Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Епідеміологія


Ніколаєнко Світлана Миколаївна. Епідеміологічні аспекти пневмоцистозу у ВІЛ-інфікованих та осіб з неспецифічними захворюваннями легень і заходи щодо його профілактики : дис... канд. мед. наук: 14.02.02 / АМН України; Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського. — К., 2006. — 151арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 117-147.



Анотація до роботи:

Ніколаєнко С.М. Епідеміологічні аспекти пневмоцистозу у ВІЛ-інфікованих та осіб з неспецифічними захворюваннями легень і заходи щодо його профілактики.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.02 – епідеміологія. – Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено вивченню епідеміологічних особливостей пневмоцистозу при ВІЛ–інфекції/СНІДі та неспецифічних захворюваннях легень з метою наукового обґрунтування профілактичних, в тому числі запобіжних заходів передачі збудникапневмоцистозу у лікувально-профілактичних закладах. В Україні така робота проведена вперше.

Встановлені рівні інфікованості пневмоцистами пацієнтів з імунодефіцитом, що розвинувся внаслідок ВІЛ, та у хворих з патологією бронхолегеневої системи і встановлені чинники, які сприяють зараженню пневмоцистами, визначені групи найбільшого ризику щодо пневмоцистозу.

На основі вивчення літератури, аналізу показників інфікованості пневмоцистами, їх кількості в мокротинні і клітинного імунітету, а також наявності в крові ДНК Р.carinii у хворих з ВІЛ-інфекцією/СНІДом зроблено висновок, що особливості епідеміології пневмоцистозу при ВІЛ-інфекції/СНІДі обумовлені можливістю реалізації у ін’єкційних наркоманів двох механізмів передачі пневмоцист – крапельного та парентерального.

Визначені рівні інфікованості пневмоцистами пацієнтів з неспецифічними захворюваннями легень і показана їх залежність від гостроти, тяжкості, локалізації патологічного процесу в органах дихання, наявності в анамнезі життя виробничої шкідливості, звички паління, сезону року і кліматичних умов

Показано, що циркуляції пневмоцист у відділеннях СНІДу та пульмонологічних стаціонарах сприяє значна ураженість збудником пневмоцистозу ВІЛ-інфікованих хворих, пацієнтів з НЗЛ, медичного персоналу. Встановлено, що кров осіб з ВІЛ-інфекцією/СНІДом і кашльовий аерозоль від хворих вміщують ДНК пневмоцист, відтак, можуть бути чинниками їх передачі.

Удосконалено мікроскопічний метод виявлення Р.carinii у біологічних субстратах із забарвленням азур-еозином і толуїдиновим/метиленовим синім (Деклараційний патент № 53423 А, від 15.01.2003 р.).

Запропоновані заходи, спрямовані на запобігання передачі пневмоцист у відділеннях СНІДу та пульмонологічних стаціонарах

1. Уперше в Україні схарактеризовані основні епідеміологічні показники пневмоцистозу при ВІЛ-інфекції/СНІДі і неспецифічних захворюваннях легень – визначені рівні інфікованості хворих Pneumocystis carinii і чинники, що їх обумовлюють, встановлені можливі фактори передачі пневмоцист.

2. Установлено, що інфікованість пневмоцистами осіб з ВІЛ-інфекцією/СНІДом складає в середньому 62±3%, а пацієнтів з неспецифічними захворюваннями легень – 54±2% (P<0,05).

3. Показано, що в групі ВІЛ-позитивних споживачів ін’єкційних наркотиків інфікованість пневмоцистами реєструється при середньому вмісті лімфоцитів фенотипу СD4+ 470±20 клітин в 1 мкл крові, а у осіб зі статевим шляхом передачі ВІЛ–при 225±25, P<0,01.

4. Встановлено, що погіршення стану клітинного імунітету веде до зростання рівнів інфікованості пневмоцистами осіб з ВІЛ-інфекцією/СНІДом і збільшення числа збудників у мокротинні (між рівнем інфікованості пневмоцистами і вмістом СD4+ в крові хворих існує сильний зворотний кореляційний зв’язок, r = – 0,97±0,03; сильний зворотний кореляційний зв’язок існує також між кількістю пневмоцист в мокротинні та числом СD4+ в крові хворих, r = – 0,99±0,01).

5. Показано вплив сезону року на рівень інфікованості пневмоцистами осіб зі статевим шляхом передачі ВІЛ (в холодні місяці виявляється 58±4% інфікованих, влітку – 33±6%, P<0,05), що характерно для інфекцій з крапельним механізмом передачі; для споживачів ін’єкційних наркотиків такої залежності не виявлено (відповідно 63±4% і 66±4%, P>0,05), що властиво для парентеральних інфекцій.

6. У крові ВІЛ-інфікованих осіб виявлена ДНК Р.carinii, тому не виключена можливість передачі пневмоцист з кров'ю.

7. Встановлено, що рівень інфікованості пневмоцистами пацієнтів з неспецифічними захворюваннями легень залежить від сезону року (в холодні місяці – 62±3%, в теплі – 39±4%, P<0,01), кліматичних умов (у північному регіоні України – 66±3%, південному – 28±3%, P<0,01), наявності в анамнезі життя хворих виробничої шкідливості і звички паління (відповідно 79±6% і 56±6%, без шкідливостей – 38±3%, у всіх випадках P<0,05-0,01).

8. Показано, що на рівні інфікованості пневмоцистами впливає тяжкість перебігу хвороби (при тяжкому перебігу – 70±8%, при середній тяжкості і задовільному стані хворого – 46±3%, P<0,05), гострота патологічного процесу (при гострих НЗЛ – 40±4%, при хронічних – 62±3%, P<0,01), локалізація запального процесу в легенях при пневмонії (у верхніх частках – 85±7%, в решті відділів – у 40±4%– 58±5%, P<0,05-0,01).

9. Встановлено, що внутрішньолікарняне інфікування хворих пневмоцистами у відділеннях СНІДу і пульмонологічних відділеннях може відбуватися через значну інфікованість Р.carinii пацієнтів, медичного персоналу та виділення збудника при кашлі (в кашльовому аерозолі виявлена ДНК пневмоцист).

10. Запропонований мікроскопічний метод виявлення пневмоцист у біологічних субстратах із забарвленням азур-еозином і толуїдиновим (метиленовим) синім (Деклараційний патент № 53423 А, від 15.01.2003 р.) є доступним, ефективним, чутливим методом при дослідженні мокротиння.

Публікації автора:

1. Локтева И.М., Николаенко С.Н. Пневмоцистоз // Паразитарные болезни человека / Под ред. Лукшиной Р.Г., – Харьков: Инжэк, 2005. – С. 151-171.

Особистий внесок – дисертантом зібрані та проаналізовані матеріали огляду літератури щодо епідеміології пневмоцистозу.

2. Локтева И.М., Николаенко С.Н. Эпидемиологическая характеристика пневмоцистоза на Украине // Медицинская паразитология и паразитарные болезни.– 2004.– № 1.– С. 18-20.

Особистий внесок – автором дисертаційної роботи одержані, проаналізовані та статистично оброблені дані про інфікованість пневмоцистами ВІЛ-негативних хворих з НЗЛ, визначені чинники, які впливають на рівні зараженості та число виділених збудників з мокротинням, сформульовані висновки.

3. Локтева И.М., Николаенко С.Н., Сопиль А.В. Особенности эпидемиологии пневмоцистоза при ВИЧ-инфекции/СПИД // Успехи медицинской микологии. (Материалы Второго Всероссийского конгресса по медицинской микологии). –- Т.ІV. – Москва: Национальная Академия микологии, 2004. - С.196-199.

Особистий внесок – дисертантом підготовлені матеріали огляду літератури щодо епідеміології пневмоцистозу у хворих з ВІЛ-інфекцією/СНІДом. Одержані та проаналізовані дані про інфікованість пневмоцистами хворих на ВІЛ/СНІД з урахуванням шляхів інфікування ВІЛ. Визначені чинники, які сприяють розповсюдженню P.carinii на тлі ВІЛ–інфекції. Сформульовані висновки про особливості епідеміології пневмоцистозу у ВІЛ–інфікованих .

4. Локтєва І.М., Ніколаєнко С.М. Питання епідеміології пневмоцистозу в Україні // Матеріали робочої наради-семінару з актуальних питань медичної паразитології та організації роботи паразитологічних відділів установ державної санепідслужби МОЗ України. – Донецьк: Донецька облСЕС, 2002. – С.63-66.

Особистий внесок – аналіз рівнів інфікованості пневмоцистами ВІЛ-інфікованих пацієнтів та ВІЛ-негативних хворих з НЗЛ, визначення чинників, які впливають на ці показники.

5. Ніколаєнко С.М., Верголяс М.Р. Зараженість пневмоцистами хворих з гострими пневмоніями і епідеміологія пневмоцистозу // Тези доповідей ІХ Конгресу СФУЛТ. – Луганськ: Луганский государственный медицинский университет, 2002. – С.224.

Особистий внесок – дисертантом зібрані та проаналізовані дані про рівні інфікованості пневмоцистами хворих з НЗЛ в залежності від клінічного діагнозу та локалізації патологічного процесу в легенях.

6. Ніколаєнко С.М., Локтєва І.М. Поширеність пневмоцистозу серед хворих з неспецифічними захворюваннями легень і питання його епідеміології // Тези ХІV з’їзду Українського наукового товариства мікробіологів, епідеміологів та паразитологів ім. Д.К. Заболотного. – Полтава: Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського, 2005. – С.149.

Особистий внесок – вивчені рівні інфікованості пневмоцистами хворих з НЗЛ та визначені чинники, які можуть впливати на ці показники, інтерпретація отриманих даних.

7. Ніколаєнко С.М., Погорельчук Т.Я., Тимченко Г.А. Кліматичний фактор в розповсюдженості пневмоцистозу серед хворих з неспецифічними захворюваннями легень // Українські медичні вісті (Тези доповідей VІІ з’їзду Всеукраїнського лікарського товариства). - Т.5 – №1(63). – Тернопіль: Тернопільська медична академія, 2003. – С. 82-83

Особистий внесок – автором дисертаційної роботи зібрані та проаналізовані дані про інфікування збудником пневмоцистозу серед хворих з НЗЛ в північному та південному регіонах України.

8. Пат. № 53423 А, UA, МПК 7G01N1/28. / Локтєва І.М., Сопіль Г.В., Ніколаєнко С.М., Галагуза Ю.П. – З.№ 2002054150. Заявл.21.05.2002. Опубл. 15.01.2003., Бюл. “Промислова власність”. – № 1. – С. 4.166. Спосіб визначення пневмоцист у біологічних субстратах.

Особистий внесок – дисертантом проведено патентно–інформаційний пошук щодо вибраного напрямку досліджень.

9. Локтєва І.М., Ніколаєнко С.М., Рекалова О.М., Мурашко О.М., Сопіль Г.В. Підходи до лабораторних досліджень при пневмоцистозі // Лабораторна діагностика. – 2004. - № 3. – С. 43–47.

Особистий внесок – дисертантом зібрані та проаналізовані матеріали огляду літератури про лабораторну діагностику пневмоцистозу. Аргументовано рекомендації про застосування мікроскопічного методу виявлення P.carinii в забарвлених азур–еозином та толуїдиновим (метиленовим) синім мазках із мокротиння, яке вільно відходить.

10. Локтєва І.М., Ніколаєнко С.М., Сопіль Г.В., Нетребко І.Д. Роль опортуністичних паразитозів в патології людини в Україні. // Вестник зоологи. – 2004. - №18. – С. 90-91.

Особистий внесок – визначення рівнів інфікованості пневмоцистами та числа виділених збудників в мокротинні серед хворих з НЗЛ.

11. Фещенко Ю.І., Локтєва І.М., Ніколаєнко С.М. Пневмоцистоз як внутрішньолікарняна інфекція і заходи щодо її профілактики // Український пульмонологічний журнал. – 2004.– № 2. – С. 26–28.

Особистий внесок – зібрані, проаналізовані та статистично оброблені дані про рівні інфікованості пневмоцистами стаціонарних хворих з бронхолегеневою патологією.

12. Локтєва І.М., Василенко Л.Г., Кікоть В.І., Сопіль Г.В., Ніколаєнко С.М. Мікробіоценози легень при пневмоцистозі у хворих на ВІЛ–інфекцію/СНІД // Тези Х з’їзду Товариства мікробіологів України. – Одеса: Одеський державний медичний університет, 2004. – С. 142.

Особистий внесок – аналіз рівнів інфікування збудником пневмоцистозу хворих на ВІЛ/СНІД.

13. Фещенко Ю.И., Локтева И.М., Рекалова Е.М., Вовк А.Д., Николаенко С.Н., Сопиль А.В. Пневмоцисты у больных с различными заболеваниями бронхолегочной системы // Успехи медицинской микологии. (Материалы Четвертого Всероссийского конгресса по медицинской микологии). –- Т.VІІІ. – Москва: Национальная Академия микологии, 2006. - С.60-63.

Особистий внесок – визначення рівнів інфікованості пневмоцистами та числа виділених збудників в мокротинні серед хворих з НЗЛ.