Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Епідеміологія


Кір'якова Лілія Сергіївна. Епідеміологічні та екологічні особливості 7-ї пандемії холери в Україні : Дис... канд. наук: 14.02.02 - 2007.



Анотація до роботи:

  1. Мухарская Л.М., Кирьякова Л.С., Хайтович А.Б. Современное распространение холеры в мире и Украине // Журнал микробиологии, эпидемиологии и иммунологии. – Москва. – 2004. - № 1 – С.93-96. (Особистий внесок: огляд літератури та даних звітних матеріалів щодо поширення холери у світі та Україні за період 7-ї пандемії, визначення тенденцій епідемічного процесу холери у світі та в Україні, оформлення роботи).

  2. Мухарська Л.М., Лауген Е.А., Ємець М.А., Хайтович О.Б., Кір’якова Л.С., Шикулов В.А., Іллічов Ю.О., Підченко Н.Н. та ін. // Методичні рекомендації з епідеміології, лабораторної діагностики та профілактики захворювань, що викликані холерними вібріонами не О1 групи. – Київ. – 2004. - 21 с. (Особистий внесок: огляд літературних даних, аналіз матеріалів, обґрунтування обсягу досліджень, оформлення роботи).

  3. Хайтович А.Б., Кирьякова Л.С., Касимова А.Е. Научные основы противоэпидемических мероприятий при чрезвычайных эпидемических ситуациях // Сучасні інфекції. – Київ. – 2002. - № 3. - С. 4-11. (Особистий внесок: огляд літературних даних, аналіз матеріалів, оформлення роботи).

  4. Хайтович А.Б., Кирьякова Л.С., Дулицкий А.И., Касимова А.Е., Коваленко И.С. Перспективы использования ГИС-технологий в изучении карантинных и других особо опасных инфекций // Проблемы особо опасных инфекций. Вып. 84. Специальный выпуск, посвященный санитарной охране территорий государств-участников Содружества Независимых Государств. – Саратов. – 2002. - С. 174-178. (Особистий внесок: огляд літературних даних, аналіз матеріалів, оформлення роботи).

  5. Хайтович А.Б., Кирьякова Л.С. Эпидемиологические особенности холеры на Украине // В зб. „Анали Мечниківського інституту”. - Харків. – 2003.- № 4-5.- С. 122. (Особистий внесок: огляд літератури та даних звітних матеріалів щодо проявів та особливостей 7-ї пандемії холери у світі та Україні, аналіз матеріалів, обґрунтування висновків, оформлення роботи).

  6. Хайтович А.Б., Ильичев Ю.А., Андроновская И.Б., Кирьякова Л.С. Молекулярно-генетический мониторинг холерных вибрионов О1 на Украине // В сб. материалов 1-й международной научно-практической конференции «Специфическая диагностика инфекционных болезней».- Киев.- 2004. - С. 110 – 112. (Особистий внесок: аналіз даних молекулярно-генетичного моніторингу V. сholerae О1 виділених від людей та з об’єктів довкілля, виділених в Україні. Визначення типів територій України, обґрунтування висновків, оформлення роботи).

  7. Хайтович А.Б., Кирьякова Л.С., Коваленко И.С. Итоги и перспективы использования географических информационных систем в медицине и эпидемиологии // В сб. Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского, серия «География». - Симферополь. – 2005. - т. 18 (57) № 1. - С. 136-140. (Особистий внесок: аналіз та обґрунтування доцільності впровадження географічних інформаційних систем в епіднагляд за особливо небезпечними та іншими інфекційними захворюваннями, оформлення роботи).

  8. Хайтович А.Б., Кирьякова Л.С., Ильичев Ю.А., Андроновская И.Б. Штаммы холерных вибрионов О1, циркулирующие в Украине, и их значение в эпидемическом процессе // В сб. Материалов 4-ой Межгосударственной научно-практической конференции государств – участников СНГ “Современные технологии в диагностике опасных инфекционных болезней”, С. 190-192, - Саратов. - 2003. (Особистий внесок: аналіз та обґрунтування значущості холерних вібріонів з різною генетичною характеристикою, оформлення роботи).

АНОТАЦІЇ

Кір'якова Л.С. Епідеміологічні та екологічні особливості 7-ї пандемії холери в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.02 – епідеміологія. – Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України, м. Київ, 2007 р.

Дисертація присвячена визначенню шляхів удосконалення протиепідемічних і профілактичних заходів щодо холери на сучасному етапі в Україні. Встановлено основні прояви та характеристику епідемічного процесу холери на Україні під час 7-ї пандемії. Визначений переважно спалаховий характер захворюваності на холеру, можливість внутрішньолікарняної реалізації інфекції під час спалахів у закритих лікувальних закладах з основним шляхом передачі – побутовим. Разом із захворюваністю порівняні результати досліджень на холеру об’єктів довкілля. Проаналізована генетична характеристика холерних вібріонів О1 групи за результатами визначення генів патогенності ctx, tcp та гена експресії toxR та встановлена їх епідемічна значущість. З урахуванням останніх наукових даних про холеру як антропо-сапронозну інфекцію визначені деякі оптимальні абіотичні параметри перебування холерних вібріонів О1 групи, та встановлені різні умови збереження для токсигенних і нетоксигенних збудників. За допомогою методу електронного картографування у програмі ArcGIS встановлено залежність між інтенсивністю епідемічного процесу та належністю до екологічного регіону. Визначено, що територіями зі значним ризиком виникнення спалахів холери є екологічний регіон «понтичний». Згідно з цим, уточнено критерії оцінки територій для розподілу за типами епідемічного прояву холери. Науково обґрунтовані підходи до обсягу та переліку об’єктів, що підлягають дослідженню, та надані пропозиції щодо удосконалення існуючого епідеміологічного нагляду за холерою в Україні.

У дисертаційній роботі на підставі вивчення та узагальнення основних характеристик епідемічного процесу холери в Україні вирішено науково-практичне завдання, що полягає в удосконаленні епідеміологічного нагляду за холерою в Україні.

  1. Встановлено три періоди поширення холери та кореляцію динаміки епідемічного процесу в Україні із захворюваністю у світі (0,58) з третього періоду. Доведено, що тенденції динаміки захворюваності на холеру в Україні і Європі, Україні і Азії, Україні і Центральній Америці, Україні і Південній Америці однакові, але найбільш виражений кореляційний зв'язок (0,78) між Україною і Європою.

  2. Визначено епідеміологічні особливості холери в Україні: домінування спалахової захворюваності (91,5 %); зв’язок інтенсивних епідемічних процесів із заносом інфекції з інших територій, а спорадичної захворюваності – з циркуляцією збудника у регіонах; можливість внутрішньолікарняного зараження на холеру в закритих лікувально-профілактичних установах; щорічна циркуляція холерних вібріонів у водних об'єктах довкілля; різна генетична характеристика збудника холери, що циркулює в різних екологічних системах.

  3. Виявлено екологічні особливості холери в Україні: залежність проявів епідемічного процесу холери в Україні від клімато-географічних умов; зв'язок епідемічних проявів холери з екологічним регіоном «понтичний»; вплив абіотичних факторів на тривалість збереження збудника у довкіллі; здатність атоксигенних мікроорганізмів довгостроково зберігатися в об'єктах довкілля.

  4. Експериментально показано, що під дією абіотичних факторів (температури, рН) довше зберігаються атоксигенні холерні вібріони, що пов'язано з їх високою екологічною пластичністю.

  5. Доведена циркуляція в Україні холерних вібріонів О1 серогрупи біовару ельтор з різним набором генів патогенності серед людей і в довкіллі. Токсигенні збудники (ctx+, tcp+) переважно мають антропонозне походження, потрапляючи на територію України шляхом їх заносу з ендемічних районів. Атоксигенні холерні вібріони О1 довгостроково циркулюють на деяких територіях України і частіше мають сапронозне походження.

  6. Визначено території ризику епідемічного поширення холери в Україні: зона високого ризику (АР Крим, Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька, Дніпропетровська, Донецька області, м. Севастополь, а також міста й райони Харківської області, що належать до екорегіону «понтичний»); середнього ризику (Кіровоградська, Полтавська, Черкаська, Чернігівська, Луганська області, а також міста й райони Харківської області, що не належать до екорегіону «понтичний»); і низького ризику (Вінницька, Волинська, Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Київська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька, Сумська області, м. Київ).

  7. Епідеміологічний нагляд за холерою в Україні повинен базуватися на диференційованому підході з використанням наступних критеріїв: тривалості й характеру захворюваності на холеру, тривалості й характеру циркуляції збудника в об'єктах довкілля, генетичної характеристики циркулюючих мікроорганізмів, клімато-географічних умов території й ін., що дозволить здійснювати оптимальні профілактичні та протиепідемічні заходи.

Публікації автора:

  1. Кирьякова Л.С., Хайтович А.Б., Коваленко И.С. Использование географической информационной системы в проведении эпиднадзора за холерой и другими инфекционными заболеваниями // В сб. Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского, серия «География». - Симферополь. – 2003. - т. 16 (55) № 2.- С. 70-73. (Особистий внесок: зібрані та уніфіковані дані з захворюваності на холеру та циркуляції збудників холери в об’єктах довкілля в Україні за адміністративним розподілом, статистична обробка, формування електронних баз даних, аналіз проявів епідемічного процесу холери в Україні з урахуванням впливу клімато-географічних факторів, обґрунтування висновків, оформлення роботи).

  2. Кирьякова Л.С., Хайтович А.Б. Холера как внутрибольничная инфекция // Эпидемиология и инфекционные болезни. – Москва. – 2003.- № 5 – С. 48-50. (Особистий внесок: аналіз звітних даних та архівних результатів епідеміологічних досліджень під час спалаху холери у 1994 р. у м. Сімферополі, статистична обробка, обґрунтування висновків, оформлення роботи).

  3. Кирьякова Л.С., Хайтович А.Б., Ильичев Ю.А. Холера как экологическая проблема // В материалах сборника конференции «Актуальні питання контролю за особливо небезпечними та керованими інфекціями в Україні». Львів – 2004. – С. 83-84. (Особистий внесок: огляд літературних даних, аналіз даних, оформлення роботи).

  4. Кирьякова Л.С. Эколого-эпидемиологические закономерности и особенности вспышек холеры на Украине // Експериментальна і клінічна медицина. – Харків. - 2004.- № 2 – С. 103-107.

  5. Кирьякова Л.С., Хайтович А.Б. Влияние миграционных факторов на особенности эпидпроцесса холеры и других инфекционных заболеваний // Сучасні інфекції. - Київ. – 2004.- № 1. – С. 54-59. (Особистий внесок: огляд літературних даних, аналіз даних, оформлення роботи).

  6. Кирьякова Л.С., Хайтович А.Б., Ильичев Ю.А. Влияние абиотических факторов окружающей среды на выживаемость холерных вибрионов О1 группы // Проблеми медичної науки та освіти. – Харків. – 2004.– № 1.- С.50-53. (Особистий внесок: аналіз та статистична обробка результатів експериментів щодо тривалості збереження холерних вібріонів у середовищах при різних рН та температурі, оформлення роботи).

  7. Кирьякова Л.С. Экологические особенности выживания холерных вибрионов в объектах окружающей среды // В сб. материалов конференции “Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения”. – Симферополь. – 2004. - т. 140, часть 1. - С. 36-39.

  8. Кирьякова Л.С., Хайтович А.Б., Коваленко И.С. Влияние климато-географических факторов на особенности эпидемического процесса холеры в Украине // Сучасні інфекції. - Київ. - 2005. С.4 – 9. (Особистий внесок: аналіз результатів експериментів з розповсюдження холерних вібріонів у клімато-географічних умовах України, оформлення роботи).

  9. Кирьякова Л.С. Усовершенствование принципов организации мониторинга холеры в Украине // В сб. трудов Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского “Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения”. т. 18 (57) № 1– Симферополь. – 2006. С. 195 – 202.

  10. Кирьякова Л.С., Хайтович А.Б., Шварсалон Н.К. Холера как пандемическая инфекция // В сб. Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского, серия «География», - Симферополь. – 2006. - т. 19 (58) № 1, С. 77-83. (Особистий внесок: огляд літературних даних, аналіз даних, оформлення роботи).

  11. Кирьякова Л.С., Хайтович А.Б. Эпидемиологические особенности холеры на Украине // В зб. матеріалів науково практичної конференції з питань особливо небезпечних інфекцій та протидії біологічному тероризму.– Іллічівськ. – 2005. С. 128-130. (Особистий внесок: огляд літературних даних, обробка та аналіз даних, оформлення роботи).

  12. Мухарская Л.М., Хайтович А.Б., Кирьякова Л.С. Совершенствование организационно-методических аспектов санитарной охраны территории на Украине // Проблемы особо опасных инфекций. Вып. 84. Специальный выпуск, посвященный санитарной охране территорий государств-участников Содружества Независимых Государств. – Саратов. – 2002. - С. 170-173. (Особистий внесок: огляд літератури щодо удосконалення санітарної охорони території України від завезення та поширення особливо небезпечних і карантинних інфекцій, оформлення роботи).