Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Онегіна Вікторія Михайлівна. Формування системи державного регулювання цін і доходів сільськогосподарських товаровиробників : Дис... д-ра наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Онегіна В.М. Формування системи державного регулювання цін і доходів сільськогосподарських товаровиробників. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – Національний науковий центр „Інститут аграрної економіки” УААН. – Київ, 2008.

У дисертації розглядаються теоретико-методологічні основи ціноутворення в економіці ринкового типу, його особливості в аграрному секторі сучасних економічних систем. Конкретизовані умови еквівалентності обміну. Доведено, що економічний механізм в Україні не забезпечує еквівалентність обміну продукції та ресурсів сільського господарства, умови сталого розвитку аграрного сектору, складові продовольчої безпеки, тому існує об’єктивна необхідність державного регулювання цін і доходів сільськогосподарських товаровиробників.

Розкрито сутність, структуру, призначення системи державного регулювання цін і доходів сільськогосподарських товаровиробників, визначені принципи її ефективної побудови. Проаналізовано методи державного регулювання у сфері ціноутворення, запропоновано сукупність показників оцінки його ефективності.

Визначено основні етапи генезису системи державного регулювання фермерських цін і доходів та узагальнено досвід державної підтримки сільського господарства у розвинутих країнах. Критично оцінено можливості його застосування в Україні.

Розкрито трансформаційні зміни у механізмі державного регулювання цін і доходів сільгоспвиробників. Здійснено оцінку сучасних форм підтримки сільського господарства в Україні як за окремими її складовими, так і в цілому. Запропоновано напрями та заходи з удосконалення механізму системи державного регулювання цін і доходів вітчизняних сільськогосподарських виробників з урахуванням стану продуктивних сил, економічного механізму аграрного сектору. Обґрунтовано шляхи вирішення суперечності між необхідністю підтримки вітчизняного сільського господарства на сучасному етапі його розвитку та ринково орієнтованою політикою СОТ.

У результаті дослідження теоретично узагальнено й запропоновано розв’язання наукової та практичної проблеми з формування ефективної системи державного регулювання цін і доходів сільськогосподарських товаровиробників в економіці України, що дало змогу сформулювати такі висновки.

1. Спроможність ринкового механізму забезпечити ефективне використання, розміщення та відтворення ресурсів реалізується через досягнення еквівалентності обміну товарів. Еквівалентність обміну на ринку товарів включає споживчу, виробничу та алокативну умови; на ринках ресурсів – алокативні умови мікрорівня і макрорівнів, відтворювальну умову. Повна еквівалентність обміну забезпечується за їхньої єдності.

2. Для ринків сільськогосподарської продукції є характерною стійка нееквівалентність обміну, що спричиняється незбалансованістю у часі між попитом і пропозицією; високим рівнем нестабільності умов господарювання в аграрній сфері й особливостями адаптації галузі до їх змін у коротко- і довгостроковому періодах; непрозорістю та неконкурентною структурою ринків продукції і ресурсів; наявністю зовнішніх ефектів; іммобільністю ресурсів сільськогосподарського виробництва; перекладенням трансакційних витрат на сільськогосподарських виробників.

3. При формуванні доходів сільськогосподарських товаровиробників в Україні економічний механізм не забезпечує ні алокативні, ні відтворювальну умови еквівалентності. Нееквівалентність у ціноутворенні на ресурси виникає як на першому рівні сумісно-роздільності у формуванні доходів, на якому зумовлюється нееквівалентністю цін на продукцію, так і на другому, на якому зумовлюється станом факторних ринків та розподілу доходів на рівні суб’єктів господарювання.

4. Реформування земельних і майнових відносин, виступаючи складовою ринкової трансформації сільського господарства, не вирішує проблем нееквівалентно низького рівня та стабільності доходів сільськогосподарських товаровиробників.

5. В умовах ринкової трансформації зростають обмеження з реалокації ресурсів сільськогосподарського виробництва, нееквівалентність обміну призводить до їх деструкції. Існування стійкої нееквівалентності обміну на ринках продукції і ресурсів сільського господарства породжує об’єктивну необхідність формування системи державного регулювання цін і доходів сільгоспвиробників для створення умов сталого розвитку аграрного сектору, гарантування продовольчої безпеки.

6. Сукупність умов еквівалентності обміну зумовлює в державному регулюванні проблему вибору пріоритетної та потребує ґрунтовного аналізу потреб, ресурсних і технологічних можливостей економічної системи. Еквівалентність у ціноутворенні на товарних ринках виступає необхідною, але не достатньою умовою еквівалентності у формуванні доходів. За існуючої нестабільності й нееквівалентності в ціноутворенні на ринку продукції сільського господарства в економіці України, їх негативного впливу на стан продовольчої безпеки, сільськогосподарського виробництва, в аграрній політиці мають застосовуватися заходи з регулюванні і цін, і доходів сільськогосподарських товаровиробників.

7. Множина та неоднорідність причин виникнення нееквівалентності обміну продукції та ресурсів сільськогосподарського виробництва потребує застосування взаємоузгодженої сукупності методів, інструментів і важелів державного впливу на соціально-економічні процеси. Визначення заходів державного регулювання має базуватися на виявленні причин та особливостей прояву нееквівалентності обміну сільськогосподарської продукції і ресурсів, аналізі змін у результаті дій держави у стані виробників, споживачів, державного бюджету, добробуту суспільства в цілому. Сукупність інструментів державного регулювання має бути розроблена таким чином, щоб кожний із інструментів виконував своє завдання, та разом вони забезпечували цільове призначення системи державного регулювання цін і доходів сільськогосподарських товаровиробників.

8. Ефективною основою мінімальних цін як інструменту стабілізації ринків є середні ринкові ціни попередніх періодів; заставних цін як інструменту збалансування попиту і пропозиції у часі – середні ринкові ціни поточного маркетингового періоду; цільових цін як інструменту забезпечення умов відтворення – середні витрати на виробництво одиниці продукції поточного маркетингового періоду. Розв’язання завдань державного регулювання, що потребує більшого фінансового забезпечення, ніж отримують виробники при реалізації конкурентоспроможних і потенційно конкурентоспроможних видів продукції за світовими цінами, має забезпечуватися через бюджетний, страховий, податковий та інші механізми.

9. Оцінка ефективності державного регулювання є важливою умовою його гнучкості й удосконалення і має здійснюватися на основі сукупності показників, яка включає і показники результату, які відображають стан сільського господарства, продовольчої безпеки, і показники процесу, що характеризують стан, абсолютні й відносні витрати регулювання.

10. Державне регулювання цін і фермерських доходів сільськогосподарських виробників стало важливим чинником розвитку аграрного сектору в розвинутих країнах. Оскільки сучасний стан розвитку продуктивних сил, економічного механізму та інституціонального середовища в Україні не відповідає умовам жодного з етапів генезису державного регулювання аграрного сектору в розвинутих країнах, сукупність заходів державної аграрної політики має не обмежуватися лише заходами одного з визначених етапів, а передбачати їх комбінацію.

11. Основою реалізації економічних функцій держави стосовно сільського господарства в процесі ринкової трансформації економіки та реалізації цілей аграрної політики на пореформеному етапі розвитку виступає формування системи державного регулювання цін і доходів сільгоспвиробників. Зволікання у формуванні механізмів забезпечення еквівалентності обміну продукції і ресурсів галузі в Україні зумовило серед інших причин глибину і тривалість спаду сільськогосподарського виробництва, руйнування його ресурсного потенціалу.

12. Змістом трансформаційних змін у державному регулюванні на етапі лібералізації стала поступова відмова від командно-адміністративних методів (без їх заміщення на непрямі), зменшення бюджетної підтримки галузі. За такого механізму державного регулювання не було попереджено втрати виробників від нееквівалентності обміну, масову збитковість сільськогосподарських товаровиробників, не створено умови для активізації інвестицій. На етапі протекціонізму закладаються основи адекватної ринковим умовам системи державного регулювання цін і доходів сільськогосподарських виробників, збільшуються обсяги бюджетного фінансування галузі. Але запроваджені заходи держави не призвели до створення засад сталого розвитку аграрного сектору в ринкових умовах.

13. Основними напрямами удосконалення державного регулювання цін і доходів сільськогосподарських виробників в Україні мають стати: забезпечення системності; оптимізація обсягів підтримки; запровадження прозорих недискримінаційних форм підтримки; сприяння створенню інноваційної моделі аграрного виробництва; формування багаторівневої системи аграрного ризик-менеджменту; сприяння утвердженню ринкових механізмів ціноутворення й удосконалення механізмів непрямого впливу держави на цінову ситуацію на ринках сільськогосподарської продукції; забезпечення підвищення якості продукції, екологічно збалансованого ведення виробництва; оптимальне поєднання загальнодержавного й регіонального рівнів регулювання; узгодження заходів регулювання з тенденціями інтеграції національної економіки у світове господарство.

Публікації автора:

Монографії та розділи у монографіях

1. Онегіна В. М. Державне регулювання цін і доходів сільськогосподарських товаровиробників / В. М. Онегіна. – К. : ННЦ ІАЕ, 2007. – 590 с.

2. Проблеми економіки АПК і формування його кадрового потенціалу : монографія : у 2 т. / [С. І. Мельник, В. Ф. Бондаренко, М. В. Шмаков та ін.] ; за ред. П. Т. Саблука, В. Я. Амбросова, Г. Є. Мазнєва. – К. : ІАЕ, 2000– .–

Т. 1. – 2000. – 732 с. (особистий внесок автора – розділ „Про формування системи агробізнесу”).

3. Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання : монографія : у 2 т. / [П. Т. Саблук, В. П. Рябоконь, В. Г. Галанець та ін.] ; за ред. П. Т. Саблука, В. Я. Амбросова, Г. Є. Мазнєва. – К. : ІАЕ, 2001– .–

Т. 2. – 2001. – 851 с. (особистий внесок автора – розділи „Agrarian Policy in the USA and Ukraine: comparative analysis”, „Економічне обґрунтування інвестиційних технічних проектів та моделі інноваційної поведінки”).

4. Ринкова трансформація економіки АПК : монографія : у 4 ч. / [В. Я. Амбросов, А. В. Македонський, М. В. Шмаков та ін.] ; за ред. П. Т. Саблука, В. Я. Амбросова, Г. Є. Мазнєва. – К. : ІАЕ, 2002– .–

Ч. 2.: Підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва. – 2002. – 754 с. (особистий внесок автора – розділ „Про зростання аграрного виробництва”).

Навчальні посібники

5. Онегіна В. М. Оподаткування підприємницької діяльності: навч. посіб. / В. М. Онегіна. – Х. : ХДТУСГ, 2000. – 68 с.

6. Онегіна В. М. Макроекономіка в запитаннях та відповідях: навч. посіб. / О. С. Кривцов, В. М. Бережний, В. М. Онегіна. – Х. : Факт, 2003. – 200 с.

7. Онегіна В. М. Інвестиційний менеджмент: навч. посіб. / В. М. Онегіна. – Х. : ХНТУСГ, 2006. – 121 с.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Онегина В. М. Реформа налоговой системы (институциональный аспект) / В. М. Онегина // Бизнес Информ. – 1998. – № 11. – С. 65–67.

  2. Онегіна В. М. Пільги в податковій системі в перехідній економіці / В. М. Онегіна // Наук. вісн. Нац. аграр. ун-ту. – К., 1999. – Вип. 14. – С. 425–429.

  3. Онегіна В. М. Право власності та земельна реформа в Україні / В. М. Онегіна // Проблеми формування ринкової економіки : міжвід. наук. зб. : спец. вип. „Реструктуризація аграрних підприємств і земельна реформа: стан, проблеми, перспективи”. – К. : КНЕУ, 2000. – С. 334–336.

  4. Онегіна В. М. Податкова політика в аграрному секторі економіки України / В. М. Онегіна // Наук. вісн. Нац. аграр. ун-ту. – К., 2001.– Вип. 43. – С. 118–120.

  5. Онегина В. М. О мерах реализации налоговой политики в аграрной сфере / В. М. Онегина // Вісн. ХДАУ. – 2001. – № 2. – С. 116 –120. – (Серія „Економіка АПК і природокористування”).

  6. Онегіна В. М. Формування кредитного ринку в системі агробізнесу США / В. Я. Амбросов, В. М. Онегіна // Економіка АПК. – 2001. – № 5. – С. 115–121.

  7. Онегина В. М. Теория горной ренты и цены на энергоносители / В. В. Артемов, С. Г. Галуза, В. М. Онегина // Вісн. Харк. нац. ун-ту ім. В. Н. Каразіна. – 2001. – № 535. – С. 3–12. – (Економічна серія).

  8. Онегіна В. М. Підтримка цін та стабілізація доходів сільськогосподарських товаровиробників / В. Я. Амбросов, В. М. Онегіна // Економіка України. – 2002. – № 1. – С. 66–69.

  9. Онегіна В. М. До питання про паритет цін / В. М. Онегіна // Вісн. ХНАУ. – 2003. – № 6. – С. 143–149. – (Серія „Економіка АПК і природокористування”).

  10. Онегина В. М. К вопросу об импорте институтов / В. М. Онегина // Вісн. Нац. техн. ун-ту „ХПІ” : зб. наук. праць : темат. вип. „Технічний прогрес і ефективність виробництва”. – Х. : НТУ „ХПІ”, 2003. – № 23, Т.3. – С. 178–183.

  11. Онегіна В. М. Складові продовольчої безпеки та державне регулювання аграрного сектору / В. М. Онегіна // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. праць. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2004. – Вип. 189, Т. 2. – С. 571–583.

  12. Онегіна В. М. Властивості конкурентної рівноваги та ефективність аграрного ринку в умовах транзиції / В. М. Онегіна // Вісн. Харк. держ. техн. ун-ту сільського госп-ва. – 2004. – Вип. 25. – С. 54–65. – (Економічні науки).

  13. Онегіна В. М. Приєднання України до СОТ та державна підтримка аграрного сектору / В. М. Онегіна // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. праць. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2004. – Вип. 191, Т. 2. – С. 496–504.

  14. Онегіна В. М. Український експорт пшениці: ціновий чинник конкурентоспроможності / В. М. Онегіна, Л. Вессел // АгроІнКом. – 2004. – № 5–6. – С. 68–72.

  15. Онегіна В. М. Методологічні аспекти визначення еквівалентних цін продукції аграрного сектору / В. М. Онегіна // Вісн. Харк. нац. техн. ун-ту сільського госп-ва. – 2004. – Вип. 32. – С. 8–15. – (Економічні науки).

  16. Онегіна В. М. Трансакційні витрати та їх вплив на доходи сільськогосподарських виробників / В. М. Онегіна // Зб. наук. праць Подільської держ. аграр.-техн. акад. – Кам’янець-Подільський : ПДАТА, 2004. – Вип. 12, Т. 2. – С. 57–59. – (Економічний факультет).

  17. Онегіна В. М. Експорт зернових і цінові тенденції / В. Я. Амбросов, В. М. Онегіна // Економіка України. – 2005. – № 1. – С. 73–79.

  18. Онегіна В. М. Формування систем державного регулювання цін та доходів сільськогосподарських товаровиробників / В. М. Онегіна // Вісн. Нац. техн. ун-ту „ХПІ” : зб. наук. праць : темат. вип. „Технічний прогрес і ефективність виробництва”. – Х. : НТУ „ХПІ”, 2005. – №1. – С. 235–241.

  19. Онегіна В. М. Особливості динаміки відтворювального процесу в сільському господарстві в умовах ринкової трансформації / В. М. Онегіна // Вісн. ХНАУ. – 2004. – № 8. – С. 75–80. – (Серія „Економіка АПК і природокористування”).

  20. Онегіна В. М. Особливості реалокації трудових ресурсів аграрного сектора в умовах ринкової трансформації економіки / В. М. Онегіна // Вісн. Харк. нац. ун-ту ім. В. Н. Каразіна. – 2005. – № 650. – С. 46–50. – (Економічна серія).

  1. Онегіна В. М. Страхування доходів сільськогосподарських товаровиробників у системі державного регулювання аграрного сектору / В. М. Онегіна // Держава та регіони. – 2005. – № 4. – С. 187–191.

  2. Онегіна В. М. Зміна аграрної парадигми і державна аграрна політика у розвинутих країнах / В. М. Онегіна // Економіка України. – 2005. – № 11. – С. 62–72.

  3. Онегіна В. М. Вплив реформування земельних та майнових відносин на доходи сільськогосподарських товаровиробників / В. М. Онегіна // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. праць. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2005. – Вип. 209, Т. 1. – С. 185–199.

  4. Онегіна В. М. Особливості формування системи державного регулювання економіки в умовах ринкової трансформації інверсійного типу / В. М. Онегіна // Вісн. Нац. техн. ун-ту „ХПІ” : зб. наук. праць : темат. вип. „Технічний прогрес і ефективність виробництва”. – Х. : НТУ „ХПІ”, 2006. – № 4. – С. 42–46.

  5. Онегіна В. М. Заставні закупівлі в системі державного регулювання цін і доходів сільськогосподарських товаровиробників / В. М. Онегіна // Вісн. ХНАУ. – 2006. – № 11. – С. 206–211. – (Серія „Економіка АПК і природокористування”).

  6. Онегіна В. М. Податкове навантаження на сільськогосподарські підприємства в Україні / В. М. Онегіна // Вісн. Харк. нац. техн. ун-ту сільського госп-ва. – 2006. – Вип. 36. – С. 92–99. – (Економічні науки).

  7. Онегіна В. М. Вступ України до СОТ і аграрна політика / В. М. Онегіна // Вісн. ХНАУ. – 2007. – №1. – С. 173–178. – (Серія „Економіка АПК і природокористування”).

  8. Онегіна В. М. Концептуальні основи державного регулювання аграрного сектора / В. М. Онегіна // Вісн. Сум. нац. аграр. ун-ту. – 2006. – Вип. 3–4 (20–21). – С. 38–43. – (Серія „Економіка та менеджмент”).

  9. Онегіна В. М. Продовольча безпека і аграрна політика / В. М. Онегіна // Аграр. вісн. Причорномор’я. – Одеса : Імідж – Пресс, 2007. – Вип. 37. – С. 226–229. – (Економічні науки).

  10. Онегіна В. М. Роль держави у формуванні інститутів інфраструктури аграрного ринку / В. М. Онегіна // Вісн. Харк. нац. техн. ун-ту сільського госп-ва. – 2007. – Вип. 52. – С. 457–461. – (Економічні науки).

  11. Онегіна В. М. Бюджетна підтримка сільського господарства / В. М. Онегіна // Вісн. Харк. нац. техн. ун-ту сільського госп-ва. – 2007. – Вип. 65. – С. 225–231. – (Економічні науки).

Тези доповідей

39. Онегина В. М. О регулировании рынка сельскохозяйственной продукции / В. М. Онегіна // Актуальные проблемы науки в АПК : материалы 53-й межвуз. науч.-практ. конф., Кострома, 25–26 апр. 2002 г. – Кострома : Изд. КГСХА, 2002. – Т. 3. – С. 104–105.

40. Onegina V. Extension via Institutional Perspectives: / V. Onegina // Global Reforms in Higher Education and Research: Responding to Challenges to Quality and Safety of Food and Agricultural Products : Conference Proceedings of GCHERA, Kyiv, 22–23 Sept. – К. : NAU, 2003. – Р. 298–299.

41. Онегина В. М. Импорт институтов и оптимизация экономических процессов / В. М. Онегина // Исследование и оптимизация экономических процессов „Оптимум 2003” : труды IV-й междунар. науч.-практ. конф., Харьков, 11–12 дек. 2003 г. – Х. : НТУ „ХПИ”, 2003 – Ч. 1. – С.89–90.

42. Онегіна В. М. Державна підтримка аграрного сектору в контексті приєднання України до СОТ / В. М. Онегіна // Україна у світовій економічній спільноті: матеріали ІІ-ї Всеукр. наук.-практ. конф., Дніпропетровськ, 26 берез. 2004 р. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2004. – С. 41–42.

43. Онегіна В. М. Ціновий чинник конкурентоспроможності підприємств АПК / В. М. Онегіна // Формування конкурентоздатності підприємств АПК в умовах ринкової трансформації економіки : матеріали міжнар. наук.-практ. конф., Полтава, 2–4 черв. 2004 р. – Полтава : Полтавська ТПП, ПП „Форпіка”, 2004. – С. 49–50.

44. Онегіна В. М. Особливості цінового механізму АПК в умовах ринкової трансформації / В. М. Онегіна // Вісн. аграр. науки Причорномор’я Миколаїв. держ. аграр. ун-ту : спец. вип. – Миколаїв : МДАУ, 2004. – №2 (26), Т. 1. – С. 225–231.

45. Онегіна В. М. Оцінка ефективності системи державного регулювання цін та доходів сільськогосподарських товаровиробників / В. М. Онегіна // Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн : матеріали міжнар. форуму молодих вчених, Харків, 19–20 трав. 2005 р. – Х. : ХНТУСГ, 2005. – Т. 2 – С. 117–118.

46. Онегіна В. М. Страхування доходів сільськогосподарських товаровиробників та державне регулювання аграрного сектору / В. М. Онегіна // Ринкова трансформація соціально-економічних відносин в АПК : тези доп. 2-ї міжнар. наук.-практ. конф., Мелітополь, 13–15 черв. 2005 р. – Запоріжжя : ГУ „ЗІДМУ”, 2005. – С. 168–169.

47. Онегина В. М. Государственные интервенции на аграрном рынке: поиск эффективного уровня цен поддержки / В. М. Онегина // Государственное регулирование сельского хозяйства: концепции, механизмы, эффективность. – М. : ВИАПИ им. А. А. Никонова, „Энциклопедия российских деревень”, 2005. – С. 587–589.

48. Онегіна В. М. Податкові важелі в системі державного регулювання цін і доходів сільськогосподарських товаровиробників / В. М. Онегіна // Фінансування та кредитування аграрного сектора: проблеми та перспективи : тези доп. 1-ї міжнар. наук.-практ. конф., Мелітополь, 4–6 верес. 2006 р. – Запоріжжя : ГУ „ЗІДМУ”, 2006. – С. 106–107.

49. Онегіна В. М. Концептуальні основи державного регулювання аграрного сектора / В. М. Онегіна // Аграрний форум – 2006 : матеріали міжнар. наук.-практ. конф., Суми, 25–29 верес. 2006 р. – Суми : ВТД „Університетська книга”, 2006. – С. 173.

50. Онегіна В. М. Теорема павутини та функціонування ринків сільськогосподарської продукції в Україні : теорія і практика розвитку АПК / В. М. Онегіна // Теорія і практика розвитку АПК : матеріали міжнар. наук.-практ. форуму, Львів, 19–20 верес. 2006 р. – Львів : Львів. держ. агроуніверситет, 2006. – Т.1. – С. 417–422.

51. Онегина В. М. Становление информационно-консультационной службы и ее роль в обеспечении многофункциональности сельского хазяйства / В. М. Онегина // Многофункциональность сельского хозяйства и устойчивое развитие сельских территорий. – М. : ВИАПИ им. А. А. Никонова, „Энциклопедия российских деревень”, 2007. – С. 541–543.

52. Онегіна В. М. Напрями реформування бюджетної підтримки сільського господарства / В. М. Онегіна // Ринкова трансформація економіки АПК : матеріали 5-ї міжнар. наук.-практ. конф., Харків, 27–28 листоп. – Х. : ХНТУСГ, 2007. – С. 233–234 та ін.