Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Корнієнко Вікторія Павлівна. Економіко-математичне моделювання функціонування системи контейнерних перевезень : дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / НАН України ; МОН України; Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Корнієнко В.П. Економіко-математичне моделювання функціонування системи контейнерних перевезень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем НАН України та МОН України. – Київ, 2006.

В дисертації розглядаються особливості розвитку контейнерної системи в період становлення України як самостійної держави. Однією із привабливих рис розвитку контейнерних перевезень в Україні є те, що держава має розвинуту транспортну систему, яка дозволяє здійснювати транспортування вантажів в різних напрямках. Перевезення вантажів у контейнерах є найбільш розповсюдженим та прогресивним способом доставки тарно-штучних вантажів у змішаному сполученні. Створення власної контейнерної системи обумовило розширення транспортно-експедиторських та сервісних послуг на зовнішньому та внутрішньому ринках та створило умови для ефективного її використання на ринку транспортних послуг.

Український державний центр транспортного сервісу «Ліски» здійснює повне задоволення потреб клієнтів у доставці вантажів «від дверей до дверей» з використанням інтермодальних первезень, створює умови для підвищення якості наданих послуг. Для закріплення своїх позицій на ринку транспортних послуг у порівнянні з конкурентами необхідно підвищувати ефективність функціонування системи контейнерних перевезень. З цією метою розроблені методологічні підходи до створення економіко-математичної моделі, алгоритму моделювання, аналізу та синтезу складної системи логістичного ланцюга контейнеропотоків в процесі обслуговування замовлень на перевозку от вантажовласників. Використання імітаційного моделювання для визначення стратегії ефективного функціонування системи контейнерних перевезень дає можливість оцінити передбачувані економічні наслідки і обґрунтувати умови подальшого господарювання термінала.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове рішення наукової задачі, що полягає в подальшому розвитку теоретичних положень та розробці інструментарію функціонування системи контейнерних перевезень, що дають змогу враховувати ймовірнисний характер надходження замовлень від вантажовласників на перевезення вантажу в контейнерах, та формувати раціональні стратегії поведінки системи з точки зору отримання оптимальних показників економічної діяльності терміналу.

На методологічному, теоретичному та інструментальному рівнях у дисертації проведено розробку методології моделювання функціонування системи контейнерних перевезень. Основні наукові і практичні результати роботи полягають в наступному:

  1. Проведено детальний аналіз функціонування контейнерної системи в світі і на Україні. Визначено, що Україна є транзитною державою, через яку проходять вантажопотоки в різних напрямках. Останні роки ХХ століття означилися збільшенням перевезень вантажів у контейнерах, які мають більшу привабливість внаслідок надання якісних транспортних послуг вантажовласникам. Для України велике значення має розвиток контейнерних перевезень, особливо залізничним транспортом. В зв’язку з цим був створений в стуктурі Укрзалізниці УДЦТС «Ліски» - термінал, що обслуговує контейнерні перевезення залізницею.

  2. Проблемна ситуація збільшення перевезень вантажів в контейнерах залізницею і отримання більш високих економічних і фінансових показників УДЦТС «Ліски» містить сукупність замовлень від вантажовласників, контейнерів і зв’язків між ними. Методологічною основою підготовки прийняття рішення по ефективному функціонуванню УДЦТС «Ліски» є системний аналіз визначення системи контейнерних перевезень та побудова логістичної схеми проходження контейнеропотоку від виробника до споживача.

  3. Проведена формалізація моделі функціонування системи контейнерних перевезень, а також формалізована схема представлення показників функціонування системи контейнерних перевезень. Підгрунтям створення такої схеми став технологічний процес роботи терміналу по обслуговуванню контейнерів при виконані замовлень вантажовласників на первезення вантажів в контейнерах. Метою економіко-математичного моделювання функціонування системи контейнерних перевезень є взаємодія УДЦТС «Ліски» із замовником-вантажовласником та визначення проблемних ситуацій таких, як простоювання контейнерів, створення черги замовлень, виникнення поломок та несправностей контейнерів та їх ліквідація. Все це визначає певний стан системи і відповідно до цього її техніко-економічні характеристики.

  4. Створено алгоритм імітаційного моделювання функціонування системи контейнерних перевезень, який записано у вигляді послідовності формул, що переобчислюють значення автоматів і індикаторів в кожний наступний вузловий момент модельного часу, що дає можливість визначити послідовность станів, в яких знаходиться система, і знаходження того чи іншого контейнера, який обслуговує певне замовлення клієнта.

  1. Для визначення економічних показників ефективного функціонування системи контейнерних перевезень обчислюється поточний доход від використання контейнерів УДЦТС «Ліски» за напрямком слідування, витрати, які несе УДЦТС «Ліски» за транспортування вантажу та ліквідіцію проблемних ситуацій, що виникають в процесі транспортування контейнерів, і знаходиться усереднений прибуток за певний період часу.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Корниенко В. Состояние и перспективы контейнерных перевозок в Украине // Економіст. –2003. - № 6. - с.34-36.

  2. Корниенко В. Мировые тенденции развития контейнерных перевозок // Економіко-математичне моделювання соціально-економічних систем. Зб. наук. праць. Вип. 9. – К.: МННЦ ІТіС НАНУ та МОНУ, 2004. – с. 109-115.

  3. Корнієнко В.П. Імітаційне моделювання контейнерних перевезень залізничним транспортом // Економіко-математичне моделювання соціально-економічних систем. Зб. наук. праць. Вип. 10. – К.: МННЦ ІТіС НАНУ та МОНУ, 2005. – с 5 -27.

Тези доповідей:

  1. Корниенко В.П. Логистика и транспортные системы // Тези доповідей першої науково-практичної конференції «Проблеми та перспективи розвитку транспортних систем: техніка, технологія, економіка і управління». 4-5 грудня 2003 р. – Част.1. «Техніка, технології» - Київ, 2003. – с. 92-93.

  2. Бакаев А.А., Корниенко В.П. Контейнерные перевозки: перспективы развития на Украине // Тези доповідей Міжнародної конференції «Морские и речные перевозки, вопросы экономического взаимодействия, функционирования и развития». 1 – 2 вересня 2004 р. - Одесса, 2004. – с. 143.

  3. Корнієнко В.П. Застосування інформаційних технологій в моделюванні роботи контейнерного терміналу для великовантажних контейнерів // Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції «Наука в транспортному вимірі». 11-13 травня 2005 р. - Київ, 2005. – с. 133.