Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


823. Соболєв Олександр Аркадійович. Економіко-математичне моделювання зовнішньоторговельних зв'язків України з Росією: дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / НАН України; Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Соболєв О.А. Економіко-математичне моделювання зовнішньоторговельних зв’язків України з Росією. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій і систем НАН та МОН України. – Київ, 2004.

В дисертації розглядаються особливості зовнішньої торгівлі України, товарна та географічна структура експорту та імпорту. Аналізуються фактори зовнішнього та внутрішнього середовища, що впливають на зовнішню торгівлю. На основі статистичного матеріалу визначається, що найбільші обсяги експортно-імпортних операцій здійснюється з країнами СНД взагалі, серед яких Російська Федерація займає перше місце. Необхідність подальшого розвитку зовнішньоторговельних відносин України і Росії потребує детального дослідження макропоказників двох країн, необхідність в експорті та імпорті продукції, що виробляється.

В зв’язку з цим до системи зовнішньої торгівлі між двома країнами застосовано системний аналіз, на базі якого формалізована економетрична модель та згенеровані рівняння, які покладено в основу імітаційного моделювання визначення прогнозу обсягів товарообороту між двома країнами.

Виконане дисертаційне дослідження, що полягає у економіко-математичному моделюванні зовнішньоторговельних зв’язків України з Росією поглибило наявні теоретичні, методологічні та методичні підходи до вирішення задачі визначення причинно-наслідкових зв’язків у зовнішньоторговельних відносинах двох країн та створення аналітичного інструментарію аналізу та оцінки товарообігу з урахуванням впливу окремих зовнішніх та внутрішніх чинників.

Основними науковими та практичними результатами роботи є:

  1. Визначено місце зовнішньої торгівлі в економічній системі України. Однією з умов забезпечення України є підвищення конкурентоспроможності виробництва продукції та стійкого встановлення зовнішньоторговельних відносин з іншими країнами. Одним із видів діяльності цих відносин є зовнішня торгівля. Проаналізовані заходи, що впливають на удосконалення управління зовнішньою торгівлею на макро-, мезо-, та мікрорівні. На сучасному етапі структура експорту переважно залежить від цінової конкуренції, яка в свою чергу акумулює в собі всі новітні технології, які використовуються в виробництві товарів, що виносяться на продаж на світові ринки. Для збільшення бюджету країни немаловажне значення мають податкові надходження за рахунок експортнозорієнтованих галузей. Все це обумовлює велику значимість зовнішньої торгівлі для економіки України і потребує більшої уваги для подальшого її розвитку.

  2. Проведений аналіз експорту-імпорту України свідчить про втрату позицій України на зовнішніх ринках товарів і про необхідність підняття рейтингу країни в зовнішньоекономічній діяльності. Найбільші обсяги зовнішньої торгівлі України є з країнами СНД, серед яких Росія посідає перше місце, яка є основним імпортером нафти та газу в Україну.

  3. Проведено порівняння макроекономічних показників України і Росії та структура експортно-імпортних операцій двох країн за останні роки. Поліпшення макроекономічної ситуації в Україні та досягнення високих темпів економічного зростання загострили потребу в здійсненні радикальної перебудови, яка спрямована на підвищення конкурентоспроможності економіки України. що потребує великих інвестиційних вкладень. В дійсний час Росія входить в шістку країн-інвесторів в Україну. По структурі вкладених коштів перше місце посідає паливно-енергетичний комплекс.

  4. Для дослідження зовнішньоторговельних відносин між двома країнами і подальшого їх розвитку досліджені теоретичні підходи до економіко-математичного моделювання зовнішньої торгівлі. З цією метою розглянуті різні економетричні моделі зовнішньоторговельного обороту між країнами. Проаналізовано моделі прогнозування зовнішньої торгівлі в Україні, які розроблялись українськими вченими, які входять окремими блоками в макроеконометричні моделі прогнозування розвитку економіки України. В цих моделях використовуються агреговані показники зовнішньої торгівлі і тому вони не дають можливості прослідити за експортно-імпортними операціями між двома країнами. Все це обґрунтовує необхідність проведеного дослідження згідно поставленої мети.

  5. Якість прогнозів зовнішньої торгівлі між двома країнами залежить від складу та організації інформаційної бази економетричної моделі, яка повинна бути підпорядкована сучасним основним принципам її розробки. При побудові інформаційної бази економетричної моделі використовувалися офіційні джерела статистичної інформації. Перед наповненням рядів інформаційної бази моделі щодо експорту та імпорту товарів статистична інформація Держкомстату України була додатково згрупована з врахуванням окремих груп товарів для економіки України та їх питомої ваги у товарній структурі експорту та імпорту.

  6. Для формалізації зв’язків між показниками економіко-математичної моделі було проведено аналіз впливу факторів зовнішнього та внутрішнього середовища на експортно-імпортні операції між двома країнами. Кількісна оцінка взаємозв'язків між макроекономічними показниками, що характеризують стан зовнішньої торгівлі, виявлення тенденцій їх зміни у часі дозволяє визначити основні напрямки розвитку експортно-імпортних процесів в Україні на короткострокову перспективу. Подано формалізований запис рівнянь експорту та імпорту товарів.

  7. Формалізований опис зовнішньої торгівлі України з Росією був реалізований в системі економетричного моделювання Eviews і були отриманні рівняння економіко-математичної моделі зовнішньоторговельних зв’язків між Україною та Росією з відповідними статистичними характеристиками з урахуванням наведених для пояснення рівнянь. Наведена економіко-математична модель дозволяє: використовуючи інформацію про минуле, здійснювати аналіз причинно-наслідкових зв'язків, що склалися; розробляти прогнози, сценарні припущення яких базуються на тенденціях, що спостерігалися у ретроспективі; враховувати найбільш ймовірні варіанти розвитку економіки України та Росії у майбутньому.

  8. Зовнішня торгівля між двома країнами розглядається як складна економічна система, якій притаманні усі системні характеристики. Тому для дослідження такої системи використано системний аналіз, а для забезпечення рішень по подальшому розвитку зовнішньої торгівлі між двома країнами залучається імітаційне моделювання.

  1. З метою отримання ефективного інструментарію для реалізації сценарних варіантів і проведення прогнозних розрахунків проведено аналіз точності прогнозів.

  2. На основі методу імітаційного моделювання проведено аналіз та дослідження економічної системи зовнішньої торгівлі між двома країнами, а в режимі експерименту відображені наслідки конкретних заходів економічної політики щодо подальшого розвитку експортно-імпортних операцій України і Росії. Розроблена економетрична модель зовнішньоторговельних зв’язків між Україною та Росією дозволяє отримувати оцінку обсягів експорту та імпорту товарів, внесок яких у взаємний товарообіг є найсуттєвішим, враховуючи вплив окремих зовнішніх та внутрішніх чинників.

Публікації автора:

  1. Соболєв О. Концептуальні основи моделювання зовнішньоекономічної торгівлі між Україною та Росією / НАН України. Інститут світової економіки і міжнародних відносин. Зб. наук. праць. Вип. 27. – К.: 2000. – с. 125 – 134.

  2. Соболєв О.А. Економіко-математичне моделювання зовнішньоекономічних відносин України з Росією / Україна в ХХІ столітті: концепція та моделі економічного розвитку. Матеріали доповідей V Міжнародного конгресу українських економістів. Част. ІІ. – Львів : Ін-т регіональних досліджень НАН України, 2000. – с. 482 – 485

  3. Cоболєв О. Напрями вдосконалення торговельних взаємовідносин між Україною та Росією у середньостроковий період / Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці та бізнесі. Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції. – Ірпінь: ДПА, 2000. – с. 182

  4. Соболєв О.А. Зовнішньоекономічні відносини України з Росією // Економіко-математичне моделювання соціально-економічних систем. Зб. наук. праць. Вип. 1. К.: МННЦ ІТіС НАНУ та МОНУ, 2001. – с. 17-20.

  5. Соболєв О. Модель прогнозування зовнішньої торгівлі товарами між Україною та Росією // Економіст. – 2002. - №2. – с. 33 – 35.