Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Фармакологія


Сахарова Тетяна Семенівна. Експериментальне вивчення фармакодинаміки та механізму дії нової групи природних антиоксидантів на основі елаготанінів: дисертація д-ра фармац. наук: 14.03.05 / Національний фармацевтичний ун-т. - Х., 2003. , табл.



Анотація до роботи:

Сахарова Т.С. Експериментальне вивчення фармакодинаміки та механізму дії нової групи природних антиоксидантів на основі елаготанінів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фармацевтичних наук за спеціальністю 14.03.05 – фармакологія. – Національний фармацевтичний університет, Харків, 2008.

Представлена робота присвячена різнобічному фармакологічному вивченню оригінальних вітчизняних елаготаніновміщуючих препаратів альтану і елгацину у порівнянні з відомими антиоксидантами кверцетином і силібором, результати якого виступають експериментальним обгрунтуванням доцільності створення нової групи антиоксидантних лікарських засобів на основі
елаготанінів.

На етапі вивчення механізмів антиоксидантної дії доведено, що альтану і елгацину притаманні прямі антирадикальні властивості та опосередкований гальмівний вплив на перебіг ВРО через здатність до вилучення каталізаторів ВРО - іонів заліза, пригнічення активності прооксидантних ферментів, стабілізації пулу ендогенних ферментативних та неферментативних компонентів АОС, наявність мембраномодулювальних/мембраностабілізувальних властивостей. Порівняльний аналіз окремих складових антиоксидантної дії елаготаніновміщуючих і флавоноїдних препаратів дозволив відзначити їхні особливості у реалізації фармакологічної активності. Визначені переваги запропонованих елаготаніновміщуючих антиоксидантів перед відомими флавоноїдними препаратами антиоксидантної дії кверцетином і силібором. Доведена висока терапевтична ефективність елаготаніновміщуючих препаратів як засобів фармакокорекції виразкових уражень шлунку і товстої кишки, гострих та хронічних токсичних гепатитів, гіперліпідемій, кардіопатологій токсичного генезу. На підставі отриманих результатів обгрунтоване створення та впровадження у практичну медицину таблеток елгацину, 0,007 – оригінального кардіопротекторного антиоксидантного лікарського засобу.

У дисертаційній роботі наведені науково-експериментальні узагальнення щодо фармакологічної активності та механізму дії альтану і елгацину – оригінальних вітчизняних елаготаніновміщуючих препаратів, які виступають вагомим обгрунтуванням створення нової групи лікарських засобів антиоксидантної дії на основі елаготанінів.

  1. В основі механізму антиоксидантної дії альтану лежить здатність до пригнічення ініціативних ланок вільнорадикального окиснення, серед яких чільне місце посідає пряма антирадикальна активність та гальмування залізоіндукованого каталізу ПОЛ. Для механізму дії елгацину також властиве поєднання прямого антирадикального ефекту (переважно до ОН-радикалів) зі здатністю до інактивації неферментативних каталізаторів ПОЛ (іонів Fe2+). Препарати порівняння кверцетин і силібор виявляють менш виражену дію щодо знешкодження активних форм кисню, особливо ОН-радикалу; у силібору відсутній вплив на ініціативні Fe2+-залежні ланки ПОЛ.

  2. Альтан забезпечує захист ферментів першої лінії антиокисного захисту –глутатіонпероксидази, глутатіонтрансферази і супероксиддисмутази. У механізмі дії елгацину виражена тропність до захисту ферментів, які беруть участь у рециклюванні внутрішньоклітинного пулу глутатіону – глутатіонредуктази та глюкозо-6-фосфатдегідрогенази. Характерним для дії елгацину є потужний антиксантиноксидазний ефект, що відрізняє його від альтану і флавоноїдних референс-препаратів. Для силібору і кверцетину властива здатність до підтримки функціональної активності глутатіонредукуючих ферментів, проте у силібору відсутній вплив на антиперекисні глутатіонові ферменти. За антиліпооксигеназною активністю усі досліджувані об’єкти наближаються до стандартного препарату – кверцетину.

  3. Альтан, елгацин, а з флавоноїдних препаратів кверцетин, справляють мембранопротекторну дію як на рівні плазматичної, так і мікросомальної мембран. Мембраностабілізувальні властивості силібору стосуються переважно плазматичної мембрани.

  4. При виразкових ураженнях органів шлунково-кишкового тракту найбільш ефективним є застосування альтану у дозі 1 мг/кг, антиульцерогенна дія якого виявляється не лише регресивними змінами у осередку запалення, але й стимуляцією процесів регенерації і репарації. Призначення кверцетину у дозі 5 мг/кг і силібору у дозі 25 мг/кг в умовах аналогічних дослідів виявилось менш прийнятним для фармакокорекції запально-некротичних процесів у органах ШКТ порівняно з елаготаніновміщуючими препаратами.

  5. Гепатопротекторна активність альтану і елгацину реалізується завдяки цитопротекторному, антинекротичному, регенераторному ефектам та такому, що перешкоджає розвиткові жирової дистрофії гепатоцитів. За вираженістю гепатозахисної дії та значенням умовнотерапевтичної дози (1 мг/кг) альтан та елгацин мають переваги перед флавоноїдними антиоксидантами (кверцетином у дозі 5 мг/кг і силібором у дозі 25 мг/кг).

  6. Гіполіпідемічна і антиатерогенна дія альтану та елгацину у дозі 1 мг/кг за вираженістю переважає таку кверцетину у дозі 5 мг/кг. Особливостями гіпохолестеринемічної дії елгацину є його вплив на процеси остаточної утилізації холестерину на жовчні кислоти у печінці та здатність до пригнічення холелітіазу.

  7. За виразністю кардіопротекторної дії елгацин у дозі 1 мг/кг перевершує як препарати порівняння (кверцетин у дозі 5 мг/кг, силібор у дозі 25 мг/кг) , так і альтан – аналог за складом діючих речовин. Складовими кардіозахисної дії елгацину є антиаритмічний, антиішемічний та помірний антиангінальний ефекти. Отримані дані обґрунтовують доцільність створення на основі елгацину нового кардіопротекторного лікарського засобу.

  8. Співставленість вираженості терапевтичного ефекту субстанції і таблеток елгацину, визначеного на моделях гострих і хронічної експериментальних кардіопатій, підтверджує наявність кардіопротекторної дії препарату і свідчить про відсутність впливу допоміжних речовин, уведених у лікарську форму, на прояв фармакологічної активності.

  9. Експериментальне дослідження фармакологічної активності і механізму дії альтану і елгацину виступає вагомим обґрунтуванням подальшого пошуку та створення оригінальних вітчизняних лікарських засобів на основі рослинних елаготанінів. Дані про антиксантиноксидазну дію елгацину дозволяють рекомендувати його для подальшого вивчення як протиподагричного засобу. Доцільним є проведення досліджень з визначення можливості застосування елаготанінвміщуючих препаратів як геропротекторів, радіопротекторів, засобів з ангіопротекторною дією для лікування ускладнень цукрового діабету тощо.

Публікації автора:

  1. Яковлєва Л.В., Карбушева І.В., Сахарова Т.С. Можливості використання препарату дубильних речовин альтану для лікування колітів.– Х.: Золоті сторінки, 2003. – 136 с. – Бібліогр.: с. 132-135. (Особистий внесок здобувача: огляд з біологічної активності дубильних речовин, дослідження механізмів антиоксидантної дії альтану, аналіз та узагальнення результатів, написання розділів 1.3, 2.1).

  2. Экспериментальное изучение кардиопротекторных свойств субстанции и таблеток эллаговой кислоты на модели хронической этанол-фуразолидоновой кардиомиопатии у крыс / Л.В. Яковлева, Е.Н. Горбань, И.А. Зупанец, А.К. Ивахненко, Т.С. Сахарова // Клінічна фармація. – 1999. – Т.3, № 2. – С. 163-169. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні досліджень, аналізі та узагальненні отриманих даних).

  3. Яковлєва Л.В., Івахненко О.К., Сахарова Т.С. Вивчення кардіопротекторних властивостей субстанції і таблеток елагової кислоти на моделі доксорубіцинової міокардіодистрофії у щурів // Експериментальна і клінічна медицина. – 2000. –
    №1. – С. 55-57. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні досліджень, аналізі та узагальненні отриманих даних, написанні статті).

  4. Сахарова Т.С. Порівняльне експериментальне вивчення кардіопротекторної активності нових рослинних антиоксидантів на основі біофлавоноїдів та дубильних речовин // Клінічна фармація. – 2001. – Т. 5, № 1. – С. 64-67.

  5. Яковлєва Л.В., Горбань Є.М., Сахарова Т.С. Експериментальне дослідження гепатопротекторної активності оригінальних рослинних препаратів на основі елагової кислоти // Фармацевтичний журнал. – 2001. – № 3. – С. 100-103. (Особистий внесок здобувача: проведення досліджень, участь у аналізі та узагальненні отриманих даних, написанні статті).

  6. Експериментальне дослідження кардіотропності препаратів біофлавоноїдного складу / Т.С. Сахарова, Л.В. Яковлєва, Є.М. Горбань, О.О. Герасимова // Медична хімія. – 2001. – Т. 3, № 2. – С.13-16. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні досліджень, аналізі та узагальненні отриманих даних, написанні статті).

  7. Сахарова Т.С. Експериментальне дослідження гіполіпідемічної активності нових природних антиоксидантів на основі дубильних речовин // Медична хімія.2001.Т. 3, № 4.С.56-59.

  8. Дослідження впливу препаратів дубильних речовин на перебіг аскорбат-індукованого ПОЛ в залежності від концентрації екзогенного заліза / Л.В. Яковлєва, Є.М. Горбань, Т.С. Сахарова, Т.А. Костіна // Фізіологічно-активні речовини. – 2001. – № 2 (32). – С. 58-60. (Особистий внесок здобувача: проведення досліджень, участь у аналізі та узагальненні отриманих даних, написанні статті).

  9. Сахарова Т.С., Ларьяновська Ю.Б. Патоморфологічне дослідження гепатопротекторних властивостей елагової кислоти при гострому токсичному гепатиті у білих щурів // Вісник морфології. – 2001. – № 7 (2). – С. 201-203. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні досліджень, аналізі та узагальненні отриманих даних, написанні статті).

  10. Сахарова Т.С. Експериментальне дослідження гепатопротекторної активності альтану при тетрацикліновому ураженні печінки у білих щурів / Сб. "Лекарства-человеку" – Харьков, 2001. – Т. XV, № 1-2. – С. 449-452.

  11. Яковлєва Л.В., Горбань Є.М., Сахарова Т.С. Дослідження впливу елаготанінвмісних препаратів на деякі ланки атерогенезу при експериментальному атеросклерозі у кролів // Медична хімія" . – 2002. – Т. 4, № 1. – С.53-55. (Особистий внесок здобувача: проведення досліджень, участь в узагальненні даних,
    написанні статті).

  12. Сахарова Т.С., Нікітченко Ю.В., Дзюба В.М. Експериментальне дослідження антирадикальної активності елагової кислоти у порівнянні з біофлавоноїдними препаратами // Медична хімія. – 2002. – Т. 4, № 2. – С. 56-58. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні досліджень, аналізі та узагальненні даних, написанні статті).

  13. Сахарова Т.С., Яковлєва Л.В. Експериментальне вивчення мембранопротекторних властивостей препаратів на основі рослинних елаготанінів // Медична хімія. – 2002. –Т. 4, № 3 – С. 89-91. (Особистий внесок здобувача: проведення досліджень, участь у аналізі та узагальненні отриманих даних, написанні статті).

  14. Нардід О.А., Цимбал Л.В., Сахарова Т.С. Дослідження впливу елаготаніновміщуючих препаратів на структурно-динамічний стан плазматичної мембрани еритроцитів // Фізіологічно активні речовини. – 2002. – № 1 (33). – С. 81-83. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні досліджень, узагальненні отриманих даних, написанні статті).

  15. Яковлєва Л.В., Сахарова Т.С. Співставлення кардіопротекторних властивостей нових рослинних антиоксидантів фенольної структури при експериментальному міокардиті // Фармацевтичний журнал. – 2002. – № 2. – С. 92-96. (Особистий внесок здобувача: проведення експериментальних досліджень, участь у аналізі та узагальненні отриманих даних, написання статті).

  16. Сахарова Т.С. Вплив природних поліфенолів групи дубильних речовин на стан ПОЛ/АОС білих щурів при експериментальній гіперліпідемії // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 2002. – № 2 (18). – С. 15-17.

  17. Сахарова Т.С. Дослідження впливу альтану на функціональний стан серцевого м‘язу при експериментальній міокардіодистрофії у білих щурів // Таврический медико-биологический вестник. – 2002. – Т. 5, № 2. – С. 180-182.

  18. Яковлєва Л.В., Горбань Є.М., Сахарова Т.С. Експериментальне вивчення кардіопротекторної активності альтану у порівнянні з кверцетином // Одеський медичний журнал. – 2002. – № 1 (69). – С. 19-22. (Особистий внесок здобувача: проведення експериментальних досліджень, участь в узагальненні отриманих даних, написанні статті).

  19. Сахарова Т.С. Експериментальне обгрунтування можливості використання елагової кислоти як антиоксиданта–гепатопротектора // Одеський медичний журнал. – 2002. – № 3 (71). – С. 21-24.

  20. Сахарова Т.С., Ларьяновська Ю.Б. Патоморфологічне дослідження кардіопротекторних властивостей альтану при гострому токсичному міокардиті у білих щурів // Вісник морфології. – 2002. – № 1 (8). – С. 47-49. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні досліджень, аналізі та узагальненні отриманих даних, написанні статті).

  1. Яковлєва Л.В., Сахарова Т.С. Вивчення кардіопротекторних властивостей альтану при доксорубіциновій міокардіодистрофії у білих щурів // Фізіологічно активні речовини. – 2002 – № 2 (34). – С. 95-98. (Особистий внесок здобувача: проведення експериментальних досліджень, участь в аналізі та узагальненні отриманих даних, написанні статті).

  2. Яковлєва Л.В., Сахарова Т.С. Порівняльне експериментальне дослідження противиразкової дії препаратів на основі рослинних поліфенолів // Клінічна фармація. – 2002. – Т. 6, № 4. – С.45-48. (Особистий внесок здобувача: проведення експериментальних досліджень, участь в узагальненні отриманих даних, написанні статті).

  3. Сахарова Т.С., Нікітченко Ю.В., Дзюба В.М. Експериментальне дослідження впливу рослинних препаратів поліфенольного складу на функціонування антипероксидної ферментативної системи печінки // Медична хімія. – 2003. – Т. 5,
    № 1. – С. 52-55. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні досліджень, аналізі та узагальненні отриманих даних, написанні статті).

  4. Яковлєва Л.В., Горбань Є.М., Сахарова Т.С. Експериментальне вивчення модулювального впливу елаготаніновмісних препаратів на активність прооксидних ферментів // Медична хімія. – 2003. – Т. 5, № 2. – С. 45-48. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні досліджень, аналізі та узагальненні отриманих даних, написанні статті).

  5. Яковлєва Л.В., Сахарова Т.С. Риженко І.М. Співставлення особливостей гепатопротекторної дії оригінальних елаготаніновмісних препаратів // Клінічна фармація. – 2004. – Т. 8, № 2. – С.63-66. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні досліджень, аналізі та узагальненні отриманих даних,
    написанні статті).

  6. Пат. 64074 UA, Україна, МПК А61К35/78. Кардіопротекторний антиоксидантний засіб “Елгацин” / Т.Н. Бікбулатова, А.С. Шаламай, Л.В. Безпалько, Є.О. Сова, В.П. Черних, Л.В. Яковлєва, О.П. Хворост, Т.С. Сахарова, С.А. Малиновська, Є.В. Гладух, О.К. Івахненко. – № 2002086603; Заявл. 08.08.2002; – Опубл. 15.06.2005. – Бюл. № 6. – 8 с. ил. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні патентного пошуку, фармакологічного експерименту,
    оформленні патенту).

  7. Яковлєва Л.В., Івахненко О.К., Сахарова Т.С. Пошук нових перспективних об’єктів фармакологічного дослідження серед елаготанінів вільхи // Клінічна фармація. – 2004. – Т. 8, № 3. – С. 41-44. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні досліджень, аналізі та узагальненні отриманих даних,
    написанні статті).

  8. Яковлєва Л.В., Сахарова Т.С. Дослідження кардіопротекторних властивостей елгацину на моделі експериментальної ішемії міокарду у собак // Клінічна фармація. – 2006. – Т. 10, № 2. – С. 40-42. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні досліджень, аналізі та узагальненні отриманих даних,
    написанні статті).

  9. Яковлєва Л.В., Сахарова Т.С. Експериментально-теоретичне обгрунтування антисклеротичної активності елгацину // Клінічна фармація. – 2007. – Т. 11, № 3. – С. 42-45. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні досліджень, аналізі та узагальненні отриманих даних, написанні статті).

  10. Яковлева Л.В., Сахарова Т.С. Сравнительное изучение кардиопротекторной активности антиоксидантных препаратов на основе биофлавоноидов и дубильных веществ / VII Российский национальный конгресс "Человек и лекарство":Тезисы докладов. – Москва, 2000 – С. 565. (Особистий внесок здобувача: проведення досліджень, участь у аналізі та узагальненні отриманих даних,
    написанні тезів).

  11. Сахарова Т.С. Изучение гиполипидемической активности препаратов дубильных веществ / VIII Российский национальный конгресс "Человек и лекарство": тезисы докладов. – Москва, 2001 – С. 616-617.

  12. Сахарова Т.С. Дослідження впливу препаратів рослинних дубильних речовин на жовчоутворювальну функцію печінки при експериментальній гіперліпідемії у білих щурів / ІІ Національний з’їзд фармакологів України "Фармакологія 2001 – крок у майбутнє" : тези доповідей. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 211-212.

  13. Сахарова Т.С. Дослідження механізмів цитопротекторної дії препаратів на основі дубильних речовин / Досягнення і перспективи розвитку у клініці внутрішніх хвороб:тези респ. наук.-практ. конф. – Харків, 2001. – С. 19.

  14. З‘ясування потенційної антиокислювальної активності оригінальних препаратів на основі рослинних поліфенольних сполук / Т.С. Сахарова, О.О. Герасимова, І.В. Карбушева, Н.А. Цубанова // Вісник Вінницького державного медичного університету. –2002. – Т. 6, № 1. – С. 207. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні досліджень, аналізі та узагальненні отриманих даних,
    написанні тезів).

  15. Яковлєва Л.В., Сахарова Т.С. Порівняльне дослідження впливу препаратів на основі рослинних поліфенолів на активність деяких глутатіонзалежних ферментів // Український біохімічний журнал. – 2002. – Т. 74, № 4а (додаток 1). –С. 93-94. (Особистий внесок здобувача: проведення досліджень, участь у аналізі та узагальненні отриманих даних, написанні тезів).

  16. Сахарова Т.С., Ларьяновська Ю.Б. Дослідження впливу елаготанінвмісних препаратів на морфоструктуру дуги аорти при експериментальному атеросклерозі // Збірник наукових праць XLV підсумкової (міжрегіональної) наук.практ.конф. “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. –Тернопіль : Укрмедкнига”, 2002. – Вип. 7. – С. 140-141. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні досліджень, аналізі та узагальненні отриманих
    даних, написанні тезів).

  17. Яковлєва Л.В., Сахарова Т.С. Альтан – як коректор ліпідного гомеостазу в умовах експериментальних гіперліпідемій // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Нові вітчизняні розробки лікарських засобів для гастроентерології”. – Х.: НФаУ, 2004. – С. 181-191. (Особистий внесок здобувача: проведення досліджень, участь в узагальненні отриманих даних,
    написанні тезів).

  18. Яковлєва Л.В., Івахненко О.К., Сахарова Т.С. Дослідження окремих складових механізму антиоксидантної дії рослинних елаготанінів // Матеріали IV Української науково-практичної конференції з міжнародною участю з клінічної фармакології “Актуальні питання фармакології”. – Вінниця, 2004. – С. 173-174. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні досліджень, аналізі та узагальненні отриманих даних, написанні тезів).

  19. Яковлєва Л.В., Івахненко О.К., Сахарова Т.С. Дослідження кардіотропних властивостей елгацину в умовах адреналінової міокардіодистрофії у собак / Терапевтичні читання пам‘яті академіка Л.Т. Малої: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції 20-21 трав. 2004 р. – Харків, 2004. – С. 271. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні досліджень, аналізі та узагальненні отриманих даних, написанні тезів).

  20. Яковлєва Л.В., Сахарова Т.С. Метаболічні ефекти елгацину – нового кардіопротекторного лікарського засобу на основі елаготанінів вільхи // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крымского гос. мед. ун-та им. С. Георгиевского. – 2005. – Т. 141, ч. 4. – Симферополь: Изд. центр КГМУ. – С. 128. (Особистий внесок здобувача: проведення досліджень, узагальнення отриманих даних, участь у написанні тезів).

  21. Сахарова Т.С. Теоретично-експериментальне обгрунтування механізмів антиульцерогенної дії оригінальних елаготанінвміщуючих препаратів / Науково-технічний прогрес і оптимізація технологічних процесів створення лікарських препаратів: Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції, Тернопіль, 6-7 квітня 2006 р. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2006. – С. 169.

  22. Yakovleva L.V., Sakcharova Т.S., Kotelevets N.V. Feature of quercetin and elagotannins containing drugs modulating action on activity glutathione-cycles enzymes// Third International Conference on Polyphenols applications is Nutrition and Health, St Julian, Malta, October 26-27 2006. – Malta-ISANH. – P. 91. (Особистий внесок здобувача: проведення експериментальних досліджень, участь у аналізі та узагальненні отриманих даних, написанні тезів).

  23. Яковлева Л.В., Сахарова Т.С. Составляющие механизма антисклеротической активности элгацина // Вісник стоматології (спец. випуск). – 2006. – № 3 (53). –
    С. 35. (Особистий внесок здобувача: проведення експериментальних досліджень, участь у аналізі та узагальненні отриманих даних, написанні тезів).

  24. Яковлєва Л.В., Сахарова Т.С. Особливості пливу елгацину на стан “редокс-сигнальної системи” // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2007. – № 11 (2). – С. 801-802. (Особистий внесок здобувача: проведення експериментальних досліджень, участь у аналізі та узагальненні отриманих даних, написанні тезів).