Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Буняк Надія Михайлівна. Формування маркетингової стратегії розвитку регіону та механізми її реалізації : Дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / Луцький держ. технічний ун-т. — Луцьк, 2006. — 214арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 175-191.



Анотація до роботи:

Буняк Н.М. Формування маркетингової стратегії розвитку регіону та механізми її реалізації. – Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2006.

Дисертація присвячена обґрунтуванню теоретичних і методологічних підходів до формування і реалізації маркетингової стратегії розвитку регіональної економіки та отримання на основі її використання тривалих конкурентних переваг. Проаналізовано і узагальнено теоретичні основи регіонального маркетингу, визначено особливості та окреслено послідовність етапів формування та реалізації маркетингової стратегії регіону. Запропоновано в якості показника ефективності функціонування маркетингу на рівні регіону використовувати інтегральний показник конкурентоспроможності регіону. Розроблено методичний підхід та проведено оцінку рівня конкурентоспроможності регіонів України як місця організації бізнесу, проживання населення та організації відпочинку. Запропоновано методичні підходи та практичні рекомендації щодо вибору маркетингової стратегії розвитку регіону та механізмів її реалізації. Визначено маркетингові можливості підвищення конкурентоспроможності Волинської області.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової проблеми – розробки теоретико-методологічних положень щодо обґрунтування й реалізації маркетингової стратегії розвитку регіональної економіки та отримання на основі її використання тривалих конкурентних переваг. Проведене дослідження дає підстави зробити ряд висновків та узагальнень, що мають практичний характер і можуть бути використанні в процесі вдосконалення системи управління розвитком регіонів:

1. Аналіз існуючої в Україні регіональної політики дозволив аргументувати об’єктивну необхідність та доцільність використання маркетингу на рівні регіону як інструментарію, який сприяє розробці та реалізації ефективної регіональної політики, підвищенню його конкурентоспроможності на основі врахування особливостей зовнішнього та внутрішнього середовища конкретного регіону та створення умов для максимального пристосування його до потреб ринку.

2. Встановлено, що в умовах децентралізації управління, розширення самостійності регіональних систем, перетворення їх з пасивних виконавців в активних суб’єктів ринкових відносин, відбувається загострення конкурентної боротьби між ними. В цій боротьбі перемагає той регіон, який найбільш ефективно реалізує власні конкурентні переваги. У зв’язку з цим на перший план виступає проблема стратегічного управління розвитком регіонів, зокрема реалізація наявних конкурентних переваг та створення нових.

3. На сучасному етапі економічного розвитку України особливого значення набуває використання стратегічного маркетингового підходу до розвитку регіону, мета якого полягає у створенні, підтримці та нарощенні довгострокових конкурентних переваг. Однією з важливих прерогатив стратегічного маркетингового підходу є прогнозування можливих змін, які відбудуться в суспільстві, що в свою чергу дозволяє на ранній стадії адаптуватись до них і зайняти конкурентоспроможну позицію на ринку.

4. У роботі запропоновано алгоритм оцінки рівня конкурентоспроможності регіонів України через розрахунок інтегрального показника конкурентоспроможності регіону, який об’єднує зведені показники конкурентоспроможності регіону на цільових ринках: підприємств та інвесторів, населення та відвідувачів регіону, при формуванні стратегії розвитку, здійсненні державної інвестиційної політики.

5. На основі оцінки конкурентоспроможності регіонів України запропоновано методичний підхід до визначення стратегічних напрямків нарощення конкурентних переваг регіону.

6. Встановлено, що мета маркетингової діяльності на рівні регіону полягає у підвищенні рівня конкурентоспроможності регіону шляхом побудови оптимальної моделі розвитку регіону, орієнтованої на просування його унікальних особливостей з урахуванням усіх існуючих та потенційних ресурсів, нарощенні конкурентних переваг та залучення в регіон економічних агентів, які здатні підвищити рівень добробуту місцевого населення.

7. Побудовані множинні економетричні моделі впливу окремих факторів на рівень конкурентоспроможності регіону дозволили визначити напрямки й обґрунтувати механізми набуття тривалих конкурентних переваг.

8. На підставі результатів дисертаційного дослідження вносяться такі рекомендації:

Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції України врахувати результати дослідження при розробці державної стратегії регіонального розвитку України;

облдержадміністрації, територіальними підрозділами центральних органів виконавчої влади з метою підвищення конкурентоспроможності регіону сприяти впровадженню маркетингових принципів у практику управління регіональним розвитком;

Міністерству фінансів України при розробці проекту бюджету передбачити відповідні кошти на реалізацію маркетингової стратегії розвитку регіонів;

Міністерству освіти і науки України рекомендувати під час підготовки фахівців з менеджменту та маркетингу використати теоретичні та методологічні аспекти формування і реалізації маркетингової стратегії розвитку регіону при розробці змісту дисциплін “Розміщення продуктивних сил” та “Маркетинг”.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Буняк Н.М. Маркетинг та екологія: концепція взаємодії // Вісник Національного університету “Львівська політехніка” Логістика. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська Політехніка”, 2003. – № 472.- С.7-12.

  2. Буняк Н.М. Маркетинг як інструмент регіональної політики // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. –Луцьк: Редакційно-видавничий відділ “Вежа” Волинського державного університету ім. Лесі Українки. - 2003. - № 9. – С.106-109.

  3. Морохова В.О., Буняк Н.М. Екологічний аспект соціально-етичного маркетингу // Науковий вісник “Сучасна економічна теорія та проблеми її застосування”. – Львів: Український державний лісотехнічний університет. –2002.- Випуск 12.6. - С.165-170. (Особистий внесок: обґрунтовано доцільність використання екологічного маркетингу, який базується на концепції соціально-етичного маркетингу).

  4. Буняк Н.М. Маркетинг як інструмент підвищення конкурентоспроможності регіонального туристичного продукту // Збірник наукових праць ”Економіка: проблеми теорії та практики”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 117-121.

  5. Буняк Н.М. Маркетингова концепція управління розвитком регіонів // Економічні науки. Серія “Регіональна економіка”. Збірник наукових праць. Луцький державний технічний університет. Випуск 2(5). Редкол.: відп. ред. д.е.н., професор Герасимчук З.В.– Луцьк, 2005.- С. 190-197

Статті у інших виданнях:

  1. Буняк Н.М. Шляхи соціально-економічного розвитку регіонів // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції студентів та молодих вчених “Сучасний стан та перспективи соціально-економічного розвитку регіонів в ринкових умовах”. - Нікополь: Видавництво Нікопольського інституту управління, бізнесу та права, 2002. – С.8-11.

  2. Буняк Н.М. Маркетинг в системі державного управління // Збірник матеріалів ІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні проблеми управління”: Частина 1.: К.: - Видавництво “Хімджест”, 2003.- С.126-127.

  3. Буняк Н.М. Маркетинг та екологія: концепція взаємодії // Тези доповідей ІV Міжнародної науково-практичної конференції “Маркетинг та логістика в системі менеджменту”. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2002. – С.38-40.

  4. Буняк Н.М. Інтернет-маркетинг: можливості застосування// Матеріали ІІ Міжнародної конференції студентів, аспірантів і молодих вчених “Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління”. – К.: Пошуково-видавниче агентство “Книга пам’яті України”, 2003. – С.354-355.

  1. Буняк Н.М. Управління маркетингом на підприємстві // Матеріали VІ міжнародної науково-практичної конференції “Маркетинг: теорія і практика”. –К.: Видавництво КНЕУ, 2002. – С.9-10.

  2. Морохова В.О., Буняк Н.М. Маркетингові інструменти залучення іноземних інвестицій в регіон // Економічні науки. Серія “Регіональна економіка”. Збірник наукових праць. Луцький державний технічний університет. Редкол.: відп. ред. д.е.н., професор Герасимчук З.В.– Луцьк, 2004. – С. 92 –100. (Особистий внесок: розроблено рекомендації щодо організації маркетингової діяльності на рівні регіону з метою залучення інвестицій).

  3. Буняк Н.М. Маркетингове забезпечення конкурентоспроможності регіону // Матеріали VII міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2004” . – Дніпропетровськ: “Наука і освіта”, 2004. – С.21-22.

  4. Буняк Н.М. Маркетингові можливості розвитку туризму на Волині // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці: АНТ Лтд, 2005. – Випуск ІІІ. - С. 421-423.