Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Кутепова Людмила Михайлівна. Формування професійної готовності майбутніх учителів інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів загальноосвітніх шкіл : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Кутепова Л. М. Формування професійної готовності майбутніх учителів інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів загальноосвітніх шкіл. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Луганський національний університет імені Тараса Шевченка. – Луганськ, 2009.

Дисертацію присвячено питанням формування професійної готовності майбутніх учителів інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів. У роботі уточнено сутність поняття „професійна готовність майбутніх учителів інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів”; розроблено модель підготовки майбутніх учителів інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів засобами інформаційних технологій як теоретичне підґрунтя системи формування професійної готовності до зазначеної діяльності.

Розроблено систему формування професійної готовності до оцінювання навчальних досягнень учнів засобами інформаційних технологій. Розроблено та впроваджено в навчальний процес програмно-методичний комплекс „Формування професійної готовності вчителя інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів”. Експериментально доведено ефективність розробленої системи.

1. У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення й нове розв’язання наукової проблеми формування професійної готовності майбутніх учителів інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів, що виявляється в обґрунтуванні й експериментальній перевірці системи формування, яка сприяє підвищенню ефективності досліджуваного процесу.

2. На основі результатів аналізу наукової психолого-педагогічної літератури показано, що проблемам підготовки майбутнього вчителя інформатики, формуванню його професійної готовності до оцінювання навчальних досягнень учнів приділялася недостатня увага, що традиційна система навчання у вищих навчальних закладах має низку недоліків (зменшення аудиторного навантаження студентів, неузгодженість систем оцінювання у вищих та загальноосвітніх навчальних закладах, нерозробленість нормативних кількісних критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів, орієнтація технології оцінювання на пересічного учня та колективні форми навчальної діяльності), які не дозволяють здійснити підготовку майбутніх учителів інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів на належному рівні, і тому назріла необхідність її перегляду з урахуванням специфіки діяльності вчителя інформатики та основних тенденцій розвитку інформаційних технологій.

3. На підставі аналізу наукової літератури уточнено сутність поняття професійної готовності майбутніх учителів інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів як складного структурного утворення, яке включає мотиви, що спрямовують на усвідомлення необхідності та значущості оцінювання, і визначає сукупність професійно зумовлених вимог до особистості вчителя та його діяльності, реалізація яких забезпечує успішність здійснення оцінювання навчальних досягнень учнів з інформатики на основі принципів гуманізації, індивідуалізації та інформатизації навчального процесу; розроблено структуру професійної готовності майбутніх учителів інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів, яка полягає в єдності мотиваційного, змістового, практичного компонентів та визначає професійні вимоги до особистості вчителя інформатики, перелік знань, умінь і навичок, що необхідні для організації та здійснення процесу оцінювання навчальних досягнень учнів.

4. У дослідженні обґрунтовано та розроблено модель як теоретичне підґрунтя системи формування професійної готовності майбутніх учителів інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів засобами інформаційних технологій, що включає такі структурні компоненти: цільовий (мета та завдання професійної підготовки майбутнього вчителя інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів); змістовий (психолого-педагогічні, методичні й спеціальні знання, які розкривають сутність та особливості процесу оцінювання навчальних досягнень учнів з інформатики); процесуальний (організація навчально-пізнавальної діяльності студентів, спрямованої на оволодіння спеціальними знаннями, уміннями та навичками, які необхідні для організації й проведення оцінювання навчальних досягнень учнів з інформатики, та створення умов для розвитку внутрішньої активності, професійної спрямованості, здібностей та якостей особистості майбутнього вчителя інформатики).

5. Розроблено систему, що передбачає цілеспрямоване й поетапне формування професійної готовності майбутніх учителів інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів засобами інформаційних технологій і включає три компоненти: орієнтаційно-мотиваційний (створення умов для усвідомлення студентами потреб у підготовці до оцінювання навчальних досягнень учнів), теоретико-інформаційний (формування в майбутніх учителів комплексу знань щодо оцінювання навчальних досягнень учнів), діяльнісний (педагогічне забезпечення процесу оволодіння майбутніми вчителями інформатики вміннями та навичками щодо організації й проведення оцінювання навчальних досягнень учнів).

Розроблено комплексну методику й проведено експериментальне дослідження змін нервово-емоційного стану учнів у режимі оцінювання їхніх навчальних досягнень засобами функціональної діагностики. За результатами дослідження встановлено істотні індивідуальні відмінності в нервово-емоційному стані учнів у режимі оцінювання (від відсутності нервово-емоційних навантажень до їх екстремальних значень) та доведено, що інформування вчителя про нервово-емоційний стан учня та його врахування вчителем у процесі оцінювання успішності навчання суттєво знижує рівень нервово-емоційних перевантажень в учнів.

6. У дослідженні визначено критерії та рівні сформованості мотиваційного, змістового та практичного компонентів професійної готовності вчителя інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів; розроблено відповідні кількісні показники на основі функціонала максимуму апостеріорної ймовірності.

7. Для навчально-методичного забезпечення системи формування професійної готовності до оцінювання навчальних досягнень учнів розроблено та впроваджено в навчально-виховний процес програмно-методичний комплекс „Формування професійної готовності вчителя інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів” у вигляді локальної версії та дистанційного курсу, який забезпечує формування мотиваційного, змістового та практичного компонентів професійної готовності; діагностичний програмний комплекс для визначення рівнів сформованості професійної готовності студентів до оцінювання; методичні рекомендації щодо впровадження розробленої системи в навчально-виховний процес ВНЗ.

8. Експериментальне дослідження підтвердило ефективність розробленої системи формування професійної готовності майбутніх учителів інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів засобами інформаційних технологій. Зіставлення одержаних у педагогічному експерименті результатів, їх кількісний та якісний аналіз виявив, що реалізація розробленої системи в реальному навчальному процесі зумовила суттєві статистично значущі зміни в рівнях сформованості компонентів професійної готовності майбутніх учителів інформатики. Теоретичне узагальнення та експериментальна перевірка основних положень дисертаційної роботи підтвердили сформульовану гіпотезу дослідження.

Дисертаційна робота не вичерпує всіх аспектів проблеми, що розглядається. Подальший розвиток цієї проблеми пов’язаний з удосконаленням системи підготовки майбутніх учителів інформатики до оцінювання досвіду творчої діяльності учнів, з розробкою підходів до оцінювання навчальних досягнень учнів, здатних не допускати нервово-емоційних перевантажень учнів і враховувати їхні індивідуальні когнітивні особливості, що сприятиме виконанню завдань гуманізації освіти та значущості особистості учня.

Публікації автора:

1. Кутепова Л. М. Про один підхід до класифікації типів питань (завдань) при контролі знань / Л. М. Кутепова // Вісн. Луган. держ. пед. ун-ту імені Тараса Шевченка : Педагогічні науки. – 2002. – № 5(49). – С. 202 – 205.

2. Кутепова Л. М. Контроль знань в системі дистанційного навчання на основі LOTUS LEARNING SPACE / Л. М. Кутепова // Вісн. Луган. держ. пед. ун-ту імені Тараса Шевченка : Педагогічні науки. – 2003. – № 8(64). – С. 148 – 153.

3. Кутепова Л. М. Гуманістичний аспект контролю знань учнів при використанні інформаційних технологій навчання /Л. М. Кутепова // Директор шк., ліцею, гімназії. – 2005. – № 4. – С. 49 – 53.

4. Кутепова Л. М. Актуальні аспекти процесу формування професійної готовності майбутніх учителів інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів / Л. М. Кутепова // Вісн. Луган. нац. пед. ун-ту імені Тараса Шевченка : Педагогічні науки. – 2005. – № 11 (91). – С. 80 – 85.

5. Кутепова Л. М. Професійна підготовка майбутніх учителів інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів засобами інформаційних технологій / Л. М. Кутепова // Вісн. Луган. нац. пед. ун-ту імені Тараса Шевченка : Педагогічні науки. – 2006. – № 21 (116). – С. 193 – 200.

6. Кутепова Л. М. Розробка програмно-методичного комплексу з формування професійної готовності майбутніх учителів інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів / Л. М. Кутепова // Вісн. Луган. нац. пед. ун-ту імені Тараса Шевченка : Педагогічні науки. – 2007. – № 21 (137). – С. 192 – 199.

7. Кутепова Л. М. Формування професійної готовності майбутніх учителів інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів: стан проблеми / Л. М. Кутепова // Духовність особистості: методологія, теорія і практика : зб. наук. пр. / гол. ред. Г. П. Шевченко. – Луганськ : Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2007. – Вип. 5 (18). – С. 157 – 167.

8. Кутепова Л. М. Дослідження змін нервово-емоційного стану учнів у процесі оцінювання навчальних досягнень учителями інформатики / О. С. Меняйленко, Л. М. Кутепова // Директор шк., ліцею, гімназії. – 2008. – № 2. – C. 22 – 29.

9. Кутепова Л. М. Дослідження функціонального стану учнів як об’єктів управління методами багаторівневого голосового поліграфного обстеження / О. С. Меняйленко, Г. В. Монастирна, Л. М. Кутепова, О. В. Давискіба // Праці Луганського відділення Міжнародної Академії інформатизації : наук. журн. – 2008. – № 1(16). – С. 81 – 85.

10. Кутепова Л. М. Комп’ютерна педагогічна діагностика та навчання / О. С. Меняйленко, Л. М. Кутепова // Освіта на Луганщині : наук.-метод. журнал. – 1997. – № 1–2. – С. 57 – 60.

11. Кутепова Л. М. Методи функціональної діагностики в умовах інформаційних технологій навчання / О. С. Меняйленко, Г. В. Монастирна, Л. М. Кутепова, О. В. Давискіба // Інформаційно-телекомунікаційні технології в сучасній освіті: досвід, проблеми, перспективи : зб. наук. пр. – Л. : ЛДУ БЖД, 2006. – С. 363 – 368.

12. Кутепова Л. М. Автоматизированный контроль знаний учащихся в компьютерных обучающих системах / А. С. Меняйленко, Л. М. Кутепова // Информационные технологии : сб. науч. тр. науч.-исслед. и проект.-конструкт. ин-та „Искра”.– Луганск, 1998. – Вып. 2. – C. 203 – 208.

13. Кутепова Л. М. Контроль знань у комп’ютерних адаптивних навчальних системах / О. С. Меняйленко, Л. М. Кутепова // Нові педагогічні технології в контексті сучасних концепцій змісту освіти : зб. ст. за матеріалами Всеукр. наук.-метод. конф. (Луганськ, 17–18 берез. 1998 р.) / редкол. : О. І. Пометун (відп. ред.) та ін. – Луганськ : ЛДПІ, 1998. – С. 280 – 281.

14. Кутепова Л. М. Автоматизированный контроль знаний в компьютерных обучающе-контролирующих системах / А. С. Меняйленко, Л. М. Кутепова // Інновації в сучасному педагогічному процесі: теорія та практика : зб. ст. за матеріалами Всеукр. наук.-практ. конф. (Луганськ, 21–22 груд. 1999 р.) / редкол. : С. Я. Харченко (гол. ред.) та ін. – Луганськ : ЛДПУ, 2000. – С. 128 – 130.

15. Кутепова Л. М. Автоматизация контроля знаний учащихся / Л. М. Кутепова // Наука на рубеже столетий : материалы науч. конф. – Луганск : Изд-во ЛГПУ, 2000. – С. 35 – 36.

16. Кутепова Л. М. Система оцінювання знань учнів в умовах гуманізації освіти / Л. М. Кутепова // Організаційні та діагностичні методи активізації творчої діяльності у вищих навчальних закладах освіти : матеріали Всеукр. наук.-метод. конф. 25 – 26 жовт. 2002 р. / відп. ред. Михайловський А. Г. – Алчевськ, 2002. – С. 49 – 53.

17. Кутепова Л. М. Проблеми гуманізації контролю знань учнів в умовах нових інформаційних технологій / Л. М. Кутепова // Информационные технологии в учебном процессе : материалы науч. конф. – Луганск : Альма-матер, 2003. – С. 17 – 18.

18. Кутепова Л. М. Гуманистический аспект контроля знаний в системе дистанционного обучения / Л. М. Кутепова // Информационные технологии в учебном процессе : 4-й науч.-метод. семинар (25 – 28 июня 2003 г.) : сб. тр. / под ред. Жалдака М. И., Захарченка И. Г., Макаровой И. О., Малоряна В. Л. – Одесса, 2003. – С. 57 – 59.

19. Кутепова Л. М. Формування професійної готовності майбутніх учителів до оцінювання знань учнів в умовах гуманізації навчального процесу / Л. М. Кутепова // Динаміка наукових досліджень – '2005 : матеріали ІV Міжнар. наук.-практ. конф. (20 – 30 червня 2005 р.). – Т. 34. Проблеми підготовки фахівців. – Д. : Наука і освіта, 2005. – С. 39 – 41.

20. Кутепова Л. М. Використання інформаційних технологій в процесі підготовки майбутніх учителів інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів / Л. М. Кутепова // Інформаційні технології в наукових дослідженнях і навчальному процесі : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. (21 – 23 листоп. 2005 р.). – Луганськ, 2005. – С. 94 – 96.

21. Кутепова Л. М. Вибір та обґрунтування функціонала якості оцінки успішності навчання на основі принципів гуманізації / Л. М. Кутепова // Системний аналіз та інформаційні технології : матеріали VIII Міжнар. наук.-теор. конф. (13 – 16 верес. 2006 р.). – К. : НТУУ „КПІ”, 2006. – С. 184 – 186.

22. Кутепова Л. М. Оцінювання навчальних досягнень учнів в умовах інформаційних технологій / Л. М. Кутепова // Інформаційні технології в наукових дослідженнях і навчальному процесі : матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (14 – 16 листоп. 2006 р.). – Т. 1. – Луганськ, 2006. – С. 185 – 187.

23. Кутепова Л. М. Розробка критерію оцінки сформованості компонентів професійної готовності вчителів інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів / Л. М. Кутепова // Інтелектуальні системи прийняття рішень та прикладні аспекти інформаційних технологій : матеріали наук.-практ. конф. (14 – 18 травня 2007 р.). – Т. 2. – Херсон : ПП Вишемирський В. С., 2007. – С. 175 – 177.

24. Кутепова Л. М. Педагогічні умови формування професійної готовності майбутніх учителів інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів / Л. М. Кутепова // Інформаційні технології в наукових дослідженнях і навчальному процесі : матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (14 – 16 листоп. 2007 р.). – Т. 1. – Луганськ, 2007. – С. 127 – 131.

25. Кутепова Л. М. Дослідження ефективності програмно-методичного комплексу з формування професійної готовності майбутніх учителів інформатики до оцінювання навчальних досягнень учнів / Л. М. Кутепова // Сучасний український університет: теорія і практика впровадження інноваційних технологій : матеріали VII Міжнар. наук.-метод. конф. (22 – 24 квітня 2008 р.). – Ч. 2. – Суми : Вид-во СумДУ, 2008. – С. 14 – 15.

26. Кутепова Л. М. Автоматизований контроль знань учнів у комп’ютерних навчальних системах / О. С. Меняйленко, Л. М. Кутепова // Компьютерные программы учебного назначения : тез. III Междунар. конф. (27–29 августа 1996 г.). – Донецк : ДонГУ, 1996. – С. 14.

27. Кутепова Л. М. Гуманізація контролю знань учнів в умовах дистанційного навчання / Л. М. Кутепова // Дистанційне навчання – основа нової освітньої парадигми : тези Міжнар. наук.-метод. конф. (8 – 9 жовт. 2002 р.). – Д. : ДНУ, 2002. – С. 31 – 32.