Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


Мудрак Інна Григорівна. Фармакоекономічні дослідження лікарських засобів рослинного походження, які використовуються в гастроентерології та урології : Дис... канд. наук: 15.00.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Мудрак І.Г. Фармакоекономічні дослідження лікарських засобів рослинного походження, які використовуються в гастроентерології та урології. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 – технологія ліків та організація фармацевтичної справи – Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького Міністерства охорони здоров’я України, Львів, 2009.

Дисертація присвячена обґрунтуванню методик фармакоекономічного аналізу лікарських рослинних засобів, які використовуються в гастроентерології, урології з урахуванням даних доказової медицини для оптимізації інформаційного забезпечення фахівців та при запровадженні формулярів.

Обгрунтовано методику аналізу доказової інформації про лікарські рослини та виділено перелік рослин, що мають доведену ефективність в гастроентерології, урології. З урахуванням результатів маркетингового аналізу обгрунтовані методики фармакоекономічного аналізу та запропоновано перелік лікарських рослинних засобів з оптимальним показником „витрати-ефективність” для формулярів профільних лікувально-профілактичних закладів. Запропоновано структуру комп’ютерної бази даних про лікарські рослинні засоби, яка включає доказові дані про ефективність, безпечність, взаємодії лікарських рослин, їх фармакоекономічні параметри.

  1. Уперше теоретично обґрунтовано та апробовано методики фармакоекономічного аналізу лікарських рослинних засобів для лікування гастроентерологічних та урологічних захворювань на основі даних доказової медицини і результатів маркетингового аналізу фармацевтичного ринку України для обгрунтованого вибору рослинних препаратів при створенні формулярів лікувально-профілактичних закладів. Запропоновано структуру комп’ютерної бази даних про лікарські рослинні засоби та методику аналізу доказової інформації про лікарські рослини у міжнародних базах даних з впровадженням у навчальний процес для студентів та післядипломної освіти провізорів.

  2. Вивчення вимог до фармакоекономічного аналізу у провідних країнах показало, що при опрацюванні методик фармакоекономічного аналізу лікарських засобів використовуються ціни препаратів на період дослідження з урахуванням ефективного курсу лікування за даними доказової медицини.

  3. Встановлено, що асортимент лікарських рослинних засобів для використання в гастроентерології станом на 2008 рік налічує 148 найменувань, з них 79 – готові препарати, серед яких 68% вітчизняного виробництва, решта іноземні: з Німеччини – 10 %, Російської Федерації – 3%, інших країн – Австрії, Індії, Польщі, Франції. Сегмент лікарських рослин промислового виробництва, які використовуються в гастроентерології, налічує 69 найменувань, з них 98 % вітчизняного виробництва. Досліджувану номенклатуру ЛРЗ для лікування гастроентерологічних захворювань забезпечують 38 постачальників, з них 26 вітчизняних. Виділено 6 підприємств (ЗАТ «Фармацевтична фабрика «Віола», м. Запоріжжя, ЗАТ «Ліктрави», м. Житомир, Київське ОДКП «Фармацевтична фабрика», м. Київ, ТОВ «Фітолік», м. Івано-Франківськ, ЗАТ «Фармацевтична фабрика», м. Сімферополь, Комунальне підприємство «Луганська обласна "Фармація", фармацевтична фабрика»), які забезпечують 52% досліджуваного асортименту ЛРЗ.

Визначено сукупність ЛРЗ, для яких збільшення оптових цін протягом року не перевищувало 12 % за період 2005-2008 рр. Це такі 8 вітчизняних препаратів: алтай-обліпихова олія, обліпихова олія (двох вітчизняних виробників), артишока екстракт, золототисячника трава, сенадексин, силібор, альтан. Також виділено 10 препаратів, для яких темп приросту оптових цін ЛРЗ, зокрема у період з червня 2007 до червня 2008 року становив 68-156%. У зв’язку з встановленим високим темпом приросту оптових цін, особливо з червня 2007 до червня 2008 року, обгрунтовано доцільність опрацювання методик фармакоекономічного аналізу для конкретного рослинного препарату. Причому вартісні результати необхідно переглядати кожні шість місяців при впровадженні формулярів лікувально-профілактичних закладів.

4. Методом експертних оцінок визначено перелік з 19 ЛРЗ, які користуються високим попитом: карсил, гепабене, гепатофіт, галстена, холегран, квіти цмину, плантекс, силібор, хофітол, сеналде, листя сенни, лів-52, збір жовчогінний, кукурдзяні приймочки, олія обліпихова, насіння льону, плоди фенхелю, плоди тмину, легалон. Ранжований ряд факторів, що впливають на попит на рослинні препарати, включає безпечність, ефективність, рекламу, ціну. Виділено 5 препаратів, попит на які практично відсутній, – це краплі шлункові, бесалол, белластезин, бекарбон, гербогастрин.

5. Обґрунтовано, що для систематизації доказової інформації про лікарські рослинні засоби необхідно проводити пошук у таких базах даних: Кокрана, МедлайнПлас, Національного центру альтернативної медицини (NCCAM, США). Узагальнено інформацію про 50 лікарських рослин та виділено перелік 13 рослин, що мають докази ефективності при лікуванні гастроентерологічних захворювань, та 6 рослин – в урологічній практиці з поданням шкали доказів при цих захворюваннях. Підготовлено відповідний інформаційний лист для провізорів і лікарів.

6. Методом „вартість-ефективність” обґрунтовано методику фармакоеко-номічного аналізу гепатотропних засобів, які містять силімарин, (силібор, карсил) у порівнянні з традиційною терапією, і показано, що економічно вигідним є вітчизняний препарат силібор, включення якого у схему лікування забезпечує збільшення ефективності і найнижчий коефіцієнт ”витрати-ефективність” 118,7 грн. у розрахунку на 100 хворих.

Методом фармакоекономічного аналізу „мінімізація вартості” лікарських рослинних засобів, які містять екстракт з розторопші плямистої, серед шести зареєстрованих у ринку України препаратів визначено, що економічно вигідними є гепарсил, силібор 140 мг вітчизняного виробництва, які забезпечують зменшення витрат в 1,4-9,0 разів при лікуванні хронічного гепатиту, холециститу у порівнянні з препаратами інших фірм.

7. Маркетинговий аналіз 70 найменувань лікарських рослинних засобів, які використовуються в урологічній практиці, показав, що у сегменті рослинних препаратів домінують імпортні, з Німеччини (22%) і лише 35 % вітчизняні. Встановлено, що асортимент лікарських рослин для лікування урологічних захворювань представлений 10 вітчизняними виробниками, з яких два – ЗАТ «Фармацевтична фабрика «Віола» (м.Запоріжжя), ЗАТ «Ліктрави» (м. Житомир) постачають 53 % асортименту лікарських рослин. Визначено, що оптові ціни на урологічні ЛРЗ за 2005-2008 рр. мали щорічний темп приросту не більше 20 %, проте з червня до грудня 2008 року зросли на 55-86 %.

8. Запропонована методика „вартість-ефективність” для препаратів перміксон, простамол-уно, простаплант, простаплант форте, простаургенін, які містять екстракт пальми повзучої, на основі даних доказової медицини. Встановлено, що витрати при використанні препаратів простаплант, простаплант форте на 100 хворих в 5,3 рази менші у порівнянні з препаратом перміксон та на 26-34% – від інших виробників.

Обгрунтована методика фармакоекономічного аналізу препаратів таденан, польданен, тріанол, що містять екстракт з сливи африканської. Методом „мінімізація вартості” визначено, що препарат таденан є найбільш економічно ефективний для лікування аденоми простати, знижує витрати на 89% у порівнянні з аналогічними препаратами.

Аналіз вартості схем лікування в урологічному стаціонарі показав, що витрати при використанні часто призначуваного гомеопатичного препарату гентос, щодо якого немає доказів ефективності, є вищими в 1,5-2,3 рази у порівнянні з препаратами простаплант, простанорм, простамед, що містять лікарські рослини з доведеною ефективністю.

9. Запропоновано структуру проблемно-орієнтованої на лікарів і провізорів комп’ютерної бази даних про лікарські рослинні засоби, що надає комплексне інформаційне забезпечення з включенням релевантних рекомендацій ВООЗ, даних доказової медицини, фармакоекономічних показників, аспектів фармацевттичної опіки та потреби (враховуючи терапевтично ефективний курс лікування 1-3 місяці).

10. Підготовлено, видано і впроваджено у практичну діяльність медичних установ, обласних аптечних об’єднань (фармацевтичних відділів), навчальний процес студентів і провізорів післядипломної освіти методичні рекомендації та інформаційний лист, ухвалений ПК „Фармація” МОЗ і АМН України, виданий Укрмедпатенінформ, для оптимізації інформаційного забезпечення спеціалістів охорони здоров’я.

Публікації автора:

  1. Заліська О. М. Стан і перспективи фармакоекономічних досліджень в Україні / О. М. Заліська, І. Г. Мудрак // Фармацевтичний журнал. – 2004. – № 4. – С. 4–8. (Особистий внесок: провела аналіз літератури про методики фармако-економічних досліджень груп лікарських засобів, підготувала статтю).

  2. Заліська О. М. Фармакоекономічні підходи до аналізу лікарських засобів рослинного походження / О. М. Заліська, Б. Л. Парновський, І. Г. Мудрак // Фітотерапія. Часопис. – 2005. – № 2. – С. 59–60. (Особистий внесок: обгрунтувала фармакоекономічні підходи до аналізу лікарських рослинних засобів ).

  1. Мудрак І. Г. Обґрунтування підходів фармакоекономічного аналізу препаратів рослинного походження при створенні Національного переліку основних лікарських засобів / І. Г. Мудрак, Г. В. Крамаренко, О. М. Заліська // Фармацевтичний журнал. – 2006. – № 5. – С. 15-20. (Особистий внесок: проаналізувала номенклатуру лікарських рослинних засобів у проекті Національного переліку основних лікарських засобів в Україні, підготувала статтю до друку).

  2. Мудрак І. Г. Методика фармакоекономічного аналізу засобів рослинного походження, що використовуються при лікуванні поширених урологічних захворювань в стаціонарі / І. Г. Мудрак, О. М. Заліська // Фармацевтичний часопис. – 2008. – № 2. – С. 23-27. (Особистий внесок: опрацювала методику фармакоекономічного аналізу лікарських рослинних засобів, що використовуються в урологічному стаціонарі).

  3. Мудрак І. Г. Інформаційне забезпечення фармакоекономічного аналізу лікарських засобів рослинного походження для лікування гастроентерологічних захворювань / І. Г. Мудрак // Фармацевтичний журнал. – 2008. – № 4. – С. 10-14.

  4. Мудрак І. Г. Аналіз законодавчих, фармакоекономічних аспектів при включенні у формуляри лікарських рослинних засобів у світі та Україні / І. Г. Мудрак, О. М. Заліська, Г.В. Крамаренко // Фармацевтичний часопис. – 2009. – №1. – С. 91-93. (Особистий внесок : проаналізовано законодавчі аспекти включення лікарських рослинних засобів у формуляри провідних країн світу, підготовлено статтю до друку).

  5. Фармацевтична інформатика : монографія / Б Л. Парновський, М. В. Слабий, О. М. Заліська, А. І. Бойко, О. Б. Блавацька, Г. В. Крамаренко, Г. Ю. Яцкова, А. А. Лендяк, О. В. Парамош, К. І. Пушак, Ю. В. Майнич, І. Г. Мудрак, М. Я. Підгірна. – Львів : Кварт, 2008. – С.314-321. (Особистий внесок : підготовлено розділ про модель бази даних про лікарські рослинні засоби).

  6. Авторське право 11674 Україна. Методика складання Державного формуляру (формулярів лікувально-профілактичних закладів) на основі фармакоекономічного аналізу / О. М. Заліська, Б.Л. Парновський, Т. Я. Осташук, І. Г. Мудрак (Україна) ; заявка № 11559, 01.12.2004; опубл.: Офіційний бюлетень “Авторське право і суміжні права”. – 2004. – № 6. – С.490. (Особистий внесок: обгрунтувала фармакоекономічні підходи до вибору рослинних препаратів для формулярів лікувальних закладів).

  7. Заліська О. М. Фармакоекономіка: термінологія, методи і законодавчі вимоги до фармакоекономічного аналізу у провідних країнах світу / О. М. Заліська, Б. Л. Парновський, І. Г. Мудрак // Раціональна фармакотерапія. – 2008. – № 1. – С. 40-43. (Особистий внесок: проведено аналіз законодавчих вимог до фармакоекономічного аналізу у провідних країнах, підготовлено статтю).

  8. Мудрак І. Г. Рослинні лікарські засоби і сучасні докази ефективності та безпеки / І. Г. Мудрак, О. М. Заліська // Фармацевт-Практик. – 2008. – № 12. – С. 44–45. (Особистий внесок: проведено аналіз систематичних оглядів бази Кокрана, систематизовано дані про лікарські рослини, підготовлено статтю)

  9. Мудрак І.Г. Проблематика фармакоекономічних досліджень лікарських засобів рослинного походження, які використовуються в гастроентерології та урології / І. Г. Мудрак, О. М. Заліська // Науково-технічний прогрес і оптимізація технологічних процесів створення лікарських препаратів : матеріали 1-ї Міжнародної наук.-практ. конф. (м. Тернопіль, 6-7 квітня, 2006 р.). – Тернопіль: Укрмедкнига, 2006. – С. 132-133. (Особистий внесок: обгрунтувала необхідність фармакоекономічних підходів до вибору рослинних препаратів).

  10. Мудрак І. Г. Напрямки фармакоекономічних досліджень лікарських засобів рослинного походження, які використовуються в гастроентерології та урології / І. Г. Мудрак // Biomedical and Biosocial Anthropology. – 2006. – № 7. – С. 200. (Актуальні питання фармакотерапії у загальній практиці – сімейній медицині : матеріали наук.-практ. конф. (м. Вінниця, 26-27 жовтня, 2006)).

  11. Мудрак І. Г. Методичні підходи фармакоекономічних досліджень лікарських засобів рослинного походження при розробці формулярів / І. Г. Мудрак // ХИСТ. – 2006. – №. 8. – С.139. – (Тези ІІІ Міжнародної медико-фармац. конф. (м.Чернівці, 3-5 травня, 2006 р.)).

  12. Мудрак І. Г. Аналіз даних про побічні реакції лікарських засобів рослинного походження у світі / І. Г. Мудрак, О. М. Заліська // Безпека ліків: від розробки до медичного застосування : матеріали Першої наук.-практ. конф. (м.Київ, 31 травня– 1 червня, 2007). – К., 2007. – С. 80-81.(Особистий внесок : систематизовано дані про побічні реакції лікарських рослинних засобів за даними доказової медицини, підготовлено тези до друку).

  13. Мудрак І. Г. Фармакоекономічний аналіз лікарських засобів рослинного походження при лікуванні поширених урологічних захворювань за даними стаціонарної практики / І. Г. Мудрак, О.М. Заліська // Фармацевтичний часопис. – 2007. – № 4. – С. 43–44. – (Науково-технічний прогрес і оптимізація технологічних процесів створення лікарських засобів : матеріали ІІ Міжн. наук.-практ. конф. (м. Тернопіль, 10-11 жовтня, 2007 р.)). (Особистий внесок : за даними аналізу історій хвороб в урологічному стаціонарі опрацьовано методики фармакоекономічного аналізу рослинних засобів, підготовлено тези до друку).

  14. Мудрак І. Г. Навчання провізорів з фармакоекономічних аспектів використання лікарських засобів рослинного походження / І. Г. Мудрак, О. М. Заліська // Концепція розвитку медичної освіти: національні особливості, потреби практичної охорони здоров’я : тези доповідей навч.-метод. конф. (м. Вінниця, 21 лютого 2008 р.). – Вінниця, 2008. – С. 56. (Особистий внесок : обгрунтовано навчальні аспекти вивчення фармакоекономічних аспектів лікарських рослинних засобів, підготовлено тези до друку).

  15. Заліська О. М. Фармакоекономічне дослідження лікарських засобів рослинного походження для лікування гастроентерологічних захворювань / О. М. Заліська, І. Г Мудрак // Человек и Лекарство – Украина : матеріали І Національного конгресу (м. Київ, 26-28 березня, 2008 р.). – С. 86. (Особистий внесок : запропоновано методики фармакоекономічного аналізу для лікування гастроентерологічних захворювань, підготовлено тези до друку).

  16. Заліська О. М. Фармакоекономічна складова, інформаційні підходи до створення державного формуляру – пріоритетні напрями Національної лікарської політики в Україні / О. М. Заліська, Б. Л. Парновський, І. Г. Мудрак, Т. С. Колач // Формування національної політики за умов впровадження медичного страхування: питання освіти, теорії та практики : матеріали наук.-практ. конф. (м. Харків, 14-15 березня, 2008 р.). – Х., 2008. – С. 216-220. (Особистий внесок : обгрунтовано фармакоекономічні, інформаційні аспекти використання лікарських рослинних засобів при створенні формулярів).

  17. Мудрак І. Г. Використання фармакоекономіки при викладанні фітотерапії для студентів фармацевтичних факультетів університетів / І.Г. Мудрак, О.М. Заліська // Сучасний український університет : теорія і практика впровадження інноваційних технологій : матеріали VІІ Міжн. наук.-метод. конф. (м.Суми, 22-24 квітня, 2008). – Суми, 2008. – Ч.2. – С. 112-113. (Особистий внесок : обгрунтовано вивчення у фітотерапії доказових даних про лікарські рослини).

  18. Мудрак І. Г. Обґрунтування структури бази даних про рослинні лікарські засоби за результатами доказової фармації / І.Г. Мудрак, О.М. Заліська // Вісник ВНМУ. – 2008. – № 12. – С. 241–242. – (Досягнення та перспективи клінічної фармакології : матеріали V Української наук.-практ. конф. з міжнародною участю. – (м.Вінниця, 12-13 травня, 2008)). (Особистий внесок : обгрунтована структура бази даних про лікарські рослинні засоби з фармакоекономічними показниками).

  19. Мудрак І. Г. Аналіз даних доказової медицини про рослинні лікарські засоби для використання у фармакоекономічних дослідженнях / І. Г. Мудрак, О. М. Заліська // Фармакоэкономика в Украине: состояние и перспективы развития : матеріали наук.-практ. конф. (м. Харків, 30 червня 2008). – Х.., 2008. – С. 126-127. (Особистий внесок : систематизовано дані доказової медицини про лікарські рослинні засоби, які використовуються в гастроентерології, урології).

  20. Заліська О. М. Вивчення фармакоекономічних аспектів застосування рослинних лікарських засобів у післядипломній підготовці провізорів / О.М. Заліська, І. Г. Мудрак, Г. В. Крамаренко // Фармакоэкономика в Украине: состояние и перспективы развития : матеріали наук.-практ. конф. (м.Харків, 30 червня 2008). – Х., 2008. – С. 129-130. (Особистий внесок : обгрунтовано напрями вивчення фармакоекономічних аспектів лікарських рослин у системі післядипломної освіти провізорів).

  21. Мудрак І. Г. Фармацевтична опіка хворих на гастроентерологічні та урологічні захворювання при використанні сучасного арсеналу лікарських засобів рослинного походження / І. Г. Мудрак : [методичні рекомендації] / За ред. О. М. Заліської. – Львів : ЛНМУ імені Данила Галицького. – 2007. – 64 с. (Особистий внесок : систематизовано методи фармацевтичної опіки при відпуску лікарських рослинних засобів для лікування гастроентерологічних, урологічних захворювань).

  22. Методичні рекомендації з безперервної професійної освіти з фармакоеко-номіки для провізорів зі спеціальностей «Організація та управління фармацією», «Загальна фармація» між передатестаційними циклами / [О. М. Заліська, М. В. Слабий, Б. Л. Парновський, І. Г. Мудрак]. – Львів, 2009. – 18 с. (Особистий внесок: запропоновано тематику з фармакоекономічного аналізу лікарських рослинних засобів для лікування поширених захворювань).

  23. Мудрак І. Г. Методика забезпечення інформацією про рослинні лікарські засоби за даними доказової медицини / І. Г. Мудрак : інформаційний лист. – МОЗ України, Укрмедпатентінформ. – Київ, 2008. – 3 с.