зв’язків.

У дисертаційній роботі визначено критерії і на їх основі проведено відбір навчального матеріалу з будови речовини. Головними критеріями обрано відповідність відібраного матеріалу сучасним науковим досягненням, фундаментальність, системність, педагогічну доцільність, доступність.

Використання матричного методу теорії графів у процесі дослідження дало змогу скласти науково обґрунтовану логічну послідовність вивчення навчального матеріалу з будови речовини майбутніми вчителями хімії.

На основі відібраного змісту й складеної послідовності його вивчення розроблено системні граф-схеми понять про будову речовини за рівнями її організації: субатомним, атомним, молекулярним і надмолекулярним, простежена ієрархія ускладнення структури системного категоріального поняття „будова речовини”.

У процесі дослідження визначено педагогічні умови підвищення ефективності процесу формування системи понять про будову речовини в майбутніх учителів хімії, а саме: створена система понять, удосконалена логічна послідовність вивчення навчального матеріалу, поєднання процесу формування хімічних знань і професійно-педагогічних умінь, використання інноваційних технологій навчання.

Для перевірки та доведення в процесі експериментального навчання доцільності й ефективності запропонованої методики було розроблено критерії та рівні сформованості понять про будову речовини в майбутніх учителів хімії.

Про педагогічну ефективність удосконаленої методики свідчать результати, одержані дослідним шляхом. Кількість студентів, які мають високий і достатній рівні сформованості понять про будову речовини, у експериментальних групах зросла відповідно на 9,4% і 18,9%. Зменшення кількості студентів з низьким рівнем знань в експериментальних групах склало 10,1%. Показники для студентів контрольних груп також мали тенденцію до позитивних змін, але номінально вони були дещо нижчими.

Доведено, що успішному здійсненню педагогічної діяльності передує формування готовності студентів застосовувати набуті знання у шкільній практиці, яка характеризується трьома основними компонентами: змістовим, мотиваційним й операційним. Для оцінювання сформованості цих компонентів розроблено рівні: низький, середній, достатній, високий.

Дисертаційне дослідження показало, що підвищити рівні сформованості компонентів готовності до педагогічної діяльності у майбутніх учителів хімії можна через педагогічну орієнтацію змісту і вдосконалення методики вивчення хімічних дисциплін, зокрема будови речовини.

Так, за змістовим компонентом зміна за рівнями готовності для студентів експериментальних груп перевищує 10%, у той час як у контрольних групах цей показник не більше 2,5%. Відбулося зменшення кількості студентів з низьким рівнем мотиваційного і операційного компонентів готовності, відповідно на 15,3% і на 16% та збільшення кількості студентів, які досягли достатнього рівня сформованості, відповідно на 12% і на 10%. У контрольних групах показники за мотиваційним компонентом майже не змінилися, за операційним компонентом зміна складала 2%.

Таким чином, гіпотеза дослідження здобула своє підтвердження, що відкриває можливості для впровадження розробленої методики формування системи понять про будову речовини в інших вищих педагогічних закладах освіти.

Розв’язання завдань дослідження дало підстави до створення навчально-методичного комплексу з будови речовини, який включає: тексти лекцій і структуру їх проведення; плани лабораторно-практичних занять, пакети модульних підсумкових атестацій з різнорівневими завданнями для здійснення контролю знань студентів; методичні рекомендації до вивчення атомного, молекулярного і надмолекулярного рівнів організації речовини, збірник задач і вправ різного рівня складності; комп’ютерну підтримку до користування моделюючою програмою “ArgusLab” під час вивчення понять молекулярного і надмолекулярного рівнів організації речовини.

Водночас проведене педагогічне дослідження не вичерпує всього комплексу проблем щодо формування системи знань у процесі підготовки вчителя хімії. Потребує подальшого вивчення питання удосконалення методики вивчення інших курсів хімії у вищій педагогічній школі, розробки комп’ютерної підтримки навчання хімії з різних проблем будови речовини, методичних матеріалів для викладачів і навчальних посібників для студентів, підручників нового покоління, які за змістом і структурою враховуватимуть педагогічну спрямованість навчання фахових дисциплін.

Публікації автора:

              1. Козак О.О. Дослідження рівня засвоєння студентами знань про хімічний зв’язок // Біологія і хімія в школі. – 2003. - №2. – С. 49-51.

              2. Шишкіна О.О. Формування поняття “валентність” у майбутніх учителів хімії // Біологія і хімія в школі. – 2004. – № 4. – С. 51-53.

              3. Шишкіна О.О. Деякі проблеми підготовки майбутніх учителів хімії // Біологія і хімія в школі. – 2005. – № 1. – С.47-49.

              4. Шишкіна О.О. Інноваційний підхід до організації викладання хімічних дисциплін у вищих педагогічних закладах освіти // Педагогіка і психологія. – 2005. – № 3 – С. 59-63.

              5. Шишкіна О.О. Сучасні методи викладання теорії будови речовини у майбутніх учителів хімії // Освіта як фактор забезпечення стабільності сучасного суспільства. Наукові записки. Серія: Педагогіка: Зб. наук. пр. – Тернопіль, 2005. – С. 169-173.

              6. Шишкіна О.О. Використання нових інформаційних технологій у процесі підготовки вчителів хімії // Стан та перспективи шкільної хімічної освіти. Педагогічні науки: Зб. наук. пр. – Суми, 2005. – С. 171-175.

              7. Шишкіна О.О. Особливості проектування і реалізації модульної технології під час вивчення розділу “Будова речовини” в курсі хімії // Психолого-педагогічні проблеми підвищення якості підготовки педагогічних кадрів у ВНЗ: стан, проблеми, перспективи. Серія: педагогіка та психологія: Зб. наук. пр. – Чернівці, 2003. – Вип. 183. – С. 192-197.

                          1. Козак О.О. Будова речовини. Частина 1. Методичні вказівки до вивчення теми „Будова атома” для студентів хімічних спеціальностей вищих педагогічних закладів. – Кіровоград: Імекс, 2002. – 20 с.

                          2. Козак О.О. Будова речовини. Частина 2. Методичні вказівки до вивчення теми „Хімічний зв’язок” для студентів хімічних спеціальностей вищих педагогічних закладів. – Кіровоград: Імекс, 2002. – 28 с.

                          3. Шишкіна О.О. Будова речовини. Частина 3. Методичні вказівки до вивчення теми “Міжмолекулярна взаємодія і кристалічні решітки” для студентів вищих педагогічних закладів. – Кіровоград, Імекс ЛТД, 2003. – 24 с.

                          4. Шишкіна О.О. Задачі і вправи з розділу „Будова речовини”. – Кіровоград, Імекс ЛТД, 2005. – 36 с.

                          5. Козак О.О. До питання методики викладання вчення про хімічний зв’язок у курсі хімії вищої школи // Теорія та методика навчання інформатики, математики та хімії: Зб. наук. пр. – Мелітополь, 2002. – Випуск 2. – С. 175-178.

                          6. Козак О.О. Проблемне навчання як один зі шляхів підвищення ефективності навчання // Сучасна хімія і вища школа: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (14-16 жовтня 2002 року). – Полтава, 2002. – С. 140-142.

                          7. Шишкіна О.О. Використання нетрадиційного підходу до семінарських занять з теорії будови речовини // Природничо - наукова освіта школярів: реалії та перспективи: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Тернопіль, 2003. – С. 71-73.

                          8. Шишкіна О.О. Дослідження шляхів удосконалення фахової підготовки вчителя хімії // Зміст і технології шкільної освіти: Матеріали звітної наукової конференції (30-31 березня 2004 року). – Київ, 2004. – Ч. 2. – С. 20-21.

                          9. Шишкіна О.О. Нові підходи до викладання теорії будови речовини в процесі підготовки вчителя хімії // Болонський процес: модернізація змісту природничої педагогічної освіти. ХІІ Каришинські читання: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (26-27 травня 2005 року). – Полтава, 2005. – С. 162-163.