Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Фармакологія


Карбушева Ірина Вікторівна. Експериментальне вивчення фармакологічної ефективності нового поліфенольного препарату альтану при виразкових колітах : Дис... канд. біол. наук: 14.03.05 / Національний фармацевтичний ун-т. Центральна науково-дослідна лабораторія. — Х., 2003. — 196 арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 175-196.



Анотація до роботи:

Карбушева І.В. Експериментальне вивчення фармакологічної ефективності нового поліфенольного препарату альтану при виразкових колітах. - Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.03.05 - фармакологія. - Одеський державний медичний університет МОЗ України, Одеса, 2003.

Проведено фармакологічне вивчення нового препарату альтану на основі елаготанінів, одержаних із шишок вільхи клейкої і сірої.

Встановлено, що альтан має широкий спектр фармакологічної активності: виражені антирадикальні, антиоксидантні, мембранопротекторні, антиексудативні та антимікробні властивості, що дозволило передбачити лікувальну дію альтану при виразкових колітах.

Показано терапевтичну ефективність альтану в дозі 1 мг/кг на експериментальних моделях ураження товстого кишечника: оцтовокислого сигмоїдиту, формалінового проктиту і радіаційного ураження кишечника у щурів. Одержані результати показали достовірні переваги альтану перед салазопіридазином за противиразковою дією, пригніченням запального процесу слизової оболонки кишечника, впливом на процеси ПОЛ і ультраструктуру колоноцитів.

Альтан є практично нетоксичним, не проявляє місцевоподразнюючих, ульцерогенних і гепатотоксичних властивостей, не впливає не секреторну функцію шлунка і сприяє гальмуванню перистальтики кишечника.

Салазопіридазин є більш токсичною речовиною, ніж альтан і належить до групи мало токсичних речовин. Салазопіридазин не впливає на секреторну функцію шлунка і перистальтику кишечника та проявляє ульцерогенну та гепатоттотксичну дію, чим поступається перед альтаном.

Альтан можна рекомендувати для комплексної терапії запальних і виразкових захворювань товстої кишки, а також для профілактики і лікування пострадіаційних уражень органів ШКТ.

У дисертації наведені результати фармакологічного вивчення нового поліфенольного препарату альтану, призначеного для лікування виразкових уражень товстого кишечника. Порівняння із салазопіридазином, який широко застосовують у терапії НВК, показало, що альтан має більш широкий спектр активності і менш токсичний.

  1. Установлено виражені антирадикальні та антиоксидантні властивості альтану. За антирадикальною дією альтан перевершує маніт у 5 разів, а кверцетин у 3,3 рази. За антиоксидантною і гепатопротекторною активністю альтан у дозі 1 мг/кг не поступається перед вітаміном Е в дозі 6 мг/кг і значно перевершує аналог за фармакологічною дією салазопіридазин у дозі 120 мг/кг.

  2. Альтан, на відміну від салазопіридазину, виявляє виражені мембранопротекторні властивості в дозах 0,5; 1,0 і 2,5 мг/кг.

  3. В умовнотерапевтичній дозі 1 мг/кг альтан виявляє виражену антиексудативну дію на рівні салазопіридазину в дозі 120 мг/кг та антимікробну дію по відношенню до Shigella flexueri, Ps.aeruginosa, Staphylococcus aureus, Bacillus subtillis, Esherichia coli та Salmonella typhimurium.

  4. Показано терапевтичну ефективність альтану в дозі 1 мг/кг на різних експериментальних моделях ураження товстого кишечника: оцтовокислого сигмоїдиту, формалінового проктиту і радіаційного ураження кишечника у щурів. Отримані результати показали достовірні переваги альтану у порівнянні з салазопіридазином за противиразковою дієюї, впливом на процеси ПОЛ, а також на активність запального процесу у кишечнику. Установлено, що в механізмі фармакологічної дії альтану на використаних моделях патології провідними є мембраностабілізуючі й антиоксидантні властивості.

  1. За показником гострої токсичності (ЛД50) альтан належить до класу практично нетоксичних речовин і має велику широту терапевтичної дії (ТІ=5420). Салазопіридазин є більш токсичним, належить до класу малотоксичних речовин і має більш вузький діапазон умовнотерапевтичних доз (ТІ=24,5).

  2. Альтан не проявляє місцевоподразнюючих, ульцерогенних і гепатотоксичних властивостей, не впливає на секреторну функцію шлунка, сприяє гальмуванню перистальтики кишечника і виявляє виражену гепатопротекторну дію. Салазопіридазин не виявляє місцевоподразнюючих властивостей і не впливає на функціональний стан ШКТ, однак виявляє ульцерогенні та гепатотоксичні властивості, чим поступається перед альтаном.

Публікації автора:

  1. Л.В.Яковлева, И.В.Карбушева, Н.Д.Бунятян, В.П.Невзоров. Перспективы применения альтана в проктологии (экспериментальные исследования)// "Клиническая фармация",- 2000.- т.4.- №1.- С.55-60 (проведено огляд літератури, виконані експериментальні дослідження на 80%, підготовлено матеріал до друку).

    Л.В.Яковлева, О.А.Герасимова, И.В.Карбушева, А.К.Ивахненко, Н.Д.Бунятян, Т.С.Сахарова. Сопоставление антиоксидантных свойств нових препаратов, производных биофлавоноидов и дубильных веществ // "Экспериментальная и клиническая фармакология".- 2001.- №2.- С.55-59 (проведено вивчення антиоксидантної і мембранопротекторної дії альтану, проведена статистична обробка даних).

    Карбушева И.В., Горбань Е.Н., Невзоров В.П. Изучение влияния альтана на ультраструктуру клеток толстой кишки крыс в условиях экспериментального сигмоидита. Материалы научно-практической конференции «Лекарства – человеку», Харьков - 2001.- Т.15.- № 1-2.- С.229-235 (проведено огляд літератури, проведені експериментальні дослідження, підготовлено матеріал до друку).

    Карбушева И.В. Сравнительное изучение антиоксидантной активности препаратов для лечения язвенных колитов альтана и салазопиридазина на модели токсического гепатита у крыс // Сборник трудов научно-практической конференции «Лекарства – человеку», Харьков - 2001.- Т.XVI.- № 1-2.- С.237-245 (проведено огляд літератури, проведені експериментальні дослідження, статистична обробка результатів, підготовлено матеріал до друку).

    Яковлева Л.В., Карбушева И.В., Френкель Л.А. Радиопротекторные свойства нового полифенольного препарата "Альтан" // Експериментальна і клінічна медицина.- 2001 г.- №4.- С.17-21 (проведено огляд літератури, виконані експериментальні дослідження на 70%, підготовлено матеріал до друку).

    І.В.Карбушева. Дослідження мембранопротекторних властивостей альтану / Матеріали наук.-практич. Конф. «Сучасні проблеми фармацевтичної науки і практики». Вісник фармації.- 2001.- № 3 (27).- С.174 (проведено огляд літератури, проведені експериментальні дослідження, статистична обробка результатів, підготовлено матеріал до друку).

    Yakovleva L., Karbusheva I. Altan is a perspective radioprotector// European Jornal of Pharmaceutical Sciences: Abstracts: 6th European Congress of Pharmaceutical Sciences, September 16-19, 2000, Budapest, Hungary. – 2000. – V.11/Suppl.1. – S84 (проведено огляд літератури, виконані експериментальні дослідження, підготовлено матеріал до друку).

    Карбушева И.В. Влияние альтана на функциональную активность ЖКТ //Мат. Наук.-приктич.конф. мол. Вчених ХМАПО: «Медицина на межі століть: відкриття та перспективи». – Харків, 1999. – С.141-142 (проведено огляд літератури, проведені експериментальні дослідження, статистична обробка результатів, підготовлено матеріал до друку).

    Герасимова О.А., Бунятян Н.Д., Карбушева И.В., Ивахненко А.К. Мембраностабилизирующая активность препаратов полифенольной природы // Мат. V Нац. з'їзду фармацевтів України “Досягнення сучасної фармації та перспективи її розвитку у новому тисячолітті”. – Х.: Вид-во УкрФА, 1999. – С.561-562 (проведено огляд літератури, вивчена мембранопротекторна дія альтану, статистична обробка результатів).

    Karbusheva I., Yakovleva L., Shalamaj A. Kaltan is a new preparation on the base of ellagotannins// Abstracts of 2nd European Congress of Pharmacology, Budapest, Hungary, 3-7 July 1999.- Paris: Elsevier. –1999. – P. 330s (проведено огляд літератури, проведені експериментальні дослідження, статистична обробка результатів, підготовлено матеріал до друку).

    Герасимова О.О, Карбушева І.В. Протизапальна активність нових поліфенольних препаратів // Матеріали 4 Міжнародного конгресу студентів і молодих вчених, 11-13 травня 2000р., Тернопіль: Укрмедкнига, 2000.- С.378-379 (досліджені протизапальні властивості альтану, проведена статистична обробка результатів).

    Карбушева І.В., Френкель Л.А. Вплив нового поліфенольного препарату альтану на перебіг радіаційного ураження кишечника у щурів // Тези доповідей ІІ Національного зїзду фармакологів України "Фармакологія 2001 - крок у майбутнє", 1-4 жовтня 2001р., м.Дніпропетровськ.- 2001.- С.104 (збір та аналіз даних літератури, проведені експериментальні дослідження та статистична обробка результатів, підготовлено матеріал до друку).

    Карбушева И.В. Экспериментальное изучение гепатотропных свойств нового полифенольного препарата альтана // Материалы IV всеукраинской научно-практической конференции "Новое в клинической фармакологии и фармакотерапии заболеваний внутренних органов", Харьков, 30-31 мая 2002г.- С.88-89 (здійснено збір та аналіз даних літератури, проведені експериментальні дослідження, статистична обробка результатів, підготовлено матеріал до друку).