Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Мартиненко Володимир Федорович. Формування системи державного управління інвестиційним процесом в Україні : дис... д-ра наук з держ. управління: 25.00.02 / Національна академія держ. управління при Президентові України. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Мартиненко В.Ф. Формування системи державного управління інвестиційним процесом в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02. – механізми державного управління. – Національна академія державного управління при Президентові України. – Київ, 2006.

У дисертації досліджується формування системи державного управління інвестиційним процесом в Україні, виділеного як об’єкт самостійних теоретичних досліджень, щодо якого здійснено грунтовний системно-процесний філософський, соціально-економічний, інформаційно-інтелектуальний, правовий аналіз з урахуванням багатофакторності взаємозв’язку та співвідношення процесів глобалізації та регіоналізації.

На підставі дослідження вперше обґрунтовані теоретико-методологічні засади державного управління інвестиційним процесом в Україні, мобілізація інноваційно-інвестиційних ресурсів, спрямованих на ліквідацію бідності.

Результати дослідження можуть бути використані широким загалом практиків і науковців, які розв’язують комплексну проблему державного управління інвестиційним процесом в умовах трансформації економіки та суспільства, слухачами системи підготовки магістрів державного управління та перепідготовки державних службовців.

У дисертації наведені теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в забезпеченні простого й розширеного відтворення основних факторів виробництва. Отримані в процесі дослідження результати підтвердили покладену в його основу гіпотезу, а їх узагальнення дало змогу сформулювати висновки й рекомендації, що мають теоретико-методологічне та практичне значення.

1. Узагальнено дослідження вітчизняної й світової літератури, присвяченої теоретико-методологічним основам сутності й змісту державного впливу на інвестиційну сферу. В Україні проблеми інвестиційного розвитку вивчаються стосовно закономірностей і механізмів самоорганізації процесу вкладання капіталу в умовах ринку. Інвестиційна діяльність розглядається як об’єкт державного регулювання. Не досить повно вирішені питання щодо визначення теоретичних понять і категорій, які характеризують інвестиційний процес і його складові, співвідношення державних та ринкових механізмів впливу в умовах розвитку постіндустріальної економіки та процесів глобалізації. Малодослідженими залишаються питання, пов’язані із формуванням системи державного управління інвестиційним процесом, розробкою форм і методів виходу економіки із кризи.

2. З’ясовано, що жодна з існуючих інвестиційних моделей неспроможна розв’язати проблеми соціально-економічного розвитку. Ліберальна парадигма, характерна для високорозвинених країн як база нового світового економічного порядку, не тільки не може бути нав’язана іншим країнам світу, а й самі високорозвинені країни не можуть розвиватися за такою моделлю. Необхідно замінити стару методологічну базу формування механізмів суспільного розвитку та розробити нові соціокультурні матриці й концептуальні схеми сприйняття реальності. У цьому аспекті розв’язання проблем простого й розширеного відтворення повністю залежить від ефективності механізму державного управління процесом вкладання капіталу та визначається напрямом векторів його руху: самодостатнє зростання капіталу або як умова розвитку соціальної сфери.

3. Суспільна природа інвестиційного процесу як об’єкта державного управління зумовлена такими макроекономічними чинниками: родовими ознакам цього процесу, єдиною макроекономічною метою, інтегрованим виробництвом матеріальних благ, інтегрованим інвестиційним циклом. Суспільна природа інвестиційного процесу потребує оптимізації державних та ринкових механізмів впливу на самозростання капіталу.

4. У дисертацій наведено визначення системи державного управління інвестиційним процесом, превентивного механізму державного управління інвестиційним процесом; з’ясовано нові властивості інвестиційного середовища; уточнено визначення інвестиційного потенціалу та інвестиційного циклу; встановлено принципи, на яких мають будуватися відносини суб’єктів інвестиційної діяльності.

5. В умовах глобалізації державний вплив на інвестиційний процес стає подвійним: роль держави зменшується, оскільки глобальні суб’єкти – стратегічні інвестиційні альянси, транснаціональні компанії – впливають на інвестиційний процес більше, ніж уряди держав; роль держави збільшується оскільки глобальні екологічні, соціальні, економічні проблеми виникають швидше, ніж створюються самоорганізуючі механізми їх розв’язання, що потребує цілеспрямованого та структурованого державного впливу на всіх рівнях господарювання. Державна політика господарської діяльності має бути спрямовуючим та координуючим чинником у формуванні конкурентоспроможності національних виробників, захисті внутрішнього інвестиційного середовища від зовнішніх та внутрішніх негативних впливів.

6. При формуванні механізму державного управління інвестиційним процесом слід враховувати глобальні тенденції. Однією з них є створення матеріально-технологічної та інноваційно-інформаційної бази нової економіки, яка має відповідати: новим цінностям особистості та суспільства; новій матеріально-технічній базі, створеній екологічно чистій, дешевій та невичерпній енергії, новим позитивним впливом на довкілля; новим відносинам між глобальними суб’єктами інвестиційної діяльності, які мають будуватися на бінарних принципах; новому господарському механізму та провідній структуруючій силі – державній організації високотехнологічного виробництва, достатньої для гарантованого безкризового розвитку економіки та суспільства; новим результатам господарської діяльності на глобальному рівні. Це зумовлює необхідність системоутворюючого та оптимізуючого державного впливу на формування нової системи господарювання.

7. Глобалізація інвестиційного процесу призвела до суперечливого впливу на інвестиційну парадигму економіки. З одного боку, послаблюється відтворювальна функція капіталу (прибуток стало можливим отримувати поза матеріальним виробництвом), з другого – з’являється усвідомлення того, що відтворення навколишнього середовища можливе на основі інтегративної інвестиційної взаємодії в масштабах планети. У цьому аспекті державне управління має бути спрямоване на формування, організацію та контроль процесів самозростання капіталу, забезпечувати гармонійний розвиток людини в навколишньому середовищі.

8. Формування інвестиційного потенціалу потребує застосування певних методів та механізмів: методу моделювання інвестиційної діяльності; методу гарантованого досягнення поставленої мети; системного та процесного методів; методу мобілізації інноваційно-інвестиційних ресурсів; механізмів управління на випередження у досягненні поставленої мети на основі прогнозування майбутніх проблем та превентивного управління, провідною ланкою якого має стати усунення невизначеностей на управлінському та інвестиційному циклах на базі оптимізації бінарних принципів відносин між суб’єктами інвестиційної діяльності. Активне формування інвестиційного потенціалу потребує цілісної системи державного управління інвестиційним процесом на основі функцій: прогнозування, планування, організації, контролю різноспрямованих соціальних, техніко-технологічних, фінансових, екологічних та інших векторів руху. У системі векторів трансформаційної економіки основними мають стати інноваційний та соціальний вектори.

9. Інвестиційна криза в Україні характеризується такими етапами та чинниками: перший етап – 1980-1991 рр.; другий етап – 1992-2000 рр.; третій етап розпочався в 2001 р. і триває до цього часу. Основними чинниками інвестиційної кризи є: об’єктивний, згідно з яким новий спосіб виробництва не зароджується в надрах старого, а формується після його розпаду; суб’єктивний, що полягає в ігноруванні законодавчою і виконавчою владою наукових висновків та практичних рекомендацій учених. Нова модель за змістом господарської діяльності та структури власності має ознаки ринкової; за методами державного впливу на виробництво - командно-адміністративної. У 2001-2004 рр. на державному рівні були зроблені спроби залучити в інвестиційний процес інноваційні ресурси та перейти до інноваційно-інвестиційної моделі розвитку, проте відсутність цілісної стратегії розвитку інвестиційної сфери не дала змоги це зробити. У результаті інноваційні ресурси, накопичені в НДІ України, практично виключені з процесу відтворення.

10. Дослідження інвестиційного процесу в трансформаційній економіці України, узагальнення світового досвіду в умовах глобалізації дає підстави для висновку, що майбутній розвиток виробництва як нагромадження інвестицій у реальному капіталі на базі ринкових механізмів самоорганізації в найближчі 15-20 років забезпечить тільки просте відтворення. Для задоволення простого й розширеного відтворення, достатньої соціально-економічної ефективності виробництва пропонуються такі практичні рекомендації:

у найближчі 5-7 років необхідно розробити й упровадити механізм державної мобілізації суб’єктів господарської діяльності та інвестиційно-інноваційних ресурсів;

мобілізаційний механізм слід формувати на базі досягнення загальноукраїнського консенсусу та розробки відповідного законодавства, до підготовки якого доцільно залучити всіх суб’єктів господарювання;

для мобілізації згаданих вище суб’єктів і ресурсів необхідно створити превентивний механізм державного управління інвестиційним процесом, основною функцією якого є оптимізація взаємодії суб’єктів господарської діяльності на базі бінарних принципів, прогнозування господарського розвитку та розробки механізмів усунення невизначеностей на стадіях управлінського та інвестиційного циклів: аналітичній, цільовій, прогнозній, ресурсній, проблемній, суб’єктно-об’єктній, стратегічно-тактичній, гарантійній;

слід розробити механізм оптимізації державних та ринкових інструментів впливу на інвестиційну діяльність. Держава має не тільки формувати “правила гри” на базі законів та закономірностей, а й діяти за ними, дотримуючись основного принципу: господарювати рентабельно й справедливо;

організаційною формою мобілізації мають стати інвестиційно-інноваційні стратегічні альянси, покликані забезпечити прозорість господарських процесів та гарантувати суб’єктам інвестиційної діяльності реалізацію їх інтересів;

державі необхідно провести інвентаризацію високих технологій, накопичених в українських НДІ та у світі, і розробити механізми їх упровадження в стратегічних альянсах;

стратегічні альянси потрібно сформувати в усіх галузях національного господарства, встановити їх критичну масу для забезпечення якісних та кількісних структурних змін.

Таким чином, глобалізаційний вплив на національну економіку потребує підняття на вищий рівень системи державного управління процесом вкладання капіталу в розширене відтворення, оскільки ринковий процес самоорганізації й саморегулювання господарських відносин не в змозі за короткий термін забезпечити вирішення триєдиного завдання – виживання, трансформації й розвитку національної економіки.

Публікації автора:

Монографії

  1. Мартиненко В.Ф. Державне управління інвестиційним процесом в Україні: Монографія. – К.: Вид-во НАДУ, 2005. – 296 с.

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Мартиненко В.Ф. До питання про визначення інвестиційного потенціалу економіки України // Зб. наук. пр. УАДУ: В 4 ч. / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 2000. – Вип. 2. – Ч. ІV. – С. 130-133.

  2. Мартиненко В.Ф. Засади управління інвестиційним процесом в галузях суспільного виробництва //Актуальні проблеми державного управління: Наук. зб.– О.: ОФ УАДУ, 2000. – Вип. 4. – С. 252-256.

  3. Мартиненко В.Ф. Методологічні основи державного управління інвестиційним процесом в економіці України // Вісн. УАДУ. – 2000. – № 3. – С. 79-85.

  4. Мартиненко В.Ф. Аналіз інвестиційного середовища в перехідній економіці України // Вісн. УАДУ. – 2001. – № 1. – С. 94-104.

  5. Мартиненко В.Ф. Інвестиційний процес в Україні в умовах глобалізації економіки // Вісн. УАДУ. – 2001. – № 4. – С. 128-134.

  6. Мартиненко В.Ф. Методологічні засади оцінки ефективності інвестиційного процесу у перехідній економіці України // Вісн. УАДУ. – 2002. – № 1. – С. 79-86.

  7. Мартиненко В.Ф. Інвестиційна криза в Україні // Вісн. УАДУ. – 2002. – № 2. – С. 108-116.

  8. Мартиненко В.Ф. Стратегія трансформації інвестиційного процесу в Україні – рух на випередження // Вісн. УАДУ. – 2002. – № 3. – С. 185- 193.

  9. Мартиненко В.Ф. Трансформація інвестиційних ресурсів в епоху становлення інтелектуально-інформаційної економіки // Вісн. УАДУ. – 2002. – № 4. – С. 122-131.

  10. Мартиненко В.Ф. Формування інвестиційної моделі розвитку економіки України: методологічний аспект // Вісн. УАДУ. – 2003. – № 1. – С. 172-179.

  11. Мартиненко В.Ф. Формування інноваційного процесу в Україні: методологічний аспект // Вісн. УАДУ. – 2003. – № 2. – С. 84-91.

  12. Мартиненко В.Ф. Природа інвестиційного процесу в трансформаційній економіці // Вісн. УАДУ. – 2003. – № 3. – С. 234-241.

  13. Мартиненко В.Ф. Інвестиційний процес як об’єкт державного управління // Вісн. УАДУ. – 2003. – № 4. – С. 301-311.

  14. Мартиненко В.Ф. Оцінка інвестиційного клімату в Україні: теоретико-методологічний аспект // Вісн. НАДУ. – 2004. – № 1. – С. 192-198.

  15. Мартиненко В.Ф. Управління інвестиційним процесом у ринковій системі господарювання: методологічний аспект // Вісн. НАДУ. – 2004. – № 2. – С. 96-107.

  16. Мартиненко В.Ф. Передумови формування мобілізаційної моделі інвестиційного процесу в Україні // Вісн. НАДУ. – 2004. – № 3. – С. 223-230.

  17. Мартиненко В.Ф. Взаємодія суб’єктів інвестиційної діяльності: теоретико-методологічні аспекти // Статистика України. – 2004. – № 4. – С. 27-31.

  18. Мартиненко В.Ф. Формування державного механізму управління інвестиційним процесом в Україні: проблеми невизначеності та методи їх зняття // Економіка України. – 2004. – № 8. – С. 50-56.

  1. Мартиненко В.Ф. Формування алгоритму мобілізаційної моделі інвестиційного процесу в Україні // Вісн. НАДУ. – 2004. – № 4. – С. 198-206.

  2. Мартиненко В.Ф. Державне управління інвестиційним процесом в умовах глобалізації: Зб. наук. пр. НАДУ / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: Вид-во НАДУ, 2004. – Вип. 1. – С. 284-295.

  3. Мартиненко В.Ф. Формування механізму державного регулювання потоків капіталу в Україні // Вісн. НАДУ. – 2005. – № 1. – С. 201-210.

  4. Мартиненко В.Ф. Трансформація інвестиційної парадигми в постіндустріальній економіці // Вісн. НАДУ. – 2005. – № 2. – С. 170-179.

  5. Мартиненко В.Ф. Формування інвестиційного клімату в Україні в контексті нової стратегії Світового банку: Зб. наук. пр. НАДУ / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: Вид-во НАДУ, 2005. – Вип. 1. – С. 161-168.

Статті в наукових та науково-методичних виданнях

  1. Порічкіна Л.С., Мартиненко В.Ф. Інвестиційний процес в Україні: реалії та перспективи // Вісн. НБУ. – 1997. – № 8. – С. 44-46. – Авторські – с. 45-46.

  2. Мартиненко В.Ф. Методологічне забезпечення ринкових реформ в Україні // Вісн. НБУ. – 1997. – № 12. – С. 37-39.

  3. Мартиненко В.Ф. Інвестиційна політика України: методологічні проблеми формування // Вісн. НБУ. – 1999.– № 5. – С. 58, 59.

  4. Мартиненко В.Ф. Інвестиційний потенціал України: проблеми виміру та оцінок // Вісн. НБУ. – 2000. – № 2. – С. 60, 61.

  5. Мартиненко В.Ф. Інвестиції – в економічне зростання // Держава та регіони. – 2001. – № 2. – С. 75-77. – (Сер. “Держ. упр.”).

  6. Мартиненко В.Ф. Інвестиційне середовище в перехідній економіці України // Вісн. НБУ. – 2001. – № 12. – С. 48-50.

  7. Мартиненко В.Ф. Державне управління інвестиційним процесом у перехідній економіці України: Методичні рекомендації до модуля. – К.: Вид-во НАДУ, 2001. – 22 с.

  8. Мартиненко В.Ф. Державне управління інвестиційним процесом в Україні: теоретичні аспекти перехідної економіки // Держава та регіони. – 2002. – № 1. – С. 100, 101. – (Сер. “Держ. упр.”).

  9. Мартиненко В.Ф. Головне – власна методологія // Підприємництво в Україні. – 2003. – № 3. – С. 4, 5.

  10. Іваницька О.М., Мартиненко В.Ф. Сучасні ринкові системи і маркетинг: Методичні рекомендації до модуля. – К.: Вид-во НАДУ, 2003. – 36 с. – Авторські с. 3-14.

  11. Мартиненко В.Ф. Інноваційна модель розвитку української економіки: методологічні аспекти / Верховна Рада України; Ком. з питань екон. політики, упр. народ. госп-вом, власності та інвестицій // Економічна політика України: актуальні питання: Зб. матеріалів до парламент. слухань / С.І.Губенко, В.А.Демьохін та ін. – К., 2004. – С. 95-112.

  12. Бодров В.Г., Мартиненко В.Ф. Формування приватного сектора економіки і державна політика в Україні: Методичні рекомендації до модуля. – К.: Вид-во НАДУ, 2004. – 51 с. – Авторські с. 32-46.

  13. Мартиненко В.Ф. Виступи на круглому столі: “Інноваційний потенціал України: підприємство, галузь, країна”. 3 берез. 2004 р.; “Перехід до інноваційної моделі економіки України: пріоритети формування законодавства”, 21 квіт. 2004 р. / Ком. Верховної Ради України з питань екон. політики, упр. народ. госп-вом, власності та інвестицій // Економіст. – 2004. – № 5. – С. 24, 58.

Статті в збірниках матеріалів наукових конференцій

  1. Мартиненко В.Ф. Державна інвестиційна політика України: проблеми формування та реалізації // Суспільні реформи та становлення громадянського суспільства в Україні: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю, 30 трав. 2001 р., м. Київ / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 2001. – С. 164-165.

  2. Мартиненко В.Ф. Духовно-моральні виміри споживання як основа рушійних сил нового способу виробництва // Православні духовні цінності в контексті формування сучасного світу: Матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. – К., 2005 . – С. 168-172.

  3. Мартиненко В.Ф. Інтелектуально-інформаційні чинники інвестиційного процесу в Україні у вимірах європейської інтеграції // Державне управління в умовах інтеграції України в Європейський Союз: Матеріали наук.-практ. конф. / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: Вид-во УАДУ, 2002. – С. 310, 311.

  4. Мартиненко В.Ф. Государственное управление инвестиционным процессом в условиях либерализации и глобализации экономики: Тез. Междунар. конф. Узбекистон иктисодиетини эркинлаштириш: Муаммолар ва хал килиш йуллари. Республика илмий-амалий конференцияси. Тезислар туплами. ІІ КИСМ. – 17 сент. – Тошкент, 2002. – С. 12-14.

  5. Мартиненко В.Ф. Інвестиційний процес в інноваційному вимірі // Ефективність державного управління в контексті глобалізації та євроінтеграції: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю, 29 трав. 2003 р., м. Київ. – К.: Вид-во НАДУ, 2003. – Т. 2. – С. 173-175.

  6. Мартиненко В.Ф. Інвестиційний процес у новій системі господарювання в Україні // Теорія і практика ринкових перетворень у країнах з перехідною економікою: Міжнар. наук.-практ. конф., 27-29 листоп. 2002 р., КНУ ім. Тараса Шевченка // Вісн. “Економіка”. – 2003. – Вип. 64, 65. – С. 77-79.

  7. Мартиненко В.Ф. Мобілізація інвестиційного процесу в Україні: теоретико-методологічний аспект // Міжнародно-правове та економічне регулювання торгівлі: проблеми теорії і практики: Зб. матеріалів VІІ Міжнар. наук.-практ. конф., 27-28 трав. 2004 р., м. Київ. – К., 2004. – С. 152-153.