Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Бистрякова Юлія Ігорівна. Економіко-інституціональне забезпечення еколого-орієнтованого розвитку регіонів : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2008.



Анотація до роботи:

Бистрякова Ю.І. Економіко-інституціональне забезпечення еколого-орієнтованого розвитку регіонів. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06 – економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2008.

У дисертаційній роботі здійснено теоретико-методологічне узагальнення та наведено вирішення наукового завдання щодо економіко-інституціонального забезпечення еколого-орієнтованого розвитку регіонів України в новітніх умовах ринкового господарювання. В основу наукових досліджень покладено ідею, що передбачає досягнення позитивних результатів сталого розвитку за рахунок удосконалення інституціонального забезпечення системи регіонального управління в контексті створення територіальних еколого-економічних кластерів. У теоретичному аспекті в роботі розкрито сутнісні ознаки економіко-інституціонального забезпечення еколого-орієнтованого розвитку регіону. В методологічному визначено напрями вдосконалення існуючих підходів до забезпечення еколого-орієнтованого розвитку регіонів в Україні, принциповою ознакою яких є орієнтація на користь інтересів людини. У практичному аспекті розроблено концептуальні положення щодо створення територіальних еколого-економічних кластерів, у рамках яких надано пропозиції по впорядкуванню відносин між регіональними суб’єктами господарювання на основі встановлення партнерських відносин. У роботі визначено комплекс принципів, механізмів та інструментів удосконалення системи управління еколого-орієнтованим розвитком регіонів.

Встановлено, що для подолання кризового стану навколишнього природного середовища в Україні необхідно використовувати сучасні, розвинуті економіко-організаційні форми забезпечення еколого-орієнтованого розвитку регіонів. У зв’язку з цим у дисертаційній роботі здійснено теоретико-методологічне узагальнення та вирішення наукового завдання щодо економіко-інституціонального забезпечення еколого-орієнтованого розвитку регіонів України в ринкових умовах. Авторський підхід відрізняється від інших тим, що еколого-економічний ефект розвитку регіонів досягається за умови використання кластерних форм організації діяльності та сучасної методології впорядкування регіонального простору за рахунок розвинутого інституціонального середовища.

У теоретичному аспекті:

1. Сформульовано теоретичні положення еколого-економічного розвитку регіонів на засадах створення територіальних еколого-економічних кластерів (ТерЕЕК) – складних, еволюціонуючих, багаторівневих комплексів виробничих факторів, взаємодіючих у конкретному природному середовищі й соціальних умовах території в певному часі, в рамках яких неперервність еколого-орієнтованих відтворювальних процесів забезпечується за рахунок створення інституціональних умов щодо ефективного обігу природного капіталу.

2. Визначено напрями економіко-інституціонального забезпечення розвитку регіонів, що орієнтовані на трансформацію інструментів підтримки еколого-орієнтованої діяльності господарських систем, які враховують специфіку спонтанної самоорганізації суб’єктів господарювання зокрема інститутів підтримки корпоративних форм використання екологічних ресурсів з усуненням суперечностей між відповідними інтересами суб’єктів господарювання.

3. Запропоновано організаційну форму управління еколого-орієнтованим розвитком регіонів на основі принципів так званого м’якого управління природою, формування екосистем, кооперативності, екологічної відповідальності, інтегрального ресурсу, розумної достатності та допустимого ризику.

У методологічному аспекті:

  1. Розкрито методологічні аспекти економіко-інституціонального забезпечення еколого-орієнтованого розвитку регіонів як сукупність положень подолання суперечностей між суб’єктами господарювання, що обумовлені невизначеністю власного статусу територіальних екологічних ресурсів, на основі встановлення пріоритетних факторів розвитку, принципів гармонізації інтересів суб’єктів господарювання та територіальної конфігурації механізмів досягнення екологічних цілей.

  2. Визначено тенденції системної організації розвитку областей України на основі аналізу розроблених діаграм співвідношення економічних та екологічних показників господарської діяльності, а також узагальнюючої логістичної схеми функціонування регіонів, які орієнтують на використання інноваційних методів управління еколого-орієнтованою діяльністю, що засновані на корпоративних відносинах.

  3. Визначено, що в сучасних умовах домінуючим в економіко-інституціональному забезпеченні розвитку регіонів стає фактор екологічних інтересів територіальної спільноти, оскільки вони є первинною основою підвищення рівня добробуту населення.

  4. Як методи підтримки регіональних еколого-орієнтованих ініціатив запропоновано створення ефективного симбіозу вільного підприємництва та регуляторних функцій держави на основі узгодження в економіко-інституціональному середовищі інтересів бізнесу, держави, регіонів, територіальних громад.

  5. Визначено роль та місце диспропорцій, які обумовлені не тільки нерівномірним розміщенням ресурсного потенціалу та виробничих потужностей, але й специфікою екологічного стану навколишнього природного середовища регіонів у формуванні адаптивного економіко-інституціонального середовища еколого-орієнтованого розвитку.

  6. Запропоновано сукупність економічних та організаційних механізмів управління еколого-орієнтованим розвитком регіонів, зокрема до економічних віднесено інвестиційні, банківські, фінансові, аудиторські, до організаційних законодавчі, нормативно-методичні та управлінські механізми.

У прикладному аспекті:

1. Розроблено моделі формування та управління територіальним еколого-економічним кластером. Для забезпечення належного виконання управлінських функцій запропоновано спеціальні консалтингові фірми.

2. Наведено структурну матрицю типізації територіальних еколого-економічних кластерів за функціональними ознаками – промислові, сільськогосподарські, транспортні, житлово-комунальні.

3. На основі оцінки екологічних конфліктів та особливостей організації економічної діяльності по областях України розроблено схему районування території, на якій виділено п’ятнадцять зон за умовами формування ТерЕЕК.

4. Для оцінки ефективності управління ТерЕЕК в дисертації запропоновано узагальнюючий індекс еколого-економічного ризику – ІR, за яким визначається складність управління природними, техногенними та економічними процесами з позицій ухилення від ризику, його обмеження, зниження, трансферту та прийняття ризику.

5. Як пріоритетний інститут у формуванні ТерЕЕК визначено регіональне партнерство між владними структурами, виробниками та територіальною спільнотою. Регіональне партнерство це інституціонально-організаційне об’єднання, яке створюється з метою реалізації масштабних еколого-економічних проектів. Мотивацією регіональних владних структур є вигода на основі одержання ефекту від приватного сектору за рахунок залучення його додаткових ресурсів та сучасного менеджменту. Мотивація виробників обумовлена вигодою від отримання нових можливостей для розвитку інноваційного бізнесу. Мотивацією територіальної спільноти є зростання добробуту за рахунок активізації бізнес-діяльності та покращення екологічного стану території.

6. Як інструменти створення ТерЕЕК запропоновано: інвестиційні фонди, венчурні компанії, особливі економічні зони, концесії, технопарки, адресні інвестиційні програми, закриті пайові інвестиційні фонди нерухомості, а також пільги по податках, бюджети розвитку, субсидування відсотків по кредитах тощо.

7. Запропоновано відбір інструментів еколого-економічного регулювання проводити за двома основними критеріями ефективності та здатності до реалізації.

Публікації автора:

Розділи в колективних наукових виданнях:

  1. Лісові ресурси / [Я.В. Коваль, О.А. Голуб, І.М. Лицур, А.І. Карпук, О.М. Дзюбенко, Ю.І. Бистрякова] // Прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Харківської області на період до 2015 року. К.: РВПС України НАН України, 2005.- С. 41 – 42. (Особистий внесок: аналіз і оцінка лісових ресурсів).

  2. Лісові ресурси / [Я.В. Коваль, О.А. Голуб, І.М. Лицур, І.Я. Антоненко, Р.Б. Бабич, А.І. Карпук, О.М. Дзюбенко, Ю.І. Бистрякова] // Прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Херсонської області на період до 2015 року. К.: РВПС України НАН України, 2005.- С. 34–35. (Особистий внесок: сформульовано особливості впливу лісів на стан навколишнього середовища).

  3. Лісові ресурси / [Я.В. Коваль, В.С. Бондар, О.А. Голуб, І.М. Лицур, І.Я. Антоненко, Р.Б. Бабич, Ю.І. Бистрякова, О.М. Дзюбенко, М.А. Степаненко] // Прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Хмельницької області на період до 2015 року. К.: РВПС України НАН України, 2005. С. 33–34. (Особистий внесок: визначено обсяги відтворення лісових ресурсів).

  4. Земельні ресурси / [Л.О. Шашула, Ю.І. Бистрякова] // Прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Харьківської області на період до 2015 року.
    К.: РВПС України НАН України, 2005. С. 34 - 36. (Особистий внесок: проведено аналіз структури землекористування).

  5. Формування територіальної структури господарства / [Л.Г. Чернюк, О.Л. Бабко, О.М. Фащевська, Ю.І. Бистрякова] // Прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Одеської області на період до 2015 року. К.: РВПС України НАН України, 2005. С. 87 89. (Особистий внесок: оцінка територіальної структури господарства).

  1. Територіальна структура господарства / [Чернюк Л.Г., М.І. Фащевський, Пепа Т.В., Бабко О.Л., Бистрякова Ю.І.] // Прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Миколаївської області на період до 2015 року. К.: РВПС України НАН України, 2005. С. 91 93. (Особистий внесок: аналіз і оцінка виробничого комплексу).

  2. Формування територіальної структури господарства / [Л.Г. Чернюк, О.Л. Бабко, О.Б. Шмаглій, Ю.М. Хвесик, Ю.І. Бистрякова] // Прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Донецької області на період до 2015 року. К.: РВПС України НАН України, 2005. С. 103 104. (Особистий внесок: оцінка розміщення виробництва).

  3. Формування територіальної структури господарства / [Л.Г. Чернюк, О.Л. Бабко, В.Л. Троян, І.М. Бобух, Ю.І. Бистрякова] // Прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Чернігівської області на період до 2015 року.
    К.: РВПС України НАН України, 2005. С. 106 - 110. (Особистий внесок: аналіз та оцінка економічної діяльності).

  4. Формування територіальної структури господарства / [М.І. Фащевський, О.Б. Шмаглій, Ю.М. Хвесик, Ю.І. Бистрякова] // Прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Івано-Франківської області на період до 2015 року. К.: РВПС України НАН України, 2005. С. 97 99. (Особистий внесок: оцінка територіальної структури інвестиції).

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Бистрякова Ю.І. Економіко-інституційне середовище еколого-орієнтованого розвитку в регіоні / Ю.І. Бистрякова // Економіка природокористування і охорони довкілля : [зб. наук. праць]. К.: РВПС України НАН України, 2005. С. 175 –180.

  2. Бистрякова Ю.І. Особливості процесу системної організації регіонів в Україні / Ю.І. Бистрякова // Продуктивні сили і регіональна економіка: [зб. наук. праць: у 2 ч.]. К.: РВПС України НАН України, 2006. Ч. 1. С. 35 40.

  3. Бистрякова Ю.І. Методологічні аспекти забезпечення еколого-орієнтованого розвитку регіонів в Україні / Ю.І. Бистрякова // Економіка природокористування і охорони довкілля : [зб. наук. праць]. К.: РВПС України НАН України, 2006. С. 42 – 49.

  4. Бистрякова Ю.І. Тенденції кластерізації еколого-орієнтованої діяльності / Бистрякова Ю.І. // Продуктивні сили і регіональна економіка: [зб. наук. праць у 2 ч.]. - К.: РВПС України НАН України, 2007. Ч. 2. С. 186 190.

  5. Бистрякова Ю.І. Інститут партнерства як сучасний механізм забезпечення еколого-орієнтованого розвитку регіонів в умовах ринкового середовища / Ю.І. Бистрякова // Економіка природокористування і охорони довкілля: [зб. наук. праць]. К.: РВПС України НАН України. 2007. С. 131–138.

  6. Бистрякова Ю.І. Промислові територіальні еколого-економічні кластери: визначення, аспекти забезпечення розвитку / Ю.І. Бистрякова // Економіка промисловості України : [зб. наук. праць]. К.: РВПС України НАН України, 2007. С. 96 – 102.

Матеріали наукових конференцій:

  1. Бистрякова Ю.І. Просторовий еколого-орієнтований розвиток регіонів / Бистрякова Ю.І. // Актуальні проблеми економічного розвитку України: наук. конф. молодих учених РВПС України НАН України, 1 лист. 2005 р.– К.: РВПС України НАН України, 2005. – С. 60 62.

  2. Бистрякова Ю.І. Лісові ресурси у контексті сучасного еколого-орієнтованого розвитку регіонів // Проблеми модернізації лісоресурсної сфери в контексті просторового розвитку : наук.- практ. конф., 20 квіт. 2006 р.: тези доп.
    – К.: РВПС України НАН України, 2007.– С. 4152.

  3. Быстрякова Ю.И Пространственное развитие – институциональный аспект упорядочения земельных отношений на региональном уровне / Ю.И. Быстрякова // Земельні відносини і просторовий розвиток в Україні: міжнар. наук.–теор. конф., 13 –14 квіт. 2006 р.– К.: РВПС України НАН України, 2006.
    С. 35 – 39.

  4. Бистрякова Ю.І. Інституціональне забезпечення сталого розвитку регіонів: методологічні аспекти / Ю. І. Бистрякова // Стратегія забезпечення сталого розвитку України: міжнар. наук.-практ. конф., 20 травня 2008 р. : у 3 ч.
    – К.: РВПС України НАН України, 2008. ч.1. С. 15 17.