Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Шаповал Людмила Петрівна. Формування комунального господарства міста в сучасних умовах господарювання : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Шаповал Л.П. Формування комунального господарства міста в сучасних умовах господарювання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і реґіональна економіка. – Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка Міністерства освіти і науки України, Полтава, 2007.

Дисертацію присвячено дослідженню процесу формування комунального господарства міста в сучасних умовах господарювання. У роботі обґрунтовано доцільність введення в науково-практичний обіг економічної сутності “комунальне господарство міста”. Досліджено формування структури комунального господарства в системі житлово-комунального господарства, міського господарства та господарського комплексу країни. Визначено джерела фінансування комунального господарства міста з урахуванням світового досвіду. Розглянуто функціональне і соціальне значення водопровідно-каналізаційної галузі в структурі комунального господарства та проведено групування реґіонів України за рівнем відшкодування тарифом для населення фактичної собівартості послуг централізованого водопостачання та водовідведення. Розроблено стратегію двокомпонентного тарифу на послуги централізованого водопостачання та водовідведення для населення. Удосконалено інформаційне забезпечення системи управління комунальним господарством на основі бенчмаркінгового підходу. Обґрунтовано організаційно-економічний механізм фінансового забезпечення комунального господарства міста та розроблено структуру і функції комунального банку територіального розвитку.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі – обґрунтування процесу формування комунального господарства міста шляхом дослідження діяльності комунальних підприємств у сучасних умовах господарювання й розробки стратегії двокомпонентного тарифу на послуги централізованого водопостачання та водовідведення для населення, що виявляється в таких головних наукових і практичних результатах:

1. Комунальне господарство міста – це підсистема житлово-комунального господарства, представлена сукупністю елементів комунального обслуговування та благоустрою, що перебувають у комунальній власності відповідної територіальної громади та надають комунальні послуги, які забезпечують сприятливі умови життєдіяльності суб’єктів міста.

2. З метою дослідження процесу формування структури комунального господарства міста в системі житлово-комунального господарства, міського господарства, господарського комплексу країни використано системно-структурний, територіальний й галузевий підхід. Системно-структурний підхід дозволяє розглядати комунальне господарство міста, з одного боку, як складну, динамічну, відносно автономну, цілісну систему, а з іншого – як невід’ємний елемент багаторівневої територіальної суспільної системи – господарського комплексу держави. Територіальний підхід надає можливість комплексно й ефективно використовувати всі наявні ресурси і умови з урахуванням наступної системи факторів: природно-ресурсних, економічних, соціальних, екологічних, техніко-економічних, які визначають відмінності формування та розвитку комунального господарства окремих міст. Залежно від того, якою комбінацією факторів і умов володіє та чи інша територія, формуються об’єктивні можливості для розвитку галузей комунального господарства міста. Галузевий підхід передбачає дослідження особливостей діяльності окремих галузей комунального господарства, метою яких є надання комунальних послуг.

3. Визначено функціональне значення водопровідно-каналізаційної галузі в структурі комунального господарства міста, яке полягає в наданні послуг з централізованого водопостачання та водовідведення у необхідній кількості й належній якості. Обґрунтовано її соціальне значення – неможливість заміни іншими послугами, належність до групи суспільних благ, життєзабезпечуючий характер діяльності, який полягає в задоволенні першочергових потреб населення.

4. Досліджено джерела фінансування комунального господарства міста в сучасних умовах господарювання: власні та прирівняні до них кошти, залучені та запозичені, кошти отримані у разі перерозподілу. Встановлено, що вирішальну роль у формуванні власних та прирівняних до них коштів відіграє тарифна політика й частково бюджетне фінансування. Розглянуто світовий досвід фінансування підприємств комунального господарства шляхом залучення приватного капіталу через застосування наступних форм: контракт на виконання робіт; контракт на управління підприємством; приватизація; оренда/лізинґ; концесія. Визначено перешкоди щодо їх застосування в сучасних умовах господарювання в Україні.

5. У процесі дослідження територіальних особливостей тарифної політики підприємств водопровідно-каналізаційного господарства на основі методу статистичного групування, визначено три групи реґіонів України за рівнем відшкодування тарифом для населення фактичної собівартості послуг централізованого водопостачання та водовідведення: реґіони з низьким, середнім і високим рівнем відшкодування. Даний аналітичний підхід визначає факт нерівномірності відшкодування тарифом для населення фактичної собівартості послуг підприємств водопровідно-каналізаційного господарства за реґіонами України, що свідчить про недосконалість сучасної тарифної політики.

6. Розроблено стратегію двокомпонентного тарифу на послуги централізованого водопостачання та водовідведення й обґрунтовано доцільність її впровадження шляхом виконання наступної послідовності дій: розробка методики розрахунку двокомпонентного тарифу на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, яка враховує оплату послуг двома компонентами: постійна частина тарифу (абонентська плата) та змінна частина тарифу (плата за фактичне споживання води); моделювання прогнозних значень тарифів і майбутнього розміру оплати населенням послуг централізованого водопостачання та водовідведення за діючою й запропонованою методиками на основі методу екстраполяції тренду і визначення ефективності запропонованої методики шляхом розрахунку розміру оплати населенням послуг централізованого водопостачання та водовідведення залежно від кількості членів родини, які мешкають у квартирі; побудову алгоритму введення методики розрахунку двокомпонентного тарифу на послуги централізованого водопостачання та водовідведення в межах міста, які в обов’язковому порядку передбачають реалізацію принципу тарифної політики міста щодо відкритості інформації про особливості застосування даної методики.

7. Для проведення системного аналізу моделей ефективного функціонування підприємств комунального господарства міста та визначення кращого досвіду вирішення проблем, запропоновано створення єдиного інформаційного забезпечення комунального господарства на основі бенчмаркінгового підходу, яке передбачає обробку даних в єдиному центрі інформації на державному, регіональному й місцевому рівнях.

8. Розроблено організаційно-економічний механізм фінансового забезпечення комунального господарства міста шляхом створення фінансового посередника – комунального банку територіального розвитку. З метою апробації запропонованого організаційно-економічного механізму фінансового забезпечення комунального господарства міста було проведено експертне опитування керівного складу великих і середніх підприємств м. Кременчук. За підсумками результатів даного опитування встановлено, що більшість респондентів підтримує пропозицію автора щодо створення відповідної спеціалізованої установи, як пріоритетний захід, спрямований на підвищення ефективності функціонування комунального господарства міста.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

1. Шаповал Л.П. Особливості міжбюджетних відносин на регіональному рівні // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Вип. 183: В 3 т. Том ІІ. – Д.: ДНУ, 2003. – С. 426 – 433.

2. Шаповал Л.П. Вплив податкових надходжень на формування місцевих бюджетів // Регіональні перспективи: Наук.-практ. журн. – Кременчук, 2003. – № 7 – 8(32-33). – С. 35 – 37.

3. Шаповал Л.П. Основні напрями реформування комунального господарства промислового міста в Україні // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля: Наук. журн. – Луганськ: СНУ, 2004. – №10 (80). Ч. І. – С. 182 – 188.

4. Дубіщев В.П., Шаповал Л.П. Принципи формування реґіональної бюджетної політики в Україні // Зб. наук. пр. Черкас. держ. технол. ун-ту. Серія: Екон. науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – Вип. 11. – С. 8 – 13. Особистий внесок автора: визначено принципи та пріоритетні напрями формування бюджетної політики на реґіональному рівні.

5. Шаповал Л.П. Бюджетні проблеми міст-донорів Полтавського регіону в умовах трансформації соціально-економічних відносин в Україні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Мале та середнє банківництво в умовах становлення ринкової системи в Україні: Зб. наук. пр. / НАН України. Інститут реґіональних досліджень. – Л., 2004. – Вип. 6 (L). – С. 300 – 306.

6. Шаповал Л.П. Методичні основи формування тарифів для підприємств водопровідно-каналізаційного господарства в реґіонах України // Реґіональні перспективи: Наук.-практ. журн. – Кременчук, 2004. – № 1 – 2(38-39). – С. 75 – 78.

7. Шаповал Л.П. Методологічні основи процесу формування системи управління комунальним господарством міста в Україні // Економіка і регіон: Наук. вісн. / Полтав. нац. техн. ун-т ім. Ю. Кондратюка. – 2004. – № 2(3). – С. 87 – 90.

8. Шаповал Л.П. Основні напрями удосконалення тарифного реґулювання водопровідно-каналізаційного господарства // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. – К.: Техніка, 2005. – Вып. 65. – С. 189. – 200.

9. Дубіщев В.П., Шаповал Л.П. Удосконалення системи фінансування комунальним господарством міста // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Вип. 213: В VI т. Том ІІІ. – Д.: ДНУ, 2006. – С. 759 – 766. Особистий внесок автора: обґрунтовано необхідність формування комунального банку територіального розвитку з метою вдосконалення системи фінансування комунального господарства міста. Наведено структуру й визначено функції комунального банку територіального розвитку.

10. Шаповал Л.П. Інформаційне забезпечення системи управління комунальним господарством // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. – К.: Техніка, 2006.– Вып. 71. – С. 84 – 89.

11. Шаповал Л.П. Формування ефективного функціонування комунального господарства міста в сучасних умовах господарювання // Регіональна бізнес-економіка та управління: Наук., вир.-практ. журн. / Він. фін.-ек. ун-т. – Вінниця, 2007. – № 3(15). – С. 111 – 116.

Матеріали конференцій

12. Дубіщев В.П., Шаповал Л.П. Бюджетне реґулювання інноваційних процесів у реґіонах України // Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання: Матеріали четвертої Міжнар. наук. конф. студ. та молодих учених. – Донецьк: ДонНУ, 2003. – Ч. 5. – С. 174 – 176. Особистий внесок автора: розглянуто пріоритетні напрями бюджетного реґулювання інноваційних процесів у регіонах України.

13. Шаповал Л.П. Місцева бюджетна політика в Україні // Ринкова трансформація економіки України: теорія, практика, перспективи: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. – Львів, 2003. – С. 311 – 312.

14. Шаповал Л.П. Основи бюджетного реґулювання грошових потоків на реґіональному рівні України // Державне реґулювання економіки та місцеве самоврядування: Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. – Д.: Наука і освіта, 2003. – С. 80 – 81.

15. Шаповал Л.П. Децентралізація системи місцевих фінансів як передумова її ефективного функціонування // Україна наукова 2003: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. – Д.: Наука і освіта, 2003. – Вип.21: Економіка. – С. 30 – 31.

16. Шаповал Л.П. Фінансово-кредитні важелі розвитку комунального господарства промислового міста в Україні // Реґіональна наук.-техн. конф. молодих учених і спеціалістів КДПУ. – Кременчук, 2004. – С. 97 – 99.

17. Шаповал Л.П. Бюджетна політика в системі питань соціально-економічного розвитку регіонів України // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – С. 213 – 215.

18. Шаповал Л.П. Формування інфраструктури комунального господарства міста // Організаційно-економічні та фінансові механізми мобілізації резервів промислових підприємств при трансформації економіки: Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. – Кременчук, 2005. – С. 76 – 77.

19. Шаповал Л.П. Світовий досвід формування комунального господарства // Инвестиционная поддержка инновационной деятельности предприятий: Материалы Всеукраинской межвуз. науч.-практ. конф. – Симферополь: Нац. академ. природоохранного и курортного стр-тва, 2005. – С. 78 – 79.

20. Шаповал Л.П. Групування реґіонів України за рівнем відшкодування тарифом фактичної собівартості послуг централізованого водопостачання та водовідведення // Інвестиційна привабливість промислових підприємств реґіону в умовах інтеграції до СОТ: Матеріали Регіональної наук.-практ. конф. – Кременчук, 2006. – С. 47 –50.

21. Системний підхід формування комунального господарства міста // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. Вип.8: Екон. науки. – Д.: Наука і освіта, 2007. – С. 96 – 97.