Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Кононенко Надія Миколаївна. Еритроцитарна і лейкоцитарна ланки системи гемостазу в нормі та механізми їх порушень при гастральних виразках : Дис... д-ра наук: 14.03.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Кононенко Н.М. Еритроцитарна і лейкоцитарна ланки системи гемостазу в нормі та механізми їх порушень при гастральних виразках. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. – Харківський національний медичний університет МОЗ України. – Харків, 2009.

Дисертація присвячена дослідженню участі еритроцитів і лейкоцитів у згортанні крові в нормі та при виразковій хворобі шлунка.

Виявлено, що цілі еритроцити здатні активізувати внутрішнє тромбопластиноутворення за рахунок наявності в них тромбопластинового фактора еритроцитів, який є гліколіпопротеїдом з молекулярною масою 17540–22590, зосереджений у стромі еритроцитів у фракції D і має властивості фактора 3 тромбоцитів. Встановлений механізм включення тромбопластинового фактора еритроцитів у процес тромбопластиноутворення, який полягає у збереженні сіалопротеїду зовнішнього шару мембрани клітини, що відіграє роль своєрідного посередника між тромбопластиновим фактором еритроцитів і активованими факторами згортання плазми. В стромі еритроцитів у фракції А виявлені високомолекулярні стромальні білки (167900), які прискорюють перетворення фібриногену на фібрин і за біологічною дією нагадують фактор 2 тромбоцитів. Показано, що лейкоцити беруть участь у реакціях клітинної агрегації і входять до складу первинної гемостатичної пробки, здатні активізувати коагуляційний гемостаз за рахунок наявності в них тромбопластичного, антигепаринового і фібринстабілізувального факторів.

Встановлено, що активація перекисного окиснення ліпідів в еритроцитах і зниження активності антиоксидантних ферментів еритроцитів зумовлюють підвищення агрегаційної активності, зниження пероксидної резистентності, здатності еритроцитів до деформування, збільшення в’язкості еритроцитарної суспензії при виразці шлунка, що призводить до порушення мікроциркуляції та гіпоксії слизової оболонки шлунка. Патогенетично обґрунтовано застосування антиоксидантів у комплексній схемі лікування хворих на виразкову хворобу шлунка.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення й нове розв’язання актуальної наукової медичної проблеми, що полягає у встановленні участі еритроцитів і лейкоцитів у згортанні крові в нормі та у механізмах розвитку виразкових уражень шлунка. Наукова проблема вирішена шляхом використання патофізіологічних, гемокоагуляційних, гематологічних, біохімічних, фармакологічних, мікробіологічних, морфологічних, статистичних методів дослідження. Одержані дані дозволили сформулювати нові положення в уявленнях про клітинний і коагуляційний гемостаз і патогенез виразкової хвороби шлунка.

1. Цілі еритроцити мають здатність активізувати внутрішнє тромбопластиноутворення в умовах дефіциту тромбоцитарного фактора 3. Еритроцити, справляючи подібний до тромбоцитів активізуючий вплив на внутрішнє тромбопластиноутворення, виявляють різницю в прокоагулянтних властивостях, які проявляються в умовах порушеної контактної активації (в силіконованій пробірці): на відміну від тромбоцитів, активізуючий вплив еритроцитів на тромбопластиноутворення зберігається і при зниженій активації фактора Хагемана.

2. Активізуючий вплив цілих еритроцитів на внутрішнє тромбопластиноутворення відбиває ефект тромбопластинового фактора клітини і не пов’язаний із гальмуванням еритроцитами ендогенного гепарину. Тромбопластиновий фактор еритроцитів є гліколіпопротеїдом з молекулярною масою 17540–22590, зосереджений у стромі еритроцитів у фракції D і має властивості фактора 3 тромбоцитів. Одним із механізмів включення тромбопластинового фактора еритроцитів у процес тромбопластиноутворення є збереження сіалопротеїду зовнішнього шару мембрани клітини, який відіграє роль своєрідного посередника між тромбопластиновим фактором еритроцитів і активованими факторами згортання плазми.

3. В стромі еритроцитів у фракції Е локалізуються найбільш низькомолекулярні гліколіпопротеїди (11320–14270), до складу яких входять значна кількість сіалових кислот і частина фосфоліпідів і які є інгібіторами зовнішнього механізму згортання крові; у фракції А знаходяться високомолекулярні стромальні білки (167900), що прискорюють утворення фібрину за наявності тромбіну і за біологічною дією нагадують фактор 2 тромбоцитів.

4. Підвищена агрегація еритроцитів (при додаванні до плазми декстрану з середньою молекулярною масою 80000) супроводжується наростанням їх тромбопластинової активності і з урахуванням здатності еритроцитарного фактора проявляти активність при слабковираженій контактній активації дозволяє припустити безпосередню причетність цілих еритроцитів до розвитку гіперкоагуляції та тромбоутворення при порушенні реологічних властивостей крові. В механізмі участі еритроцитів у системі гемостазу відіграє роль активація ендогенної фосфоліпази А2, що призводить до дестабілізації ліпідних структур мембран еритроцитів і виявляється накопиченням вільних жирних кислот, зміною кількісних співвідношень окремих фракцій у складі фосфоліпідів, втрачанням клітинними мембранами холестерину. При цьому фосфоліпіди внутрішнього шару мембрани еритроцитів (фосфатидилетаноламін і фосфатидилсерин) прискорюють процес згортання крові, а фосфоліпіди зовнішньої сторони біошару (сфінгомієлін і фосфатидилхолін) – гальмують його.

5. При вивченні фосфоліпідного складу мембран еритроцитів в умовах ініціації окислювальних процесів in vitro встановлено порушення рівноваги фракційного складу фосфоліпідів – підвищення кількості лізофосфатидилхоліну, зниження вмісту фосфатидилхоліну, сфінгомієліну, фосфатидилетаноламіну і фосфатидилсерину, дисбаланс холінвмісних фосфоліпідів зі зниженням співвідношення фосфатидилхолін/сфінгомієлін. Відмічено послаблення механізму підтримки рівня фосфатидилхоліну за рахунок лізопохідних форм та метилювання фосфатидилетаноламіну. Виявлені порушення призводять до ослаблення ліпід-ліпідних та білок-ліпідних взаємодій, що супроводжується збільшенням іонної проникності мембран і порушенням структурно-функціонального стану еритроцитів.

6. Лейкоцити поряд із тромбоцитами та еритроцитами беруть участь у реакціях клітинної агрегації і входять до складу первинної гемостатичної пробки, разом з тим інтенсивність змішано-клітинної агрегації залежить від кількості лейкоцитів і їхньої функціональної активності. При виразці шлунка, в умовах розвитку нейтрофільного лейкоцитозу, вони істотно прискорюють процеси агрегатоутворення і формування «тромбоцитарної» пробки, що виявляється підвищенням питомої участі лейкоцитів до 61,2 % у лейкоцитарно-тромбоцитарній агрегації та зменшенням участі тромбоцитів до 38,8 % у процесі агрегатоутворення, тоді як в інтактних тварин участь лейкоцитів і тромбоцитів у формуванні клітинної агрегації становить відповідно 42,7 та 57,3 %.

7. Інтактні лейкоцити активізують коагуляційний гемостаз за рахунок наявності в них тромбопластичного, антигепаринового і фібринстабілізувального факторів, при цьому коагулювальні властивості лейкоцитів залежать від їхньої кількості. Встановлена залежність між антитромбіновою та антигепариновою активностями лейкоцитів: більш високий антикоагулянтний ефект лейкоцитів спостерігався при зниженні їх антигепаринового впливу.

8. Виявлений чіткий взаємозв’язок між антиоксидантною системою та системою гемостазу при гастральних виразках. При виразках шлунка змінюються структурно-функціональні властивості мембран еритроцитів, що виражається у підвищенні їх агрегаційної активності, зниженні пероксидної резистентності і здатності до деформування, збільшенні в’язкості еритроцитарної суспензії. Механізм вказаних порушень полягає в активізації процесів вільнорадикального окиснення ліпідів в еритроцитах, яке супроводжується підвищенням вмісту лізофосфатидилхоліну – специфічного маркера мембранодеструкції, що призводить до вивільнення еритроцитарних факторів згортання і зниження вмісту фосфатидилхоліну та сфінгомієліну, які гальмують процес згортання крові. Одночасно порушується антиоксидантний захист еритроцитів: знижується активність каталази в 1,5 раза, відновленого глутатіону в 3,1 раза та підвищується активність супероксиддисмутази – головного антиоксидантного ферменту – в 2,1 раза відносно контролю (р<0,05), що є компенсаторно-пристосувальною реакцією у відповідь на надлишкове утворення супероксидних радикалів.

9. Наявність вираженого взаємозв’язку між порушеннями функцій еритроцитів, що забезпечують реологічні властивості крові, і активністю перекисного окиснення ліпідів дозволяє розглядати вільнорадикальне окиснення при виразці шлунка як один з механізмів порушень мікроциркуляції крові.

10. Експериментально обґрунтовано, що введення антиоксидантів при виразці шлунка є доцільним, їх можна використовувати з метою лікування при виразковій хворобі шлунка, при цьому більш активним був визнаний мелаксен (противиразкова активність 17,5) при порівнянні з мексидолом і токоферолом ацетатом (противиразкова активність 6,3 і 2,3 відповідно).

11. Механізм репаративної дії мелаксену зумовлений гальмуванням розвитку некротичних процесів у стінці слизової оболонки шлунка, а при виникненні дефекту – стимулюванням консолідації за типом реституції – з повною регенерацією слизової оболонки за рахунок: відновлення кількості білків з молекулярною масою 89, 95 та 99 кДа у загальній фракції клітин, утворення нової фракції білків з молекулярною масою 36 кДа, нормалізації вмісту холестеролу, збільшення рівня триацилгліцеролу та головних фракцій фосфоліпідів – фосфатидилінозитолу і фосфатидилетаноламіну – в клітинах слизової оболонки шлунка.

Публікації автора:

  1. Кононенко Н. М. Вплив лейкоцитів на згортання крові в експерименті. Повідомлення 1 / Н. М. Кононенко // Експериментальна і клінічна медицина. – 2006. – № 2. – С. 26–28.

  2. Кононенко Н. М. Вплив різних концентрацій цілих еритроцитів на коагуляційну ланку системи гемостазу / Н. М. Кононенко // Патологія. – 2008. – Т. 5, № 4. – С. 44–45.

  3. Кононенко Н. М. Дестабілізація ліпідних структур еритроцитів при згортанні крові / Н. М. Кононенко // Клінічна та експериментальна патологія. – 2008. – Т. 7, № 2. – С. 48–50.

  4. Кононенко Н. М. Деякі механізми порушень репаративної регенерації слизової оболонки шлунка при виразковій хворобі / Н. М. Кононенко // Експериментальна і клінічна медицина. – 2006. – № 4. – С. 42–45.

  5. Кононенко Н. М. Залежність обсіменіння Helicobacter pylori від кислотності шлункового соку при виразковій хворобі шлунка (експериментально-клінічне дослідження) / Н. М. Кононенко // Запорожский медицинский журнал. – 2008. – № 3. – С. 32–35.

  6. Кононенко Н. М. Механізм включення тромбопластинового фактора еритроцитів у процес тромбопластиноутворення / Н. М. Кононенко // Експериментальна і клінічна медицина. – 2008. – № 1. – С. 25–28.

  7. Кононенко Н. М. Особливості стану антиоксидантних ферментів еритроцитів при експериментальній гастральній виразці / Н. М. Кононенко // Одеський медичний журнал. – 2005. – № 5 (91). – С. 29–31.

  8. Кононенко Н. М. Патогенетичне обґрунтування доцільності застосування антиоксидантів при виразковій хворобі шлунка / Н. М. Кононенко // Запорожский медицинский журнал. – 2007. – № 6 (45). – С. 132–134.

  9. Кононенко Н. М. Порушення місцевої неспецифічної протеолітичної та гемокоагуляційної ланок гомеостазу при виразковій хворобі шлунка / Н. М. Кононенко // Експериментальна і клінічна медицина. – 2008. – № 3. – С. 55–60.

  10. Кононенко Н. М. Роль різних систем протеаз у розвитку виразкових уражень слизової оболонки шлунка / Н. М. Кононенко // Медицина сьогодні
    і завтра. – 2006. – № 1. – С. 13–16.

  11. Кононенко Н. М. Стан гемокоагуляції та фібринолізу при експериментальній гастральній виразці / Н. М. Кононенко // Проблеми екології та медицини. – 2005. – Т. 9, № 5–6. – С. 13–16.

  1. Кононенко Н. М. Тромбоеластографічне та коагуляційне дослідження еритроцитів в нормі та при виразковій хворобі шлунка / Н. М. Кононенко // Актуальні проблеми сучасної медицини : Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2008. – Т. 8, вип. 4. – С. 96–98.

  2. Кононенко Н. М. Участь інтактних еритроцитів у процесах гемокоагуляції та фібринолізу / Н. М. Кононенко // Актуальні проблеми сучасної медицини : Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2007. – Т. 7, вип. 4. – С. 253–255.

  3. Кононенко Н. М. Участь лейкоцитів у первинному гемостазі у інтактних тварин і при гастральних виразках (повідомлення 2) / Н. М. Кононенко // Гастроентерологія. – 2006. – Вип. 37. – С. 96–102.

  4. Кононенко Н. М. Фосфоліпідний склад мембран еритроцитів в умовах ініціації окислювальних процесів in vitro та in vivo / Н. М. Кононенко // Гематологія і переливання крові. – 2008. – Т. ІІ, вип. 34. – С. 152–157.

  5. Кононенко Н. М. Хірургічні та медикаментозні аспекти моделювання виразок шлунка різної етіології / Н. М. Кононенко // Актуальні проблеми сучасної медицини : Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2006. – Т. 6, вип. 1–2 (13–14). – С. 255–258.

  6. Кононенко Н. Н. Функциональное состояние и реакции перекисного окисления липидов в эритроцитах при экспериментальной гастральной язве / Н. Н. Кононенко // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. Труды Крымского государственного медицинского университета им. С. И. Георгиевского. – 2006. – Т. 142, ч. 3. – С. 59–62.

  7. Кононенко Н. М. Вплив антиоксидантів на структурні компоненти клітин слизової оболонки шлунка при експериментальній виразці шлунка / Н. М. Кононенко, В. І. Березняков // Запорожский медицинский журнал. – 2008. – № 1 (46). – С. 152–154. (Безпосередньо здобувачу належать дані щодо нормалізації білкового та ліпідного складу мембран клітин слизової оболонки шлунка при експериментальній виразці після введення антиоксидантів, особисто виконані експериментальні дослідження, аналіз і оцінка одержаних результатів, формулювання висновків).

  8. Кононенко Н. М. Стан мікроциркуляторного русла та морфологічної ультраструктури слизової оболонки шлунка при експериментальній виразці шлунка за Окабе / Н. М. Кононенко, А. І. Березнякова // Клінічна та експериментальна патологія. – 2005. – Т. 4, № 2. – С. 50–53. (Безпосередньо здобувачу належать дані щодо змін у судинах мікроциркуляторного русла та ультраструктурі клітин слизової оболонки шлунка при оцтовій виразці шлунка, особисто виконані експерименти, морфологічні дослідження, статистична обробка та аналіз одержаних результатів, формулювання висновків).

  9. Кононенко Н. М. Вплив антиоксидантів на процес репарації при експериментальній виразці шлунка / Н. М. Кононенко, А. І. Березнякова, В. І. Березняков // Експериментальна і клінічна медицина. – 2007. – № 4. – С. 57–60. (Безпосередньо здобувачу належать дані щодо впливу мексидолу та мелаксену на процес репарації і формування грануляційної тканини в зоні виразки, особисто виконані експерименти, статистична обробка та аналіз одержаних результатів, формулювання висновків).

  10. Кононенко Н. М. Білкові фракції строми еритроцитів та їх коагуляційна активність / Н. М. Кононенко, А. І. Березнякова, В. В. Болотов // Ліки. – 2007. – № 3–4. – С. 61–65. (Безпосередньо здобувачу належать дані щодо білкових фракцій строми еритроцитів, які впливають на процес згортання крові, проведення експериментальних досліджень, аналіз одержаних результатів, формулювання висновків).

  11. Кононенко Н. М. Порівняльна оцінка ефективності способів моделювання виразок шлунка / Н. М. Кононенко, М. О. Клименко, В. І. Березняков // Клінічна та експериментальна патологія. – 2005. – Т. 4, № 4. – С. 34–38. (Безпосередньо здобувачу належать дані щодо порівняльної оцінки способів моделювання виразок шлунка, недоліків та переваг кожної моделі, аналіз одержаних результатів, формулювання висновків).

  12. Пат. 76646 C2 Україна, МПК (2006) G01N 33/15 G01N 1/00 G01N 21/25. Спосіб оцінки репаративної активності лікарських засобів / Березнякова М. Є., Тюпка Т. І., Кононенко Н. М. ; заявник і патентовласник Національний фармацевтичний університет. – № а200500028 ; заявл. 04.01.05 ; опубл. 15.08.06, Бюл. № 8. (Здобувачем особисто проведений аналіз літературних джерел, виконані експериментальні дослідження, сформульований спосіб оцінки репаративної активності лікарських засобів).

  13. Пат. 77821 C2 Україна, МПК (2006) G01N 33/49 G01N 33/62. Спосіб оцінки гемостатичної активності лікарських засобів / Березнякова М. Є., Кононенко Н. М., Тюпка Т. І. ; заявник і патентовласник Національний фармацевтичний університет. – № а200500027 ; заявл. 04.01.05 ; опубл. 15.01.07, Бюл. № 1. (Здобувачем особисто проведений аналіз літературних джерел, виконані біохімічні дослідження).

  14. Кононенко Н. М. Зміна гемокоагуляційної активності крові в умовах гострої гіпоксичної гіпоксії / Н. М. Кононенко // Клінічна фармація в Україні : V Всеукр. наук.-практ. конф., 18–19 листопада 2004 р. : тези доп. – Харків, 2005. – С. 95.

  15. Кононенко Н. М. Вплив стероїдних гормонів на виразкоутворення / Н. М. Кононенко, А. І. Березнякова // Нейроендокринні і імунні механізми регуляції гомеостазу в нормі та патології : Укр. конф. з міжнар. представництвом, 18–19 травня 2005 р. // Запорожский медицинский журнал. – 2005. – № 3 (30). –С. 113. (Безпосередньо здобувачем проведені експериментальні дослідження, статистична обробка та аналіз результатів, сформульовані висновки).

  16. Кононенко Н. М. Зміна синтезу простагландинів, тромбоксану та простацикліну в різних відділах слизової оболонки шлунка щурів при експериментальній виразці / Н. М. Кононенко // ІV читання ім. В. В. Підвисоцького : наук. конф., 26–27 травня 2005 р. : матеріали наук. конф. – Одеса, 2005. – С. 52–53.

  17. Кононенко Н. М. Ультраструктурна характеристика клітин еритропоезу при експериментальній гастральній виразці / Н. М. Кононенко, В. І. Березняков // Розвиток наукових досліджень ‘2005 : міжнар. наук.-практ. конф., 7–9 листопада 2005 р. : тези доп. – Полтава, 2005. – С. 43–45. (Здобувачем надані результати досліджень ультраструктури клітин еритропоезу при виразці шлунка, виконані та проаналізовані експериментальні дослідження, сформульовані мета і висновки).

  18. Березнякова А. І. Вивчення мікроциркуляторного русла слизової оболонки шлунка при експериментальній виразці шлунка / А. І. Березнякова, Н. М. Кононенко // Досягнення та перспективи розвитку фармацевтичної галузі України : VІ Національний з’їзд фармацевтів України, 28–30 вересня 2005 р. : тези доп. – Харків, 2005. – С. 476. (Здобувачем наданий матеріал щодо змін мікроциркуляції в зоні виразки шлунка, виконані експериментальні дослідження, проведений їхній аналіз, сформульовані висновки).

  19. Кононенко Н. М. Система крові як основа резистентності та адаптації організму при гострих стероїдних гастродуоденальних виразках / Н. М. Кононенко, В. І. Березняков // Гомеостаз: фізіологія, патологія, фармакологія і клініка : ІІ міжнар. наук. конф., 28–29 вересня 2005 р. : тези доп. – Одеса, 2005. – С. 143–145. (Здобувачем надані результати досліджень зміни системи крові при виразках, виконані експериментальні дослідження, проведений їхній аналіз).

  20. Кононенко Н. М. Особливості морфологічної ультраструктури слизової оболонки шлунка при експериментальній оцтовій виразці шлунка / Н. М. Кононенко, А. І. Березнякова // Наукові дослідження – теорія та експеримент 2005 : міжнар. наук.-практ. конф., 16–20 травня 2005 р. : тези доп. – Полтава, 2005. – С. 58–60. (Здобувач особисто виконав експериментальні дослідження, проаналізував морфологічну ультраструктуру клітин слизової оболонки шлунка при виразці шлунка, провів статистичну обробку та аналіз результатів).

  21. Кононенко Н. М. Роль порушень вуглеводного обміну в механізмі розвитку експериментальної виразки шлунка / Н. М. Кононенко // Від фундаментальних досліджень до медичної практики : Всеукр. наук.-практ. конф. молодих вчених і спеціалістів, 16 листопада 2005 р. : тези доп. – Харків, 2005. – С.187.

  22. Кононенко Н. М. Вплив антиоксидантів на мембрани еритроцитів при виразковій хворобі шлунка / Н. М. Кононенко // Лекарства – человеку : Современные проблемы создания, исследования и апробации лекарственных средств: научн.-практ. конф. с междунар. участием, 23 марта 2006 г. : материалы конф. – Харьков : Изд-во НФаУ, 2006. – С. 61–62.

  23. Кононенко Н. М. Вплив ксантиноксидази на процеси репарації при експериментальній гастральній виразці / Н. М. Кононенко // Ліки та Життя: ІІІ міжнар. медико-фармацевтичний конгрес, 21–24 лютого 2006 р. : тези доп. – К., 2006. – С.100–101.

  24. Кононенко Н. М. Вікові зміни інтенсивності процесів перекисного окислення ліпідів і ступеня деструктивних уражень слизової оболонки шлунка при експериментальній виразці шлунка / Н. М. Кононенко, В. І. Березняков // Актуальні проблеми геронтології та геріатрії : наук. конф. молодих вчених з міжнар. участю, присвячена пам’яті акад. В.В. Фролькіса, 27 січня 2006 р. : тези доп. – К., 2006. – С. 81–82. (Здобувачем наданий матеріал щодо змін показників вільнорадикального окиснення в слизовій оболонці шлунка при виразці, проведений аналіз одержаних результатів, сформульовані висновки).

  25. Кононенко Н. М. Перебудова сполучнотканинних компонентів стінки шлунка в процесі розвитку експериментальної виразки в щурів / Н. М. Кононенко // Актуальні проблеми клінічної, експериментальної, профілактичної медицини та стоматології : 68-ма ітогова наук.-практ. конф. студентів та молодих вчених ім. М.Д. Довгялло, 6–8 квітня 2006 р. : тези доп. – Донецьк, 2006. – С. 132–133.

  26. Кононенко Н. М. Морфологія порушень мікроциркуляції і гемостазу при експериментальній виразці шлунка / Н. М. Кононенко // V читання ім. В. В. Підвисоцького : наук. конф., 25–26 травня 2006 р. : тези доп. – Одеса, 2006. – С. 81–82.

  27. Кононенко Н. М. Вплив антиоксидантів на систему глутатіону і глутатіонзалежні ферменти при експериментальній виразці шлунка / Н. М. Кононенко, В. І. Березняков // Науково-технічний прогрес і оптимізація технологічних процесів створення лікарських препаратів : І міжнар. наук.-практ. конф., 6–7 квітня 2006 р. : тези доп. – Тернопіль, 2006. – С. 155–156. (Здобувачем наданий матеріал щодо впливу антиоксидантів на антиоксидантний захист організму при гастральній виразці, виконані експериментальні дослідження, аналіз одержаних результатів, формулювання висновків).

  1. Кононенко Н. М. Гормональні механізми пато- і саногенезу експериментальної гастральної виразки / Н. М. Кононенко // Х міжнар. медичний конгрес студентів і молодих вчених, 11–13 травня 2006 р. : тези доп. – Тернопіль, 2006. – С. 197.

  2. Кононенко Н. М. Функціональний стан еритроцитів при експериментальній виразці шлунка / Н. М. Кононенко // ІІІ міжнар. мед.-фарм. конф. студентів та молодих вчених, присвячена 20-річчю Чорнобильської аварії, 3–5 квітня 2006 р. : матеріали конф. // ХИСТ : Всеукраїнський медичний журнал молодих вчених. – 2006. – Вип. 8. – С. 101.

  3. Кононенко Н. М. Динаміка змін кістковомозкового кровотворення при експериментальній виразці шлунка / Н. М. Кононенко // Створення, виробництво, стандартизація, фармакоекономічні дослідження лікарських засобів та біологічно активних добавок : ІІ міжнар. наук.-практ. конф., 12–13 жовтня 2006 р. : тези доп. – Харків, 2006. – С. 185–187.

  4. Кононенко Н. М. Фактори, що сповільнюють репаративні процеси слизової оболонки шлунка при експериментальній гастральній виразці / Н. М. Кононенко // Вчені майбутнього : наук.-практ. конф. молодих вчених з міжнар. участю, 25–26 жовтня 2006 р. : тези доп. – Одеса, 2006. – С. 45–46.

  5. Кононенко Н. М. Гістохімічні та гістоензимологічні зміни слизової оболонки шлунка при експериментальній гастральній виразці / Н. М. Кононенко // ІХ з’їзд Українського біохімічного товариства, 24–27 жовтня 2006 р. : тези доп. – Харків, 2006. – С. 69–70.

  6. Кононенко Н. М. Стан системи глутатіону при експериментальній виразці шлунка / Н. М. Кононенко // Актуальні питання патофізіології : наук. конф., 5–6 жовтня 2006 р. // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского. – 2006. – Т. 142, ч. 3. – С. 222.

  7. Кононенко Н. М. Корекція порушень мікроциркуляції при експериментальній гастральній виразці / Н. М. Кононенко, А. І. Березнякова // Фармакологія 2006 – Крок у майбутнє : ІІІ Національний з’їзд фармакологів України, 17–20 жовтня 2006 р. : тези доп. – Одеса, 2006. – С. 17–18. (Безпосередньо здобувачем проведені експериментальні дослідження та аналіз їхніх результатів).

  8. Кононенко Н. М. Вплив інтактних еритроцитів на гепаринову активність плазми / Н. М. Кононенко // VІ читання ім. В. В. Підвисоцького, присвячені 150-річчю з дня народження : наук. конф., 31 травня – 1 червня 2007 р. : тези доп. – Одеса, 2007. – С. 78–79.

  9. Кононенко Н. М. Вплив інтактних еритроцитів на тромбопластинову активність плазми / Н. М. Кононенко // Ліки та Життя : IV міжнар. мед.-фарм. конгрес, 6–9 лютого 2007 р. : тези доп. – К., 2007. – С.99–100.

  10. Кононенко Н. М. Порівняльна оцінка стану мікроциркуляції та перекисного окиснення ліпідів при експериментальній виразці шлунка / Н. М. Кононенко // Клінічна фармація в Україні : VII Всеукр. наук.-практ. конф. з міжнар. участю, 15–16 листопада 2007 р. : тези доп. – Харків, 2007. – С. 112.

  11. Кононенко Н. М. Зміни фосфоліпідного складу мембран еритроцитів при експериментальній виразці шлунка / Н. М. Кононенко // Человек и Лекарство – Украина : І Нац. конгрес, 26–28 березня 2008 р. : тези доп. – К., 2008. – С. 89.

  12. Кононенко Н. М. Участь еритроцитів у системі гемостазу / Н. М. Кононенко // Молодь – медицині майбутнього : міжнар. наук. конф. студентів та молодих вчених, 24–25 квітня 2008 р. : тези доп. – Одеса, 2008. – С. 75–76.

  13. Кононенко Н. М. Функціональний зв’язок між двома фізіологічними системами організму: антиоксидантною та системою гемостазу / Н. М. Кононенко, А. І. Березнякова // VІІ читання ім. В. В. Підвисоцького : наук. конф., 22–23 травня 2008 р. : тези доп. – Одеса, 2008. – С. 35–36. (Здобувачу безпосередньо належать дані щодо функціонального взаємозв’язку між антиоксидантною системою та системою гемостазу, проведений аналіз експериментальних досліджень, сформульовані висновки).

  14. Кононенко Н. М. Особливості Helicobacter pylori-негативних виразок шлунка / Н. М. Кононенко, А. І. Березнякова // Шпитальні інфекції: сучасний стан проблеми : міжнар. наук.-практ. конф., 11–12 грудня 2008 р. : тези доп. – Харків, 2008. – С. 121–123. (Здобувачем наданий матеріал щодо виразок шлунка, не пов’язаних з Helicobacter pylorі, проведений аналіз результатів, сформульовані висновки).