Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Самсонова Вікторія Володимирівна. Формування організаційно-економічного механізму поширення сільськогосподарських знань та інформації : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Самсонова В.В. Формування організаційно-економічного механізму поширення сільськогосподарських знань та інформації. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – Національний університет біоресурсів і природокористування України, Київ, 2009.

Дисертаційна робота присвячена поглибленню теоретико-методологічних засад удосконалення організаційно-економічного механізму поширення сільськогосподарських знань та інформації і розробці концептуальних підходів до побудови системи поширення сільськогосподарських знань та інформації з використанням потенціалу аграрної освіти, науки і сільськогосподарського дорадництва.

У дисертаційній роботі визначено та обґрунтовано класифікацію інтелектуальних товарів і послуг, як об’єктів купівлі-продажу на інформаційному сегменті ринку інновацій, уточнено сутність економічної категорії «організаційно-економічний механізм поширення знань та інформації», обґрунтовано функції і напрями діяльності установ аграрної науки, освіти та дорадництва у поширенні знань та інформації.

Розроблено та запропоновано комплекс заходів з удосконалення організаційно-економічного механізму поширення сільськогосподарських знань та інформації в Україні й концептуальні підходи до побудови системи поширення сільськогосподарських знань та інформації з використанням потенціалу аграрної освіти, науки і сільськогосподарського дорадництва.

У дисертаційному дослідженні обґрунтовано комплекс питань і практичних рекомендацій з удосконалення організаційно-економічного механізму поширення сільськогосподарських знань та інформації в Україні з використанням потенціалу аграрної освіти, науки і дорадництва. За результатами дослідження зроблено такі висновки і пропозиції.

1. З точки зору потреб суспільства знання мають бути якомога доступнішими для широкого загалу споживачів і поширюватися на безоплатній основі, а інформація – в основному на платній основі, за потребою, швидко і вчасно, оскільки її ефективність знижується при поширенні широкому загалу споживачів.

2. Для визначення економічних та організаційних засад поширення знань та інформації як інтелектуальних товарів у ринкових умовах, пропонується представити інформацію та знання як види інтелектуальних товарів і послуг на інформаційному ринку в трьох інтерпретаціях: освітні товари і послуги (базове поширення знань та інформації) пропонується поширювати безкоштовно (за рахунок державного фінансування) широкому загалу споживачів; науковий товар (пропонування спеціальної (наукової) інформації, яка потребує спеціального тематичного пошуку), фінансування фундаментальних досліджень доцільно здійснювати за рахунок державного бюджету, а інформацію та знання, як результати прикладної науки, слід доводити до споживачів за собівартістю з урахуванням визначеного відсотка на видатки розвитку; консультаційні послуги (надаються на основі аналізу, оцінки й узагальнення знань та інформації для розв’язання конкретних проблем споживачів) економічно доцільно поширювати за ринковими цінами.

3. Для налагодження системної взаємодії основних суб’єктів інформаційного сегмента ринку інновацій в АПК обґрунтовано і запропоновано основні напрями й акценти у поширенні знань та інформації як інтелектуальних товарів і послуг, а саме аграрна освіта має, в першу чергу, робити акцент на поширенні освітніх товарів і послуг, проте вищі навчальні заклади аграрної освіти на конкурентних засадах можуть продукувати й наукові товари і консультаційні послуги. Аграрна наука повинна акцентувати свою діяльність на продукуванні наукових товарів і наданні консультаційних послуг і лише частково надавати супутні освітні послуги. Дорадчі служби повинні сприяти акумулюванню накопичених людством знань, інформації, досягнень науково-технічного прогресу і виведенню наукових товарів на ринок та продажу їх потенційним споживачам через надання консультаційних послуг.

4. Для побудови ефективної в ринкових умовах системи поширення сільськогосподарських знань та інформації поглиблено визначення сутності організаційно-економічного механізму поширення сільськогосподарських знань та інформації та визначено основні його складові.

5. На підставі оцінки потенціалу аграрної освіти, науки і дорадництва у поширенні сільськогосподарських знань та інформації і системного аналізу сучасного стану функціонування організаційно-економічного механізму поширення сільськогосподарських знань та інформації в Україні, проведених за методиками багатофакторного порівняльного і системного аналізу, рейтингових оцінок, соціологічного опитування, розрахунково-конструктивними, економіко-статистичними та графічними методами, зроблено висновок, що установи агарної освіти в цілому мають потужний кадровий та інформаційний потенціал, але матеріально-технічна база потребує оновлення, проте вузи достатньою мірою спроможні забезпечити безкоштовне поширення базових знань та інформації, але за умов державного фінансування.

Заклади аграрної науки мають досить розвинуту організаційну структуру, інформаційний потенціал для проведення наукових досліджень, проте кадрова складова потребує певного «омолодження» (44% вчених, які працюють в наукових установах, пенсійного віку), часткового оновлення потребує матеріально-технічна база. Необхідно активізувати роботу з комерціалізації інноваційних наукових розробок, поширення наукових товарів та їх застосування в господарській практиці.

Дорадчі служби мають гнучку організаційну структуру, проте потребує врегулювання організація кадрового забезпечення дорадчої діяльності, фінансових розрахунків у процесі поширення знань та інформації, особливо у процесі залучення закладів аграрної освіти й науки.

6. Обґрунтовано концептуальний підхід до функціонування інформаційного сегмента ринку інновацій, за яким освітні товари та послуги, наукові товари, консультаційні послуги на інформаційному ринку мають поширюватись на таких засадах: освітні товари та послуги – за умов державного фінансування; наукові товари (що поширюватимуться підрозділами наукового консалтингу) – за собівартістю, з урахуванням визначеного відсотка на видатки розвитку; наукові товари (що поширюються організаціями бізнес-консалтингу) – за ринковими цінами; соціально-спрямовані дорадчі послуги (в межах програмно-цільових замовлень) – за рахунок державного фінансування; консультаційні послуги – за ринковими цінами.

Запропоновано формувати окрему складову інфраструктури інноваційного ринку – науковий (бізнес) консалтинг, яка представлятиме економічні інтереси наукових і освітніх організацій та інноваційного підприємництва.

7. Обґрунтований комплекс заходів з удосконалення організаційно-економічного механізму поширення сільськогосподарських знань та інформації (за його складовими) дає змогу, по-перше, визначити економічні й організаційні засади поширення інформації та знань у ринкових умовах; по-друге, науковим установам, освітнім закладам, дорадчим службам зайняти свою чітко визначену нішу на інформаційному ринку, що сприятиме функціонуванню вільної конкуренції на ринку інтелектуальних товарів і послуг та органічно вбудувати систему поширення знань й інформації в інфраструктуру інноваційного ринку АПК; по-третє, врегулювати економічні відносини між суб’єктами інформаційного ринку з приводу купівлі-продажу інформації та знань; по-четверте, здійснювати поширення сільськогосподарських знань та інформації за ринковими принципами із залученням потенціалу аграрної освіти, науки та сільськогосподарського дорадництва.

Реалізація розроблених пропозицій сприятиме вдосконаленню способу організації аграрної економіки України, за якого роль головного джерела стійкого економічного зростання відіграватимуть нові знання та їх практичне застосування.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Самсонова В. В. Сутність організаційно-економічного механізму поширення сільськогосподарських знань та інформації / В. В. Самсонова // Науковий вісник НАУ. – 2006. – Вип. 100. – С. 329 – 333.

  1. Середюк С. М. Принципи організації інформаційно-консультаційної діяльності вищих навчальних закладів аграрної освіти / С. М. Середюк, В. В. Сам-сонова // Аграрна наука і освіта. – 2006. – Т. 7, № 5–6. – С. 161 – 164. (Особистий внесок здобувача полягає у розробці методичного підходу до визначення принципів організації інформаційно-консультаційної діяльності ВНЗ).

  2. Самсонова В. В. Роль сільськогосподарського дорадництва у реалізації державної політики розвитку регіонів / В. В. Самсонова // Регіональна бізнес-економіка та управління. – 2007. – № 1(13). – С. 32 – 38.

  3. Самсонова В. В. Теоретичні засади механізму використання потенціалу аграрної освіти, науки та дорадництва у поширенні сільськогосподарських знань та інформації / В. В. Самсонова // Вісник ХНАУ ім. В. В. Докучаєва. Сер. Економіка АПК і природокористування. – 2007. – Вип.1. – С. 207 – 212.

  4. Самсонова В. В. Сучасний стан функціонування організаційно-економічного механізму поширення сільськогосподарських знань та інформації в Україні / В. В. Самсонова // Аграрна наука і освіта. – 2007. – Т. 8, № 5-6. – С. 138 – 142.

  5. Самсонова В. В. Методичні засади формування механізму управління конкурентоспроможністю інформаційно-консультаційних послуг / В. В. Сам-сонова // Науковий вісник НАУ. – 2007. – Вип. 110, Ч.1. – С.161 – 165.

  6. Самсонова В. В. Оцінка потенціалу аграрної науки, освіти та дорадництва в поширенні сільськогосподарських знань та інформації / В. В. Самсонова // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Вип. 238: В 5 т. – Т. І. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – C. 142 – 147.

  7. Організація управління аграрною економікою / [ Немчук В. П., Рос-

соха В. В., Самсонова В. В. та ін.] ; за ред. М. Ф. Кропивка. – К. : ННЦ ІАЕ, 2008.– 420 с. (Особистий внесок здобувача полягає у розробці концептуальних підходів до формування ринкової системи поширення сільськогосподарських знань та інформації).

Матеріали конференцій:

  1. Самсонова В. В. Особливості формування організаційно-економічного механізму інформаційно-консультаційного забезпечення сільськогосподарських товаровиробників : тези доповідей ІІ міжнар. виставки сільського господарства «ІнтерАГРО-2006» [секція «Сільськогосподарська дорадча діяльність : механізм, програми, досвід»], (Київ, 1–4 лютого 2006 р.). – К. : Видавничий центр НАУ, 2006. – С. 65 – 71.

  2. Samsonova V. Problems and prospects of agricultural consulting services development with using of agrarian education and science potential / Materials of International Scientific Conference [«Problems and perspectives of agricultural extension services development»], (Sudak, 10–12 may 2006 р.) / Tavria state agrotechnical academy. – Melitopol : TSAA, 2006. – P. 194 – 197.

  3. Самсонова В. В. Практика поширення інновацій у Національному аграрному університеті : матеріали ІІІ міжнар. виставки сільського господарства «ІнтерАГРО-2007» [майстер-клас «Роль дорадчих служб у підвищенні рентабельності сільськогосподарського виробництва»], (Київ, 31 січня–3 лютого 2007 р.). – К. : Видавничий центр НАУ, 2007. – С. 109 – 112.

  4. Самсонова В. В. Економічний механізм використання інформаційного потенціалу аграрної освіти, науки та дорадництва у поширенні сільськогосподарських знань та інформації : матеріали всеукр. наук. конф. молодих вчених, (Умань, 21–22 лютого 2007 р.) / Уманський державний аграрний університет. – Умань, 2007. – С. 137 – 138.

  5. Самсонова В. В. Сільськогосподарська інформація та знання як товар : матеріали V міжнар. наук.-теорет. конф. молодих вчених [«Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть»], (Тернопіль, 17 квітня 2007 р.) / Міністерство освіти і науки, Приватний вищий навчальний заклад «Інститут економіки і підприємництва». – Тернопіль, 2007. – С. 319 – 321.

  6. Самсонова В. В. Інформаційне забезпечення сільськогосподарських товаровиробників як складова економічної безпеки держави : матеріали міжнар. наук. конф. [«Економічна безпека країни: проблеми теорії і практики в умовах демократичної трансформації форми влади»], (Полтава, 24–25 квітня 2007 р.) / Полтавський ун-т споживчої кооперації України. – Полтава, 2007. – С. 85 – 89.

  7. Самсонова В. В. Інформація та знання як складові інтелектуального капіталу : материалы междунар. науч.-практ. конф. ученых и специалистов [«Интеграционные процессы и социально-экономическое развитие»], (Симферополь, 25–26 мая 2007 г.) / Академия экономических наук Украины, Крымский экономический институт КНЭУ им. В. Гетьмана. – Симферополь, 2007. – С. 235 – 236.

  8. Samsonova V. Features of information safety in higher educational institutions, scientific establishments and consulting services : materials of the Ninth International Conference on Science and Technology [«System analysis and information technologies»], (Kyiv, 15–19 may, 2007) / NTUU «KPI». – К. : NTUU KPI, 2007. – Р. 198.

  9. Самсонова В. В. Концепція побудови ринкової системи поширення знань та інформації : матеріали ІІІ Міжнар. Форуму молодих вчених [«Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн: стан, проблеми, перспективи»], (Харків, 15–16 травня 2008 р.) / Мін-во аграр. політики України, Харк. нац. техн. ун-т сіл. госп-ва ім. П. Василенка. – Харків, 2008. – C. 141 – 143.

  10. Самсонова В. В. Проблеми формування організаційно-економічного механізму поширення знань та інформації науково-навчальними організаціями : матеріали ІІ міжнар. наук.-практ. конф. [«Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики»], (Львів, 29–31 травня 2008 р.) / Нац. ун-т «Львівська політехніка». – Львів, 2008. – C. 307 – 308.

  11. Самсонова В. В. Діагностика недоліків функціонування організаційно-економічного механізму поширення сільськогосподарських знань та інформації в аграрному секторі України: матеріали міжнар. наук.-практ. конференції [«Актуальні питання та інноваційний розвиток ступеневої освіти та дорадництва в сільськогосподарському виробництві»], (Київ, 25–26 вересня 2008 р.) / Нац. аграр. ун-т. – Київ, 2008. – С. 71 – 72.