Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Царенко Володимир Іванович. Формування правосвідомості особистості військовослужбовців-прикордонників України: дисертація канд. юрид. наук: 12.00.01 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Царенко В. І. Формування правосвідомості особистості військовослужбовців-прикордонників України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю: 12.00.01 — теорія та історія держави і права; історія політичних та правових учень. - Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Київ, 2003.

У дисертації здійснено комплексне дослідження питань сутності, структури і функцій правосвідомості на прикладі військовослужбовців Прикордонних військ України.

Автором визначено рівень правосвідомості військовослужбовців строкової служби Прикордонних військ України та військовослужбовців за контрактом, запропоновано визначення правосвідомості військовослужбовця-прикордонника та науково обгрунтовані теоретичні положення моделі правосвідомості військовослужбовця Прикордонних військ України.

Визначено правове виховання цієї категорії військовослужбовців, його мету, завдання. Здійснено аналіз засобів, форм і методів правового виховання військовослужбовців-прикордонників.

Запропоновано доповнення до Статуту Прикордонних військ з охорони державного кордону України та запропоновано практичні рекомендації щодо покращення правового виховання військовослужбовців-прикордонників України.

  1. Правосвідомість особистості відмежовується ----від групової та суспільної правосвідомості за обсягом, кількістю носіїв та терміном функціонування.

  2. Специфіка діяльності прикордонників по забезпеченню державної безпеки і захисту державного кордону України обумовлює функціонування професійної правосвідомості військовослужбовців-прикордонників.

  1. Професійна правосвідомість військовослужбовця-прикордонника є оціночне відображення специфіки нормативно-правового регулювання у сфері здійснення його оперативно-службової діяльності, що формується на основі психічних, інтелектуальних, емоційних і вольових процесів і станів, має здатність до збагачення внаслідок вільної взаємодії з іншими формами свідомості та здійснює регулюючий вплив на його поведінку при виконанні обов’язків по охороні державного кордону України.

4. Функціональні компоненти структури індивідуальної правосвідомості воїнів-прикордонників України: а) рівень та обсяг правових знань, якими володіють на сьогодні військовослужбовці-прикордонники; б) відношення розглядуваної категорії військовослужбовців до права та правових інститутів, яке виявляється в правових переконаннях і почуттях особи; в) готовність до цілеспрямованої правомірної діяльності на основі сформованої мети цієї діяльності, зважених мотивів, прийнятих вольових рішень на основі правового світогляду.

5. Структурними компонентами моделі професійної правосвідомості військовослужбовця-прикордонника України є: по-перше, (нормативно-правовий елемент) мінімум професійних правових знань чинного законодавства у сфері охорони державного кордону:

1) Закон України “Про Державний кордон України”;

  1. Закон України “Про Державну прикордонну службу України” ,”Про Прикордонні війська України”;

  2. Статті 201, 305, 331, 332, 419 Кримінального кодексу України;

  3. Статті 185-10, 202, 204-1 Кодексу України про Адміністративні правопорушення;

  4. Вимоги Статуту Прикордонних військ з охорони державного кордону України;

по-друге, (культурно-правовий елемент) – формування усталених поглядів і мотивацій які детермінують його культуру до виконання обов’язку захисника кордону, на основі усвідомлення значущості забезпечення державної безпеки, охорони суверенітету, незалежності, територіальної цілісності України,

по-третє, (діяльнісно-правий елемент) – готовність військовослужбовця-прикордонника за будь-яких умов виступити на захист державного кордону України і належним чином виконати обов’язок по забезпеченню державної безпеки і захисту державного кордону України.

6. Професійна правосвідомість військовослужбовця-прикордонника України є системою отримання та обробки правової інформації і правових знань з метою формування у нього правомірної поведінки. На цій підставі функції правосвідомості воїна-прикордонника класифікуємо на внутрішні, тобто способи і напрямки вироблення правомірної поведінки на основі правових знань і переконань та зовнішні – напрямки взаємодії правосвідомості із оточуваною правовою дійсністю.

  1. Правове виховання військовослужбовців-прикордонників України це цілеспрямована, організована, систематична діяльність Управління виховної роботи Держкомітету та штабу Прикордонних військ України, командирів (начальників), їх заступників з виховної роботи і штабів з метою формування професійної правосвідомості військовослужбовців-прикордонників.

  2. Проміжною метою правового виховання цієї категорії військовослужбовців є: набуття необхідних професійних правових знань; формування поваги до правового закону, відданості конституційному обов’язку, Військовій присязі, народу України; формування вмінь застосовувати норми права в конкретних службово-оперативних ситуаціях; зміцнення на конституційній основі єдиноначальності, правопорядку і військової дисципліни; попередження нестандартних відносин і злочинів серед військовослужбовців-прикордонників.

  3. Кінцевою метою правового виховання військовослужбовців-прикордонників є підвищення їх правової свідомості і правової культури, формування поваги до виконання обов’язку захисника кордонів України на підставі глибокого усвідомлення державної незалежності і призначення Прикордонних військ України у справі забезпечення безпеки держави;

  4. Завданнями правового виховання військовослужбовців-прикордонників є: а) набуття мінімуму професійних правових знань; б) формування поваги до права та нашої держави, розуміння її суверенітету та територіальної цілісності; в) формування вмінь професійно реалізовувати надані законодавством права і обов’язки військовослужбовця-прикордонника; г) створення обстановки законності й нетерпимості до правопорушень в підрозділах та запобігання порушенням військової дисципліни; д) виховання поваги до органів охорони державного кордону та фаху прикордонника як охоронця державного кордону України.

  5. Засоби правового виховання військовослужбовців-прикордонників України – це система заходів і предметів, які використовуються в правовому вихованні в процесі реалізації вибраного методу, а також різноманітні види педагогічної діяльності, які застосовують суб'єкти для досягнення мети правового виховання військовослужбовців-прикордонників.

  6. Форма правового виховання військовослужбовців-прикордонників України розкриває зміст цієї діяльності та є організованою системою заходів, методів та засобів і спрямована на формування правосвідомості військовослужбовців Прикордонних військ України.

  7. Методи правового виховання військовослужбовців-прикордонників України – це сукупність прийомів або способів правовиховного впливу на їх правосвідомість, за допомогою яких здійснюється формування у них необхідних правових знань, вмінь, навичок та найкраще досягається мета правовиховного заходу.

На підставі викладеного пропонуємо наступні практичні рекомендації щодо покращення правового виховання військовослужбовців-прикордонників України:

  1. Управлінню правового забезпечення охорони державного кордону Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у справах охорони державного кордону України привести у відповідність до Закону України “Про Державну Прикордонну службу України” статут Прикордонних військ з охорони державного кордону України (Частина ІІ. Прикордонна застава (проект)) та розділ “Виховна робота” доповнити підрозділом “Правове виховання”, який би містив поняття правового виховання військовослужбовців-прикордонників України, його мету та завдання .

  2. Управлінню виховної роботи Спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у справах охорони державного кордону України:

а) відпрацювати програму та тематичний план правовиховної роботи із різними категоріями військовослужбовців-прикордонників;

б) періодично організовувати підвищення кваліфікації посадових осіб обов’язком яких є правове виховання військовослужбовців-прикордонників та забезпечувати їх необхідними довідковими і методичними матеріалами;

в) планувати правовиховну роботу, здійснювати керівництво та організовувати її у з’єднаннях і частинах, систематично контролювати її стан.

3. Командирам (начальникам), їх заступникам з виховної роботи при проведенні правовиховних заходів активно використовувати наочні приладдя, технічні засоби навчання і всі доступні форми словесно-образної наочності. Використовувати потенціал телебачення, преси, радіо. Створити умови для заняття правовим самовихованням військовослужбовців-прикордонників, здійснювати керівництво та надавати їм необхідну допомогу.

Публікації автора:

  1. Царенко В. Правосвідомість військовослужбовців за контрактом у Прикордонних військах України // Юридичний вісник.(м. Одеса) - 2002. - №2. - С. 62-66.

  2. Царенко В. І. Функції індивідуальної правосвідомості воїна-прикордонника // Держава і право: 36. наук. пр. - К.: Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького ПАН України; Спілка юристів України, 2002. - Вип.15. -С. 49-54.

  3. Царенко В. І. Теоретичні питання формування правосвідомості воїнів-прикордонників шляхом правового самовиховання // Держава і право: 36. наук. пр. - К.: Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького ПАН України; Спілка юристів України, 2002. - Вип.16. - С. 22-27.

  4. Царенко В. І. Структура і рівень правосвідомості військовослужбовців строкової служби Прикордонних військ України. Збірник наукових праць № 10. Частина ІІ. – Хмельницький: видавництво національної академії ПВУ, 2000. – С. 383-387.

  5. Царенко В. І. Організація правовиховної роботи в Прикордонних військах України - гарантія військовослужбовцям строкової служби ПВУ знати свої права і обов’язки // Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України: 36. наук. пр. - Івано-Франківськ: "Плай", Прикарпатський університет імені Василя Стефаника, 2001. - Випуск У. - С. 57-62.

  6. В. Царенко Роль і місце правового самовиховання в формуванні правосвідомості воїнів-прикордонників України. Вісник. Збірник наукових праць за матеріалами Міжнародної наукової конференції студентів та аспірантів «Актуальні проблеми правознавства очима молодих вчених». – Хмельницький: Інститут регіонального управління і права, 2002. – С.32-33.

  7. В. Царенко Функціонування професійної правосвідомості військовослужбовців строкової служби ПВУ. Актуальні проблеми правознавства. Науковий збірник ЮІТАНГ. – Тернопіль: Юридичний інститут Тернопільської академії народного господарства, 2001. – С. 163-165.