Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізика напівпровідників і діелектриків


Гаврильченко Ірина Валеріївна. Фізичні процеси в сенсорних гетероструктурах на основі модифікованих шарів поруватого кремнію : Дис... канд. наук: 01.04.10 - 2009.



Анотація до роботи:

Гаврильченко І.В. Фізичні процеси в сенсорних гетероструктурах на основі модифікованих шарів поруватого кремнію. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.10 - фізика напівпровідників і діелектриків. - Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2009.

Дисертація присвячена дослідженню електрофізичних процесів в сенсорних гетероструктурах на основі модифікованих шарів поруватого кремнію та їх змін, що відбуваються при адсорбції молекул води та спирту.

На основі розв’язку дифузійно-дрейфових рівнянь теоретично проаналізовано вплив адсорбції на електричні властивості структур метал-тунельний діелектрик-ПК-кремній. Кількісно показано, як величина струму при адсорбції залежить від зміни ефективної діелектричної сталої та заряду в ПК. Запропоновано модель адсорбційних процесів, яка експериментально підтверджується для ко-адсорбції парів води та спирту. Залежність провідності структури від концентрації спирту має максимум приблизно при 40% концентрації спирту у водному розчині. Запропоновано методику визначення параметрів поруватого шару із експериментальних вольт-фарадних характеристик. Розроблено ефективні спиртометри на основі бар’єрних структур метал-ПК-кремній.

Коефіцієнт тензорезистивного ефекту для плівок ПК негативний, приблизно в 2 рази вище ніж для р-Si і залежить від товщини шару ПК, що пов’язане із градієнтом поруватості ПК. Спостерігається немонотонна поведінка ємності насичення МДН структур Ті-ПК-Si (з порами заповненими водою) при Т=-10+10 0С. Ефект пояснюється зростанням внутрішнього тиску в ПК при замерзанні води в порах та перебудовою енергетичної структури глибоких рівнів ПК. Оцінена максимальна величина внутрішнього тиску що викликає зменшення Eg ПК на 0,16 eВ.

Встановлено, що інтенсивність та час життя фотолюмінесценції при УФ освітленні ПК у розчинах залежать від рівня рН. Обґрунтовано використання ПК в якості рН-метра в діапазоні зміни рН від 2 до 9. Стабільність параметрів сенсорів підвищується при модифікації ПК полімером PEDOT.

Досліджено спектральний склад термо-акустичного випромінювання на структурах з ПК і запропоновано використати цей ефект для газових сенсорів.

1. На основі розв’язку дифузійно-дрейфових рівнянь теоретично проаналізовано вплив адсорбції на електричні властивості структур метал-тунельний діелектрик-ПК-кремній. Кількісно показано, як величина струму при адсорбції залежить від зміни діелектричної сталої та зарядів тунельно-прозорого діелектрика, ПК та приповерхневої області кремнію.

2. Розроблено ефективні спиртометри на основі бар’єрних структур метал-ПК-кремній та запропонована модель адсорбційних процесів, яка експериментально підтверджується для ко-адсорбції парів води та спирту. Залежність провідності структури від концентрації спирту має максимум приблизно при 40% концентрації спирту у водному розчині. Чутливість сенсорів на основі цих структур суттєво зростає (в 2-3 рази для адсорбції водно-спиртового розчину) за рахунок модифікації поверхні ПК фталоцианіном кобальту. Показано, що спостерігаємий ефект «спалаху» провідності неоксидованої поверхні ПК на початку процесу адсорбції з подальшим поступовим її зменшенням до насичення визначається конкуренцією декількох процесів: інжекцією вільних електронів при адсорбції Н2О, рекомбінацією електронів через глибокі рівні в ПК, захопленням на заповнені іонами Н2О+ донорні стани (відновлювання молекул води з наступною десорбцією), процесом пасивування центрів рекомбінації адсорбованими молекулами спирту та блокуванням адсорбованими молекулами спирту адсорбції молекул Н2О.

3. Запропоновано методику розрахунку розподілу розмірів пор у ПК за результатами вимірів ємності МДН-структур з проміжним поруватим діелектричним шаром в різних атмосферах.

4. За допомогою вимірів ВАХ гетероструктур ПК- Si- Ni при одновісному стисканні з’ясовано, що тензорезистивний ефект у структурах від`ємний, висота потенціального бар’єру і ширина забороненої зони ПК зменшується з тиском. Коефіцієнт тензорезистивного ефекту для структур на основі плівок ПК- Si приблизно в 2 рази вище ніж для вихідної кремнієвої підкладки р- типу і залежить від товщини шару ПК. Останнє може бути пов’язане із градієнтом зміни внутрішніх напруг, що створюються нанопорами та нанокристалітами в шарі ПК при зменшенні поруватості від поверхні до границі розділу ПК- Si.

5. Спостерігається немонотонна поведінка ємності насичення МДН структур Ті-ПК-Si (з порами заповненими водою) при зміні температури в околиці Т= 0 0С. Ефект пояснюється зростанням внутрішнього тиску в ПК при замерзанні води в порах та перебудовою енергетичної структури глибоких рівнів ПК в умовах виникнення льодоподібної структури в порах. В наближеннях ефективного середовища Бругемана, циліндричної моделі пор та ізотропного розширення капілярно адсорбованої води при замерзанні в порах з температурних залежностей ВФХ оцінена максимальна величина внутрішнього тиску, який викликає зменшення ширини забороненої зони ПК на 0,16 eВ.

6. Встановлено, що параметри ФЛ при УФ освітленні ПК у розчинах залежать від рівня рН: високий рівень інтенсивності ФЛ та великий час гасіння люмінесценції відповідають низькому рівню рН (кислоти), в той час як низький рівень ФЛ та малий час гасіння люмінесценції відповідає високому рівню рН (луги). Цей ефект може бути пояснений конкуренцією процесів адсорбції водню у кислотних розчинах і процесів ефузії водню та оксидації ПК під час УФ освітлення. Обґрунтовано використання ПК в якості рН-метра в діапазоні зміни рН від 2 до 9. Стабільність параметрів таких сенсорів підвищується за допомогою додаткового оксидування або осадження полімеру PEDOT на поверхню ПК.

7. Вперше при дослідженні термо-акустичного випромінювання на структурах з ПК показано, що існує залежність форми спектра від прикладеної напруги, який змінюється від вузького піку на подвійній частоті до виникнення додаткових гармонік. Запропонований новий метод реєстрації термічно-індукованого випромінювання за допомогою мостової схеми. Показано, що максимум на АЧХ структури в насичених парах спирту зсунутий в бік вищих частот порівняно з АЧХ структури в повітрі. Зсув обумовлений адсорбцією молекул спирту в ПК, в результаті чого змінюються електрофізичні властивості поруватого шару, зокрема, коефіцієнти теплопровідності та теплоємності.

Публікації автора:

  1. І.В. Гаврильченко. Вплив одновісного стискання на електропровідність поруватого кремнію / І.В. Гаврильченко, В.О. Топчий, В.А. Скришевський // Вісник київського університету, серія фізика та математика. - 2004. - 3. - С. 317-323.

  2. В.А. Скришевський. Сенсори води на основі МДН-структур з проміжним шаром поруватого кремнію та органічного напівпровідника / В.А. Скришевський, І.В. Гаврильченко, С.А. Дяченко, Г.В. Кузнецов, Ю.О.Первак // Вісник Київського університету, сер. Радіофізика і електроніка. – 2005. - № 8. - С. 41-44.

  3. В.А. Скришевський. Вплив адсорбції парів спирту та води на ВАХ МДН-структури з проміжним шаром поруватого кремнію / В.А. Скришевський, І.В.Гаврильченко, Г.В.Кузнецов, С.А. Дяченко // УФЖ. – 2006. - т.51, №5. - С. 460-466.

  4. Ю. А. Скришевський. Вплив тиску на інтеркомбінаційні переходи молекул ароматичних амінів / Ю. А. Скришевський, А. Ю. Вахнін, В. А. Скришевський, І.В. Гаврильченко, О. В. Третяк // УФЖ. – 2006. - т.52, №6. – С. 621-629.

  5. A. I. Benilov. Impact of gas adsorption and pH of solutions on radiative lifetime of modified porous silicon layers / A. I. Benilov, I. V. Gavrilchenko, I. V. Benilova, V. A. Skryshevsky, M. Cabrera // Sensor Electronics and Microsystem Technologies (SEMST). – 2007. – 2. – P. 35-40.

  6. A. I. Benilov. Influence of pH solution on photoluminescence of porous silicon / A. I. Benilov, I.V. Gavrilchenko, I. V. Benilova, V. A. Skryshevsky, M. Cabrera // Sensors and Actuators. - 2007. - A 137. – P. 345–349.

  7. V.A.Skryshevsky. Improved hydrogen detection of island type palladium film – nanoporous silicon diode at room temperature / V.A.Skryshevsky, V.Polischuk, A.I. Manilov, I.V.Gavrilchenko, R.V.Skryshevsky // Sensor Electronics and Microsystem Technologies (SEMST). - 2008. – 2. – С. 21-27.

  8. І.В. Гаврильченко. Вплив внутрішнього тиску в порах на електро-фізичні властивості поруватого кремнію / І.В. Гаврильченко, В.Н.Зінчук, В.А.Євтух, В.А. Скришевський // УФЖ. – 2008. - т.53, №7. - С. 680-684.

  9. Ю.С.Жарких. Фотолюмінесценція поруватих плівок кремнезему зі структурою аерогелю / Ю.С.Жарких, С.В.Лисоченко, О.В.Третяк, І.В.Гаврильченко // „Нові технології”. -2008. - №20, т.20. - С. 45-48.

  10. I.V.Gavrilchenko. Uniaxial compression impact on the current-voltage characteristics of porous silicon / I.V.Gavrilchenko, V.O.Topchy, V.A.Skryshevsky // Proceedings of the 4th international young scientists’ conference on applied physics, June 21-23, 2004. – Kyiv (Ukraine), 2004. - P. 153-154.

  1. В.А.Скришевський. Поверхнево - бар’єрні структури з проміжним шаром поруватого кремнію та органічного напівпровідника / В.А.Скришевський, І.В. Гаврильченко, С.А.Дяченко, Г.В. Кузнецов, Ю.О. Первак // тези 2-ї української наукової конференції з фізики напівпровідників, (УНКФН-2), 20 - 24 вересня, 2004. - Чернівці (Україна), 2004. - С. 373.

  2. A.I. Manilov. Negative differential conductivity in the porous TiO2/InOHS junction / A.I. Manilov, I.V. Gavrilchenko, V.A. Skryshevsky, Th. Dittrich // Proceedings of the 5th international young scientists’ conference on applied physics, June 20-22, 2005. – Kyiv (Ukraine), 2005. - P. 119.

  3. A.I. Manilov. Negative differential conductivity in the porous TiO2/InOHS junction / A.I. Manilov, I.V. Gavrilchenko, V.A. Skryshevsky, Th. Dittrich // Proceedings of the International Conference "Functional Materials ICFM-2005”. – Partenit (Ukraine), October 3-8, 2005. - P. 95.

  4. І.В.Гаврильченко. Механічні властивості поруватого кремнію, як матеріалу для хімічних сенсорів / І.В.Гаврильченко, В.Н.Зінчук, В.А.Скришевський // Тези 2-ї Міжнародної науково-технічної конференції “Сенсорна електроніка та матеріали електронної техніки” (СЕМСТ-2) 26 – 30 червня 2006. - Одеса, (Україна), 2006. - С. 45.

  5. A.Benilov. Influence of different gas environments on porous silicon luminescence lifetime / A.Benilov, I.Gavrilchenko, V.Skryshevsky // Proceedings of the International Conference “Electronics and applied physics”, 24-27 November 2005. - Kyiv (Ukraine), 2005. - P. 84

  6. A. Benilov. Influence of pH Solution on Photoluminescence of Porous Silicon / A. Benilov, I. Gavrilchenko, V. Skryshevsky, M. Cabrera // Proceedings of the International Conference “Electronics and applied physics”, October 11 – 14, 2006. - Kyiv (Ukraine), 2006. - P. 106.

  7. A.Benilov. New gas sensing system based on luminescence lifetime in porous silicon / A.Benilov, I.Gavrilchenko, V.Skryshevsky // Materials of the 6th International Conference „Porous Semiconductors – Science and technology” (PSST) March 12 – 17, 2006. - Barselona (Spain), 2006. - P. 128.

  8. Ю.С.Жарких. Фотолюмінесценція поруватих плівок кремнезему зі структурою аерогелю / Ю.С.Жарких, С.В.Лисоченко, О.В.Третяк, І.В.Гаврильченко // тези доповідей “Матеріали електронної техніки та сучасні інформаційні технології” (МЕТІТ-3) 23-25 травня, 2008. - Кременчук (Україна), 2008. - С. 27-28.

  9. S.V.Sergienko. The study of luminecsence properties of ceramic structure on the base of Al2O3 / S.V.Sergienko, I.V.Gavrilchenko, G.V.Kusnetsov, V.A.Skryshevsky, К.О. Kazdobin // Proceedings of the 7th international young scientists’ conference on applied physics, June 11-13, 2007. – Kyiv (Ukraine), 2007. - P. 97.

  10. І.V.Gavrilchenko. Frequency spectra of thermally induced acoustic waves in porous silicon / І.V.Gavrilchenko, R.V.Skryshevsky, I.I Ivanov, A.Yu. Nechiporuk // Proceedings of the 8th international young scientists’ conference on applied physics, June 11-13, 2008. – Kyiv (Ukraine), 2008. - P. 116.

  11. А.І.Benilov. Thermally induced acoustic waves in porous silicon / А.І.Benilov, І.V.Gavrilchenko, Yu.G. Shulimov, V.А.Skryshevsky // Proceedings of the „International Conferense Functional Materials” (ICFM-2007), October 1 - 6. - Partenit, (Ukraine), 2007. - P. 267.

  12. Гаврильченко І.В. Сенсор на термо-акустичному ефекті в ПК / Гаврильченко І.В., Бенілов А.І., Шулімов Ю.Г., Скришевський В.А // Тези доп. 3-ї Міжнародної науково-технічної конференції “Сенсорна електроніка та матеріали електронної техніки” (СЕМСТ-3) 2-6 червня 2008. – Одеса (Україна), 2008. - С. 98.

  13. Гаврильченко І.В. Дослідження термостимульованого акустичного випромінювання в поруватому кремнії / Гаврильченко І.В., Бенілов А.І. Литвиненко С.В., Скришевський В.А. // Тези доповідей Міжнародної школи-конференції „Актуальні проблеми фізики напівпровідників”, 23 - 26 вересня, 2008. – Дрогобич (Україна), 2008. - С. 108.

  14. І.V.Gavrilchenko. Porous silicon thermo-acoustic properties / І.V.Gavrilchenko, А.І.Benilov, Yu.G. Shulimov, V.А.Skryshevsky // Materials of the 6th International Conference Porous Semiconductors – Science and technology (PSST), 10-14 March, 2008. – Mallorca (Spain), 2008. - P. 447-448.