Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Бесараб Євген Олександрович. Фінансове забезпечення діяльності фінансово-промислових груп в економічній системі держави: дисертація канд. екон. наук: 08.04.01 / НАН України; Інститут економічного прогнозування. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Бесараб Є.О. Фінансове забезпечення діяльності фінансово-промислових груп в економічній системі держави. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Інститут економічного прогнозування НАН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена дослідженню проблеми фінансового забезпечення діяльності ФПГ в економічній системі держави.

У роботі розкрито економічну природу та сутність ФПГ, досліджено організаційно-правові основи їх створення і функціонування, зарубіжний досвід створення ФПГ та з’ясовано можливості його застосування в Україні. Розглянуті особливості структури фінансових ресурсів ФПГ, з’ясовано роль банків у формуванні і становленні ФПГ та розкрито роль іноземних інвестицій у фінансовому забезпеченні діяльності ФПГ. Досліджені організаційні та правові засади державного регулювання діяльності ФПГ, зроблено рекомендації щодо підвищення ролі бюджетного механізму та податків у системі державного регулювання діяльності ФПГ в Україні.

Дослідження теоретичних засад та практичного інструментарію фінансового забезпечення діяльності ФПГ в економічній системі держави дозволило сформулювати наступні висновки:

  1. Створення і функціонування ФПГ є об’єктивним явищем розвитку економіки, що дозволяє суттєво збільшити фінансові ресурси та обсяг інвестицій: по-перше, за рахунок приросту накопичуваних амортизаційних відрахувань; по-друге, за рахунок зростання прибутків з’являється можливість збільшити фонд накопичення; по-третє, у результаті об’єднання різних форм капіталу (промислових підприємств, фінансових інститутів тощо) відбувається мультиплікативний ефект використання коштів; по-четверте, підвищення ролі регулюючого центру об’єднаних капіталів дозволяє підвищити контроль за рухом коштів, спрямованих на розширення і технічне переоснащення основних фондів.

  2. ФПГ за своєю економічною суттю виступають як суб’єкти інтегрованого капіталу, який постійно відтворюється з метою отримання доходу; на перший план у цій структурі виступає кількісний і якісний склад господарюючих суб’єктів, їх відношення з елементами всієї системи ФПГ. До складу ФПГ повинні входити наступні елементи: виробничі структури, торговельно-посередницькі структури, фінансові структури, інформаційні та науково-дослідні структури.

  3. Сучасні ФПГ спираються на комплекс зв’язків із великою кількістю компаній, диверсифікацію господарської діяльності. Це змінює обличчя сучасної структури економіки, до сфери впливу ФПГ долучається усе більше форм капіталу. Фінансовий капітал, як його трактували економісти першої половини ХХ ст., уже не коригує національне виробництво, на зміну приходить нова форма – інтегрований капітал, який об’єднує у єдину систему промисловий та фінансовий капітали.

  4. В основі процесу створення ФПГ як системи капіталу лежать тенденції концентрації та централізації капіталу, які складають особливі вимоги до внутрішньої організації тієї чи іншої корпоративної структури. Якщо на початковому етапі концентрація капіталу знайшла своє відображення в укрупненні господарських суб’єктів за рахунок залучення додаткових факторів виробництва, то потім укрупненню виробництва сприяло злиття господарських суб’єктів, перетворення їх у більш складні об’єднання на основі горизонтальної або вертикальної інтеграції.

  5. Успішне функціонування ФПГ може здійснюватися тільки за наявності належної правової основи. Діюче законодавство України має цілу низку протиріч - практично не відображені процеси злиття, приєднання, їх основні форми та способи. В умовах загострення конкурентної боротьби як між самими вітчизняними виробниками, так і між ними та іноземним капіталом, часто відбувається захоплення підприємства всупереч бажанню власників. Важлива роль повинна належати державному регулюванню угод злиття та приєднання. Держава повинна послаблювати напругу конкурентної боротьби, не займаючи позицію тієї чи іншої групи. Лише тоді можна говорити про створення економічної системи капіталу ФПГ, про проектування ефективної моделі групи з повноцінною задіяністю усіх форм капіталу.

  6. ФПГ справили вирішальний вплив на зміни в технологічних, організаційно-економічних умовах виробництва, концентрацію у великих розмірах виробничих ресурсів суспільства у передових галузях. На прикладі країн, які досягли високих темпів індустріального зростання (Японія, США, Німеччина, Франція, Великобританія, Швеція, Італія, Південна Корея та ін.), ФПГ розглядається як важливий фактор підвищення конкурентоспроможності національних виробників і всієї економіки в цілому, забезпечення прискореного економічного зростання. У процесі соціально-економічного прогресу підвищуватиметься їх роль у стабільному екологічному відтворенні, зростанні світової політичної стабільності.

  7. ФПГ сприяє встановленню стійких коопераційних зв’язків між підприємствами. У результаті удосконалення економічного механізму ФПГ стало можливим зниження потреби в оборотних коштах підприємств (наприклад, шляхом створення вексельного центру всередині групи), зниження собівартості і цін на продукцію на внутрішньому ринку, концентрації тимчасово вільних коштів підприємств з метою ліквідації неплатежів і запуску швидкоокупних проектів, залучення інвестицій за рахунок власних коштів учасників, емісії цінних паперів, кредитних ресурсів і коштів державної підтримки.

  1. З метою збільшення ресурсної бази ФПГ необхідним є поширення банківського контролю над іншими небанківськими фінансовими інститутами, які входять до складу фінансового блоку групи. Фінансовий блок групи можуть формувати інвестиційні, фінансові компанії, пенсійні фонди, ощадні товариства, компанії споживчого кредиту, факторингові, рієлтерські, лізингові компанії, кредитні товариства, ощадні каси і т.п. Ці фінансові інститути розпоряджаються значними грошовими коштами, які можна спрямувати для фінансування потреб групи.

  2. Ефективність використання фінансових ресурсів ФПГ вимагає висококваліфікованого менеджменту, який має здійснюватись у таких напрямах:

централізація фінансових ресурсів з метою оптимізації їх використання;

розробка фінансової стратегії і її постійне коригування на основі аналізу ефективності попередніх заходів;

фінансове планування;

ведення консолідованого бухгалтерського обліку всіх підприємств, які входять до складу ФПГ, у частині, що має відношення до ФПГ;

організація взаєморозрахунків підприємств всередині ФПГ;

організація розрахунків з державним і місцевими бюджетами;

спільно з банком (у випадку, коли фінансовий менеджмент здійснюється не банком) підбір оптимальних фінансових інструментів для розрахунків з контрагентами ФПГ, розробка нестандартних схем для взаємозаліків (наприклад, лізинг і факторинг як засіб взаємозаліків);

організація залучення кредитних ресурсів, управління кредитним портфелем з метою його оптимального використання, своєчасного повернення кредитів і зменшення вартості залучення ресурсів;

розробка і здійснення емісійної політики;

розробка і здійснення інвестиційних програм;

пошук інвесторів, у т.ч. зарубіжних;

оцінка ризиків;

спільно з експертами оцінка морального і матеріального зносу обладнання і технологій підприємств, розробка плану заміни технологій, обладнання, придбання “ноу-хау”.

  1. Суттєвий вплив на діяльність і стабільність фінансового положення ФПГ справляє бюджетний механізм регулювання їх діяльності, який знаходить свою реалізацію через надання податкових пільг, державного замовлення, гарантій, лізинг.

  2. Визначальний вплив на діяльність ФПГ справляє діюча податкова система, і, у першу чергу, податок на прибуток підприємств, який при чинному законодавстві має цілу низку недоліків і прогалин. Основним недоліком є те, що податок на прибуток підприємства позбавлений стимулюючих функцій, а ставка податку є завищеною. Крім того, діюча система визначення об’єкта оподаткування дає можливість виводити з-під оподаткування значні суми прибутку.

Публікації автора:

1. Бесараб Є.О. Формування промислово-фінансових груп в Україні та стимулювання руху інвестиційних ресурсів // Фінанси України. – 2001. – №6. – С. 114–119.

2. Бесараб Є.О. Роль банку у формуванні інвестиційних ресурсів ФПГ // Фінанси України. – 2002. – №1. – С. 116–120.

3. Бесараб Є.О. Формування державної підтримки фінансово-промислових груп в Україні // Фінансово-кредитні важелі державного регулювання економіки: Зб. наук. пр. Ін-ту економіки НАН України. – К.: Ін-т економіки. – 2002. – С. 137–142.

4. Бесараб Є.О. Фінансово-промислова інтеграція: світовий досвід та уроки для України // Фінанси України. – 2003. – №2. – С. 133–144.