Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


873. Тутова Олена Валеріївна. Економіко-математичне моделювання раціоналізації транспортно-економічних зв'язків у системі нафтопостачання України: дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / НАН України; Міністерство освіти і науки України; Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Тутова О. В. Економіко-математичне моделювання раціоналізації транспортно-економічних зв’язків у системі нафтопостачання України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. – Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем НАН України та Міністерства освіти і науки України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена питанням раціоналізації транспортно-економічних зв’язків у системі нафтопостачання України. З врахуванням факторів нерівномірності споживання нафтопродуктів побудований комплекс економіко-математичних моделей сезонного зберігання нафти і нафтопродуктів, досліджена можливість врахування стохастичного характеру вихідної інформації при розв’язку задач, що виникають у системі нафтопостачання України.

Дослідження базуються на використанні системного підходу до об’єкта дослідження, математичних методів розв’язку транспортної задачі на мережі, оптимізаційних методів, методів математичної статистики і теорії ймовірностей, еврістичних методів як основи створення та аналізу комплексу економіко-математичних моделей раціоналізації транспортно-економічних зв’язків у системі нафтопостачання України та алгоритмів їх розв’язку, розроблені алгоритми розв’язку задач раціоналізації транспортно-економічних зв’язків у системі нафтопостачання України для загального випадку і при спрощуючих припущеннях.

Розроблена методика комплексних розрахунків, яка дозволяє визначити оптимальний напрямок будівництва трубопроводів, що розводять, визначити оптимальне значення основних параметрів магістралей, що проектуються, і ємностей нафтобаз сезонного зберігання нафти і нафтопродуктів. Розроблений в дисертації комплекс економіко-математичних моделей та алгоритмів їх розв’язку надає фахівцям у сфері енергетичної політики додаткові можливості для підвищення ефективності управління об’єктами системи нафтопостачання України при проведенні структурних реформ у паливно-енергетичному комплексі країни.

Подальший розвиток паливно-енергетичного комплексу України пов’язаний з раціоналізацією транспортно-економічних зв’язків у системі нафтопостачання України як важливої складової паливно-енергетичного комплексу. Особливої гостроти ця проблема набуває в сучасних умовах функціонування системи нафтопостачання України з огляду на необхідність проведення структурних реформ у цілому паливно-енергетичному комплексі України під впливом внутрішніх і зовнішніх факторів. Важливе значення для вирішення цих питань має комплекс економіко-математичних моделей раціоналізації транспортно-економічних зв’язків у системі нафтопостачання України, розроблений у дисертаційній роботі.

При проведенні наукових досліджень, які знайшли відображення у дисертаційній роботі, отримані наступні результати:

  1. На базі системного підходу розглянуті теоретичні питання ефективності функціонування системи нафтопостачання України та економічних аспектів її реформування у ринкових умовах.

  2. Проаналізований сучасний стан теоретичних досліджень у галузі економіко-математичного моделювання, які присвячені питанням раціоналізації транспортно-економічних зв’язків у системі нафтопостачання України. Аналіз показав, що ці питання в наш час вимагають подальшого розвитку і практично важливі.

  3. На базі системного підходу проаналізовано об’єкт досліджень – процес транспортування нафти і нафтопродуктів у системі нафтопостачання України.

Вперше:

розроблені економіко-математична модель вибору баз сезонного зберігання нафтопродуктів (спеціалізації нафтобаз) та алгоритм розв’язку задачі вибору баз сезонного зберігання нафтопродуктів (спеціалізації нафтобаз);

розроблені модифікована економіко-математична модель вибору баз сезонного зберігання нафтопродуктів (спеціалізації нафтобаз) при спрощуючих припущеннях та алгоритм розв’язку модифікованої задачі вибору баз сезонного зберігання нафтопродуктів (спеціалізації нафтобаз) при спрощуючих припущеннях;

розроблена методика комплексних розрахунків, яка дозволяє визначити оптимальне значення основних параметрів ємностей нафтобаз для розподілу та планування запасів нафти і нафтопродуктів у системі нафтопостачання України.

досліджено стохастичний характер вихідної інформації для розв’язку задач, що виникають у системі нафтопостачання, визначено місце і роль цієї задачі в комплексі оптимізаційних задач раціоналізації транспортно-економічних зв’язків у системі нафтопостачання України.

  1. Проаналізовані техніко-економічні основи розв’язку комплексу задач раціоналізації транспортно-економічних зв’язків у системі нафтопостачання України.

  2. Досліджені основні критерії ефективності, які застосовуються в задачах реконструкції і розвитку об’єктів транспортування і зберігання нафти і нафтопродуктів у системі нафтопостачання України.

  3. Проаналізовано сучасний стан інформаційного забезпечення моделей вибору баз сезонного зберігання нафти і нафтопродуктів для системи нафтопостачання України.

  4. Досліджено перспективи розвитку методики техніко-економічного обгрунтування управління мережею трубопровідного транспорту в Україні.

  5. Розроблені рекомендації по підвищенню ефективності методики і методології техніко-економічного обгрунтування розвитку системи нафтопостачання України за допомогою розв’язку комплексу задач раціоналізації транспортно-економічних зв’язків.

Основні положення дисертації опубліковані:

у наукових фахових виданнях:

  1. Тутова О. В. Економіко-математична модель вибору баз для зберігання нафтопродуктів //Модели управления в рыночной экономике: (сб. науч. тр.). Общ. ред. Ю. Г. Лысенко.-Донецк: ДонНУ, 2001.-Вып. 4.-С. 135-143;

  2. Тутова О. В. Дослідження стохастичного характеру вихідної інформації для розв’язку задач, що виникають у системі нафтопостачання //Економічна кібернетика. Міжнародний науковий журнал.-2002.-№5-6 (17-18).-С. 94-104;

  3. Тутова О. В. Постановка задачі раціоналізації транспортно-економічних зв’язків у нафтогазовому комплексі України //Регіональна економіка. Науково-практичний журнал.-2002.-№2 (24).-С. 115-124;

  4. Тутова О. В. Аналіз світових фіскальних систем для нафтової галузі //Економіко-математичне моделювання соціально-економічних систем: (зб.наук. пр.). Відп. ред. акад. О. О. Бакаєв.-К.: МННЦІТіС НАН та МОіН України, 2002.-Вип. 3.-С. 99-105;

  5. Тутова О. В. Шляхи зростання інвестиційної привабливості підприємств нафтогазового комплексу України //Актуальні проблеми економіки.-2003.-№4.-С. 27-29;

у матеріалах конференцій:

  1. Тутова О. В. Проблеми реструктуризації нафтогазового комплексу України //Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених “Економіко-математичні методи прийняття управлінських рішень на сучасному етапі”.-Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003.-С. 104-106;

  2. Tutova Olena. Issues of Risk Management in Reforming of Natural Gas Market //XXVI International Workshop on Modeling of Developing Systems: Analysis and Management of Ecological, Technogenic & Telecommunication Risks. To the LXXX memory of V.M. Glushkov.-Kyiv: Glushkov Institute of Cybernetics of the National Academy of Sciences, 2003.-P. 62-63.