Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Фармакологія


140. Коньков Дмитро Геннадійович. Фармакотерапевтична ефективність мазей, що містять вінборон, при експериментальних ранах: дис... канд. мед. наук: 14.03.05 / Одеський держ. медичний ун-т. - О., 2005.



Анотація до роботи:

Коньков Д.Г. Фармакотерапевтична ефективність мазей, що містять вінборон, при експериментальних ранах. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом – 14.03.05. – фармакологія. – Одеський державний медичний університет, Одеса, 2005

На лабораторних тваринах вивчали вплив мазей що містять вінборон (0,1 – 5 %) на перебіг ранозагоювального процесу. Встановили, що найбільший за величиною лікувальний ефект притаманний 2% вінбороновій мазі. Це проявлялось позитивною динамікою площі рани, кількістю тварин з повним загоєнням рани, покращенням мікроциркуляторного процесу зони пошкодження, виразним знеболюючим ефектом. Високий ступінь ранозагоюючого ефекту 2 % вінборонової мазі виявлено на моделях площинних, різаних як асептичних, так і інфікованих, та опікових ран шкіри у щурів. За величиною регенераторної дії досліджувана мазь не поступалась солкосериловій, офлокаїновій та 10 % метилурациловій мазям, перевершуючи референс-препарати за показниками повноцінного загоювання (репаративна активність вінборонової мазі на 7 добу експерименту перевершує 10 % метилурацилову та солкосерилову мазі відповідно на 119,4 % та 41,8 %, а на моделі інфікованих різаних ран – відповідно в 3,4 та 2 рази; за терміном повного закриття раневого дефекту на моделі дермотомних та опікових ран вінборонова мазь в 1,5-2 рази перевершує дію солкосерилової, офлокаїнової та 10% метилурацилової мазей. Регенераторна дія 2% вінборонової мазі при експериментальних ранах реалізується, в першу чергу, шляхом активації мікроциркуляторних процесів в зоні ушкодження (за рахунок підвищення біотрансформації реактивних форм азоту) наявністю антиексудативної дії, антицитолітичного ефекту, захисним впливом на білковий метаболізм та антиоксидантного захисту. Важливу роль в лікувальному ефекті 2% вінборонової мазі при експериментальних ранах відіграють стимулюючий вплив на проліферативну активність клітин епідермісу та дерми, спроможність підсилювати ангіогенез, нормалізувати функціональні стани нирок та печінки. В хронічному експерименті (90 діб) у вивчаємої мазі не виявлено ознак токсичної та місцевоподразнюючої дії.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі - підвищення ефективності фармакотерапії ран різної етіології шляхом використання мазевого препарату на основі вінборону як лікарського засобу з політропною дією.

  1. Мазеві препарати, що містять вінборон в концентраціях 0,1-5 %, володіють дозозалежним ранозагоюючим ефектом на моделі асептичних дерматомних та опікових ран. Найбільший за величиною лікувальний ефект за показником площі ран притаманний 2% вінбороновій мазі.

  2. За терміном повного закриття раневих ушкоджень 2% вінборонова мазь, на моделі дермотомних плоских ран в 1,5-2 рази перевершує дію солкосерилової, офлокаїнової та 10% метилурацилової мазей, а в умовах опікової патології за даним показником переважає дію вказаних референс-препаратів в середньому в 1,5-1,9 рази.

  3. На відміну від метилурацилової мазі, вінбороновим мазям притаманна місцевознеболююча дія, за величиною якої 2% вінборонова мазь на моделі дерматомних ран не поступається мазі „Офлокаїн-Дарниця”.

  4. В дослідах in vitro визначено, що 2% вінборонова мазь має високу антимікробну активність по відношенню до грампозитивних (Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes, Bacillus subtillis) та грамнегативних (Esherichia coli, Pseudomonas aeruginosa) мікроорганізмів.

  5. За показником репаративної активності (міцність рубця) 2% вінборонова мазь значно переважає референс-препарати. На 7 добу експерименту даний препарат перевершує метилурацилову і солкосерилову мазі відповідно в 2 і 1,5 рази на моделі асептичних різаних ран та на моделі інфікованих різаних ран – відповідно в 3,4 та 2 рази.

  6. На фоні застосування 2% вінборонової мазі динаміка загоєння асептичних площинних ран корелює з позитивними змінами в морфологічній картині. Це проявляється, перш за все, стимуляцією проліферативної активності клітин епідермісу та дерми. Під впливом 10% метилурацилової мазі зазначена дія проявляється лише в клітинах епідермісу. На відміну від референс-препарату 2% вінборонова мазь активує ангіогенез в ділянці раневих ушкоджень.

  7. Механізм ранозагоювальної дії 2% вінборонової мазі також пов’язаний з наявністю антиексудативного та антицитолітичного ефектів, стимуляцією мікроциркуляторних процесів, захисним впливом на білковий метаболізм, нормалізацією функціональних станів печінки та нирок.

  8. 2% вінборонова мазь відноситься до практично нетоксичних речовин (V клас токсичності): ЛД50 зазначеної мазі, перевищує 3000 мг/кг при епікутантному нанесенні щурам. 2% вінборонова мазь є достатньо безпечним препаратом: при 90-то денному нанесені на шкіру щурів вона не викликає ознак місцево подразнюючої і токсичної дії за клінічними, біохімічними показниками та функціональним станом нирок та печінки.

Публікації автора:

  1. Коньков Д.Г., Степанюк Г.І., Балан Т.М. Характеристика репаративного та знеболювального ефектів метилурацилової мазі в експерименті // Клінічна та експериментальна патологія.-2003.-Т.2,-№1.-С.30-32 (здобувачем особисто проведено експериментальне дослідження, обробка отриманих результатів та їх оцінка, підготовлено матеріал до друку).

  2. Степанюк Г.І., Коньков Д.Г. Експериментальне дослідження ранозагоювальної дії мазей, що містять вінборон // Ліки.-2004.-№3-4.-С.69-74 (здобувачем проведено пошук та проаналізовано літературні джерела по даній темі, особисто виконано експериментальне дослідження, обробка отриманих результатів та їх оцінка, підготовлено матеріал до друку).

  3. Коньков Д.Г., Степанюк Г.І. Морфологічна оцінка репаративної дії вінборонової та метилурацилової мазей при експериментальних асептичних ранах шкіри // Вісник морфології.-2004. - №10(2).-С.292-295 (здобувачем проведено пошук та проаналізовано літературні джерела по даній темі, особисто виконано експериментальне дослідження підготовлено матеріал до друку).

  4. Коньков Д.Г. Дослідження репаративної активності вінборонової мазі за показниками тензіометрії в експерименті // Медицина сегодня и завтра.-2004.-№4.-С.93-96.

  5. Деклараційний патент на винахід 61749А, Україна, МПК А61К9/10; А61К31/00. „Препарат для лікування ран та пошкоджень шкірного покриву –„Мазь вінборона” /Степанюк Г.І., Коньков Д.Г., Кобилінська В.І., Степанюк Н.Г., Шаламай А.С., Безпалько Л.В., Сова Є.О; Заявл. 10.04.2003; Опубл. 17.11.2003, Бюл. №11 (здобувачем проведено пошук та проаналізовано літературні джерела по даній темі, особисто виконано експериментальне дослідження).

  6. Деклараційний патент на винахід 64443А, Україна, МПК G01N3/44; „Вимірювач міцності зрощення країв рани” /Білинський Й.Й., Коньков Д.Г; Заявл. 02.06.2003; Опубл. 16.02.2004, Бюл. №2 (здобувачем проведено пошук та проаналізовано літературні джерела по даній темі, належить ідея розробки даного приладу, особисто виконано експериментальне дослідження).

  7. Деклараційний патент на корисну модель 5395, Україна, МПК 7 А61Б5/026; „Спосіб оцінки загоєння експериментальних ран шкіри” / Коньков Д.Г., Степанюк Г.І., Белканія Г.С.; Заявл. 05.05.2004; Опубл. 15.03.2005, Бюл. №3 (здобувачем проведено пошук та проаналізовано літературні джерела по даній темі, особисто проведено експеримент).

  8. Деклараційний патент на корисну модель 5394, Україна, МПК 7 А61Б5/05; „Спосіб оцінки міцності післяопераційного рубця в експерименті” / Коньков Д.Г., Степанюк Г.І.; Заявл. 05.05.2004; Опубл. 15.03.2005, Бюл. №3 (здобувачем проведено пошук та проаналізовано літературні джерела по даній темі, особисто проведено експеримент, обробка отриманих результатів та їх оцінка).

  9. Степанюк Г.И., Коньков Д.Г., Данильчук В.В. Экспериментальная оценка ранозаживляющего эффекта мазей, содержащих винборон // Сб. материалов научно-практической конференции “Медицина будущего”.- Краснодар-Сочи,-2002.-С.61 (здобувачем особисто проведено експеримент, статистичну обробку результатів та їх оцінку, підготовлено матеріал до друку).

  10. Аминометильные производные 5-оксибензофурана – вещества с политропными фармакологическими свойствами / Степанюк Г.И., Столярчук А.А., Галенко-Ярошевский П.А., Гринев А.Н., Пентюк А.А., Пискун Р.П., Степанюк А.Г., Столярчук В.А., Томашевский А.В., Степанюк Н.Г., Сергеев С.В., Пашинская О.С., Коньков Д.Г., Дякова О.В., Шаламай А.С. //Сб. тезисов 2-го Съезда Российского Научного Общества фармакологов «Фундаментальные проблемы фармакологии».- Москва,- 2003.-С.195 (здобувачем особисто проведений експеримент на моделі ранової патології).

  1. Репаративне и анальгетические свойства винбороновой мази / Д.Г. Коньков, Г.І. Степанюк, Г.С. Белкания, Л.В.Безпалько // Мат. XI Российского национального конгресса “Человек и лекарство”.-Москва. - 2004.-С.532 (здобувачем особисто проведено експериментальне дослідження, обробка отриманих результатів та їх оцінка, підготовлено матеріал до друку).

  2. Перспективы создания винбороновой мази с противовоспалительным и противомикробным эффектами / Д.Г. Коньков, Г.И. Степанюк, Л.В. Безпалько, А.С. Шаламай // Мат. IV Української науково-практичної конференції з міжнародною участю з клінічної фармакології. «Актуальні питання фармакології». - Вінниця, -2004. -Ч.2.-С.72-73 (здобувачем особисто проведено експериментальне дослідження, обробка отриманих результатів та їх оцінка, підготовлено матеріал до друку).