Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Шевчук Тетяна Олександрівна. Формування пропедевтичних знань з хімії і учнів 4-6 класів у процесі факультативного навчання : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Шевчук Т.О. Формування пропедевтичних знань з хімії в учнів 4-6 класів у процесі факультативного навчання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання хімії. – Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ, 2007.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється у створенні факультативного курсу „Хімія навколо нас” для учнів 4-6 класів загальноосвітніх навчальних закладів та методики формування пропедевтичних знань з хімії про речовини, їх властивості і перетворення. Організаційні форми (уроки, екскурсії), методи (хімічний експеримент, самостійна робота, ігри та ін.) засоби (Інтернет, телекомунікації, медіаосвіта, аудіовізуальні, хімічний експеримент та ін.) є складовими методичної основи пропедевтики хімічних знань учнів 9-12 років. Розроблено модель процесу формування пропедевтичних хімічних знань учнів 4-6 класів, в якій представлені взаємозв’язані компоненти: соціальне замовлення, принципи організації і навчання на факультативних заняттях, зміст, форми, методи і засоби навчання. Запропонована методика ґрунтується на двох групах принципів дидактики: 1) науковості, доступності, наочності, зв’язку навчання з життям, розвивального навчання; 2) елективності; природовідповідності; трансляції емоцій. Вони є безпосередньою умовою забезпечення навчання, розвитку і виховання учнів.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється у розробці методики формування пропедевтичних знань з хімії в учнів 4-6 класів на підставі програм факультативних занять з курсу „Хімія навколо нас”.

Теоретичним і експериментальним дослідженням доведено необхідність і можливість розв’язання проблеми формування пропедевтичних хімічних знань через факультативні курси варіативної частини шкільного навчального плану. Показано, що сформовані пропедевтичні знання і вміння з хімії частково озброюють учнів загальноосвітніми способами пізнання шкільного предмету, а згодом і формують звичку до пізнавальної самостійності, яка завжди в пригоді, а тим більше в процесі саморозвитку і самоосвіти.

Аналіз філософської, психолого-педагогічної літератури з проблем дослідження і узагальнення результатів педагогічного експерименту дають підстави для таких висновків:

1. Системний аналіз психолого-педагогічної літератури, досвіду роботи шкіл і зокрема вчителів хімії показав, що, незважаючи на значну кількість наукових досліджень з методики організації і проведення факультативних занять у вітчизняній школі протягом останніх 30 років, потенційні можливості цієї організаційної форми навчання не вичерпано, і у коловороті сучасних реформацій системи освіти вони стають об’єктом пильного дослідження науковців і вчителів-практиків. Актуальним залишається задоволення пізнавальних інтересів учнів, формування в них знань і умінь прагматичного характеру.

2. Доведено, що віковий розвиток учнів 9-12 років дозволяє їм сприймати, осмислювати, застосовувати і термінологічно висловлювати елементарні хімічні поняття, правила та деякі терміни. Враховуючи вікові особливості учнів 9-12 років, науково обґрунтовано критерії відбору навчального матеріалу і принципи структурування курсу «Хімія навколо нас».

3. Теоретично обґрунтовано й емпірично доведено доцільність упровадження розроблених програм пропедевтичних факультативів з курсу „Хімія навколо нас”: „Речовини на кухні”, „Речовини в аптечці”, „Речовини у ванній кімнаті”, „Речовини саду і городу”, „Побутова хімія”, „Хімія і косметика”, „Хімія і автомобіль”. Показана мобільність програм та їх розділів під час впровадження як у молодших класах, так і класах основної школи.

4. На підставі наукових розробок з філософії і методології та системного підходу до організації процесу навчання застосовано метод моделювання, за яким розроблено модель формування пропедевтичних знань з хімії в учнів 4-6 класів. Модель побудовано на принципах мінімізації, єдності структури і функції навчально-виховного процесу з хімії. Розроблено методику організації і проведення факультативних занять пропедевтичного курсу хімії для учнів 4-6 класів, за якою визначена організація спільної діяльності учителя і учнів, яка включає: 1) зміст хімічних знань (поняття, закономірності, ідеї тощо); 2) методи (вербальні, учнівський дослід та ін.) і засоби (хімічний експеримент, аудіовізуальні та ін.). Зроблено акцент на хімічний експеримент як ефективний метод навчання і пізнання хімії та розроблено методику його застосування.

5. Експериментально доведено, що цілеспрямована діяльність з формування пропедевтичних знань з хімії впливає на прирощення знань з природничих предметів. Це підтверджено обчисленою кореляцією за методом Спірмена між результатами навчання з природничих предметів і результатами факультативного навчання з хімії (0,8113). Результати підсумкового зрізу знань і вмінь, набутих під час виконання практичних робіт, виявили достатній рівень навчальних досягнень (середньозважена дорівнює 8,25 балам за 12-бальною системою оцінки).

6. Теоретичні положення про формування пізнавальних інтересів школярів дістали експериментальне підтвердження за фактом впровадження пропедевтичного факультативного навчання з хімії учнів 4-6 класів.

Проведене дослідження підтвердило основну гіпотезу і дало змогу сформулювати конкретні практичні рекомендації.

Дослідження теоретичних і методичних засад формування пропедевтичних знань з хімії в учнів 4-6 класів у процесі факультативного навчання і надалі є актуальним. Одним з перспективних напрямів дослідження є дидактичні особливості використання аудіовізуальних засобів навчання педагогічних програмних засобів, медіаосвіти в пропедевтиці хімічних знань і уявлень учнів початкової школи.

Публікації автора:

1. Шевчук Т.О. Самореалізація творчості учителя хімії // Творча особистість учителя: проблеми теорії і практики: Зб.наук.праць. – К.: НПУ, 2000. – Вип.4. – С.283-288.

2. Шевчук Т.А. Факультативный курс по химии для учащихся начальных классов // Начальная школа. – 2002. – № 2. – С.48-53.

3. Максимов О.С., Шевчук Т.О. Пропедевтичні заняття з хімії // Біологія і хімія в школі. – 2000. – № 3. – С. 10-13. Автору належить розробка програми занять з хімії та методика їх проведення.

4. Максимов О.С., Варакса С.В., Шевчук Т.О. Пропедевтика хімічних знань у початкових класах // Початкова школа. – 2001. – № 4. – С. 50-51. Автору належить теоретичне обґрунтування проблеми методики пропедевтики хімічних знань.

5. Максимов О.С., Варакса С.В., Шевчук Т.О. Пропедевтика хімічних знань у початкових класах // Початкова школа. – 2001. – № 5. – С. 56-57. Автору належить методика формування пропедевтики хімічних знань.

6. Максимов О., Шевчук Т., Варакса С. Культуротворче середовище в межах педагогічних парадигм // Біологія і хімія в школі. – 2005. – № 6. – С. 2-6. Автору належить обґрунтування ідеї предметно-рівневого навчання, медіаосвіти.

7. Методичні рекомендації до факультативного курсу «Хімія навколо нас» /Уклад.: Т.О. Шевчук. – Мелітополь: «Люкс», 2007. – 40 с.

8. Максимов О.С., Ткаченко Т.М., Шевчук Т.О. Педагогічна технологія навчання як необхідність сучасної освіти // Наук. вісник Мелітопольського державного педагогічного інституту. – Мелітополь: ТОВ «КІВІ», 1998. – Вип.1. – С. 35-38. Автору належить описання педагогічної технології навчання.

9. Максимов О.С., Шевчук Т.О. Формування пропедевтичних знань з хімії в учнів 10-13 років // Актуальні проблеми вивчення природничо-математичних дисциплін у загальноосвітніх шкільних закладах України. Матеріали Всеукраїнської конференції. – К.:КУ ім. Т. Шевченка, 1999. – С. 59. Автору належить обґрунтування проблеми формування пропедевтичних хімічних знань.

10. Варакса С.В., Шевчук Т.О., Максимов О.С. Формування пропедевтичних знань школярів 10-13 років// Хімічні науки і сучасність: Матеріали Всеукраїнської науково-методичної конференції. – Полтава: Освіта, 1999. – С. 86-88. Автору належить питання методики формування понять про речовини.

11. Шевчук Т.О. Дидактичні засади формування пропедевтичних знань з хімії учнів 3-5 класів // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету. – Чернігів: ЧДПУ, 2001. – Випуск 5. – С.69-71.

12. Шевчук Т.А. Межпредметные связи как основа пропедевтики химических знаний // Проблемы педагогической инноватики в профессиональной школе: Материалы 2-й межрегиональной межотраслевой научно-практической конференции с участием ближнего и дальнего зарубежья. – Санкт-Петебург: Учебно-метод. центр Комитета по образованию Администрации Санкт-Петербурга, 2001. – С.82-83.

13. Шевчук Т.А. Компьютерные программы как средство положительного воздействия на эмоциональную сферу учащихся 5 классов // Сучасні педагогічні технології в сфері освіти: Зб.наук.праць МДПУ. – Мелітополь: МДПУ, 2001. – Випуск І. – С.195-196.

14. Шевчук Т.О. Хімія для початківців – шлях до вдосконалення шкільної хімічної освіти // Природничо-наукова освіта школярів: реалії та перспективи: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Тернопіль: «Підручники і посібники», 2003. – С. 36-37.

15. Максимов А., Шевчук Т. Перестройка содержания химического образования настоятельное требование времени // Болонський процес: модернізація змісту природничої освіти. Зб.наук.пр. Міжнародна науково-практична конференція. – Полтава: АСМІ, 2005. – С. 124-125. Автору належить з’ясування питання про доцільність навчання хімії початківцями.

16. Максимов А.С., Шевчук Т.А. Проблемы педагогического химического образования в контексте Болонских требований // Межрегиональная научно-методическая конференция Актуальные проблемы химии и методики ее преподавания, – Нижний Новгород: Изд-во НГПУ,2006. – С. 151-152. Автору належить визначення та обґрунтування принципу елективності.