Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Свидрук Ірена Ігорівна. Формування систем управління в підприємствах електронної торгівлі. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Свидрук І.І. Формування систем управління в підприємствах електронної торгівлі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04. – Економіка та управління підприємствами (економіка торгівлі та послуг). – Львівська комерційна академія. Львів, 2007.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню теоретичних аспектів та практики формування й розвитку систем управління в українських підприємствах електронної торгівлі. Містить нові теоретичні узагальнення та нові методичні підходи до створення систем управління в підприємствах електронної торгівлі. Запропоновано трирівневу класифікацію електронної торгівлі залежно від її можливостей реалізовувати фінансово-господарську діяльність на різних етапах свого застосування. Визначено поняття інфраструктурного забезпечення управління електронною торгівлею та її складників. Обґрунтовано поняття «система управління в електронній торгівлі» та визначено основні підходи до її створення та ефективного функціонування. Розроблено функціональну схему управління процесами торговельної діяльності підприємств електронної торгівлі: електронним маркетингом, закупівлями на основі електронних систем, віртуальним торговельно-технологічним процесом, доставкою товарів споживачам за принципами логістики з використанням електронних мереж та традиційним транспортуванням товарів.

На основі результатів проведеного Інтернет-дослідження зроблено висновки про стан електронної торгівлі та її управління в Україні і запропоновано шляхи його удосконалення.

У дисертаційній роботі поставлено й вирішено науково-практичне завдання удосконалення управління підприємствами електронної торгівлі, що дає змогу сформулювати такі висновки та пропозиції.

1. Модель електронної торгівлі є важливим доповненням і разом з тим альтернативою стосовно традиційної і ґрунтується на інтелектуально-інформаційних активах підприємства. Ця модель забезпечує прискорення реалізації інновацій, гнучкість процесу продажу, приріст прибутковості торговельної діяльності.

2. У роботі визначено три рівні електронної торгівлі, які орієнтують розвиток відповідного бізнесу з урахуванням наявного підприємницького потенціалу, інтеграції торговельних систем, використання корпоративних та глобальних мереж: перший – початкової конфігурації, другий – стандартної конфігурації, третій – інтегровані торговельні електронні системи.

3. Необхідною умовою функціонування системи управління електронної торгівлі є наявність відповідного інфраструктурного забезпечення управління електронною торгівлею у такому складі: система технологій і програмних засобів для управління електронною торгівлею; платіжні системи; система правової підтримки управління; система стандартизації функцій управління процесами електронної торгівлі.

4. Система управління в електронній торгівлі – це автоматизована система управління, яка об’єднує персонал, склад та порядок взаємодії якого орієнтований на інформаційне Інтернет-забезпечення, а також програмно-технічний інструментарій, що ефективно реалізує загальні та конкретні функції управління. Специфіка функціонування підприємств електронної торгівлі полягає в тому, що керуюча і керована підсистеми досить інтегровані внаслідок високого ступеня синтезу функцій, виконуваних у процесі цієї діяльності.

5. Виявлено особливості здійснення кожного процесу торговельної діяльності підприємств електронної торгівлі, які охоплює функціональна схема управління в електронній торгівлі: електронного маркетингу, закупівлі на основі електронних систем, віртуального торговельно-технологічного процесу, доставки товарів споживачам за принципами логістики з використанням електронних мереж та традиційного транспортування товарів.

6. Визначено, що практично всі Інтернет-магазини створені у складі торговельних підприємств, в яких форма електронної торгівлі діє паралельно з традиційною і становить в середньому десять відсотків від загального товарообігу; запропоновано шляхи розвитку та інструментарій для удосконалення систем управління в електронній торгівлі, які б задовольняли дві форми торгівлі: традиційну та електронну. Пропонується трансформування принципів і прийомів усталеного управління і використання систематизованих нами, притаманних лише електронній торгівлі: принципу спадковості усталеного управління; принципу обов’язкової індивідуалізації менеджера електронної торгівлі; принципу обмеженої відповідальності провайдерів; прийому «моментальна реакція»; прийому «створення простих і дешевих рішень»; прийому «гнучке ціноутворення» тощо.

7. Важливою проблемою є вибір варіанта створення підприємств. Запропоновано підприємствам першого рівня електронної торгівлі: оренда готової Веб-вітрини та власне розроблення Веб-вітрини; другого рівня – придбання готової системи або програмних продуктів для її конфігурування; третього рівня – замовлення системи у зовнішнього розробника.

8. Незаповнений простір автоматизації функцій управління у вітчизняних підприємствах електронної торгівлі в середньому становить близько 75%, що обумовлює необхідність пошуку шляхів зменшення цього простору. Для підприємств першого рівні електронної торгівлі рекомендовано використовувати програми «Terrasoft CRM» та «Бізнес-Експерт». Для підприємств другого рівня оптимальне готове рішення – INTERSHOP 3 та пакет програмних засобів визначення замовлень в інтерактивній торгівлі для конфігурування систем управління в електронній торгівлі.

9. Необхідною передумовою ефективного розвитку електронної торгівлі є спеціальна законодавча її регламентація, яка повинна поєднувати застосування традиційних базових юридичних норм і правил та створення нових правових інститутів та процедур для електронної торгівлі. Систему правового забезпечення електронної торгівлі необхідно розвивати у двох аспектах: як правові засади функціонування системи електронної торгівлі і як правову підтримку проведення операцій в системах електронної торгівлі. З цієї позиції пропонується створення єдиної комп’ютерної системи правової підтримки як традиційної, так і електронної торгівлі. Одним із напрямів вирішення проблеми є розроблення за участю автора програмного комплексу «Комп’ютерна багатомовна система правової підтримки міжнародної електронної торгівлі» (КБС «E-TRADE LAW»).

10. Важливою умовою розвитку систем управління в електронній торгівлі є стандарти і уніфікація процесів обробки даних. Стандарти Інтернету мають дорадчий характер, але для виходу України на світовий ринок електронної торгівлі необхідно, щоб українська продукція відповідала стандартам IETF. Дотримання вимог цих стандартів дасть змогу українським підприємствам електронної торгівлі інтегрувати планування ресурсів у межах ланцюгів постачання та отримати доступ до інформації про стан справ торговельних партнерів.

11. Основні висновки і пропозиції можуть знайти застосування в діяльності Міністерства економіки і питань європейської інтеграції України, Міжнародного громадського об’єднання із сприяння електронній торгівлі та рекомендуються безпосередньо підприємствам електронної торгівлі.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

1. Свидрук І.І. Актуальність та необхідність дослідження процесів менеджменту та інфраструктури систем електронного бізнесу // Торгівля, комерція, підприємництво: Зб. наук. праць. – Львів: Вид-во ЛКА, 2001. – № 5. С. 127 – 132.

2. Свидрук І.І. Вибір варіанта організації підприємств електронної торгівлі // Торгівля, комерція, підприємництво: Зб. наук. праць. – Львів: Вид-во ЛКА, 2005. – № 7. С. 56 – 60.

3. Свидрук І.І. Засади створення системи менеджменту в електронній торгівлі // Торгівля, комерція, підприємництво: Зб. наук. праць. – Львів: Вид-во ЛКА, 2003. – № 6. – С. 51 – 55.

4. Свидрук І.І. Інформаційне забезпечення діяльності Інтернет-магазинів в Україні : Зб. наук. праць «Економіка: проблеми теорії та практики». В 4-х т. Т.4. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 199. – С. 1000 – 1007.

5. Свидрук І.І. Особливості Інтернет-маркетингу: Зб. наук. праць Міжнар. наук.-практ. конф. «Стратегія інноваційного розвитку підприємств України». Т.2. – К., 2003. – С. 81 – 85.

6. Свидрук І.І. Особливості менеджменту електронної торгівлі: Зб. наук. праць «Економіка: проблеми теорії та практики». В 4-х т. Т.2. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – Вип. 185. – С. 261 – 269.

7. Свидрук І.І. Особливості організації традиційної та електронної торгівлі // Зб. наук. праць Національного лісотехнічного університету України – Львів: Вид-во НЛУУ, 2007. – С. 404 – 412.

8. Свидрук І.І. Правове забезпечення електронної торгівлі // Підприємництво, господарство і право. – 2001. – №10. – С. 35 – 37.

9. Свидрук І.І. Розвиток стандартів та стандартизація процесів обробки даних в менеджменті систем електронної торгівлі // Вісник Нац. ун-ту «Львівська політехніка»: Проблеми економіки та управління. - № 448. – Львів: вид-во НУ «Львівська політехніка», 2002. – С. 264 – 269.

10. Свидрук І.І. Стан електронної торгівлі на Україні: Зб. наук. праць ДонДАУ: «Соціально-гуманітарні проблеми менеджменту»: Сер. Державне управління. – Т.4. –Донецьк: Вид-во ДонДАУ, 2003. – Вип.19. – С. 404 – 412.

За матеріалами наукових конференцій

11. Свидрук І.І. Принципи створення системи управління електронною торгівлею // Тези доп. Міжнар. наук.-теорет. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених «Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть». – Тернопіль: Підручники&Посібники, 2003. – С. 363.

12. Свидрук І.І. Фактори результативності створення та функціонування системи менеджменту електронної торгівлі: Зб. наук. праць Міжнар. наук.-практ. конф. «Ринкова трансформація України: теорія, практика, перспективи». – Львів, 2003. – С. 239 – 240.