Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Місцеве самоврядування


Пілунський Ігор Вікторович. Формування програм місцевого розвитку: теоретичні та прикладні засади : Дис... канд. наук: 25.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Пілунський І.В. Формування програм місцевого розвитку: теоретичні та прикладні засади. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.04 – місцеве самоврядування. – Національна академія державного управління при Президентові України. – Київ, 2007.

У дисертації розкрито сутність використання системного підходу до формування місцевих програм, охарактеризовані місцеві програми як об'єкт управління. Здійснено класифікацію місцевих програм за характером цілей програм й впливом результатів реалізації цих програм на розвиток територій.

Досліджено модель соціально-економічної еволюційної системи адміністративно-територіальної одиниці, визначено принципи аналізу місцевих проблем для їх програмованого вирішення на методологічних засадах об'єктивності та діалектичності розгляду. Виявлено особливості організаційно-економічного управління місцевими програмами та обґрунтовано форми побудови дерева цілей для вирішення проблеми цілепокладання програмованого територіального розвитку на основі процедури послідовного кон’юнктивного представлення початкового визначення мети у вигляді переліку показників, які мають певну структуру і статистично-нормативний характер. Розроблено рекомендації стосовно визначення заходів щодо формування програм соціально-економічного розвитку.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення актуального наукового завдання щодо формування програм місцевого розвитку органами місцевого самоврядування на основі обґрунтування напрямів, методів і форм їх діяльності щодо програмованого розвитку територій. Результати дослідження підтверджують гіпотезу, покладену в його основу, а реалізована мета й завдання дослідження дають підстави сформулювати висновки й рекомендації.

  1. Системний аналіз наукових праць за темою дослідження у вітчизняній і зарубіжній літературі вказує на те, що проблема формування програм місцевого розвитку органами місцевого самоврядування для підвищення рівня задоволення потреб у послугах територіальної громади та забезпечення ефективності функціонування виробничої й соціальної інфраструктури поки що не була предметом спеціального дослідження. Окремі праці стосуються лише певних аспектів даної проблеми і мають фрагментарний характер. Це дало підстави стверджувати, що стан наукового опрацювання вказаної проблеми не можна вважати задовільним і необхідні подальші дослідження за обраною темою.

  2. Розкрито сутність використання системного підходу до формування місцевих програм на основі наукових принципів подвійного розгляду, необхідної різноманітності, зовнішнього доповнення. Показано, що результати визначення та обґрунтування складових місцевої програми мають відображати вимоги територіальної громади щодо забезпечення її життєдіяльності і представлятись парою: множиною прийнятних варіантів та перевагами, заданими на цій множині. Логіка розроблення програми має поєднувати цілі програми з розподілом ресурсів відповідно до цих цілей, передбачати системний аналіз стану територіального розвитку, адекватне моделювання соціально-економічних процесів на об’єктах удосконалення, а також стратегічне планування розвитку всієї системи, що забезпечує відповідність програми пріоритетним напрямам державної політики.

  3. Охарактеризовані місцеві програми як об'єкт управління, який охоплює організаційну структуру управління, механізми організаційних взаємодій учасників програми, порядок розподілу ресурсів, характер економічних відносин між керівниками і виконавцями програми, з підходом до процесу управління як до цілісної динамічної системи і виявленням у ній взаємозв'язків і залежностей, що забезпечують найбільш ефективне досягнення поставленої мети. До основних особливостей місцевої програми віднесено те, що: її цілі перебувають на проміжному рівні між загальними цілями територіального розвитку; компонентами системи є процеси досягнення результатів, спрямованих на виконання мети програми; об'єктами управління є процеси взаємодії співвиконавців програми, а об'єктами управлінських впливів - показники розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, що особливо важливо для подолання стану депресивності території.

  4. Здійснено класифікацію місцевих програм з їх поділом на міжрегіональні, функціональні багатогалузеві регіональні, великомасштабні регіональні, комплексні місцеві базові, місцеві базові об'єктно-орієнтовані організаційні чи будівельні із систематизацією за характером цілей програм й впливом результатів їх реалізації на розвиток територій, за ознакою змістової спрямованості, що значною мірою визначає технологію й організацію взаємодії виконавців програми та за періодом реалізації програм. Запропонована класифікація дає змогу уніфікувати підходи до формування та забезпечення реалізації місцевих програм.

  5. Досліджено модель соціально-економічної еволюційної системи адміністративно-територіальної одиниці, яка характеризується тим, що її складові здатні гнучко змінювати свою внутрішню структуру і активно впливати на причинно-наслідкові зв'язки з навколишнім середовищем, що важливо для процесів формування засад програмованого розвитку територій. Установлено, що цій моделі притаманний соціально-економічний тип адаптації, сутність якого полягає в тому, що зміни в структурі системи проводяться стосовно майбутніх завдань територіального розвитку. Вивчення процесів, що відбуваються у детермінованих системах, та системах, що адаптуються, аналіз соціально-економічних еволюційних систем і особливостей рішень, які приймаються в цих системах, дає підстави зробити висновок, що досліджена модель соціально-економічної еволюційної системи найбільш пристосована для вирішення завдань згідно з повноваженнями органів місцевого самоврядування, які характеризуються багатоваріантністю, багатоаспектністю та альтернативністю.

  6. Визначено принципи аналізу місцевих проблем для їх програмованого вирішення на методологічних засадах об'єктивності та діалектичності розгляду. Так, установлена необхідність адекватної відповідності механізму розгляду проблемного об'єкта за обсягом і структурою сутності вирішуваної проблеми; локалізації проблемного об'єкта, побудови концепції його дійсного і перспективного розвитку, яка об'єднує процеси цілеформування і цілереалізації; ітеративного узгодження концепції функціонування проблемного об'єкта і загальної структури вирішення проблеми; фіксації проблемного об'єкта в певній формі, а також виділення основних умов його функціонування; включення зовнішніх умов до внутрішнього розгляду в концепції проблемного об'єкта не ототожнюється з можливим просторовим його розширенням. Використання запропонованих принципів сприятиме забезпеченню міжрегіональних зв'язків технологічно пов'язаних галузей та виробництв на певній території.

  7. Виявлено особливості організаційно-економічного управління місцевими програмами, за якими організаційна структура системи управління ними має створюватись з урахуванням специфіки об'єкта управління, об'єднання заходів, що роз'єднані за сферами й галузями діяльності органу місцевого самоврядування, в єдину цілеорієнтовану програмну систему, що зумовлює необхідність формування програмних підрозділів. Запропоновано використання координаційної форми управління, яка виявляється досить ефективною при розробці завдання і проекту програми із збереженням усіх головних функції замовника, головного розробника, координаторів і виконавців. Відмінності цієї форми полягають у посиленні відповідальності, всебічній і компетентній координації, посиленні дії фінансових важелів порівняно з матричною формою управління.

  8. Обґрунтовано форми побудови дерева цілей для вирішення проблеми ціле покладання програмованого територіального розвитку на основі процедури послідовного кон’юнктивного представлення початкового визначення мети у вигляді переліку показників, які мають певну структуру і статистично-нормативний характер. Показано, що ухвалення і послідовна реалізація підходів за деревом цілей усуває необхідність формулювання глобальної цільової функції, що є дескриптивним відображенням мети територіального розвитку. Маючи фенотипово представлену мету економіки адміністративно-територіальної одиниці можна поставити екстремальне завдання для досягнення цієї мети за певним критерієм для ефективного використання реальних можливостей ресурсного забезпечення виконання програми.

  9. Розроблено рекомендації стосовно відбору заходів щодо формування програм соціально-економічного розвитку, які передбачають, що при побудові їх системи необхідно виходити з результатів використання певного критерію оптимальності. З цим критерієм пов’язане застосування правила вибору елемента з множини, коли захід щодо формування місцевої програми вибирається з деякої їх кількості, якщо він задовольняє критерій. Запропоновано підходи до побудови функції суспільної корисності заходів програми, що дає змогу пов'язати рівень задоволення суспільних потреб, визначити їх співвідношення до наявних ресурсів і поставити їм у відповідність деякий скалярний показник - суспільну корисність задоволення потреб, що є раціональною формою критерію оптимальності заходів соціально-економічного розвитку.

  1. Урахування основних наукових результатів дисертаційного дослідження, вітчизняного й зарубіжного досвіду, потреб сучасного місцевого самоврядування в Україні дає підстави запропонувати органам місцевого самоврядування рекомендації щодо:

використання системного підходу до формування місцевих програм для забезпечення життєдіяльності територіальної громади;

визначення місцевої програми як об'єкта управління для обгрунтування його структури, механізмів взаємодії учасників, розподілу ресурсів;

упровадження моделі соціально-економічної еволюційної системи для вирішення завдань згідно з повноваженнями органів місцевого самоврядування;

організаційно-економічного управління місцевими програмами для посилення відповідальності виконавців та дії фінансових важелів;

обґрунтування форми побудови дерева цілей для вирішення проблеми цілепокладання територіального розвитку та визначення заходів щодо формування місцевих програм з використанням функції суспільної корисності.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Пілунський І.В. Місцеві цільові програми як об’єкт управління. // Упр. сучас. містом. – 2004. – № 4/10-12. – С.279-284.

  2. Пілунський І.В. Про класифікацію комплексних програм територіального розвитку. // Вісн. НАДУ. – 2005. – №3. – С.292-297.

  3. Ігнатенко О.С., Пілунський І.В. Системний підхід до формування регіональних та місцевих програм. // Зб. наук. пр. НАДУ, – 2005, – № 1. – С. 395 – 403. Атор. с. 398 -403.

  4. Пілунський І.В. Особливості організаційно-економічного управління місцевими програмами. // Зб. наук пр. НАДУ, – 2005, – № 2. – С. 427 – 434.

  5. Пілунський І.В. Моделювання територіальної соціально-економічної еволюційної системи [Електрон. ресурс] // Державне управління: теорія та практика. – 2005. – № 2. – http: // . – Заголовок з екрану.

Статті в інших виданнях, матеріали конференцій, тези доповідей

  1. Ігнатенко О.С., Мазепа В.О., Пілунський І.В. Організаційне управління вирішенням питань місцевого значення // Проблеми трансформації системи державного управління в умовах політичної реформи в Україні: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. Участю: У 2 т., м. Київ, 30 трав. 2006 р. – К.: Вид-во НАДУ, 2006. – Т.2. – С. 3-4. – Автор. с. 3.

  2. Ігнатенко О.С., Плющ Р.М., Пілунський І.В. Організаційні аспекти розвитку місцевого самоврядування // Актуальні проблеми державного управління на новому етапі державотворення: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю, м. Київ, 31 трав. 2005 р. – К.: Вид-во НАДУ, 2005. – Т. 2. – С. 276-277. – Автор. с. 276.

  3. Ігнатенко О.С., Плющ Р.М., Пілунський І.В., Журавель В.В. Громадські послуги та організація їх надання // Вісн. Північ. наук. центру Транспорт. акад. України. – 2005. – Вип. 8. – С. 57-62. – Автор. с. 59-62.

  4. Плющ Р.М., Пілунський І.В. Організаційні аспекти територіального розвитку // Проблеми автомобільного транспорту. Зб. наук. пр. міжнар. наук-практ. конф. м. Київ, 10 трав. 2005 р. // Автошляховик України. – 2005. – Окрем. вип. – С. 53-56. – Автор. с. 53-54.

  5. Пілунський І.В. Програмований підхід до питань територіального розвитку // Державна стратегія управління місцевим та регіональним розвитком: форми, методи та актуальні проблеми реалізації: Матеріали наук.-практ. конф.: У 2 т. м. Одеса, 20 листоп. 2004 р. – К.: Вид-во ОРІДУ НАДУ, 2004. – Т. 2. – С. 130-132.

  6. Пілунський І.В. Про класифікацію програм територіального розвитку // Муніципальний менеджмент: становлення та розвиток в Україні: Матеріали наук.-практ. конф., м. Дніпропетровськ, 14 груд. 2004 р. – Д.: Вид-во ДРІДУ НАДУ, 2004. – С. 208-211.

  7. Пілунський І.В. Структура місцевих соціально-економічних проблем // Актуальні проблеми державного управління та місцевого самоврядування: сучасний стан та перспективи регіонального розвитку: Матеріали наук.-практ. конф., м. Одеса, 18 жовт. 2005 р. – О.: Вид-во ОРІДУ НАДУ, 2005. – С. 36-38.

  8. Пілунський І.В. Методологічні аспекти формування органами місцевого самоврядування програмних документів економічного і соціального розвитку // Управління регіональним та економічним розвитком у контексті сучасних процесів міжнародної інтеграції: Матеріали наук.-практ. конф.: В 2 т., м. Івано-Франківськ, 22 листоп. 2005 р. – Івано-Франківськ: Вид-во ІФІНГ, 2005. – С.255-259.