Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Авраменко Олег Борисович. Формування культури праці в учнів 5-9 класів на уроках трудового навчання : дис. ... канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Авраменко О.Б. ФОРМУВАННЯ КУЛЬТУРИ ПРАЦІ В УЧНІВ 5-9 КЛАСІВ НА УРОКАХ ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія і методика трудового навчання. Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, Київ, 2006.

Дисертаційне дослідження присвячене актуальній проблемі формування культури праці в учнів 5-9 класів на уроках трудового навчання у процесі вивчення технічних видів праці.

В роботі обґрунтовано сутність поняття “культура праці учнів основної школи” та її основних елементів. Розкриваються зміст та особливості формування культури праці в учнів відповідно до нової навчальної програми, яка побудована на засадах проектно-технологічного підходу. Визначено параметри, критерії та рівні сформованості даного особистісного утворення в учнів основної школи.

Виявлено організаційно-методичні умови, що забезпечують формування культури праці в умовах проектно-технологічної діяльності: систематичне акцентуванні уваги учнів на основних елементах культури праці; стимулювання до самостійного набуття знань; залучення учнів до систематичного планування, організації та контролю проектної діяльності, що складають основу саморегуляції, високої культури праці і професійно важливих якостей особистості.

Теоретично обґрунтовано та експериментально перевірено поетапну модель формування культури праці в учнів 5-9 класів у процесі проектно-технологічної діяльності на уроках трудового навчання.

Узагальнення результатів дослідження дає підстави зробити такі висновки:

1. Рівень культури праці є важливою характеристикою особистості та основою її готовності до трудової діяльності. Потреба суспільства в особистості з високою культурою праці диктується вимогами науково-технічного та соціального прогресу, які визначають рівень підготовки молоді до самостійного трудового життя. Негативний стан в роботі школи з формування в учнів елементів культури праці викликає необхідність вдосконалення процесу підготовки школярів. Умови для ефективного вирішення даної проблеми можуть бути створені на уроках трудового навчання в процесі проектно-технологічної діяльності.

2. У процесі дослідження виявлено причини низького рівня культури праці в учнів 5-9 класів та фактори, які негативно впливають на процес формування даного особистісного утворення: порушення принципу добровільності; одноманітність та низький інтелектуальний потенціал багатьох видів праці; недостатній рівень самостійного планування та організації навчально-трудової діяльності; недостатнє врахування мотивації учнів. Поза увагою залишаються відносини учнів у колективі, розвиток аналітичних здібностей, навчання учнів загально трудовим операціям (аналіз, синтез, планування, контроль).

3. Уточнено сутність поняття “культура праці учнів”. Виявлено, що це складне особистісне утворення, яке виражає рівень оволодіння учнями певною системою знань та майстерності їх застосування у практично-перетворювальній діяльності. Процес формування культури праці учнів розглядається як відносно цілісна система, що включає мету, зміст роботи та організаційно-методичні умови.

Культура праці є сукупністю взаємопов’язаних компонентів: наявність певної системи знань (про організацію сучасного виробництва, знань з економіки, екології, ергономіки, естетики, дизайну); вміння використовувати технічні можливості сучасної комп’ютерної техніки; вміння та навички з планування; раціональної організації процесу праці; вміння користуватися технічною документацією; раціонально використовувати засоби праці та матеріали; здатність контролювати якість виконання роботи з певною мірою точності; виконання правил техніки безпеки; досвід трудових відносин у колективі.

4. Доведено, що формування знань, умінь та навичок культури праці насамперед визначається майстерністю самих учителів трудового навчання, вмінням організувати процес навчання так, щоб пізнавальна і практична діяльність спонукала учнів до застосування комплексу вмінь та навичок, що характеризують культуру праці.

5. В дослідженні визначено чотири рівні сформованості в учнів умінь та навичок культури праці: найвищий, високий, середній, низький. Вони ґрунтуються на відмінності в знаннях щодо сутності та основних етапів проектно-технологічної діяльності; сформованості вмінь планувати майбутню проектно-технологічну діяльність, вмінь та навичок раціональної організації технологічного процесу виготовлення виробу, вмінь контролювати якість виробу і підводити підсумки за всіма показниками.

6. Обґрунтовано зміст культури праці відповідно до вимог нової навчальної програми. Доведено доцільність поетапного формування даного особистісного утворення в учнів 5-9 класів у процесі проектно-технологічної діяльності, що сприяє виробленню знань та практичних умінь, які характеризують культуру праці школярів, а саме: перший етап – оволодіння вихідними знаннями, вміннями та навичками, що проявляються у засвоєнні, маніпулюванні та самостійному їх застосуванні; другий – планування й організація виконання дій під контролем, який передбачає поділ навчально-трудового завдання на етапи, їх об’єднання і проведення невідомого завдання до вже відомого різновиду; третій етап – самостійне планування й організація виконання проектно-технологічної діяльності: пошук інформації, самостійна побудова програми дій, контроль, перенесення вмінь та навичок на новий вид завдань.

7. На основі проведеного дослідження виявлено, що ефективність формування культури праці залежить від організаційно-методичних умов, які полягають у наявності системи проектно-технологічних знань, умінь і навичок; стимулюванні до самостійного набуття знань; формуванні організаторських умінь та вмінь планувати, що складають основу високої культури праці і професійно важливих якостей особистості; наступності у формуванні культури праці; диференціації педагогічного впливу; наданні учням на кожному віковому етапі максимально можливої самостійності, активності, ініціативи; організації реальної участі школярів у цілісному процесі праці; систематичному включенні учнів у колективні форми проектно-технологічної діяльності і продуктивної праці; гармонізації інтелектуального, практичного та особистісного компонентів культури праці; підвищенні кваліфікації та методичному забезпеченні вчителів трудового навчання.

8. Експериментальна робота засвідчила, що за відповідної організації занять на уроках трудового навчання не тільки забезпечується розв’язання завдань з оволодіння знаннями, вміннями та навичками з планування та організації проектно-технологічної діяльності, а й створюються умови для формування культури праці у сукупності її компонентів: пізнавальних мотивів, творчого застосування знань, умінь та навичок, самостійності, самоконтролю, вмінь працювати в колективі.

Дисертаційне дослідження не претендує на повне вирішення питань, пов’язаних з даною проблемою. Надалі потребують дослідження з наступності у формуванні культури праці учнів; підготовки вчителів трудового навчання до формування в учнів культури праці.

Публікації автора:

1. Авраменко О.Б. Культура праці учнів як об’єкт дослідження методики трудового навчання // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми / 3б. наук. пр. Випуск 5 / Редкол.: І.А. Зязюн (голова) та ін. - Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2004. – С. 9 -15.

2. Авраменко О.Б. Формування в учнів культури сільськогосподарської праці. // Психолого-педагогічні проблеми сільської школи: Зб. наук. пр. Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини / Ред. кол.: Побірченко Н.С. (гол. ред.) та інші. – К.: Міленіум, 2004. – Випуск 7. – С. 3-12.

3. Авраменко О.Б. Культура праці школярів та її формування на уроках трудового навчання // Трудова підготовка в закладах освіти. – 2005. – №4. – С. 11-14.

4. Авраменко О.Б. Особливості формування культури праці учнів підліткового віку // Психолого-педагогічні проблеми сільської школи: Зб. наук. пр. Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини / Ред. кол.: Побірченко Н.С. (гол. ред.) та інші. – К.: Міленіум, 2005. – Випуск 12. – С.6-12.

5. Авраменко О.Б. Проблеми формування культури праці учнів у сучасній школі / Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: педагогіка. – 2005. - №3. – С. 76-79.

6. Авраменко О.Б. Формування культури праці учнів під час виконання творчих проектів // Зб. наук. пр. Полтавського державного педагогічного університету імені В.Г.Короленка. Серія “Педагогічні науки”. – Випуск 2 (41). – Полтава, 2005. – С. 244-252.

7. Авраменко О.Б. Формування культури праці учнів у процесі проектно-технологічної діяльності // Професійне становлення особистості: проблеми і перспективи: Тези доповідей ІІІ міжнародної науково-практичної конференції. – Хмельницький: ХНУ, 2005. - С. 85-86.