Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Бублей Володимир Володимирович. Формування і реалізація державних програм техніко-економічного розвитку вугільного виробництва : Дис... канд. наук: 25.00.05 - 2003.



Анотація до роботи:

Бублей В.В. Формування і реалізація державних програм техніко-економічного розвитку вугільного виробництва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.05 – Галузеве управління - Донецька державна академія управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2003.

Дисертація присвячена проблемі техніко-економічного розвитку вугільних підприємств на основі сучасних досягнень науково-технічного прогресу у вугільному виробництві і використання їх у рамках державного планування і управління.

Виконано аналіз сучасної технічної оснащеності основних процесів вуглевидобутку і дана оцінка досягненням в області створення і використання нових засобів.

Розглянуто методи планування технічного розвитку вуглевидобутку в рамках програм ТРП і розкриті їх недоліки; наведені особливості інноваційного менеджменту стосовно вугільного виробництва в нових умовах господарювання.

Розроблено метод формування єдиної програми техніко-економічного розвитку вугільної шахти на основі аналізу “вузьких місць”, відбору й оцінки ефективності науково-технічних заходів.

Обновлені методи оцінки економічної ефективності заходів НТП на робочих місцях і розроблені принципово нові підходи до оцінки ефективності в розрізі заходів і програми в цілому з виходом на загальношахтні показники господарсько-фінансової діяльності підприємства.

Розроблено систему забезпечення інноваційної програми вугільної шахти.

Головна концепція проведеного дослідження полягає в організації інноваційного менеджменту на вугільних шахтах України, орієнтованого на формування і реалізацію державних програм техніко-економічного розвитку виробництва, які мають антикризову спрямованість, спрямовані на забезпечення ліквідації збитковості, досягнення рентабельності і самозабезпечення господарської діяльності вугільної галузі.

Основні висновки і результати дослідження зводяться до наступного:

1. Життєво важлива проблема енергозабезпечення економіки України безпосередньо пов'язана з нарощуванням обсягів виробництва, техніко-технологічним, економічним і соціальним ростом вугільної промисловості країни.

2. Глобальне рішення цієї проблеми вимагає великих інвестицій і розтягується на багато років. Однак первісним імпульсом можуть бути локальні заходи щодо відновлення активних фондів і удосконалення внутрішньошахтних технологічних процесів, які є відносно некапіталомісткими. Вони повинні включатися у програми розвитку і здійснюватися в рамках інноваційного менеджменту.

3. У сфері інноваційного менеджменту вугільних підприємств особливе значення має програмне управління з боку держави їх техніко-економічним розвитком з річним терміном планування. Діючі нормативно-методичні документи по розробці програм технічного розвитку вугільних шахт і оцінці економічної ефективності відповідних заходів значно застаріли і зажадали корінної переробки з урахуванням входження галузі в ринкові відносини.

4. Системний підхід до формування програми техніко–економічного розвитку виробництва включає блок передпрограмних досліджень з відбором і економічним обґрунтуванням заходів щодо ліквідації “вузьких місць” у технологічному ланцюзі підприємства, блок комплектації програми і визначення сукупних очікуваних результатів її реалізації і блок забезпечення програмних рішень із залученням науки, організацією обліку і контролю виконання, а також використання системи економічного і матеріального стимулювання.

5. Важливе значення має питання інвестування заходів програми, окупності державних і позикових коштів і в цілому оцінки економічної ефективності результатів з виходом на загальношахтні показники фінансової діяльності. Розроблений економіко – організаційний механізм спрямований на реалізацію будь-яких науково-технічних нововведень, забезпечує економічний ріст і підвищення рентабельності вугільного виробництва.

6. У цілому система інноваційного менеджменту вугільної шахти повинна бути орієнтована на єдність програми техніко-економічного розвитку, на виключення дублювання заходів і їх економічних оцінок. Вона повинна бути основою загального плану виробничо-господарської і фінансово-економічної діяльності підприємства і враховувати входження його в ринкові умови в частині ціноутворення, реалізації продукції, маркетингу, внутрішніх і зовнішніх зв'язків, інформаційного, наукового забезпечення тощо.

Публікації автора:

  1. Бублей В.В. Вопросы планирования технико–экономического развития угольного производства в период освоения рыночных отношений и задачи его совершенствования // Вестник ДонГАУ: Менеджер.–2001.- №1 (13).- С. 9 – 13.

  2. Бублей В.В. Инвестиционное обеспечение государственной программы технического развития производства // Стратегии маркетинга в управлении регионами и предприятиями. Серия “Государственное управление”, т.ІІ, вип.7. - Донецк: ДонГАУ.- 2001.- С. 196-203.

  3. Бублей В.В. Задачи государственного управления научно-техническим развитием угольного производства // Вестник ДонГАУ: Менеджер. -2003.-№1 (23).-С. 50-54.

  4. Бублей В.В., Петенко І.В. Государственная стратегия маркетингового подхода к реализации угольной продукции // Управління та регулювання діяльності підприємств, установ і організацій. Серія “Державне управління”, т. ІІІ, вип. 10. – Донецьк – 2002. – с. 214-221.

Особистий внесок: Обґрунтовано функції державних структур і напрямки удосконалення управління інноваційним процесом.

  1. Бублей В.В. Технический прогресс и задачи использования его достижений в добывающей промышленности // Економіка: проблеми теорії та практики. Вип. 46. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2000. – с. 26– 33.

  2. Бублей В.В. Методы определения эффективности мероприятий программы технико – экономического развития производства // Вестник нац. техн.ун-та “ХПИ”: Технический прогресс и эффективность производства ”.– Харьков: ХПИ.- 2001. - Вып. 24. - С. 103 – 106.

  3. Бублей В.В. Принципы обеспечения инновационной программы угольной шахты // Економіка: проблеми теорії та практики. - Дніпропетровськ: ДНУ.-2002. – Вип. 133.-С. 41 – 51.

  4. Бублей В.В., Петенко И.В. Особенности инновационного менеджмента на угольной шахте // Матеріали 2-ої Міжнар.наук.-практ.конф. “Проблеми та перспективи розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації”.- “Проблеми та перспективи розвитку в умовах ринкової трансформації” (Дніпропетровськ, 31 травня-1 червня 2001р.).- Т.1. // Економічний вісник НГАУ.- 2001.-.№2 – С. 61-63.

Особистий внесок: Обґрунтовано місце науково-технічного прогресу у системі інноваційного менеджменту.

  1. Бублей В.В. Мониторинг “узких мест” в системе менеджмента технико – экономическим развитием шахты // Теорія та практика управління у трансформаційний період: Тези доповідей всеукраїнської наук. – практ конф. (Донецьк, 4- 6 жовтня 2001 р.). – Т. З. Промислові підприємства в умовах економічної трансформації. – Донецьк: ІЕП НАН України- 2001.– С.255 – 259.