Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Плоха Олена Борисівна. Формування системи планування на промислових підприємствах: дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / Харківський держ. економічний ун-т. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Плоха О.Б. Формування системи планування на промислових підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Харківський державний економічний університет, Харків, 2003.

Дисертацію присвячено дослідженню та вдосконаленню теоретичних положень і методичних рекомендацій щодо формування системи планування на промислових підприємствах.

У роботі досліджено сутність планування в сучасних умовах господарювання й обґрунтовано необхідність його розгляду як системи, що забезпечує пропорційність розвитку об'єкта планування. Доведено залежність спрямованості планування від умов функціонування підприємства, на підставі чого запропоновано методичний підхід до вибору типу системи планування. Проаналізовано умови функціонування промислових підприємств Харківського регіону та апробовано процедуру вибору типу системи планування. Розроблено методичні рекомендації щодо проведення оцінки стану планування за допомогою інтегрального показника. Доведено необхідність створення оганізаційно-методичного забезпечення формування та функціонування системи планування. Запропоновано методичний підхід до формування системи планування. Удосконалено систему планів підприємства та методичний підхід до реалізації процесу планування залежно від структури та обраного типу системи планування. Розроблено методичні рекомендації щодо узгодження цілей і заходів за різними напрямами діяльності та розподілу ресурсів між ними, який базується на теорії ігор і сприяє досягненню головної мети підприємства.

Необхідність підвищення ефективності господарювання вітчизняних підприємств в умовах ринкового реформування економіки вимагає забезпечення планомірності їх розвитку. У зв'язку з цим зростає значення вдосконалення теоретичних і методичних засад формування системи планування на промислових підприємствах та забезпечення безперервного її функціонування.

Узагальнення теоретичних та методологічних засад планування на підприємстві дало змогу довести, що планування можна вважати системою лише в тому випадку, якщо сукупність дій по впливу суб'єкта на об'єкт планування здійснюється шляхом реалізації об'єктивно необхідних функцій, які спрямовані на підтримування постійної пропорційності його розвитку. Формування системи планування передбачає вибір типу системи планування, розробку концептуальних положень щодо формування та функціонування системи планування, а також створення кожної з підсистем планування шляхом визначення сукупності функцій планування з урахуванням принципу функціональної повноти системи.

Сучасні умови функціонування підприємств зумовлюють необхідність спільного використання планування за новими напрямами діяльності (планування розвитку) і планування за напрямами діяльності, які вже існують (планування функціонування), особливості співвідношення яких визначають певні типи системи планування. Методичні рекомендації щодо вибору типу системи планування передбачають врахування впливу груп факторів, які характеризують внутрішню специфіку підприємства та галузеві тенденції його розвитку з наступним оцінюванням ступеня відповідності вимогам, які висуваються кожною з груп до певного типу системи планування.

Подоланню недоліків реалізації планування, виявлених на вітчизняних промислових підприємствах, сприятиме проведення оцінки стану планування, що ґрунтується на співставленні фактичних функцій планування з об'єктивно необхідними за допомогою обґрунтованого в дисертації інтегрального показника, який характеризує ступінь їх відповідності тим, що мають реалізовуватися в умовах господарювання, які склались. Такий підхід дасть можливість оцінити існуючий стан системи планування та виявити резерви його вдосконалення.

Ефективність здійснення планування на підприємстві в значній мірі залежить від того, наскільки системно і послідовно виконуються його функції та в якій мірі вони охоплюють об'єкт планування. Вдосконалення системи планів та методичного підходу до реалізації процесу планування безпосередньо пов'язане зі знаходженням залежності між елементами системи планування та етапами реалізації процесу планування, а також структурою системи планів. Процес планування має базуватися на розподілу сфери планування за різними напрямами діяльності з подальшим узгодженням цілей, заходів та ресурсів щодо цих напрямів, а також враховувати розмежування обов'язків з формування цілей, стратегій і планів підприємства між рівнями управління.

Природа корпоративного управління породжує неоднозначність і суперечливість цілей груп, зацікавлених у діяльності підприємства. Усунення протиріч між ними необхідно здійснювати шляхом обговорення цілей, заходів і ресурсів за новими та вже існуючими напрямами діяльності. Запропоновані методичні рекомендації щодо узгодження цілей і заходів за різними напрямами діяльності та розподілу ресурсів між ними ґрунтуються на використанні теорії ігор, що дасть можливість підвищити ймовірність досягнення головної мети підприємства.

Подальші напрями дослідження проблем планування пов'язані з розробкою науково обґрунтованих рекомендацій щодо вдосконалення та перспектив розвитку системи планування на вітчизняних підприємствах і полягають у розробці методичних підходів до мотиваційного впливу на суб'єктів планування.

Публікації автора:

  1. Плоха О.Б. Вибір типу системи планування // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип.157. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 14-18.

  2. Плохая Е.Б. Анализ и оценка эффективности функционирования системы планирования // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип.139. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 78-82.

  3. Плохая Е.Б. Использование механизма контроллинга в системе планирования предприятия // Матеріали Четвертої наук.-практ. конф. молодих економістів «Сучасні проблеми розвитку виробництва». – Харків: Модель Всесвіту, 2000. – С. 89-91.

  4. Плохая Е.Б. Классификация типов системы планирования // Вісник ХДЕУ. – 2001. – № 4 (20). – С. 99-101.

  5. Плохая Е.Б. Последовательность осуществления процесса планирования // Економіка розвитку. – 2002. – № 4 (24). – С. 91-93.

  6. Плохая Е.Б. Приоритетные направления совершенствования системы планирования отечественных предприятий // Вісник Харківського Університету. – 2001. – № 506 (Сер. “Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених м. Харкова”). – Ч.1. – С. 132-134.

  7. Плохая Е.Б. Разработка методических подходов к формированию системы планирования на предприятии // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип. 117. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. – С. 100-104.

  8. Плохая Е.Б. Согласование стратегического и оперативного планирования // Управління розвитком. – 2002. – № 1. – С. 80-84.

  9. Плохая Е.Б. Теоретические аспекты формирования системы планирования предприятия // Вестник Национального технического университета «Харьковский политехнический институт». – 2001. – Вып. 24. (Сер. «Технический прогресс и эффективность производства»). – С. 58-61.