Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Штефанич Георгій Георгійович. Формування професійно-моральної стійкості у майбутніх офіцерів МВС України: дисертація канд. пед. наук: 13.00.04 / Національна академія держ. прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького. - Хмельницький, 2003.



Анотація до роботи:

Штефанич Г.Г. Формування професійно-моральної стійкості у майбутніх офіцерів МВС України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького, м.Хмельницький, 2003.

Дисертацію присвячено дослідженню педагогічних умов ефективного формування професійно-моральної стійкості у курсантів вищих військових навчальних закладів МВС України.

Уточнена сутність професійно-моральної стійкості офіцерів МВС України, визначені її структурні компоненти: загально - світоглядний і мотиваційно - смисловий (спрямованість), емоційно – оцінний і регулятивно – вольовий (саморегуляція), когнітивно – пізнавальний і операціонально - змістовний (активність).

Визначені критерії, показники й рівні сформованості професійно-моральної стійкості у курсантів ввнз МВС України.

Обґрунтовані й експериментально перевірені педагогічні умови формування професійно-моральної стійкості у майбутніх офіцерів МВС України: гуманізація взаємовідносин викладацько-офіцерського складу ввнз з курсантами; посилення спрямованості навчально-виховного процесу на розвиток моральної свідомості курсантів; створення у різних видах навчальної та професійної діяльності ситуацій, які вимагають напруження морально - вольових зусиль; розвиток у курсантів потреби та практичної готовності до морально-вольового самовдосконалення.

Розроблена педагогічна модель діяльності керівників і офіцерів-вихователів курсантських підрозділів щодо формування професійно-моральної стійкості у курсантів в сучасних умовах.

1. Професійно-моральна стійкість, як інтегральна особистісна якість офіцера-правоохоронця, являє собою взаємозв’язок властивостей і станів особистості, свідомості та діяльності і виявляється в здатності неухильно дотримуватися норм закону, моральних переконань і принципів, в умінні відстоювати справедливість, утверджувати загальнолюдські норми моралі та законність, у певному „імунітеті” до негативних впливів, що суперечать особистим моральним поглядам і переконанням. Як складна якість професійно-моральна стійкість характеризується з точки зору: системності – цілісністю, динамічністю, інтегративністю; реалізації в поведінці – активністю, спрямованістю, здатністю відстоювати свої позиції; результативності – ступенем інтеріоризації моральних цінностей, моральною позицією, інтелектуальною свободою; саморегуляції – здатністю мати свої судження, адекватно оцінювати власну позицію і позиції інших, критичністю й самокритичністю.

2.Структурними компонентами професійно - моральної стійкості є: когнітивно - пізнавальний, емоційно - оцінний, мотиваційно - смисловий, регулятивно - вольовий, операціонально - змістовний, загально - світоглядний.

Загально-світоглядний компонент характеризується сукупністю ідей, переконань, поглядів курсантів на життя, професійну діяльність і суспільство. Визначаючи спрямованість особистості, цей компонент професійно-моральної стійкості впливає на формування стилю професійної діяльності, забезпечує єдність слова і діла, відповідність мотивів і вчинків моральним зразкам і нормам.

Мотиваційно-смисловий компонент професійно-моральної стійкості характеризується такими професійно важливими складовими мотиваційної сфери правоохоронця, як професійні настанови, професійна позиція і правосвідомість.

Основу когнітивно-пізнавального компоненту професійно-моральної стійкості становлять професійно ціннісні орієнтації, юридичні і спеціальні знання як усвідомлені соціальні регулятори діяльності. Це своєрідні “моральні устої” особистості, емоційна складова її активності.

Операціонально-змістовний компонент професійно-моральної стійкості правоохоронців пов’язаний з їх професійно-діловими якостями.

Емоційно-оцінний компонент професійно-моральної стійкості містить систему ставлень курсантів до внутрішніх (власних зусиль, здібностей) і зовнішніх (обставини, трудність завдання, бажання інших людей) факторів поведінки.

Регулятивно-вольовий компонент професійно-моральної стійкості характеризується активністю особистості в реалізації власної моральної позиції, здатністю до саморегуляції поведінки.

Використання полікомпонентного підходу дає можливість розглядати професійно-моральну стійкість як мікросистему й аналізувати її не лише з точки зору операціонально-динамічного, але й змістовного аспекту, дозволяє диференційовано підходити до особистості у виховному процесі, коригувати її професійне становлення.

3. Професійно-моральна стійкість майбутніх офіцерів МВС України характеризується такими критеріями: когнітивним, оцінно-емоційним, поведінковим. Когнітивний критерій відображає інформаційно-пізнавальний аспект професійно-моральної стійкості особистості і характеризується такими показниками: обсяг моральних норм і понять, якими володіє курсант, здатність усвідомлювати зв’язок між ними, давати змістовну характеристику моральних цінностей і аналізувати форми їх вияву у поведінці та професійно-службовій діяльності; самостійність і стійкість суджень щодо моральних норм, здатність творчо застосовувати моральні знання як для аналізу власних вчинків, так і поведінки оточуючих; уміння налагоджувати морально коректну взаємодію з громадянами під час оперативно-службової діяльності; здатність керуватися моральними знаннями в різних ситуаціях службової діяльності.

Оцінно-емоційний критерій характеризує почуттєвий аспект професійно-моральної стійкості курсантів. Його показниками є: оцінні судження, які виражають ставлення курсантів до моральних цінностей; стійкість, глибина, сила емоційних переживань; співчуття, емпатія, які свідчать про альтруїстичну спрямованість курсантів.

Поведінковий критерій професійно-моральної стійкості курсантів характеризується співвідношенням у їхній поведінці моральних, морально неоднорідних і аморальних вчинків; здатністю до активної протидії порушенням моральних норм, критичної оцінки власних вчинків; мірою виявлення моральних почуттів і переконань у поведінці.

4. На формування професійно-моральної стійкості у курсантів вищих військових навчальних закладів безпосередньо або опосередковано впливають різні фактори: соціально-педагогічні (економічна, суспільно-політична ситуація в державі, офіційна державна політика та ідеологія, засоби масової інформації, система освіти), соціально-психологічні (соціальні групи, сім’я, товариство ровесників), особистісні (психофізіологічні особливості, інтереси, потреби, мотиви, емоції особистості).

5. Розвиток професійно-моральної стійкості у курсантів являє собою нерівномірний, поетапний процес, який характеризується кількісними та якісними змінами морально-вольової сфери. У формуванні професійно-моральної стійкості майбутніх правоохоронців можна виділити чотири рівні: високий, достатній, тривожно-критичний і незадовільний. Курсанти з високим рівнем професійно-моральної стійкості мають глибокі й повні знання про моральні цінності, вміють виділяти їх найбільш суттєві характеристики, творчо застосовують професійно-етичні знання для аналізу своєї поведінки, вчинків оточуючих, у них спостерігається тісний зв’язок моральних знань з поведінкою. Курсанти з достатнім рівнем професійно-моральної стійкості добре обізнані із загальнолюдськими моральними цінностями, вміють виділяти їхні суттєві ознаки, наводити приклади їх застосування в оперативно-службовій діяльності; відрізняються достатньою сформованістю сфери моральних почуттів; здатні до власних моральних суджень, але іноді виявляють залежність від ситуації. Курсанти з тривожно-критичним рівнем професійно-моральної стійкості мають обмежені знання про моральні цінності, здатні до власних оцінних суджень, але часто залежать від думки оточуючих; мають недостатньо чітко виражену позицію щодо моральних цінностей. Курсанти з незадовільним рівнем професійно-моральної стійкості мають уривчасті і безсистемні знання про моральні цінності, недостатньо глибокі й усвідомлені моральні почуття, нестійку позицію щодо моральних цінностей, виявляють тенденцію до негативної поведінки.

6. Формування професійно-моральної стійкості у майбутніх офіцерів МВС України здійснюється за таких педагогічних умов: гуманізація взаємовідносин викладацько-офіцерського складу ввнз з курсантами; посилення спрямованості навчально-виховного процесу на розвиток моральної свідомості курсантів; створення у різних видах навчальної та професійної діяльності ситуацій, які вимагають від курсантів напруження морально-вольових зусиль; розвиток у курсантів потреби та практичної готовності до морально-вольового самовдосконалення.

7. Успішна реалізація обґрунтованих умов забезпечується в контексті розробленої педагогічної моделі, структурними компонентами якої є: цільовий, змістовий, організаційно-діяльнісний, контрольно-регулювальний, оцінювально-результативний.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів розглянутої проблеми. Перспективними є такі напрямки подальших наукових пошуків: розробка і валідизація методик діагностування рівнів сформованості морально стійкої поведінки; дослідження педагогічних умов активізації самовиховання особистості курсанта в сучасних умовах.

Публікації автора:

1. Штефанич Г.Г. Критерії, показники і рівні сформованості морально стійкої поведінки курсантів навчальних закладів МВС України // Наукові записки Харківського військового університету. Серія: Соціальна філософія, педагогіка, психологія. – Харків, 2002.- №15. - С.143-151.

2. Штефанич Г.Г. Сутність, структура та взаємозв’язок складових моральної стійкості офіцерів МВС України // Наукові записки кафедри педагогіки Харківського національного університету ім. Каразіна. – Харків, 2002.- № 9. - С.387-392.

3. Штефанич Г.Г. Фактори й умови формування моральної стійкості майбутніх офіцерів МВС України // Збірник наукових праць № 22. Частина ІІ. - Хмельницький: Вид-во НАПВУ, 2002.- С.211-217.

4. Штефанич Г.Г. Підвищення педагогічної культури курсових офіцерів щодо формування професійно-моральної стійкості у курсантів // Збірник наукових праць № 25. Частина ІІ. – Хмельницький: Вид-во НАПВУ, 2003.- С. 106-111.

5. Штефанич Г.Г. Удосконалення педагогічної майстерності викладачів щодо формування професійно-моральної стійкості у майбутніх офіцерів МВС України // Збірник наукових праць Харківського державного педагогічного університету ім. Г.С.Сковороди. – Харків: „ ОВС “ , 2003. - № 10. – С.93- 99.