Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Травматологія та ортопедія


Попов Андрій Іванович. Експериментально-клінічне обґрунтування пункційної вертебропластики у хворих з компресійними переломами ми грудних та поперекових тіл хребців при остеопорозі : Дис... канд. наук: 14.01.21 - 2006.



Анотація до роботи:

Попов А.І. Експериментально-клінічне обґрунтування пункційної вертебропластики у хворих з компресійними переломами грудних та поперекових тіл хребців при остеопорозі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21. – травматологія та ортопедія. – Інститут патології хребта та суглобів імені професора М.І.Ситенка АМН України, Харків, 2005.

В дисертації на основі системного підходу: клінічних, експериментальних, морфологічних, біомеханічних та гістологічних досліджень, а також методів математичних розрахунків обґрунтовано новий спосіб пункційної вертебропластики компресійних переломів тіл хребців при остеопорозі з використанням композиційного матеріалу.

На підставі клініко-рентгенологічних досліджень встановлено особливості клінічної симптоматики та рентгенологічні характеристики переломів тіл грудних та поперекових хребців при остеопорозі; створена їх класифікація.

Результати проведених математичних, експериментально-біомеханічних та гістологічних досліджень дають підставу вважати композиційний матеріал зі складом кераміки 2 частини ГАП і 8 частин ТКФ та співвідношенням кераміки до цементу як 20% до 80% найбільш сприятливим матеріалом для заповнення кісткових дефектів та вертебропластики.

Також розроблено інструментарій, показання та визначено задачі даного оперативного лікування.

Доведено, що пункційна вертебропластика з використанням композиційних матеріалів є високоефективним способом лікування компресійних переломів тіл хребців при остеопорозі.

1. Хірургічне лікування компресійних переломів тіл хребців при остеопорозі за допомогою черезшкірної вертебропластики – малоінвазивний спосіб, досить простий технологічно, але використовується однотипно при різних варіантах ушкоджень, що може привести до ускладнень. Недостатньо вивчені показання до вертебропластики при різних варіантах остеопорозу, не вирішена проблема особливостей остеорепарації остеопоротичних хребців в умовах вертебропластики різними матеріалами, не оптимизовано й склад пластичного матеріалу з біомеханічної точки зору.

2. На підставі клініко-рентгенологічних досліджень встановлено особливості клінічної симптоматики та рентгенологічні характеристики переломів тіл грудних та поперекових хребців при остеопорозі; створена їх класифікація, згідно з якою всі ушкодження розподіляються на три види (А, Б та В) за характером деформації, у кожному з них виділено три варіанти у залежності від співвідношення окремих рентгенометричних характеристик деформації.

Запропоновану класифікацію слід використовувати при встановленні показань до хірургічного лікування, виборі методу та обсягу операції.

3. Вміст метаболітів кісткової тканини у біологічних рідинах хворих із компресійними переломами тіл хребців на фоні остеопорозу і ступінь їх різниці з даними хворих контрольної групи корелюють із вираженістю остеопорозу і можуть бути використані для отримання об’єктивної інформації про стан сполучної тканини хворих, вибору лікувальної тактики.

4. Комплексне лікування хворих з урахуванням етіологічного та патогенетичного факторів та використанням базисної терапії є ефективним методом лікування, який зменшує прояви больового синдрому і збільшує об’єм рухів у хребті. Але у віддаленому періоді (від 6 міс до 2 років) у 44,5% хворих мають місце збільшення компресії хребців і поява нових переломів і, як наслідок, поява відповідної клінічної симптоматики та рецидив болю.

5. Результати проведених математичних та біомеханічних досліджень дають підставу вважати композиційний матеріал зі складом кераміки 2 частини ГАП і 8 частин ТКФ та співвідношенням кераміки до цементу як 20% до 80% найбільш сприятливим матеріалом для заповнення кісткових дефектів та вертебропластики.

6. На підставі гістологічних досліджень процесів остеорепарації в умовах експериментального моделювання вертебропластики різними матеріалами на лабораторних тваринах (щурах лінії Вістар) доведено, що найкращим є композиційний матеріал, якій складається з 80% кісткового цементу “OsteopаlR-V” і 20% порошку кальцій-фосфатних керамік (20% ГАП та 80% ТКФ).

7. Результати застосування розробленого способу вертебропластики, пристрою та композиційного матеріалу доводять його клінічну ефективність: скорочується час, значно скорочується технологія хірургічного втручання, а біль зникає або значно зменшується відразу після такої черезшкірної малоінвазивної операції. Раннє вертикальне навантаження вже через добу після втручання сприяє профілактиці ускладнень, скорочує та підвищує якість реабілітації хворих.

Публікації автора:

  1. Грунтовский Г.Х., Тимченко И.Б., Грунтовский А.Г., Попов А.И. Компрессионные переломы позвоночника при остеопорозе. Клиника, диагностика и лечение //Проблеми остеології.- 2001.- Т.4.- №1-2.- С.51-52.

Особистий внесок полягає в обстеженні та лікуванні пацієнтів, узагальненні результатів.

  1. Грунтовский Г.Х., Дедух Н.В., Малышкина С.В., Попов А.И. Керамопластика тел позвонков в условиях экспериментального моделирования остеопороза у животных //Ортопедия, травматология и протезирование.- 2003.- №1.- С.108-112.

Особистий внесок автора полягає в проведенні експерименту на тваринах та аналізі результатів.

  1. Радченко В.О., Грунтовський Г.Х., Леонтьєва Ф.С., Туляков В.О., Левшин О.А., Попов А.І. Особливості метаболізму сполучної тканини у хворих похилого віку з дистрофічно-деструктивними захворюваннями хребта // Літопис травматології та ортопедії. - 2003.- № 1-2. - С. 23-24.

Особистий внесок автора полягає у проведенні частини клінічних досліджень.

  1. Грунтовский Г.Х., Єфименко В.І., Попов А.І. Клініко-рентгенологічні особливості компресійних переломів хребців у хворих на остеопороз //Ортопедия, травматология и протезирование.- 2004.- №2.- С.10–13.

Особистий внесок автора полягає у клініко-рентгенологічному аналізі компресійних переломів тіл хребців при остеопорозі.

  1. Деклараційний патент України 69918 А, 7 А61В17/56, А61М3/00. Спосіб хірургічного лікування компресійного перелому хребця та пристрій для виконання даного лікування /Лук’янченко В.В., Корж М.О., Мак Гоуан Деннис, Попов А.І.- №20031211646; Заявл. 16.12.2003.; Опубл. 15.09.2004.- Бюл.№9.

Особистий внесок автора полягає у проведенні патентного пошуку, клінічній апробації методу.

  1. Малышкина С.В., Тимченко И.Б., Попов А.И., Фархан Махмуд. Керамические материалы в реконструктивно-восстановительной хирургии позвоночника //Актуальные вопросы травматологии и ортопедии. – Минск, 2000. – Т.2. – С.140-144.

Особистий внесок полягає в аналізі літературних джерел та проведенні й аналізі частини клінічних досліджень.

  1. Продан А.И., Шармазанова А.В., Попов А.И., Абазин Г.В. О роли внутрикостного давления в семиотике болевых синдромов при вертебральном остеопорозе и дегенеративных заболеваниях позвоночника //Зб. наук. праць XІІІ з’їзду ортопедів-травматологів України. – Донецьк, 2001. - С. 292-294.

Особистий внесок автора полягає у відборі хворих та аналізі отриманих даних.

  1. Грунтовский Г.Х., Тимченко И.Б., Попов А.И. Деформация позвоночника при остеопорозе. Клиника, диагностика и лечение //Зб. наук. праць XІІІ з’їзду ортопедів-травматологів України. - Донецьк, 2001. - С. 278-280.

Особистий внесок автора полягає в проведенні клінічного дослідження та аналізі результатів лікування.

  1. Грунтовский Г.Х., Куценко В.А., Попов А.И., Болховитин П.В., Рябов О.В. Состояние позвоночно-двигательного сегмента поясничного отдела позвоночника у больных с остеопеническим синдромом //Наук.-практ. конф. з міжнар. участю, присвячена 25-річчю кафедри травматології і вертебрології ХМАПО: Зб. наук. праць.- 2003.- С.85-86.

Особистий внесок автора полягає у проведенні частини клініко-рентгенологічних досліджень

  1. Ашукина Н.А., Попов А.И. Регенерация тел позвонков при пластике кальций-фосфатной керамикой у животных с остеопорозом //Материалы науч. конф. «Фундаментальные проблемы гистологии. Гистогенез и регенерация тканей. – СПб., 2004. -С. 81-82.

Особистий внесок автора полягає в експериментальному моделюванні на тваринах ушкоджень хребта, пластиці кальцій-фосфатної кераміки та аналізі результатів.