Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Фармакологія


Ткачова Оксана Віталіївна. Експериментальне вивчення протизапальних та репаративних властивостей мазей альтанової 2% та ліповіт, створених на основі субстанцій природного походження: дисертація канд. фармац. наук: 14.03.05 / Національний фармацевтичний ун-т. - Х., 2003. : табл.



Анотація до роботи:

Ткачова О.В. Експериментальне вивчення протизапальних та репаративних властивостей мазей альтанової 2% та ліповіт, створених на основі субстанцій природного походження.- Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 14.03.05 – фармакологія.- Національний фармацевтичний університет, Харків, 2003.

У дисертаційній роботі обгрунтовано використання субстанцій природного походження – альтану і ліпофільного екстракту обніжжя бджолиного для створення нових репаративних мазей альтанової і ліповіт та наведені результати досліджень фармакологічної дії препаратів.

На різних моделях ранового процесу встановлено, що мазь альтанова 2% проявляє комплексну дію: пригнічує ріст патогенних мікроорганізмів, чинить протизапальну дію, сприяє відновленню ушкоджених тканин шкіри та очищенню гнійних ран від некротичних тканин. Мазь альтанову можна рекомендувати для лікування ран на І фазі з помірною гнійною ексудацією та на ІІ фазі ранового процесу, а також - трофічних виразок, піодермій, дерматитів.

Мазь ліповіт проявила виражену протизапальну та репаративну дію на різних моделях ранового процесу, що дозволяє використовувати її для лікування ран різного генезу у ІІ та ІІІ фазах ранового процесу.

У дисертації теоретично та експериментально обгрунтовано доцільність використання нових ранозагоювальних мазей альтанової 2% і ліповіт, що створені на основі субстанцій природного походження, у комплексному лікуванні ранового процесу.

  1. Спираючись на відомі літературні дані про широкий спектр фармакологічної активності субстанції альтану експериментально обгрунтовано оптимальний склад нової ранозагоювальної мазі альтанової, що включає 2% субстанції альтану та 3% димексиду. Комбінована емульсійна основа типу олія/вода, що містить 30% ПЕО-400 забезпечила мазі альтановій мяку осмотичну активність (150%).

  2. У мазі альтанової встановлено широкий спектр антимікробної активності до аеробних, анаеробних мікроорганізмів та грибів, а також терапевтичну ефективність на моделі гнійної рани стафілококової етіології та протизапальну активність на моделі термічного запалення на рівні мазі нітацид.

  3. У субстанції ЛЕОБ встановлено виражену протизапальну, репаративну, антиоксидантну і мембранопротекторну активність, що зумовило доцільність створення нової ранозагоювальної мазі ліповіт. На моделі асептичного запалення шкіри у щурів встановлено оптимальну терапевтичну концентрацію ЛЕОБ в мазі – 3%. Емульсійна основа препарату, що містить 10% ПЕО-400 забезпечила мазі ліповіт помірну осмотичну активність (70%).

  4. Мазь ліповіт на моделях трафаретної та опікової рани за репаративною дією, гематологічними, біохімічними та морфологічними показниками перевищила активність мазі вундехіл. За протизапальною дією мазь ліповіт на моделі термічного запалення та мазь альтанова на моделі контактного дерматиту перевищили активність мазі вундехіл.

  5. При співставленні репаративної дії мазей альтанової і ліповіт з такою ж у мазі вундехіл активність досліджуваних препаратів перевищила активність препарату порівняння.

  6. Встановлено, що в механізмі фармакологічної дії мазі альтанової на використаних моделях патології провідною є антиоксидантна, мембраностабілізувальна й антимікробна дія поліфенольного комплексу альтану. У механізмі ранозагоювальної та протизапальної дії мазі ліповіт провідним є стимулювальний метаболічний вплив ЛЕОБ на прискорення репаративних процесів на клітинному рівні.

  7. Мазі альтанова й ліповіт при нашкірному нанесенні є відносно нешкідливими, не проявляють місцевоподразнювальної і алергізуючої дії, при триваловому нанесенні не викликають дерматотоксичного ефекту та не чинять токсичного впливу на функції органів та систем лабораторних тварин (щурів і кролів).

  8. За встановленим спектром фармакологічної дії препаратів, мазь альтанову можна рекомендувати для лікування гнійних ран на І фазі з помірною гнійною ексудацією, на ІІ фазі ранового процесу, а також для лікування запальних процесів шкіри. Мазь ліповіт можна використовувати для лікування ран різного генезу у ІІ (фазі грануляції та проліферації) та ІІІ фазах (епітелізації і реорганізації рубця) ранового процесу, а також - трофічних виразок і пролежин.

Публікації автора:

  1. Яковлева Л.В., Карпенко О.Я., Ткачова О.В. Фармакологическая активность мази альтана // Фармаком. – 1998. - № 2. – С.56-59. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні експериментальних досліджень, аналізі і узагальненні отриманих даних, у підготовці статті).

  2. Деклараційний патент на винахід 25669А, Україна, МПК А 61К 35/64; А 61К 9/06. Засіб для лікування гнійних ран “Ліповіт” /Тихонов О.І., Ярних Т.Г., Живора Н.В., Котенко О.М., Яковлєва Л.В., Ткачова О.В; Заявл. 30.12.97; Опубл. 25.12.98, Бюл. № 6. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні патентного пошуку та підготовці опису до патенту).

  3. Ткачова О.В., Чікіткіна В.В., Авдєєва І.І., Шаповал О.М. Дослідження токсичних властивостей мазі альтанової 2% // Вісник фармаціі. – 1998.- № 2.- С. 108-110. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні експериментальних досліджень, аналізі і узагальненні отриманих даних, у підготовці статті).

  4. Ткачова О.В. Характеристика токсикологічних властивостей нової ранозагоюючою мазі “Ліповіт”// Современные проблемы токсикологии. – 1999. -№ 3.- С. 45-48.

  5. Яковлєва Л.В., Ткачова О.В., Трощіна Т.Л., Кальф-Каліф С.С. Місцеве лікування ран та опіків препаратами рослинного і природнього походження // Фармакологічний вістник. – 1999. - № 1. – С.16-20. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні експериментальних досліджень, аналізі і узагальненні отриманих даних, у підготовці статті).

  6. Яковлєва Л.В., Ткачова О.В. Дослідження ранозагоюючої дії мазі “Ліповіт” на моделі опікових ран // Мат. Всеукраїнської наук.-практ. конф. “Мякі лікарські засоби в сучасній фармації і медицині”.- Вісник фармації.- 2002.- № 2 (30).- С. 117-122. (Особистий внесок здобувача: проведення експериментальних досліджень, участь в аналізі і узагальненні отриманих даних, підготовка статті).

  7. Ткачова О.В. Застосування мазі «Ліповіт» для лікування ран // Мат. ІІ зїзду апітерапевтів України “Апітерапія: погляд у майбутнє”.- Х.: Золоті сторінки.- 2002.- С. 324-332.

  8. Яковлєва Л.В., Ткачова О.В., Кальф-Каліф С.С. Вивчення репаративної дії нових ранозагоювальних мазей природного походження // Мат. наук.-практ. конф. “Сучасні проблеми фармацевтичної науки і практики”.- Вісник фармації.- 2001.- № 3 (27).- С. 123-124. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні експериментальних досліджень, аналізі і узагальненні отриманих даних, у підготовці статті).

  9. Ткачова О.В. Застосування ліпофільного екстракту обніжжя бджолиного для лікування ран // Сборник матер.науч.-практич.конф. “Лекарства – человеку”.- Харьков, 2001.- Т. 16.- № 1-2.- С. 458-463.

  10. Ткачева О.В., Кальф-Калиф С.С., Трощина Т.Л., Черная Н.С., Котелевец Н.В. Экспериментальное изучение новых репаративных препаратов природного происхождения // Тезисы докладов VІII Российского нац. конгресса "Человек и лекарство" 2-6 апреля 2001 г. - М.: 2001 г.-С. 627-628.

  11. Ткачова О.В., Ларяновська Л.Б. Використання мазі “Ліповіт” для лікування опікових ран // Тези доповідей ІІ Національного зїзду фармакологів України: “Фармакологія 2001 – крок у майбутнє”, 1-4 жовтня 2001 р., м. Дніпропетровськ.- 2001.- С. 264.

  12. Ткачова О.В., Яковлєва Л.В. Фармакологічний скринінг мазей з ліпофільним екстрактом обніжжя бджолиного // Тези доповідей наукової конференції молодих вчених та студентів.- Х.: Вид-во НФАУ, 2001.- С. 128.

  13. Ткачова О.В. Вивчення лікувальної дії мазі альтанової на моделі контактного дерматиту // Тези доповідей ІІІ Міжнар. наук.-практ. конференції “Наука і соціальні проблеми суспільства: медицина, фармація, біотехнологія”, 21-23 травня 2003 р., м. Харків.- 2003.- С. 289.