Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Макаренко Ольга Анатоліївна. Формування готовності майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності в професійно-технічних навчальних закладах : дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України. — К., 2006. — 310арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 202-225.



Анотація до роботи:

Макаренко О.А. Формування готовності майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності в професійно-технічних навчальних закладах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – “Теорія і методика професійної освіти”. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти Академії педагогічних наук України, Київ, 2006.

Дисертація містить дослідження теоретико-методологічних і психолого-педагогічних основ формування готовності майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності у ПТНЗ. Визначено критерії та показники готовності до виховної діяльності.

Теоретично обґрунтовано концептуальні засади підготовки майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності, систему підготовки та сукупність педагогічних умов підготовки майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності у ПТНЗ. Розроблено і експериментально апробовано методику формування готовності до виховної діяльності.

1. Модернізація освітньої діяльності в контексті глобалізаційних процесів, соціально-економічних трансформацій, зумовлює актуальність проблем сучасної системи професійної освіти з формування особистості майбутнього фахівця, його індивідуального розвитку в умовах ринкової економіки. Розв’язання цієї проблеми у сучасній професійно-технічній школі потребує від інженерно-педагогічних працівників високого рівня спрямованості на виховну діяльність, відповідних знань теорії та методики виховної роботи, сформованих умінь реалізовувати виховну функцію та розвинутих професійно важливих якостей.

Аналіз науково-педагогічної літератури, навчальних програм, процесу підготовки майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності у ПТНЗ дали змогу виявити суперечності між вимогами до майбутніх інженерів-педагогів та недостатнім рівнем їх підготовки до освітньо-виховної діяльності, яка більшою мірою спрямована на теоретичне осмислення виховної діяльності і в якій не приділяється належної уваги формуванню вмінь і навичок практичної реалізації виховної функції інженера-педагога.

Доведено необхідність інтенсифікації процесу підготовки майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності на основі, що ґрунтується на впровадження компетентнісного підходу. Зроблено висновок, що формування професійно-педагогічної компетентності у справі виховання майбутніх інженерів-педагогів забезпечується цілеспрямованістю підготовки майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності, що має бути направлена на формування готовності особистості інженера-педагога здійснювати виховну діяльність у ПТНЗ.

На основі вивчення психологічної і педагогічної літератури здійснено аналіз поняття “готовність”, уточнено його сутність у контексті щодо готовності майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності у професійно-технічних навчальних закладах. Визначено компоненти цієї готовності – мотиваційний, особистісний, вольовий та операційний.

2. За результатами аналізу науково-педагогічної літератури та на основі власних спостережень визначено, що формування готовності майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності у професійно-технічних закладах освіти є найбільш ефективним за умови здійснення її у межах відповідної системи. Теоретичними засадами розробки системи підготовки майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності у ПТНЗ стали основні положення складових та функціонування педагогічних систем, вимог до особистості, діяльності інженерно-педагогічних працівників, сучасних підходів, а також концепції виховання учнівської молоді.

3. Системний підхід дав змогу виділити сукупність педагогічних умов підготовки майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності в ПТНЗ:

1) наявність чітко визначеної і усвідомленої мети щодо здійснення підготовки майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності саме в закладах профтехосвіти в процесі здобуття ними інженерно-педагогічної освіти;

2) відбір і структурування змісту підготовки майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності на основі врахування специфіки навчально-виховного процесу в професійно-технічному закладі та перспектив розвитку профтехосвіти в умовах ринкової економіки;

3) наявність засобів, форм і методів підготовки майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності, які мають повинні: впливати на формування бажання, інтерес, виникнення позитивних пізнавальних емоцій, професійної спрямованості на виховну діяльність; формувати потребу здійснювати виховні дії в ПТНЗ на основі здобутих знань, умінь, професійно важливих якостей; стимулювати майбутніх інженерів-педагогів до активної освітньо-виховної діяльності;

4) необхідність розвивати у майбутніх інженерів-педагогів мотивацію та відповідні психічні механізми формування готовності до виховної діяльності, що має бути забезпечено поетапним впровадженням методики формування готовності майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності в ПТНЗ;

5) врахування рівня професійно-педагогічної компетентності педагога ВНЗ, який здійснює підготовку майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності у ПТНЗ: він повинен бути високоморальною особистістю; професійно компетентним фахівцем в справі виховання учнів системи професійно-технічної освіти; володіти методикою підготовки майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності в закладах профтехосвіти;

6) для моніторингу процесу розвитку готовності студентів до виховної діяльності необхідно обґрунтувати і визначити способи кількісної діагностики результатів підготовки та конкретний інструментарій її здійснення;

7) наявність керованої системи підготовки до виховної діяльності та способів практичної реалізації функцій управління процесом підготовки майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності;

8) наявність в інженерно-педагогічному ВНЗ педагогічного спілкування, орієнтованого на виховну діяльність у закладах профтехосвіти, такого, що враховує її особливості.

4. Критеріями ефективності формування готовності майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності у закладах професійно-технічної освіти визначено успішність впливу професійної спрямованості на виховну діяльність у профтехосвіті; набуття професійних умінь з реалізації виховної функції інженера-педагога, що формуються на базі набутих знань з теорії та методики виховної роботи у ПТНЗ; формування професійно-важливих якостей інженера-педагога, зокрема, комунікативних та організаторських.

5. Розроблено, експериментально перевірено та впроваджено в практику методику формування готовності майбутніх інженерів педагогів до виховної діяльності у ПТНЗ. Ефективність запропонованої методики перевірялася за показниками порівняння констутувального і формувального етапів експерименту.

У результаті експериментальних досліджень, які засвідчили підвищення рівня готовності до виховної діяльності у студентів експериментальних груп в порівнянні із контрольними групами, зроблено висновок, що рівень сформованості умінь не є достатнім показником якості професійної підготовки майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності, що підтверджує доцільність врахування професійних нахилів, професійно важливих якостей студентів у процесі підготовки до виховної діяльності в ПТНЗ з метою подальшого їх розвитку.

Експериментально підтверджено, що ефективність застосування авторської методики зростає за умов наявності цілеспрямованої організованої дозвільної діяльності майбутніх інженерів-педагогів, яка має професійну спрямованість на виховну діяльність у ПТНЗ. Цей висновок підтверджується експериментальними даними, одержаними за матеріалами діяльності педагогічного клубу “Кредо”.

6. Теоретично і методично обґрунтовані положення з підготовки майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності було покладено в основу методичних рекомендацій для професорсько-викладацького складу інженерно-педагогічних ВНЗ з формування готовності майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності у ПТНЗ, які за умови їх запровадження у процес підготовки, дадуть можливість підвищити рівень формування готовності до цього виду діяльності.

У процесі роботи ми переконалися у перспективності досліджуваної проблеми, однак їх об’ємність не дали змоги охопити усі її аспекти у ході нашого дослідження. Подальшого дослідження потребують: теоретико-методологічні проблеми професійно-педагогічної освіти; науково-методичне обґрунтування педагогічних засад позааудиторної діяльності студентів інженерно-педагогічних спеціальностей; проблеми соціальної активності майбутніх інженерів-педагогів під час педагогічної практики у ПТНЗ; адаптація випускників інженерно-педагогічних ВНЗ у закладах профтехосвіти; вивчення оптимальних умов стимулювання саморозвитку і самовдосконалення майбутніх інженерів-педагогів; використання засобів комп’ютерної діагностики у формуванні готовності майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності; вивчення зарубіжного досвіду підготовки педагогів для професійної школи.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Макаренко О.А. Підготовка випускників інженерно-педагогічних ВНЗ до виховної роботи в професійних закладах освіти. // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. № 3 – 1999. – С. 208 – 212. – 0,62 авт.арк.

  2. Макаренко О.А. Підготовка майбутніх інженерів-педагогів до виховної роботи засобами самостійної творчої діяльності // Професійно-художня освіта України: Зб.наук.праць / Редкол.: І.А.Зязюн (голова), В.О.Радкевич (заступник голови), Р.Т.Шмагало (заступник голови) та ін. – Київ; Черкаси: видавництво “Черкаський ЦНТЕІ”, 2005. – Вип. ІІІ. – С. 138 – 143. – 0,68 авт.арк.

  3. Макаренко О.А. Концептуальні засади підготовки майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності в закладах професійно-технічної освіти. // Проблеми інженерно-педагогічної освіти. Зб.наук.праць. Вип. 9. – Харків, Українська інженерно-педагогічна академія (УІПА), 2005. – С. 14–22.– 1,6 авт.арк.

  4. Макаренко О.А. Сучасні підходи до виховання учнівської молоді // Професійно-технічна освіта. – 2006. – № 1. – С. 32–34 – 0,42 авт.арк.

  5. Макаренко О.А. Складання та використовування педагогічних тестів при підготовці майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності // Педагогічні інновації: ідеї, реалії, перспективи. Зб.наук.праць. Вип. 9. – К.: Інститут реклами, 2005. – С.32–36. – 0,6 авт.арк.

  6. Макаренко О.А. Теоретичні аспекти формування готовності майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності у професійно-технічних навчальних закладах// Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми. Зб.наук.праць. Вип. 9./ Редкол.: І.А.Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінниця: ДОВ “Вінниця”, 2006. – С.267–272. – 0,9 авт.арк.

Статті у наукових виданнях

  1. Макаренко О.А. Підготовка до виховної роботи як засіб соціалізації майбутніх інженерів-педагогів. // Проблеми інженерно-педагогічної освіти. Зб.наук.праць. Вип. 1. – Харків, УИПА, 2001. – С. 145–148. – 0,47 авт.арк.

  2. Макаренко О.А. Сучасні концепції виховання в контексті системного підходу // Проблеми інженерно-педагогічної освіти. Зб.наук.праць. Вип. 2. – Харків, УИПА, 2001. – С. 45–50. – 0,65 авт.арк.

  3. Макаренко О.А. Проблеми підготовки інженерів-педагогів для системи профтехосвіти // Професійна освіта: теорія і практика. Науково-методичний бюлетень № 1–2 (7–8). – Харків, 1998. – С. 152–156. – 0,65 авт.арк.

  4. Макаренко О.А. Формування і оцінювання готовності майбутніх інженерів-педагогів до виховної роботи в закладах профтехосвіти // Професійна освіта: теорія і практика. Науково-методичний журнал № 2 (10). – Харків, 1999. – С. 118–125. – 0,79 авт.арк.

  5. Макаренко О.А. Деякі сучасні концепції виховання в контексті системного підходу та контент-аналізу // Професійна освіта: теорія і практика. Науково-методичний журнал № 1–2 (11–12). – Харків, 2000. – С. 91–100. – 1,43 авт.арк.

  6. Макаренко О.А. Аналіз постановки цілей в сучасних концепціях виховання // Професійна освіта: теорія і практика. Науково-методичний журнал № 1 (13). – Харків, 2001. – С. 55–67. – 0,86 авт.арк.

  7. Макаренко О.А. Аналіз нормативно-правової бази виховання в системі освіти України // Професійна освіта: теорія і практика. Науково-методичний журнал № 1–2 (15–16). – Харків, 2002. – С. 95–104. – 1,2 авт.арк.

Методичні рекомендації

  1. Профессиональная педагогика: организация и методика воспитательной работы в ПТУ: Тестовые задания для студентов инженерно-педагогических специальностей / Авт.-сост. И.Б.Васильев, В.Б.Бакатанова, О.А.Макаренко. – Харьков: УИПА. 1998. – 12 с. – 0,8 авт.арк

  2. Профессиональная педагогика: Тестовые задания к экзамену по профессиональной педагогике для студентов инженерно-педагогических специальностей / И.Б.Васильев, В.Б.Бакатанова, О.А.Макаренко. – Харьков: УИПА. 1999. – 28 с. –0,6 авт.арк.

  3. Педагогическая практика. Методические указания и программа педагогической практики студентов инженерно-педагогических специальностей. Под общ. ред.д-ра тех.наук, академика Артюха С.Ф. Сост. Артюх С.Ф., Коваленко Е.Э., Васильєв И.Б., Беликова В.В., Бакатанова В.Б., Брюханова Н.А., Макаренко О.А., Калениченко Т.В. – Харьков, УИПА,1999. – 60 с.– 0,7 авт.арк.

  4. Профессиональная педагогика. Методические рекомендации к семинарско-практическим занятиям по разделу “Теория и методика воспитательной работы в ПТЗО” / И.Б.Васильев, О.А.Макаренко. – Харьков, ЧП Маракин И.В., 2002. – 48 с.– 1,7 авт.арк.

  5. Макаренко О.А. Профессиональная педагогика. Рабочая тетрадь для семинарско-практических занятий по разделу “Теория и методика воспитательной работы в ПТЗО”. 2-е изд., перераб. – Харьков, 2003. – 56 с. – 3,45 авт.арк.

  6. Професійна педагогіка: Методичні рекомендації до семінарсько-практичних занять. З розділу: “Теорія і методика виховної роботи у ПТЗО”,
    3 вид., перероб. / І.Б.Васильєв, О.А.Макаренко. – Харків: УІПА, 2003. – 45 с.– 1,7 авт.арк.

  7. Профессиональная педагогика: Тестовые задания к экзамену по профессиональной педагогике для студентов инженерно-педагогических спеціальностей / И.Б.Васильев, О.А.Макаренко, – Харьков: УИПА. 2003. – Ч. 2. – 15 с. – 0,5 авт.арк.

  8. Программа и методические указания к педагогической практике для студентов инженерно-педагогических специальностей./ Под общ.ред. д-ра пед. наук., профессора Коваленко Е.Э. Составители: Беликова В.В., Чепурно И.П., Брюханова Н.А., Шматков Е.В., Бакатанова В.Б., Макаренко О.А. – Харьков: УИПА, 2003. – 36 с. – 0,5 авт.арк.

  9. Програма і методичні вказівки до педагогічного стажування для слухачів магістратури. Під заг.ред. д-ра пед.наук, професора Коваленко О.Е. Укладачі: Брюханова Н.О., Чепурно І.П., Бєлікова В.В., Бакатанова В.Б., Макаренко О.А. – Харків: УІПА, 2003. – 22 с. – 0,36 авт.арк.

  10. Макаренко О.А. Концептуальні засади підготовки майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності у закладах профтехосвіти: науково-методичні рекомендації. – Харьков, ЧП Маракин И.В., 2005. – 32 с. – 3,5 авт.арк.

  11. Макаренко О.А. Методика формування готовності майбутніх інженерів-педагогів до виховної діяльності у закладах профтехосвіти: Методичні рекомендації – Харьков, ЧП Маракин И.В., 2005. – 72 с. – 6,5 авт.арк.

Матеріали конференцій

  1. Васильєв И.Б. Макаренко О.А. Подготовка выпускников вуза к воспитательной работе в профессиональных учебных заведениях // Університетська педагогічна освіта як шлях гуманізації суспільства: Матеріали доповідей міжнародної науково-практичної конференції. 21–23 квітня 1999 р. Ч. 1. – К.: КНЕУ, 1999. – С. 133–136. – 0,2 авт.арк.

  2. Макаренко О.А. Проблемы подготовки инженеров-педагогов к воспитательной работе в учебных заведениях системы профтехобразования. // Викладання психолого-педагогічних дисциплін у технічному університеті: методологія, досвід, перспективи. // Матеріали Першої міжнародної науково-методичної конференції 26–27 жовтня 1999 р. Заг.ред.: Винославська О.В., Козакова Г.О. – С. 207–209. – 0,23 авт.арк.

  3. Макаренко О.А. Гуманістична спрямованість виховання майбутніх інженерів-педагогів. // Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. / Харків, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, Українська інженерно-педагогічна академія, 2000. – С. 141. – 0,2 авт.арк.

  4. Макаренко О.А. Проблеми виховання в сучасному українському суспільстві. // Вісник Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут”. Філософія. Психологія. Педагогіка: Зб.наук праць. – Київ: ІВЦ “Політехніка”, 2001. – № 3. – Кн. 2. – С. 82–85. – 0,48 авт.арк.

  5. Макаренко О.А. Проблеми виховання в сучасному українському суспільстві // Матеріали Всеукраїнської науково-методичної конференції “Виховний процес у технічному вузі: проблеми і рішення” (Алчевськ, листопад 2001 року) / Ред.кол.: В.І.Кузьменко, Ю.О.Рутковський, Ю.Г.Сергієнко та ін. – Алчевськ: ДГМІ, 2001. – С. 190–191. – 0,15 авт.арк.

  6. Макаренко О.А. Реалізація системного підходу в контексті виховання студентської молоді // Проблема цілісного розвитку особистості студента як суб’єкта педагогічної взаємодії (глобальні і регіональні тенденції): Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (2–3 червня 2004 р.) – Донецьк, 2004. – С. 69–76. – 0,74 авт.арк.

  7. Макаренко О.А. Формування професійної майстерності майбутніх інженерів-педагогів засобами клубної діяльності // Теоретичні та методичні засади неперервної мистецької освіти. – Чернівці: Зелена Буковина, 2005. – С. 72–73. – 0,28 авт.арк.